Avrupa’nın Masal Diyarı Montenegro | Gidiyorum.com

Avrupa’nın Masal Diyarı Montenegro

Karadağ (Montenegro) Türkiye’den vizesiz seyahat edebileceğiniz yerlerden birisi. Üstelik ülkeye Türkiye’den direkt uçuş da bulunuyor. Karadağ’ın başkenti olan Podgorica, sadeliği, sakinliği ve doğal güzelliği ile görülmeye değer bir şehir. Ülkenin en popüler şehirleri ise Kotor ve Budva.

Karadağ sanayi adına hiç bir yapıya sahip olmayan, doğal güzellikleri ile ön plana çıkan sakin bir atmosfere sahip. Ülkenin hemen hemen tüm yol ve doğa parkurları işaretli ve haritalandırılmış. Bu sebeple bisiklet ve yürüyüşçüler için harika bir imkan sunmakta.

Görülmesi Gereken Yerler

Kotor

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Karadağ’ın kıyı şehri Kotor barok mimarisiyle göz dolduran bir Akdeniz şehri. Kotor, denize kıyısı olmasına rağmen fiyortlar nedeniyle araçla ulaşmanın engebeli yollardan geçtiği eski bir Osmanlı şehri aynı zamanda. Kotor’da Fortification Tepesi’nden Kotor’un enfes güzellikteki körfezini izleyebilir, körfezi çevreleyen taş evlerin arasında dolaşıp fotoğraf çekebilir ya da denize girebilirsiniz. Kotor’da trafik yok denecek kadar az. Alışveriş merkezi ya da ünlü fast food ve kahve zincirleri yok. Sakin ve mutlu bir yaşam var anlayacağınız. 3 Euro ödeyerek Kotor Kalesi’ne çıkabilir ve şehri bir de buradan izleyebilirsiniz.

Kayaların Leydisi Kilisesi (Church Our Lady of the Rocks)

Kotor körfezinden katılacağınız bir tekne turunda ilk durağınız “Kayaların Leydisi Kilisesi“ olacak. Kilise yapay bir ada üzerinde bulunuyor. Efsaneye göre bu bölgede yaşayan bir denizci Hz. Meryem ve İsa’nın tasvirlendiği Madonna ikonasını uzun yıllar saklamış. 1452 yılında ise burada bulunan kayanın üzerine koymuş. Yıllar geçtikçe kayalar taşıyarak burada yapay bir ada oluşturmuş ve sonradan üzerine 1722 yılında bugünkü kilise inşa edilmiş. Kilisenin içerisinde 68 adet tablo bulunuyor.

Perast Town

Perast, Kotor körfezinde kurulmuş ve Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan tarihi bir şehir. Venediklilerin inşa ettiği görkemli saraylar ve kiliseler şehri ihtişamlı bir hale getirmiş. Dağlarla çevrili şehir oldukça küçüktür, hatta öyle ki yarım saatte tüm şehri gezebilirsiniz. Karadağ'da pek çok şehir Osmanlı hakimiyetine girmişse de Osmanlı Perast’ı fethetmeyi başaramamış. 1420 - 1797 yılları arasında Venedik'in bir parçası olduğu için Venedik barok mimarisinin etkisini saraylarda ve kiliselerde görmek mümkün.

Budva

Budva Kotor’un aksine Karadağ’ın en hareketli ve eğlenceli tatil şehri. Şehrin kale surları içinde kalan eski şehir Stari Grad taş evleri, daracık sokakları ve restoranlarıyla oldukça sevimli bir yer. 2500 yıllık bir tarihe sahip olan Budva’daki kaleye girmek için 2,5 Euro ödüyorsunuz ve manzaranın keyfini çıkarabiliyorsunuz. Eski şehrin dışına çıktığınızda sahil boyunca yürüyüp lüks teknelerin demirlediği marinaya gidebilirsiniz. Mogren Plajı yönüne doğru giderseniz Dans Eden Kız heykeliyle karşılaşabilirsiniz. Denize girmek için tercih edebileceğiniz en uygun yer St. Nikola Adası denilebilir.

Sveti Stefan Adası

Sveti Stefan Adası Budva’da 15. yüzyılda bir balıkçı köyüymüş, şimdilerde lüks bir otelin ve plajların yer aldığı, bazı Hollywood ünlülerinin evlerinin bulunduğu özel bir ada konumunda. Hal böyle olunca adaya ulaşımı kolaylaştımak için ince bir yol yapılmış. Adanın içindeki plajlara giriş ücretli, Budva’dan her gün kalkan minibüslerle gidebilirsiniz. Adayı görmenin bir başka yolu da Budva’dan kalkan tekne turları. Böylece Adriyatik kıyılarını uzaktan görebilir ve koylarda denize girebilirsiniz.

Tara Kanyonu ve Nehri

1977 yılından beri UNESCO Dünya Mirası alanı olan Tara Kanyonu, Durmitor Milli Parkı dahilinde de koruma altında tutuluyor. Kanyon boyunca akan Tara Nehri özellikle rengi dolayısıyla muhteşem bir güzelliğe sahip. Nehrin suyu o kadar berrak ve temiz ki suyunu rahatlıkla içebilirsiniz. Karadağ – Bosna Hersek sınırında Piva Nehri ile birleşerek 150 km uzunluğa sahip Drina nehrini oluşturan Tara nehri 2,6 metre/km düşme hızı ile kendine özgü şelalelere ve hızlı akıntı noktalarına sahip. Mayıs – Ekim ayları arasında suyu yükselen ve hızlanan Tara Kanyonu ekstrem spor ve rafting meraklılarını cezbeden bir merkez konumunda.

Ostrog Manastırı

Balkanlardaki Ortadokslar için hac yeri olan ve Karadağ'ın başkenti Podgorica ile Nikşiç şehri arasında bulunan tarihi Ostrog Manastırı Sümela’yı andırıyor. 1655 yılında yapılan ve kurucusu Sırp Psikopos Basli’e adanan “Üst Kilise” ve 18. yüzyılda yapılarak Hz. Meryem’e adanan “Alt Kilise” olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Budva, Kotor gibi şehirlerden yarım günlük 20 euro’luk turlar ile ziyaret edebilirsiniz.

Rijeka Crnojevica

Rijeka Crnojevica, Skadar Gölü'nün en güzel kısmının yakınında bulunmaktadır. Gölün üzerinde eskiden ticaret yolunda kullanılan eski bir köprü bulunuyor. Yaz aylarında bu harika yeri ziyaret ederseniz, birkaç Euro’ya kano kiralayabilir ve gölün tadını çıkarabilirsiniz.

Ulcinj

Ulcinj, Karadağ kıyısının en güneyindeki ve Arnavutların yoğun olarak yaşadığı bir kenttir. İlginç lokantalar, kafeler, galeriler ve otellerle dolu şehirde Adriyatik Denizi'ndeki en uzun plaj (13 km uzunluğunda) yer alıyor. Eski zeytin ağaçları ile kaplı kıyı şeridi ile Ulcinj şehri Karadağ’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisi.

Montenegro’da Yeme İçme

Montenegro’da kıyı şeridi boyunca birçok restoran bulunuyor. Burada kırmızı et çok uygun ve porsiyonları  oldukça büyük. Karadağ şarapları da dünya çapında üne sahip. Kotor oldtown'da bulunan süpermarketten şarapları uygun fiyata da alabilirsiniz.  Kotor kasabasındaki en iyi balık restoranlarından olan Galion, denize kıyısı olmayan surlarla kaplı eski şehir merkezinin dışında, doğrudan denize inen bir iskelenin üzerinde kurulu. Burası cam gibi durgun suları olan Kotor Körfezi ve geceleri ışıklandırılan tarihi kilise ve kalelerle dolu dağların manzarasının birleştiği sakin ve güzel bir restoran. Fiyatlar Karadağ ortalamasının biraz üzerinde ama manzara ve yemeklere kesinlikle değer.

Kotor’un tarihi merkezinde Karadağ ve diğer bölge şarapları (Sırp, Makedon, Hırvat, Boşnak) denemek için Old Winery güzel bir mekan. Peynir tabağı eşliğinde şarabınızı yudumlayabilir ve mekanda çalan müziklerin keyfini sürebilirsiniz. Porsiyonların çok büyük olduğunu eklemek lazım.

 

Ulaşım ve Konaklama

Türkiye’den direkt veya aktarmalı olarak seyahat edebileceğiniz Karadağ uçak biletleri için uçak firmalarının en uygun uçak bileti fiyatlarını gidiyorum.com'u ziyaret ederek karşılaştırabilir, ucuz bilet bulabilirsiniz.

Montenegro’da konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar. Kotor otelleri, Budva otelleri en uygun fiyatlarla gidiyorum.com’da rezervasyon yapabilirsiniz.