Amerika’nın Finansal Şehri San Francisco | Gidiyorum.com

Amerika’nın Finansal Şehri San Francisco

Kaliforniya eyaletinin finans başkenti olan San Francisco, finansal yapıları dışında önemli kültürel ve sanatsal etkinliklerinde en az finans sektörü dışında yer aldığı bir şehir. 1776 yılında kurulan şehrin bu ünü Assisili Francesco Milyonerlik Binası’nın yapımından sonra başlamıştır. 19.yüzyılda altına yapılan hücum sonrası şehir zenginleşmiş ve bugünkü haline gelecek bir gelişmeye başlamıştır. 1906 depremine kadar kendini geliştirebilen şehir, deprem sonrasında büyük bir yıkıma uğramış fakat sonrasında tekrar gelişimini devam ettirmiştir. Milattan önce 3000’li yıllara dayanan bir geçmişe sahip olan şehri 18.yüzyılda İspanyollar keşfetmiştir. 20.yüzyıla gelindiğinde Mark Twain ve Jack London gibi ünlü yazarların barındığı bir yel halini almış ve Beat şiiri akımın da başkenti haline gelmiştir. Hadi gelin Twitter, Airbnb, Uber ve Dropbox gibi şirketlerin genel merkezlerinin yer aldığı San Francisco’ya birlikte bir göz atalım.

Görülmesi Gereken Yerler

Golden Gate Köprüsü

Hepimizin filmlerde, televizyonlarda gördüğü kıpkırmızı ki yerine göre turuncu da denen köprüyü ziyaret ederek San Francisco macerasına başlayabilirsiniz. Neden mi çünkü kendisi dünyanın en büyük yedinci asma köprüsü de ondan. San Francisco’nun simgelerinden biri olan köprü, Napa ve Sonoma Vadisi’ni birbirine bağlar. Köprüyü yürüyerek, bisikletle ve araçla geçebilmeniz mümkündür. Köprüden önce hayat oldukça zorluydu çünkü ulaşım feribotlarla sağlanıyordu. İhtiyaçtan doğan köprüye, mühendis Joseph Strauss’un çalışmaları sayesinde ulaşılmış ve inşasına başlanmıştır. 1933 yılında başlanılan yapım 4 yıl sürmüştür. 2.7 kilometre uzunluk ve 227 metre yükseklikle herkesi hayran bırakan köprüyü perşembe ve pazar günleri 11’de rehberler eşliğinde ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Alcatraz Adası Müzesi

Hepimizin bildiği kaçmanın imkansız olduğu bir hapishaneden bahsedeceğiz. Alcatraz adasının tamamına kurulan bu hapishane ilk etapta yerli isyancıların gittiği, daha sonra da federal bir hapishaneye dönüşen bir yapı. Al Capone, Doc Barker ve George Kell gibi ünlü isimlerin orada bir çeşit ağırlanması söz konusu olduğundan beri çok daha ünlü bir hapishane yerine gelmiştir. Sularla çevrili olmasından dolayı kaçmanın imkansız olduğu yer sahile yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıkta yer alır. 1963 yılında müzeye dönüştürülmüş hapishaneyi rehber eşliğinde 2.5 saat içinde gezebiliyorsunuz. Fiyatı da 30 Dolar kadar. Adada mahkumların geçmişte çaldığı mızıkalardan satın alabilirsiniz. Ek bir bilgi vererek sizleri şaşırtalım 2 mahkum 1962 yılında bu hapishaneden kaçmayı başarabilmiştir.

Fisherman Wharf

San Francisco şehrinin eğlence merkezi olan lokasyonda birçok mağaza ve kafe yer alır. Ünlü Hard Rock kafede bu noktada yer almaktadır. Fakat Fisherman Wharf’ı farklı kılan özellikler birçok eğlence noktasına ev sahipliği yapması değil, bölgenin asıl sahiplerinin denizaslanları olmasıdır. Limanda gördüğünüz her bir tahtanın üzerine konumlanmış denizaslanları, çıkardıkları seslerle ilgiyi sürekli olarak üzerlerine çekmektedir. Şehrin North Beach bölgesinde yer alan bölge 19.yüzyılda olan altın hücumunda önemli bir yer tutmuştur. Bölgede ziyaret etmenizi önerdiğimiz bir diğer kısım ise 39.İskele isimli yerdir. Birçok tiyatro salonunun, mağazanın ve restoranın bulunduğu yerde Aquarium of the Bay isimli bir akvaryum da yer alır.

San Francisco Modern Sanat Müzesi

Sanatla ilgiliyseniz burayı es geçmemelisiniz. Modern sanat eserlerine dair başarılı bir müze olarak bilinen yapı içerisinde 32 binden fazla sanat eserine yer vermektedir. Soma adlı bölgede bulunan müzenin 5.katında yer alan heykel parkı ayrıca ziyaret edilmesi gereken noktalarından biridir. 20.yüzyıl sanatına yer veren ilk müzelerden biri olan yapı, 1935 yılında Grace McCann Morley tarafından yaptırılmıştır. Müzede yer alan ilk eserleri sanata olan tutkusuyla bilinen Albert Bender bağışlamıştır. Soyut dışavurumcu olarak tanıdığımız Jackson Pollock ilk solo sergisini bu müzede yapmıştır. Müzeye 25 Dolar vererek girebilirsiniz.

Lombard Street

Amerika’nın her eyaletinin en güzel yanlarından biri sokaklarıdır. Görkemli, kocaman binalarla kaplı ışıl ışıl sokakları. Fakat Lombard Street bu sokaklardan biraz farklı olarak yılan şeklinde bir yapıya sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çeker. Dünyanın en çarpık sokaklarından biri olarak bilinen sokağın çevresindeki bahçelerin ve yeşilliklerin içerisinde birçok küçük ev yer alır. 8 keskin virajdan oluşan sokağın tasarımı Carl Henry’ye aittir.

Coit Tower

Şehri tepeden görmek için Golden Gate köprüsünden sonra sıkça tercih edilen Coit Tower, şehri 360 derece görebilmenizi sağlıyor. Meydanda kendisini belli eden kule, 210 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. 1932 yılında şehri daha da güzelleştirmek amacıyla Lillie Hitchcook Coit tarafından yaptırılmıştır. Betonarme bir yapıya sahip olan kulenin mimari Arthur Brown ve Henry Howard ikilisidir. İçerisinde sosyal realizmin temsil edildiği fresk duvar resimleri ve birçok sanatçının tabloları yer almaktadır. Kule yıllar sonra şehrin en büyük yangınlarından biri olan yangında ölen gönüllü itfaiyecilere ithaf edilmiştir.

San Francisco'da Yeme İçme

Kozmopolit bir yapıya sahip olduğundan zengin bir mutfağa sahip olan San Francisco, sokak lezzetlerine ayrı bir önem verir. Şehirden deniztarağı çorbası, midye çorbası ve karides yemeden dönmemelisiniz. Ayrıca fırında yapılan bir peynirli makarna çeşidi olan Mac&Cheese’i denemeli tatlı olarak da üzerine Doughnut ve dondurma yemelisiniz.

Ulaşım ve Konaklama

Türkiye’den San Francisco’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Dilerseniz şehre New York, Washington gibi şehirlerden aktarmalı olarak da ulaşım sağlamanız mümkün. Şehir büyük bir şehir olduğu için konaklama konusunda karar tamamen size aittir. Daha çok neye yakın olmak istiyorsanız ona uygun bir yerde konaklama için yer bulabilirsiniz. Hem de bütçenizin uygunluğuna göre. Konaklama için de geceliği 20 dolardan başlayan fiyatlarla şehrin tadını çıkarabileceğiniz huzurlu bir konaklama noktası bulma şansınız oldukça yüksek.