Akdeniz'in İncisi Adana'nın Seyahat Rotaları | Gidiyorum.com

Akdeniz'in İncisi Adana'nın Seyahat Rotaları

Tarihi Hititlere kadar uzanan şehir Roma, Bizans, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılar’ın ardından Türkiye’nin büyükşehirlerinden biri olan Adana’nın tarihi 3.000 yıl kadar gerilere iner.

 

 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Adana Taşköprü

Seyhan Nehri üzerinde, Adana kent merkezinde, Adana (Seyhan) ve Karşıyaka (Yüreğir) yakalarını birleştiren köprüdür. Adana'nın simgesi olarak kabul edilen köprü, bir Roma dönemi eseridir. Taşköprü'nün Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırıldığı ve Roma İmparatoru Justinianus zamanında ciddi şekilde onarıldığı aktarılmaktadır.

Adana Ulu Camii

Adana Sabancı Merkez Camii açılana kadar şehrin en büyük camisi olma özelliğindeki cami 16. yüzyıl mimarisi özelliklerini gösteriyor. Caminin mimarisi Selçuklu ve Memluk üsluplarını taşır. Duvarları siyah beyaz mermer taşlarla bezelidir. Medrese, türbe, imaret, dar’ül hadis, dar’ül şifa, sıbyan mektebi gibi yapıları da içeren Ramazanoğlu Külliyesi’nin bir parçasıdır.

 

 

Adana Atatürk Müzesi

Seyhan Caddesi üzerinde yer alan geleneksel Adana evi formunda olan bina, 15 Mart 1923’te Atatürk’ün Adana’da kaldığı ev olması dolayısıyla müzeye dönüştürülmüştür.

15 Nisan / 2 Ekim

Yaz Açılış Saati: 09:00

15 Nisan / 2 Ekim

Yaz Kapanış Saati: 19:00

 

3 Ekim / 14 Nisan

Kış Açılış Saati: 08:00

3 Ekim / 14 Nisan

Kış Kapanış Saati: 17:00

Müzeye giriş ücretsizdir.

 

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana'nın ve bütün Çukurova'nın tarihi eserlerinin sergilendiği Müze, Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuştur. Bu nedenle Türkiye'nin en eski on müzesinden birisidir.

15 Nisan / 2 Ekim

Yaz Açılış Saati: 08:30

15 Nisan / 2 Ekim

Yaz Kapanış Saati: 19:00

3 Ekim / 14 Nisan

Kış Açılış Saati: 08:30

3 Ekim / 14 Nisan

Kış Kapanış Saati: 17:00

Müzede Antikçağ heykelleri, sikkeler ve lahitler yer alır. Müze her gün ziyarete açıktır ancak tadilat nedeniyle kapalıdır. Giriş ücreti 5 TL’dir.

Adana Etnografya Müzesi

Eski Müze adıyla bilinen Etnografya Müzesi, 1845’te Kuruköprü civarında yapılmış ve terk edilmiş kilisenin 1924’te müze olarak düzenlenmiştir. 1983’te ise etnografya müzesine dönüştürülmüştür. Çukurova köylerinde ve Toroslar'da yaşayan Yörüklere ait oldukça zengin eşyalar barındırmaktadır.

Adana Sinema Müzesi

Seyhan Caddesi’nde Atatürk Evi’nin yanında bulunan müze, Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin 18. etkinlikleri kapsamında kurulmuş. Müze, içerisinde yer verdiği fotoğraf, kitap, afiş ve diğer dokümanlarla Türk sinema tarihine ışık tutmaktadır. Fırsatınız olursa mutlaka görmeniz gereken bu müzede işin ilginç yanı karşılaştığınız afişlerdeki yönetmen, oyuncu, senarist, yapımcı veya kameramanlardan en az bir isim Adanalıdır.

Müzeye giriş saatleri yaz ve kış dönemlerinde aynı olup 08:00 – 17:00 saatleri arasındadır. Müze haftanın 7 günü ziyarete açıktır ve giriş ücreti yoktur.

Adana Sabancı Merkez Camii

Adana’nın Reşatbey semtinde, Merkez Park'ın güneyinde ve Seyhan Nehri'nin batı kıyısında 1998 yılında hizmete açılmış cami.

28.500 kişiye sağlayabildiği ibadet imkanı sağlaması nedeniyle Balkanların ve Ortadoğu'nun en büyük camisi kabul edilir. Klasik mimarisi tarzında yapılmıştır. Cami de bulunan tüm nakış eserleri ve çinilerin desenleri, Mimar Nakkaş Semih İrteş'e aittir.

 

Adana Bebekli Kilise

Aziz Pavlus Kilisesi olarak da bilinen kilise, üzerinde Meryem'in tunçtan heykelinin bulunduğu, tahminen 1880-90 yılları arasında yapılan Adana'nın merkezindeki İtalyan katolik kilisesidir. Ermeni Apostolik Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Ermeni Tehciri'nden sonra Adana'da Ermeni cemaat kalmamıştır ve Bebekli kilise Katolik Cemaate verilmiştir. Kilisenin tepesindeki Meryem Ana’nın 2.5 metrelik tunç heykeli bebeğe benzetildiği için halk arasında Kilisenin ismi "Bebekli Kilise" olarak geçer. Kilise Pavlus adına yaptırılmıştır. Kilise hem katolik cemaati, hem de Protestan Cemaati tarafından kullanılmaktadır.

Adana Büyük Saat

Seyhan İlçesi’nde bulunan saat kulesinin uzunluğu 32 metredir ve Türkiye’nin en uzun saat kulesi olma özelliği taşır.

Adana Merkez Park

Seyhan Nehri'nin her iki yakasına kurulmuş toplam 33 hektar büyüklüğündeki şehir parkıdır. Güneyde Sabancı Merkez Camii ile kuzeyde Galleria alışveriş merkezi arasında kalan park, 2004 yılında açılan park Türkiye'nin en büyük parkıdır.

 

YEME İÇME

Eğer manzaraya karşı bir kahvaltı yapmak isterseniz Seyhan Baraj Gölü’nde kahvaltı edebilirsiniz. Adana’da sabah kahvaltısı sıklıkla ciğerle yapılır. Eğer ciğer seviyorsanız kahvaltınızı ciğer şişle yapmayı deneyebilirsiniz. Kahvaltıda sıkma olarak bilinen bir dürüm çeşidi de tercih edebilirsiniz.

Kebapçı Mesut, Eyvan Kebap, Tarihi Adana Kazancılar Kebapçısı, Mas Kebap, Asmaaltı, Kolcuoğlu’da ise meşhur Adana kebabının en iyilerini yiyebilirsiniz. Gönül Kebap, Birbiçer, Ciğerci Bedo ve Hasan Usta da Adana’nın en çok bilinen kebap restoranlarıdır.

Şırdancı Bedo’da paça veya çürük çorbasının ardından meşhur şırdan ve mumbar dolmasını deneyebilirsiniz.

 

 

Tatlı konusunda tercihinizi bicibici, karsambaç ve karakuş tatlıları arasından yapabilir ve Adana’ya özgü Dilber Kahve içebilirsiniz.

ULAŞIM

Adana seyahatinizde gidiyorum.com'u “en ucuz uçak bileti iç hatlar” , “thy uçak bileti” aramalarınız için kullanabilir promosyonlu uçuş imkanlarından faydalanabilirsiniz.

KONAKLAMA

Adana’da konaklayabileceğiniz en uygun otelleri gidiyorum.com'da erken rezervasyon fırsatıyla bulabilir, yerinizi ayırtabilirsiniz.