Popular Route in Germany: Hamburg | Gidiyorum.com

Popular Route in Germany: Hamburg

Tatil planları yapanlar ve planlarına yurtdışı rotalarını dâhil etmek isteyenler için Türk turistler tarafından tercih sırasında ilk sıralarda yer alan ve Almanya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Hamburg şehri bu yazımızda sizin için radarımızda! Hamburg şehri, 1200 yıllık tarihi ile birçok eski eseri sınırlarında barındıran büyük bir kanal şehridir. Kanallarla birbirine bağlanmış olan bu şehir aynı zamanda Orta ve Kuzey Avrupa’yı birbirine bağlayan bir ticaret şehridir. 2. Dünya Savaşı esnasında hedef nokta olarak belirlenen ve bombalar ile yerle bir edilen şehir, savaş sonrasında yeniden inşa edilme sürecine girmiştir. Günümüzde Hamburg şehri modern ve gelişmiş bir şehir olmasının yanında aynı zamanda ‘köprülerin şehri’ olarak bilinir. Şehirde tam 2302 adet köprü bulunmaktadır. 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında uluslararası ticaret merkezi olarak oynadığı rol, büyük bir zenginlik (ve 2015'te Unesco Dünya Mirası olarak kabul edilmesini) getirdi; bugün devam eden bu miras ile Hamburg, Almanya'nın en zengin şehirlerinden biri.

Görülmesi Gereken Yerler

Hamburg Belediye Sarayı

Hamburg Belediye Sarayı; 19.yüzyılda inşa edilen ve mimari yapısı ile turistlerin uğrak noktalarından birisi haline gelen yapılardan birisidir. Toplamda 647 oda ve 17.000 metrekarelik bir alandan oluşan belediye sarayı konserler ve sergiler için de kullanılır. Rathaus olarak da bilinen bina Hamburg Parlamentosu ve Senato'nun toplandığı yerdir. 1897 yılından kalma eklektik, neo-rönesans mimarisine sahip bina halka açıktır, ziyaretçiler rehberli turlara katılabilir veya kalıcı sergiyi ziyaret edebilir.

St. Michael Kilisesi

106 metrelik gözlem güvertesi, şehrin ve limanın muhteşem manzarasını sunar ve aynı zamanda şehrin en önemli yapılarından birisidir. 1625 yılında inşa edilen St. Michael Kilisesi barok mimarinin en güzel örneklerinden birisidir. Kilisenin kulesine çıktığınızda neredeyse tüm Hamburg şehrine kuş bakışı olarak hakim olabilirsiniz.

Şimdiki Michael Kilisesi'nin bulunduğu yer, zamanında çok fazla sıkıntı çekmiş. İlk olarak yıldırım çarpması ve yıkıcı bir yangın yüzyıllar süren çalışma sonucu inşa edilen ilk ve ikinci kiliseleri tahrip etmiş. Fakat şehrin Protestanları kiliseye sadık kalmışlar ve 1912'de, bugün gördüğümüz kilisenin inşasını bitirmişler. Mevcut yapı İkinci Dünya Savaşı sırasında da ağır hasar görmüş. Bugün, şehir içi ve Landungsbruecken iskeleleri arasında, Kuzey Almanya'nın en güzel kilisesi ünvanın sahip ve Hamburg'un en önemli simge yapısı olan bu barok mücevheri mutlaka ziyaret edin!

Alster Gölü

Ortaçağda, Alster nehri üzerine kurulan bir baraj çalışan değirmenlere enerji vermek için burayı bir su rezervuarı haline getirmiş. Hamburg kentine gidenlerin mutlaka görmesi gereken adreslerden birisi olan Alster Gölü, kıyısında gezebileceğiniz ve kayıkla keyif yapabileceğiniz güzel bir rota. Antik ağaçlarıyla, yeşil parklarıyla ve bölgeye sofistike ve zarif bir cazibe veren konaklarıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir doğa harikası olan göle, insanlar bir an için stresli şehir hayatını geride bırakmak ve ağaçların gölgesinde dinlenmek için geliyorlar. Yaz aylarında, gölü çevreleyen parklar, güneşin tadını çıkarmak ya da gölün etrafında yürüyüş yapmak için harika bir yerdir. Alster'in her yerinde birçok noktada tekne veya kano kiralanabilir. Stand-up-paddling eğlenceli ve oldukça popüler bir aktivitedir. Bu göl aynı zamanda suyun ortasında bir denizkızı heykeliyle sizi karşılayacak ve şaşırtacak.

St. Pauli

Hamburg’un bohem mahallesi olan bu bölge, şehri farklı bir atmosferde keşfetmek isteyenlere iyi bir alternatif sunar. “Kiez” olarak da adlandırılan bölge, Hamburg'lular tarafından gece hayatı için en çok tercih edilen yerlerden birisi. Operettenhaus, çok sayıda bar, gece klübü ve öğrenci kulüplerini barındırıyor. Gündüzleri oldukça sessiz olan cadde geceleri uyanıyor; her yaştan binlerce insan eğlenmek için buraya akın ediyor. Eğlence anlayışı yaşa göre kabare ile tekno arasında değişiyor.

Kunsthalle Hamburg

Özellikle sanatla ilgilenenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bu sergi, eşsiz bir koleksiyonu da içerisinde barındırır. Belirli bir ücretle ziyaret edilen bu sergi alanının içerisinde müze ve kafeler de bulunmaktadır. Rönesans'tan günümüze uzanan bir sanat hazinesi olan Kunsthalle, bir yeraltı geçidiyle bağlantılı iki yapıya sahiptir. Ana bina, ortaçağ portresi ile Klee ve Kokoschka gibi 20. yüzyıl klasikleri arasında gösterilen eserler barındırmaktadır. Beyaz modern bir küpe benzeyen bina, Galerie der Gegenwart, çağdaş Alman sanatçılarının eserlerini sergiliyor.

Yeme İçme Rehberi

Bir tür güveçte balık yemeği olan Labkaus, et, sebzeler ve kuruyemişle hazırlanan çorba Aalsuppe, denemeden Hamburg’dan dönmemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Deniz ürünlerini seviyorsanız yılanbalığı fümesi Räucheraal ve ringa balığı, patates ve hardal ile hazırlanan Pannfisch tam size göre!

Dekorasyonundan menüsüne kadar geleneksel Bavyera kültürünü yansıtan restoran Franziskaner’de Alman mutfağının yöresel lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Şehrin en popüler mekanlarından biri olan Henssler & Henssler’de Japon mutfağından örnekler bulabilirsiniz. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın, çünkü çok kalabalık bir yer.

Lezzetli pastaları, sabah kahvaltısı ve kahveleriyle ünlü Die Herren Simpel günün her saati uğrayabileceğiniz keyifli bir mekan. Burada kruvasanı andıran hamur işi Franzbrötchen’i mutlaka denemelisiniz!

Ulaşım ve Konaklama

THY ile Atatürk Havalimanı'ndan, Pegasus Havayolları ve Germanwings ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan haftanın her günü Hamburg’a uçuş bulunuyor. Yaklaşık 3,5 saat süren direkt uçuşlarla Hamburg’a ulaşabilirsiniz. Havalimanından taksiyle 35 Euro ödeyerek veya S1 tren hattını kullanarak yaklaşık yarım saatte şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca havalimanından Route 606 numaralı otobüse binerek Rathausmarkt durağına ulaşmanız da mümkün.

Hamburg - İstanbul arası “tüm uçuşlar” ve “uçak firmalarının” “en ucuz uçak bileti” için aramalarınızın tümünü gidiyorum.com adresinden yapabilir, “kampanyalı uçak biletleri” fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Bütçe ve tercihlerinize uygun otellerin erken rezervasyon fırsatları gidiyorum.com'da sizi bekliyor!