Batı’nın Konstantinopolis’i Cordoba | Gidiyorum.com

Batı’nın Konstantinopolis’i Cordoba

İspanya’nın güneyinde yer alan ve Cordoba Eyaletine’de başkentlik yapan Cordoba, tarihi iki bin yıl öncesine dayanan ve 330 bin kişilik nüfusuyla Endülüs’ün 3. büyük şehridir. Şehir, İslam dünyasının en önemli eserlerinden biri olan Cordoba Cami diğer adı ile Kurtuba Cami’ye de ev sahipliği yapıyor.  Avrupa’nın ikinci büyük eski kent merkezine sahip olan Cordoba, dünyadaki en büyük kentsel alana sahip olan şehir ünvanını taşıyor. UNESCO koruma alanı ilan edilen eyaletin güneyinde Guadalquivir Nehri, kuzeyinde Plaza de las Tendillas meydanı yer alıyor.

Görülmesi Gereken Yerler

Cordoba Cami

İspanyolcada cami anlamına gelen Mezquita olarak adlandırılan Cordoba Camii (Kurtuba Camii) uzun süre Endülüs Emevileri’nin hüküm sürdüğü Cordoba bölgesinin en önemli tarihi eserlerinden birisi olarak biliniyor. Katolik İspanyolların şehri yeniden ele geçirmesinden sonra kiliseye çevrilen ve günümüzde hala katedral olarak kullanılan eserde gotik, barok ve İslam mimari etkileri görülüyor. Eskiden dünyanın üçüncü büyük camisi olan yapı, Guadalquivir Irmağı’nın hemen yanında yer alıyor. Dünyadaki en fazla sütuna sahip olan ve 1236 yılından beri katedral olarak kullanılan yapının kırmızı ve beyaz tuğla kemerleri, oyma ahşap işçiliği ziyaretçileri büyülüyor. Caminin içerisinde 1293 adet kırmızı beyaz sütun bulunuyor.

Alcazar Sarayı

İlk olarak Vizigotlar döneminde kale olarak inşa edilen ve 13. yüzyılda Kral 11. Alfonso tarafından genişletilen Alcazar Sarayı (Alcazar de los Reyes Cristianos) Guadalquivir Nehri yakınlarında yer alıyor. Aragon Kralı II. Ferdinand ve Catile Kraliçesi I. Isabella’nın buradan savaş yönettiği bilinen saray 1800’lerin başında Napolyon’un ordusu tarafından zindan ve yönetim yeri olarak kullanılmış. Güzel bahçeleri, su terasları, fıskiyeleri, Mağribi banyosu ve kütüphanesiyle ünlü saray mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Roma Köprüsü (Roman Bridge)

Guadalquivir Nehrinin üzerinde yer alan köprü, 1. yüzyılın başlarında Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış. Endülüs Emevileri döneminde bugünkü görünümünde tekrar yapılmış. Köprünün 16 kemeri, 274 metre uzunluğu, 9 metre genişliği bulunuyor. Mağribi ve İslam mimarisine sahip yapının taş yüzeyinin güzelliği ve sunduğu eşsiz manzara sayesinde turistlerin uğrak yeri olma özelliğini koruyor. Köprüde ayrıca 16. yüzyıldan kalma bir San Rafael Heykeli de bulunuyor. Roma Köprüsü Game of Thrones dizisinde de kullanılan mekanlar arasında yer alıyor.

Cordoba Botanik Bahçeleri

İspanya'nın çeşitli bölgeleri ile Kanarya ve Balear Adalarından toplanmış çok sayıda bitki çeşidine ev sahipliği yapan ve Avenida de Linneo’da yer alan Cordoba Botanik Bahçeleri, gezip görmeye değer yerlerden bir tanesi. Cordoba Botanik Bahçeleri'nde korunmuş fosiller ile bitkilerin oluşumlarının sergilendiği Palaeobotany Müzesi ve bitkilerin geleneksel kullanımının sergilendiği Ethnobotany Müzesi bulunmaktadır.

Medina Azahara Sarayı ve Harabeleri

Tarihi 10.yy.a dayanan ve adını Halife III.Abdurrahman’ın gözdesi Azahara’dan alan Medina Azahara Sarayı (Medina Azahara/Madinat al-Zahra), Cordoba'nın önemli tarihi eserlerinden birisidir. Sonradan halifeliğini ilan eden III. Abdurrahman tarafından 936 yılında yapımına başlanan, içerisinde saray, evler, cami ve bahçeler barındıran antik bir şehir olan Medina Azahara bugünkü Cordoba kentinin hemen dışında yer alıyor. İçindeki tüm yapılarla birlikte tamamlanması 300 yıl kadar sürdüğü bilinen ve 3 kademeli bir yapıya sahip olan kompleksin en tepesinde kraliyet sarayı yer alıyor. Diğer kademelerde ise evler, hamamlar, cami gibi yaşama alanları bulunuyor. Yıllarca süren bölgesel savaşlar ve iklim koşullarıyla deforme olan bölge, bugün korunmuş kalıntılarıyla turistlerin ziyaretine açık.

 

Yahudi Mahallesi

La Mezquita’nın yüksek surlarının batısında bulunan ve Cordoba’nın eski şehir merkezinde yer alan Yahudi Mahallesi (Juderia de Cordoba/Jewish Quarter), 1984’ten bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor. Roma döneminden beri Cordoba’da yaşayan Yahudilerin yerleştiği mahalle araç trafiğine kapalı ve oldukça büyük bir bölge. Cordoba’nın çok kültürlü tarihine tanıklık edebileceğiniz mahallede sinagog ve yerel pazarlar da bulunuyor. Eğer ziyaretiniz Mayıs ayına denk gelir ve Patios Festivaline katılırsanız, bu bölgede yaşayan insanların evlerinin dış kapılarını açık bıraktıklarını göreceksiniz. Bir Yahudi geleneği olan bu ritüel sayesinde turistler Yahudi evlerine girerek dolaşabiliyor ve fotoğraf çekebiliyor.

Calleja de las Flores

Mezquita’nın hemen yanında bulunan bu sokak, kentin Yahudi Mahallesi boyunca uzanıyor. Oldukça dar ve çiçeklerle süslenmiş Cordoba’nın en ünlü sokağı küçük bir meydanda bitiyor ve fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçilerin gözdesi olarak biliniyor. Kordoba Katedral Kulesinin görkemli manzarasını gören Calleja de las Flores, renkli evleriyle ilgi çekiyor.

Plaza de la Corredera Meydanı

Plaza de la Corredera Meydanı, günümüzde Cordoba'nın popüler ve renkli meydanlarından birisi olmasının yanı sıra Cordoba’da ilk boğa güreşinin yapıldığı meydandır. Meydan aynı zamanda Roma dönemine ait amfi tiyatronun da ana girişidir.

Cordoba’da Yeme İçme

Gazpacho ve Salmorejo en ünlü ve popüler yemek tercihi olarak biliniyor. Ayrıca şehrin en önemli yiyeceği olan jambon da her zaman tüketilebiliyor. Üzerinde limon gezdirilmiş kızarmış balık ve deniz ürünleri Fritura de pescada, farklı deniz ürünlerinden yapılmış, soğan, balzamik sirke ve kırmızı biberle tatlandırılan soğuk salata Salpacion de mariscos, kızarmış tuzlu badem almendras fritas, küçük şişlere geçmiş deniz ürünleri, soğan, zeytin, sebze çubukları banderillas, domantos soslu bir tür köfte albondigas gibi çok sayıda farklı lezzet Cordoba’da deneyimlenebilir.

Ulaşım ve Konaklama

Türkiye’den direkt veya aktarmalı olarak seyahat edebileceğiniz Cordoba uçak biletleri için uçak firmalarının en uygun uçak bileti fiyatlarını gidiyorum.com'u ziyaret ederek karşılaştırabilir, ucuz bilet bulabilirsiniz.

Konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.