A Rebirth Story: Johannesburg | Gidiyorum.com

A Rebirth Story: Johannesburg

Johannesburg, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en büyük şehri olduğu gibi, Afrika kıtasının da Kahire ve Lagos'un ardından en kalabalık üçüncü şehirdir. Genellikle Jo'burg veya Jozi olarak bilinen ve  hızla değişen şehir, Güney Afrika'nın kalbidir. Yaklaşık 20 yıllık gerileme ve çöküşün ardından Johannesburg şimdi küllerinden yeniden doğarak geleceğe umutla bakıyor. Maboneng mahallesi, dünyanın en başarılı kentsel yenileme projelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, gelir dağılımı dengesiz olduğundan toplumsal eşitsizlik belirgindir ve suç ve yoksulluk ortadan kaldırılamamıştır.

Yine de, Jo'burg inanılmaz derecede samimi bir şehir ve burada görülmesi ve yapılması gereken çok şey var. Kent, mükemmel müzelerle dolup taşıyor. Özellikle Apartheid Müzesi, Güney Afrika'nın sıkıntılı geçmişine derinlemesine bir bakış açısı sunuyor. İnanılmaz bir yeniden doğuş yaşayan bu şehrin tadını çıkarın ve deneyimleyin.

Görülmesi Gereken Yerler

Anayasa Tepesi

Anayasa Tepesi'ne gitmeden Jo'burg'dan dönme! Güney Afrika'nın en önemli tarihi yerlerinden biri olan bu yerde hareketli ve ilham veren sergiler dört bir yana dağılmış durumda. 1892'den kalma ve bir zamanlar beyaz erkekler için ünlü hapishane olan Old Fort, turistler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Nelson, Winnie Mandela ve Mohandas (Mahatma) Gandhi gibi ülkenin önde gelen politik aktivistlerinin birçoğu burada tutulmuş.

Apartheid Müzesi

Apartheid Müzesi, Güney Afrika'nın ayrımcılık ve zulüm döneminin yükselişini ve düşüşünü gösteren bir müzedir. Müzede, Apartheid sisteminin mimarisi ve uygulanması konusunda fikir edinebilmenin yanı sıra demokrasi mücadelesinin ilham verici öykülerini videolar sayesinde izleyebilir ve dinleyebilirsiniz. Bugün hala var olan eşitsizlikleri ve gerilimleri anlamanın paha biçilmez bir yolu bu müze. Şehir merkezinin 8 km güneyinde, M1 otoyolunun hemen çıkışında yer alıyor.  

Anayasa Mahkemesi

2004 yılında Afrika'nın "bir ağaç altındaki adalet" kavramına dayanan tasarımı ile açılan Anayasa Mahkemesi, modern Güney Afrika'nın gerçek bir sembolüdür. Apartheid sona erdikten sonra yıkılan binanın yerine kurulan mahkeme, hem yerel hem de uluslararası çağdaş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Tarihi ve bu dikkat çekici binanın nüanslarını tam olarak anlamak için Anayasa Tepesi turunu da içine alan bir tura katılabilirsiniz.

Liliesleaf Çiftliği

Jo'burg'un kuzey banliyölerine bir örnek olan Liliesleaf Çiftliği, eskiden ANC'nin (Afrika Ulusal Kongresi) gizli merkeziymiş ve 1963 yılında bir baskınla Nelson Mandela'nın da aralarında bulunduğu birkaç liderin yakalandığı yermiş. Burada Güney Afrika'nın kurtuluş mücadelesinin öyküsünü yüksek teknoloji ürünü interaktif sergiler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Gandhi Meydanı

2002 yılında Van der Bijl Meydanı yenilenmiş ve Mohandas (Mahatma) Gandhi adına Gandhi Meydanı olarak yeniden adlandırılmış. Meydanda Gandhi’yi genç bir avukat olarak temsil eden bronz bir heykel yer alıyor ve bir süper kahraman gibi rüzgârda uçuşan elbiseleri tasvir edilmiş. Gandi, ilk olarak 1893'te avukat olarak çalışmak üzere Güney Afrika'ya gelmiş.

Ponte City

Şehir biraz dışında yer alan 54 katlı silindirik gökdelen Ponte City 1975 yılında Hillbrow bölgesinde kurulmuş. İçi boş bir simit şeklinde inşa edilen bina dönemin mimarisine göre oldukça futuristik. Apartheid dönemine denk gelen yapılış zamanı apartmanların revaçta olduğu bir dönemdi ve bu nedenle apartman daireleri yalnızca beyazlar içinmiş. Ancak rejim düşünce beyaz insanlar ve onların işyerleri şehir merkezinden banliyölere yerleşmiş ve böylece buradaki demografi değişmiş. Hillbrow, tasfiye ve kötü yönetim nedeniyle aşamalı olarak fakirleşmiş. 1980'lerin sonunda gecekonducular tarafından işgal edilmiş ve hızla şehiriçi bir gecekonduya dönüşmüş. Blokların yeni sahipleri 2001 yılında binayı hayata döndürmeye başladıklarında burası çöp dolu bir alanmış. Efsaneye göre çöp, beş kat yüksekliğindeymiş. Bugün, kuleyi işgal eden suçluların ve uyuşturucu kaçakçılarının yerinde; aileler, sanatçılar ve iyi giyinen gençler ikamet ediyor.

Ditsong Askeri Tarih Müzesi

Silahlar, tanklar ve uçaklardan sergilendiği müzede 1899-1902 Anglo-Boer Savaşı'ndan ve 2. Dünya Savaşı'ndan kalma eserleri ve imha yöntemlerini görebilirsiniz. Müze, dehşet, can kaybı ve haraplığı da hatırlatan kitle imha silahlarını bir daha kullanmak zorunda kalmamaları için oluşturulmuş.

Johannesburg Yeme İçme Rehberi

Johannesburg etin cenneti olarak biliniyor. Mutfağının vazgeçilmez parçası olan etin her türlüsünü restoranlarda bulmak mümkün. Kuru et anlamına gelen biltong, genelde antilop etinden yapılan az yağlı ve yüksek protein içeren bir yiyecek. Bredies yemeği de etle hazırlanan ve şehirde sevilen tatların arasında. Bu tat kırmızı etin havuç ve bezelye gibi sebzelerle pişirilmesiyle hazırlanıyor. Başka bir etli yemek olan Potjekos geleneksel güveçlerde pişiriliyor. Hamurla hazırlanan bir çeşit tatlı olan Dumpling genellikle İngilizler tarafından tüketiliyor. Güney Afrika Cumhuriyeti şarapları dünyaca ünlüdür. Johannesburg’a yolunuz düştüğünde kırmızı şarap tatmalı ve hatta yanınızda getirmek üzere birkaç şişe satın almalısınız.

Ulaşım ve Konaklama

THY ve South African Airways’in aktarmasız, İstanbul’dan Johannesburg’a direkt uçuş seferleri bulunuyor. Emirates, Air France, Etihad Havayolları, Lufthansa, Gulf Air, Kenya Airways ve Qatar Airways’in İstanbul-Johannesburg arası aktarmalı uçuşları da mevcut. Türkiye’den Güney Afrika’ya gitmek için en çok tercih edilen havayolları THY ve Emirates. Yolculuğunuz için en ucuz Johannesburg biletlerini gidiyorum.com'dan temin edebilir ve en uygun Güney Afrika Johannesburg uçak biletini satın alabilirsiniz.

Johannesburg’da konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.