The City of Germany Which is Born Out of the Ashes, Dusseldorf | Gidiyorum.com

The City of Germany Which is Born Out of the Ashes, Dusseldorf

Almanya’nın muhteşem endüstrisinden hepimiz haberdarız. Fakat Almanya’nın öyle bir şehri var ki endüstriyi, sanatı ve kültürü bir arada harmanlamış ve bizlere sunmuş. Neresi mi hemen söyleyelim tabii ki de Düsseldorf. 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Batı Almanya’da kalan şehrin hikayesi oldukça üzücü. Savaştan sonra şehrin neredeyse yüzde 80’i yerle bir olmuş ve bu günlere büyük çabalarla gelebilmişler. Savaştan sonra muhteşem bir gelişme göstererek, çok yönlü bir şehir olarak adeta küllerinden doğan Düsseldorf, Almanya’nın en kalabalık yedinci şehridir. Ren Nehri kıyısında kurulmuş olan şehir adını Düssel Nehri’nden almıştır. Almanya’nın Paris’i olarak geçen bu şehir nehrin iki kıyısına yeni ve eski şehir olarak kurulmuş bir vaziyette canlılığına canlılık katmaktadır. Kendisini bu denli hızlı ve multi bir şekilde geliştirmiş olan Almanya’nın bilinmeyen cennetine gelin birlikte göz atalım.

Görülmesi Gereken Yerler

Benrath Sarayı

1755 yılında Alman prens Palatine Carl Theodor’un emriyle yapımına başlanılan sarayın inşaatı tam 15 sene sürmüştür. Mimarisinin Nicoles de Pigage olduğu bilinen yapı Barok mimarinin en büyük örneklerinden biridir. Alman prensinin sarayı yaptırma amacı sarayı sefa sarayı olarak kullanmak istemesidir. Fakat bu sefa isteğiyle ortaya muhteşem bir mimari çıkmış ve bu sayede bizler böylesine görkemli bir yapıyı görebilme şansı elde etmişizdir. Ne kadar da güzel bir son değil mi? Yıllar sonra saray Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne aday olmuş fakat listede yer alamamıştır. Bizim listemizde en üst sıralarda olduğunun garantisini verebiliriz. Saraya girmek için 10 Euro vererek girebilirsiniz.

Kunstsammlung Nordrhein Westfalen

1961 yılında kurulmuş bir sanat koleksiyonundan bahsediyoruz. Harika bir yapı sizi bekliyor. Yapının her noktası ayrı bir sanat eseri olmakla beraber, içerisinde sergilenen koleksiyonlar da bambaşka! Alt katında üç farklı döneme ait sergilerin yer aldığı yapı sanat birikimi açısından oldukça büyük bir arşive sahiptir. Modern sanat ve çağdaş sanatın birleşmesini en net şekilde görebileceğiniz Kunstsammlung’ta 18 Euro ile tüm sergi alanlarını gezebilirsiniz.

Medienhafen

Medya Limanı olarak geçen yer bölge tam bir liman kentidir. Şehir değiştirmeden nasıl başka bir şehre gelmiş hissiyatına kapılabilirsinizin en büyük kanıtı olan Medienhafen, şehrin en hareketli noktalarından biridir. Kafeler, mağazalar, gece kulübü ve birçok otele yer vermektedir. Günümüze kadar mimarların uğrak noktası olan bölge, yeni eklemelerle oldukça modern bir havaya bürünmüştür. 240 metre yüksekliğinde olan Rheinturm’da bu bölgede yer aldığı için bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Königsallee Caddesi

Kral Bulvarı olarak da bilinen nokta şehrin en işlek caddelerinden biridir. Bir yerden bir yere giderken en sık kullanılan cadde olmasından dolayı şehirde burayı görmeden geçmeniz pek de mümkün değildir. Yurt dışına tatile gelmişiz, bir daha ne zaman buralara yolumuz düşer diyenler için birçok hediyelik eşya dükkanı ve alışveriş mağazası bulunan caddede kendinize ve sevdiklerinize anı niteliği taşıyan şeyler satın alabilirsiniz. Cadde Düsseldorf’un Almanya’nın Paris’i olarak anılmasına sebebiyet vermiştir. Dünyaca ünlü markalara ulaşabileceğiniz ve aynı zamanda da yoruldukça bir şeyler içmek istediğiniz bir bölge arıyorsanız Königsalle doğru adres.

Marktplatz

Böylesine büyük savaşlar atlatmış, dönem dönem birçok ülkenin medeniyeti altına girmiş bir şehrin korunaklı ve tarih kokan bir ana meydanı olmaz olur mu? Marktplatz şehrin en bilinen meydanlarındandır. Meydanın tam ortasında yer alan Jam Wellem Heykeli ile ayrı bir havaya sahip olan bölge, özelikle Noel zamanlarında dışarıya kurulan tezgahlarla muhteşem bir görünüme sahiptir. Yılın belli dönemlerinde birçok festivalin de yer aldığı meydandan yürüyerek Ren Nehri’ne de varabilirsiniz.

Altstadt

Eski şehir bölgesi olarak geçen yer şehrin limanında yer alıyor. Sahili boylu boyunca turlayabilir ve gözünüze kestirdiğiniz kafelerde denizin tadını çıkarabilirsiniz. Buraya dünyanın en uzun barı lakabı takılmış çünkü sahil boyu onlarca farklı bar yan yana!

Düsseldorf Yeme İçme Rehberi

Almanya demek Türk mutfağından çok uzaklaşmadınız demek. Fakat buraya kadar gelmişken farklı lezzetlere ayrı bir önem vereceğinizi düşünüyoruz. Avrupa’nın en kalabalık Japon nüfusuna sahip şehirlerinden biri olması dolayısıyla Düsserdorf’ta Japon yemeklerini de tadabilme imkanınız oldukça yüksek. Alman mutfağında ağırlıklı olarak et ve balık ürünleri yer almaktadır. Kızartılmış patatesin adının Imbiss olduğunu da bilgileriniz arasına alın. Neden mi şehirde yürürken tüketilmesi en çok sevilen şey de ondan! Ayrıca bezelye çorbası Aazezupp, sirke ile kavrulmuş biftek rhenish sauerbraten ve midye olarak bilinen rhenish style ürünlerini de tadıp, yeni damak tatlarına evet diyebilirsiniz.

Ulaşım ve Konaklama

Düsseldorf’a İstanbul dışında İzmir, Antalya gibi şehirlerden de ulaşım sağlamanız mümkün. Üç buçuk saatlik bir yolculuk sonrasında kendinizi sahilin güzelliğine bırakabilirsiniz. Her cebe uygun fiyatlarla Düsseldorf sahil kısmında geceliği 20 Euro’dan başlayan fiyatlarla tatilinizi keyifli bir hale getirecek konaklamayı elde edebilirsiniz.