Avrupa’nın Başkenti Strazburg | Gidiyorum.com

Avrupa’nın Başkenti Strazburg

Strazburg, Fransa'nın kuzeydoğusunda Alsas bölgesinde yer alan, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nu da bünyesinde barındıran bir sınır kentidir. Aynı zamanda Cenevre ve New York gibi ülke başkenti olmamasına rağmen uluslararası bir organizasyon merkezidir ve Strazburg "Avrupa'nın Başkenti" unvanına sahiptir. Şehir, 1988'de UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmiştir. Bir sınır kenti olduğu için tipik Fransız özelliklerinden çok, Alman ve Fransız kültürünün izlerini taşır. Ortaçağdan gelen geçmişi ile Alsas bölgesinin hareketliliğini yansıtan şehirde gotik mimari eserlerin, ahşap evlerin, kanalların, Ill Nehri kenarındaki yeşilliğin, kültürel çeşitliliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

Notre-Dame Katedrali

Dantel gibi örülmüş dış cephesi ile gotik mimarinin en güzel örneklerinden olan Notre-Dame Katedrali 1439 yılında inşa edilmiş. Bütün ihtişamıyla Strazburg’un siluetine hükmeden yapı Victor Hugo tarafından  'devasa ve narin bir hayret' olarak tanımlanmış. İç bölümde 12. yüzyılı yansıtan vitraylı pencereler, batı bölümde mücevher gibi gül penceresi zarif bir görünüm sergiliyor. Rönesans dönemine ait astronomik saat ve İsa'nın Havariler ile hayatının farklı aşamalarını tasvir eden rakamlar yer alıyor. Günün hangi saatinde olursa olsun büyüleyici bir yapısı olduğu kesin.

Katedrali rahatça gezebilmek için kalabalığın azaldığı akşam saatlerinde ziyaret edin ve karanlıkta cephesinin altın ışıltısını keşfedin!

Rohan Sarayı

1732'de Fransız mimar Robert de Cotte tarafından yaptırılan piskoposluk sarayı, bir zamanlar şehrin prens piskoposlarının en görkemli mekanıymış ve Louis XV ve Marie-Antoinette bir zamanlar burada kalmış. Zarif bir 18. yüzyıl mimarisine sahip olan Palais des Rohan (Rohan Sarayı), 1732-1742 yılları arasından Fransız Devrimi’ne kadar Piskopos Prenslerinin konakları olarak kullanılmış. 18. yüzyılda inşa edilmiş olan saray o dönemin soylularının lüks yaşam tarzını gözler önüne seriyor. Sarayda üç tane müze bulunuyor. Bodrum katta bulunan Arkeoloji Müzesi Fransa'daki en eski antik koleksiyonlardan birine ev sahipliği yapıyor. Bu müzede, tarih öncesi dönemden Ortaçağ'a kadar olan dönemlere ait parçalar sergilenmektedir. Zemin katta ise Dekoratif Sanatlar Müzesi yer alıyor. Burada kütüphane, baskı odası ve şapelin yanı sıra dekoratif sanat koleksiyonu da dahil olmak üzere piskoposluk dairesinin görkemli odalarını ziyaret edebilirsiniz. Sergilenen koleksiyonlar seramik, porselen, resim ve kuyum sanatına ait örnekler içerir. Birinci katta ortaçağdan modern çağa kadar İtalyan, İspanyol, Flaman, Hollanda ve Fransız sanatçılara ait Güzel Sanatlar Müzesi koleksiyonu, Botticelli, Courbet, Delacroix, Giotto, Goya, El Greco, Rubens ve Véronèse eserlerini içeriyor.

Grande Île

Grande Ile, Ill Nehri ile sınırlandırılmış Strazburg’un tarihi merkezinde yer alan bir adadır. Büyük Ada anlamına gelir. 1988'de UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi. Uluslararası Anıtlar ve Siteler Konseyi, Grand Île'nin "Orta Çağ şehirlerini örnekleyen eski bir mahalle" olduğunu belirtti. Burada yer alan caddelerde ahşap çerçeveli evler yer alır. En eski ev olarak bilinen 15. yüzyıldan kalma Maison Kammerzell süslü oymalarıyla dikkat çeker.

Kammerzell House

15. ve 16. yüzyılda inşa edilmiştir, ancak adını 19. Yüzyıldaki sahibi Kammerzell’den alır. Yarı ahşap olan bu eski ev gotik mimari ile inşa edilmiştir. Bugün restoran olarak hizmet veren ev, 1891 yılında restore edilmiş. Cephelerinden birinin pencerelerinin altında astrolojik işaretler bulunuyor. Duvarlarında Leo Schnug'un resimleri de yer alan restoranın terasında oturursanız katedral çevresinin manzarasını izleyebilirsiniz.

Petite France

Petite France, Strazburg kentinin tarihi bir semtidir ve ortaçağda kentin tabakacılarının, değirmencilerinin ve balıkçılarının yaşadığı yer olarak bilinir. Dar sokakları, kanalları ve yarı ahşap evleriyle tam bir ortaçağ semti olan belde, Ill Nehri’nin yeşil doğasının ortasında turistleri cezbediyor. Petite France, 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Grande Île'nin bir parçasını oluşturur.

Grande Mosquée

20 yılı aşkın bir süre boyunca siyasi sebeplerden dolayı tamamlanması geciken caminin açılışı Eylül 2012’de yapılmış. Fransa’da dini hoşgörü simgesi olarak nitelenen cami, İtalyan mimar Paolo Portoghesi tarafından tasarlanmış. 1500 kişinin aynı anda ibadet edebildiği cami, Ill Nehri kenarında yer alıyor ve caminin bakır bir kubbesi bulunuyor. Minaresi olmayan yapı Fransa’da yaşayan yaklaşık 5 milyon Müslümanın ibadet edebildiği bir cami olma özelliği taşıyor.

Vauban Barajı

17. yüzyıl mühendisliğinin eseri olan baraj, yakın bir zamanda eski ihtişamına kavuşmuş ve yeniden ziyarete açılmış. Kanalın terasından Petite France bölgesi, Ponts Couverts ve katedral muazzam fotojenik bir manzara sunuyor. Barajın 13 kemeri var ve 120 metre uzunluğunda.

Strazburg Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

Fransa 1973 yılında kurulan ve Kasım 1998 yılında kendi binasına taşınan müzede 18 bin eser bulunuyor. Burayı ziyaret ederseniz 1870 ( İzlenimcilik ) döneminden günümüze kadar birçok resim, heykel, grafik sanatı, multimedya ve tasarımı görme şansını elde edebilirsiniz. Her yıl farklı sanatçıların eserlerinin veya bir sanat türünün örneklerinin yer aldığı dönemsel sergiler de düzenleniyor. Terasında müzik kafe bulunan müze aynı zamanda konferans, film, konser gibi sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Dış cephesi çelik ve camdan oluşan binanın dış güzelliğinin yanı sıra Kandinsky, Picasso, Magritte, Monet ve Rodin gibi çağdaş sanatın temsilcilerinin eserlerini görmek için mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelisiniz! Ayrıca terasından Ill Nehri’ni ve Little France’i izleyebilirsiniz.

Jardin des Deux Rives

Fransız-Alman dostluğunun bir ifadesi olarak kabul edilen, Strazburg ve Alman komşusu Kehl arasında yer alan 60 hektarlık bahçedir. Bünyesinde oyun alanları ve gezinti alanları ile Marc Mimram'ın şık asma köprüsü yer alır. Strazburg şehir merkezinin 3 km güneydoğusunda yer alan park, Ren Nehri’nin kıyısında yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için ideal bir bölge.

Tarih Müzesi

16. yüzyıldan kalma bir mezbaha binasında yer alan Tarih Müzesi tablolar, grafik sanatları, silahlar ve günlük eşyaları içeren kapsamlı bir sergi koleksiyonuna sahiptir. Koleksiyonlar, Ortaçağ'dan Fransız Devrimi'ne, Napolyon döneminden modern çağlara adanmış sergi odalarında bulunuyor. Bu müzede, her yaştan ziyaretçiler Strasbourg'un siyaseti, toplumu ve ekonomisini öğrenebilmektedir. Ayrıca zamanın yerli halkının kostümleri ve mobilyalarının sergilendiği koleksiyonlar ile Strasbourg halkının geçmiş zamanlardaki günlük yaşamına dair bilgiler de verilmektedir. Fransa ulusal marşı olan 'La Marseillaise' ilk kez burada okunmuş.

Cave Historique des Hospices de Strasbourg

Bir zamanların hastanesi, şimdinin şarap mahzeni olan Cave Historique des Hospices de Strasbourg mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi. Eskiden bütün hastalıkların tedavisinde şarap kullanıldığından 1395 yılında bu tuğladan mahzen kurulmuş. Burada üretilen şarapların tadının eşsiz olması şarapların meşe fıçılarda yaşlandırılmasından geliyor. Mahzendeki tarihi fıçılardan biri, 1472 yılından kalma bir şarap ile doludur.

Parc de l'Orangerie

Parc de l'Orangerie kentteki bir kamu parkıdır ve Orangery bölgesinde bulunan Avrupa kurumlarına yakın konumdadır. 26 hektarlık bir alana konumlanan park, çiçek bahçeleri ve kuğularla dolu gölüyle ailelerin uğrak yerlerinden birisidir. Çocuklar, parkın mini hayvanat bahçesinde (ücretsiz) leylekler ve keçilerle yakınlaşabilirler. Parkta maymun, kümes hayvanları ve diğer küçük hayvanların yer aldığı minik bir hayvanat bahçesi de var. Gölde, küçük bir tekne kiralayarak gezintiye de çıkabilirsiniz.

Avrupa Parlamentosu

Ağustos ayı hariç her ay bir hafta boyunca toplanan Avrupa Parlamentosu, parlamento üyeleri, çalışanları, çevirmenleri, yetkilileri ve basın temsilcileri ile kentte 3000 civarında ek nüfus oluşturuyor.

Bina, Paris'teki "Mimarlık Stüdyosu" mimarları tarafından tasarlanmış ve Strasbourg'un en fütüristik binası olarak göze çarpıyor. 1000'den fazla ofisi bulunan binanın genel toplantı salonu yaklaşık 750 milletvekili kapasiteye sahip. Her gün iki rehber eşliğinde gezilebilen binada eğer şansınız varsa Avrupa’nın hayati kararlarının alınışına şahit olabilirsiniz.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

İngiliz mimar Richard Rogers tarafından tasarlanan iki silindir şeklindeki bina içerisinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini de bulunuyor. Binanın girişinin önünde, Berlin Duvarı'nın boyalı bir bölümünü görebilirsiniz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde, Avrupa Birliği'nin bir parçası olan hukuk uzmanları insan hakları ihlallerini gözetmektedir. Her vatandaşın temel haklarının ihlal edildiğini düşünmesi durumunda bir devlete karşı bu mahkemeye şikâyet etme hakkı vardır.

Strazburg Yeme İçme

Bir Alsas şehri olan Strazburg’da Alman ve Fransız mutfağına ait yemekleri tadabilirsiniz. Et ve patates yemekleri dışında tatlı kültürünü de mutlaka incelemelisiniz. Nehir kıyısındaki restoranlarda romantik akşam yemekleri yiyebilir veya şehrin ünlü aşçılarına emanet edilmiş restoranları keşfedebilirsiniz.

Önereceğimiz Restoranlar:

1741: Michelin yıldızlı bir restoran olan 1741’in mutfağı genç şef Guillaume Scheer’e emanet edilmiş. Ill Nehri'ne bakan restoranda sarı ve gri renklerin hâkimiyeti ile geometrik desenler size eşlik edecek. Sebzeli Alsas geyiği ve enginar yemeklerini deneyebilirsiniz. Şarap listesi de oldukça güzel.

Le Gavroche: Loş bir aydınlatmaya sahip Le Gavroche’nin de Michelin Yıldızı bulunuyor. Naneli dana eti ve kişnişli enginarı oldukça methediliyor.

Umami: Michelin yıldızlı Umami'nin içi minimalist döşenmiş. Petite France’de yer alan restoran Japon mutfağının en güzel lezzetlerini ziyaretçilerine sunuyor.

La Table du Gayot: Yarı ahşap bir evde konumlanmış restoran Strazburg'un en güzel meydanlarından birinde yer alıyor. Öğlen ve akşam yemeği için mükemmel bir tercih olabilir. En leziz et yemeklerini muhteşem soslarla yiyebilirsiniz burada.

Binchstub: İnce ve lezzetli pizzalarıyla ünlü mekan pizzalarında yerli çiftlik ürünleri, keçi peyniri, kekik ve bal gibi yiyecekleri kullanıyor. Son derece sıcak ve samimi bir iç dizayna sahip.

Bistrot et Chocolat: Özellikle kahvaltı için tercih edebileceğiniz mekanda leziz yöresel kahvaltılıkları tadabilirsiniz.

Ulaşım ve Konaklama

Basel-Mulhouse havaalanına THY veya EasyJet’in  yanı sıra başka alternatifler de bulabilirsiniz.

Havaalanından servisle 15-20 dakikada Mulhouse’a gidebilirsiniz. Taksi ile gitmek isterseniz havaalanından Mulhouse tren istasyonuna taksi 60 € tutuyor. Mulhouse tren istasyonundan Strasbourg’a sık sık trenler kalkıyor. Gitmeden biletlerinizi internetten alabilirsiniz.

En ucuz Strasbourg biletleri için gidiyorum.com'u ziyaret edebilir ve en uygun Strasbourg uçak biletini satın alabilirsiniz.

Strasbourg’da konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.