Kanada’nın İhtişamı Ottawa

Ottawa Gezi Rehberi | Gidiyorum

Kanada’nın başkenti olan Ottawa, kültürel ve ekonomik açıdan da Kanada’nın önemli kentleri arasında yer alıyor. Üniversiteleri, modern binaları, mimari yapısı ve doğasıyla ön plana çıkan kentin tarihi kimliği çok eski dönemlere gitmemiş olsa da, dünyanın görülmeye değer şehirleri arasında gösteriliyor. Kanada'nın Gotik Parlamento binaları ve Rideau Kanalı etrafındaki merkezi yerleşim şehrin karmaşasının yanı sıra şehre ilham verici bir güzellik yüklüyor. Parklar, bahçeler, geniş ve açık kamusal alanlar, dört mevsim boyunca şehir sakinlerinin gözde yerleri arasında gösteriliyor. Winterlude festivaline denk gelirseniz fantastik buz heykellerini inceleyebilir, donmuş kanal üzerinde patenle işe veya okula giden insanları görebilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

Kanada Ulusal Galerisi

1880 yılından günümüze değin önemli ressamların eserlerine yer verilen bir müzedir. Müze gelirinin üniversite öğrencilerine burs olarak kullandırıldığını da ifade edelim. Dünyaca ünlü yerde; yerel ve çağdaş sanatçıların eserlerine de yer veriliyor. Büyük bir bina içerisinde yer alan galerileri merkezinde, kafe ve restoran gibi işletmeler bulunuyor.

Kanada Savaş Müzesi

Kanada’nın savaşlar tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenler için önemli bir müzedir. Köklü bir tarihe sahip olmayan Kanada’nın yakın dönemde İngilizler ve Fransızlarla giriştikleri mücadeleler hakkında detaylar veriliyor. Ayrıca, bu savaşlar ve barış amaçlı hareketlerde kullanılan askeri teçhizat ve ekipmanların gelişimleri de gösteriliyor.

Parlamento Binası

Kanada’nın parlamento binalarının yer aldığı yerleşkenin yeşillikler içerisinde yer alması ve ilgili binaların 200 yıllık geçmişinin bulunması değerlerini arttırıyor. Ulusal bağımsızlık sembolüne dönüşen binaların yerine modern idari binaların tercih edilmemesinin sebebi, sembolik değerinin önemli olmasıdır.

Canadian Museum of History

1912’de faaliyete geçirilen müze içerisinde Kanada’nın tarihini daha yakından tanımak mümkündür. Kanada kurulmadan önceki 20 bin yıllık tarihine kadar çarpıcı bilgilerin yer verildiği müzede, değişik sergilerin olduğunu ifade edelim. Sosyal dokunun değişimi ve ekonomi gibi önemli alanlardaki yeniliklerin Kanada’ya kazandırdıkları tarihi ilerleyişe dikkat edilerek sınıflandırılmıştır.

Notre Dame Cathedral- Basilica

1846’da inşa edilen bir katedraldir. Gotik mimari ritüellerine yer verilerek inşa edilen katedralin hem iç hem de dış mimari yapısı; alışagelen katedral örneklerinden farklıdır. Bu nedenle Katolik camia açısından önemsenen bir katedral olarak günümüze değin korunarak gelmiştir. Katedral içerisinde kullanılan imge ve objelerin her birinin İncil içerisindeki hikayeleri tasvir ettiği söyleniyor.

Yeme İçme Rehberi

Oldukça güzel ve lüks restoranlara ev sahipliği yapan Ottawa’da aç kalmanız mümkün değil! Şarap ve biranın cenneti olarak bilinen şehirde farklı bira türlerini deneyimleyebilir, uçsuz bucaksız üzüm bağlarını ziyaret ederek şarap tadımı yapabilirsiniz. Domaine Perrault Vineyard ve Jabulani Vineyard & Winery mutlaka ziyaret etmeniz gereken şarap imalathanelerinden bazıları. Ottawa ByWard Market Tadım turlarına katılarak şehirdeki yerel ve özel lezzetleri tatma imkanı elde edebilirsiniz.

Ottawa’da özel yapım peynir türleri, akağaç şurubu kullanılarak yapılan yemekler, somon balığı ve Kanada’ya özgü bir tür böğürtlen çeşidi olan Saskatoon böğürtlenlerini mutlaka tatmanız gerekiyor. Şehre özgü bir tür eğrelti otu çeşidi olan fiddleheads bitkisi, ren geyiği ve bizon eti yerel lezzetlerin ana malzemelerini oluşturuyor. Salam, sosis ve yumurta ile hazırlanan omlet yanında kreplerle servis ediliyor ve buna oduncu kahvaltısı adı veriliyor. Bezelye püresi ile servis edilen bir tür biftek yemeği olan “Jigg’in Akşam Yemeği”nin içinde sotelenmiş kabak ve paprika biberi bulunuyor. Donuta benzeyen Yorkshire pudingi ve rosto sığır eti de Ottawa’nın popüler lezzetleri arasında yer alıyor.

Ulaşım ve Konaklama

Ottawa’ya Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Amerika ya da Avrupa aktarmalı olarak Ottawa’ya ulaşmanız mümkün. Yaklaşık 11 saat sürecek olan yolculuğunuz sonrası Ottawa Macdonald-Cartier Havalimanı’na ineceksiniz. Havalimanından şehir merkezine taksiyle yaklaşık 20 dakikada gidebilirsiniz. Yolculuğunuz için en ucuz Ottawa biletlerini gidiyorum.com'dan temin edebilir ve en uygun Kanada Ottawa uçak biletini satın alabilirsiniz. Ottawa’da konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.


Gidiyorum'un Rotası

Çerez Politikası Daha fazla bilgi