The Largest Port in Europe: Rotterdam | Gidiyorum.com

The Largest Port in Europe: Rotterdam

Amsterdam’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olan Rotterdam, Avrupa’nın en büyük liman kentidir. Hollanda’nın güneyinde, Kuzey Denizi’nin kıyısında bulunur. Adını Rotte Irmağı’ndan alır. Kuruluşu 1270’li yıllarına dek uzansa da şehir olma hakkını 1340’larda kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yok olan şehir için 1950-1970 arası yenileme çalışmaları yapılmış ve bugünkü halini almıştır. Rotterdam’ı diğer Avrupa şehirlerine kıyasla özel kılan modern mimarisidir. Festivalleri ve kültür aktiviteleri de oldukça popüler olan Rotterdam, Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biridir.

Görülmesi Gereken Yerler

Euromast

1960 yılında mimar H.A. Maaskent tarafından inşa edilen gözlem kulesi, ilk yapıldığında şehrin en yüksek yapısı olmuş ancak sonrasında yapılan yeni binalar yüksekliğini geçince, 1970’te “Uzay Kulesi” denen 85 metrelik bir bölüm daha eklenince yine Rotterdam’ın en yüksek binası olmuştur. Kulenin 32. metresinde kaptan köşkü gibi dizayn edilmiş bir oda bulunuyor, odada navigasyonlu aletler ve harita kamarası mevcut. 100. metrede yemek yiyebileceğiniz bir restoran da var.

Cube House

İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılan şehir için 1970’te mimar Piet Bloom’dan, üzerinde evlerin olabileceği bir köprü tasarımı istenmiştir. Floransa’daki Vecchio’dan ilham alarak tasarladığı bu plan, deneme amacıyla önce 1975’te Helmond’da inşa edilmiş ve ardından buraya 18 ev daha eklenmiştir. Rotterdam kübik evleri maddi sıkıntılar sebebiyle ancak 1982’de 38 bitişik ev olarak inşa edilebilmiştir. Modern mimarinin en önemli örneklerinden biri olan Kübik Evler Rotterdam’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Grote of Sint-Laurenskerk

Şehrin en eski yapısı ve savaşın ardından ayakta kalabilmiş tek Ortaçağ yapısıdır. 1525’te inşa edilen kilisenin kulesi 1621’de eklenmiştir. İçinde Hollandalı denizciler için bir anıt da yer almaktadır. Büyük bronz kapısı ve şatafatlı avizeleriyle dikkat çeken yapının önünde, kentin en eski heykeli olan bronzdan bir Erasmus heykeli de bulunuyor. Bugün konser alanı, sergi ve konferans mekanı olarak kullanılan yapının çan kulesi de ayrı bir Rotterdam manzarası sunuyor.

Erasmus Köprüsü

Mimar Ben Van Erkel tasarımı olan köprü 1996 yılında yapılmış, dünyanın en uzun asma köprüsüdür. Rotterdam’ın simgeleri arasında olan köprüde çift kaldırım, çift şerit yol, çift şerit bisiklet yolu ve tramvay rayları yer alıyor. Köprünün alt kısmında ise restoranlar, barlar ve dükkanlar yer alıyor.

Miniworld Rotterdam

Rotterdam’ın her detayını ve Hollanda’nın simge yapılarını 535 metrekareye sığdıran en büyük minyatür sergisi Miniworld Rotterdam'ın teması Hollanda kültürü.

Kunsthal

Westzeedijk ve Museumpark arasında bulunan Kunsthal, 3.300 metrekarelik bir sergi alanına sahip. Kunshtal, müzeden çok bir sergi mekanıdır. Kendi koleksiyonuna sahip değildir ancak düzenli bir biçimde 25 sergiye ev sahipliği yapar. Her yıl bir aile sergisi olan Kunsthal, 2007’deki hareketli modellerden oluşan dinozorlar sergisiyle bir gişe rekoru kırdı. Alanda ayrıca, 2004’ten beri iki yılda bir düzenlenen yemek festivali KunsthalKOOKT da yer alır.

Wereldmuseum

1883’te kurulan müze, Rotterdam’daki Etnografik Eser müzelerinden biridir. Asya, Afrika, Okyanusya, Amerika ve İslam kültürlerine ait 1800 kadar eser sergilenir.

Rotterdam müze açısından oldukça zengin bir kent. Museum Boijmans Van Beuningen, Maritime Museum Rotterdam, Het Havenmuseum, Stedelijk Museum Schiedam, Natural History Museum Rotterdam, Chabot Museum gibi birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Konularına ve koleksiyonlarına göre ilgi alanınızdaki müzeleri gezebilir, Hollanda kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.

Netherlands Photo Museum

20 - 21. Yüzyıl Hollandalı fotoğraf sanatçılarının çektiği fotoğrafların sergilendiği müze, hem Hollanda’da hem de dünyanın farklı yerlerinde çekilen fotoğraflara ev sahipliği yapıyor. 150 arşiv ve 3 milyondan fazla eser barındırır. Büyük sergi salonlarında Hollanda tarihine odaklanan müzede, kısa filmler izlenebilir, 120 bin kapasiteli dijital fotoğraf arşivine bakılabilir veya seminerlere katılabilirsiniz.

Witte Huis

19. yüzyılın sonlarında yapılan ve Beyaz Saray adı verilen bina, Avrupa’nın ilk çok katlı iş merkezidir. Tasarımı Willem Molenbroek isimli mimara aittir. Art Nouveau üslubuyla inşa edilen bina 43 metre yüksekliğindedir. 1940’ta Almanlar tarafından yapılan bombalama sonrasında ayakta kalan çok az sayıdaki yapıdan biridir. İnşasında yanmaya elverişli hiçbir malzeme kullanılmayan bina 11 katlıdır. 1977’de Westermeijer Group tarafından satın alınan Beyaz Saray’ın giriş katında bugün bar ve restoran hizmet vermektedir.

Pilgrim Fathers Church

1417’de inşa edilen kilise, önce Roma Katolik Kilisesi’ne mensuptu. Bilinen ilk tasviri 1512’de yapılmış ve 1574’de Reform Hareketi’nden sonra Protestan kilisesi olmuştur. 1608’de ise bir Anglikan kilisesine dönüşen yapı 1998’deki geniş kapsamlı restorasyonun ardından bugün sergi ve düğünler için kullanılan bir yapı haline dönüşmüş durumda. Koridordaki vitray pencereleri Yaratılış’ın 6 Günü’nü tasvir etmektedir. Kilisenin ilk çanı kırılmış, ancak kilisenin içinde sergilenmeye devam etmektedir.

Bu yerler haricinde, Diergaarde Blijdorp, Plaswijckpark, Arboterum Trompenburg ve Kinderdijk Yeldeğirmenleri de Rotterdam’da görülmesi gereken yerler arasında.

Rotterdam’da Yemek

Rotterdam mutfağının ana malzemesi patatestir. Bıtterballen, Patatje Oorlog, Kapsalon, Stamppot adındaki yemeklerin hepsi patates kullanılarak farklı pişirme şekilleriyle yapılan yemeklerdir. Nieuwe Haring ise farklı bir yerel lezzet olarak ringa balığının ayıklanıp pişirilmeden yenen halidir. Kibbeling ise kızartılarak farklı soslar eşliğinde tüketilen bir balık türüdür. Poffertjes adındaki tatlı, kabarık pankeklerin tereyağı ve pudra şekeri ile tatlandırılmış bir türüdür. Sokakta sık sık karşılaşabileceğiniz bir diğer lezzet ise Stroopwafel. İki ince waffel bisküvisinin arasına karamel sürülerek yapılıyor. Rotterdam’a gittiğinizde bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Ulaşım ve Konaklama

Amsterdam Schiphol Havalimanı‘nı ise Rotterdam merkeze sadece 80 kilometre uzaklıkta. Rotterdam ile Amsterdam arasında her 15 dakikada bir tren seferleri var. “thy” ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, “Pegasus" Havayolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanından haftanın her günü, KLM Havayolları ile de haftanın iki günü yaklaşık üç buçuk saatlik “uçuş”larla direkt Amsterdam Schiphol Havalimanı’na uçuş mümkün. “En ucuz uçak bileti”ni bulmak için gidiyorum.com üzerinden arama yapmanız yeterli! “Tüm uçuşlar” arasından programınıza “en uygun uçak”ların “ekonomik uçak bileti”ni gidiyorum.com'dan edinebilirsiniz.

Konaklama seçeneklerinin tümü arasından bütçenize “en uygun” otellerin erken rezervasyon fırsatları gidiyorum.com'da sizleri bekliyor!