Cote d'Azur'un Aydınlık Şehri Nice | Gidiyorum.com

Cote d'Azur'un Aydınlık Şehri Nice

Fransa’da yazın geçirilebileceği en güzel ve ferah kentleri arasındaki Nice; berrak ve şeffaf denizi, geniş sahil şeridiyle Avrupalı ve Avrupa dışından gelen turistlerin gözdesi bir kenttir. Tarihi zenginlikleri, yıl boyu güneşli olması ve muhteşem sahil konumu ile Nice, Côte d'Azur'un resmi olmayan başkenti ve her gezginin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Kentin kültürel aktivite, doğal güzellikler ve gezilecek yerler açısından zengin bir konumu ifade etmesi, tercih edilebilirliğini arttırıyor. Nice, Avrupa kentleri arasında yaşam standardı bakımından en yüksek şehirleri arasındadır. Akdeniz’e özgü muhteşem pazarlar, görkemli mimarisi ve restoran zenginliği ile Riviera havası almak için Nice’den daha iyi bir lokasyon yoktur.

Vieux Nice / Old Nice

Nice'in eski kentinin karanlık ve dar sokakları arasında kaybolmak istiyorsanız Eski Nice tam size göre! Şehrin en önemli turistlik bölgesi arasında Vieux Nice olarak bilinen yer ilgi uyandırıyor. Dar sokaklar, klasik mimari çizgiye göre inşa edilen barınaklar ve yaşam alanları insanların ilgisini ve beğenisi çekiyor. 1700’lerden beri neredeyse hiç değişmeyen bu bölgede, yöresel restoran ve kafeler, butikler ve barlar bulunuyor. Saleya adlı meydanda yaz aylarında büyük bir Pazar kuruluyor. Buradan renk renk çiçekler, lavanta keseleri, sabunlar, taze ve yöresel yiyecekler satın alınabilir. Pazartesi günleri ise antik eşyaların, Flaman duvar halılarının, toprak kapların, gümüş çatal bıçakların satıldığı bir bit pazarı kuruluyor. St-François adı verilen yerde ise canlı ve çok kokulu bir balık pazarı da var.

Promenade des Anglais

Sahil yolunu ifade eden bölgenin uzun bir plaj yer alıyor. Yol ile otellerin arasını palmiye ağaçları ayırıyor. Burada yürüyüş yapmak, bisiklete binmek veya yüzmek oldukça eğlenceli ve keyiflidir. Yol boyunca çeşitli işletmeler bulunuyor. Fransızların en çok sosyalleştiği ve aktif oldukları yerlerden birisidir. Yol boyunca, Hôtel Negresco, Akdeniz Art-deco Sarayı (Art-deco Palais de la Méditerranée) ve dev demir heykel La Chaise de SAB görülmesi gereken yerler arasındadır.

Parc du Château

Şehrin önemli tepelerinden birisidir. Yeşillikler içerisinde kalan tepeden Nice’in kırmızı kiremitli çatılarını kuşbakışı izleyebilirsiniz. Tepeye, asansörle çıkılıyor. Arzu edenler ve kendisine güvenenler için merdiven yolu da bulunuyor. Tepenin üzerinde çay evleri ve restoranlar yer alıyor. Güneşin doğuşunu veya batışını izlemek için tepeye çıkanların sayısı oldukça fazladır. Üst kısımda, bol miktarda yeşil alan, 18. yüzyılda inşa edilmiş yapay bir şelale ve Provençal tepelerden Alpler'e kadar muhteşem manzaralar göreceksiniz.

Villa Massena / Massena Müzesi

Aslında Prens Victor d'Essling (Napolyon'un en sevilen generallerinden biri olan Maréchal Massena'nın torunu) için bir tatil evi olarak inşa edilen bu lüks bina, şehrin ikonik mimari yapılarından biridir. 1921’de aktif hale getirilen müze; tarih ve sanat müzesi olarak Nice bölgesinin kültürünü yansıtan objelere ve görsellere yer veriyor. Bölge hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gezilmesi gereken bir müzedir. Zemin kat hala resmi vesilelerle kullanılıyor, bu yüzden müze bazen kısa süreliğine kapanıyor.

Muséed’Art Moderne et d’Art Contemporain / Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

1990’da kurulan müze içerisinde klasik ve çağdaş sanata ait eserlere yer veriliyor. 1950'lerden günümüze Avrupa ve Amerika avant-garde eserleri bu müzenin odak noktasıdır. Büyük bir müze olması nedeniyle belli kısımlarında geçici sergilerin de yapıldığını ifade edebiliriz. Fransa’nın sanatsal birikimini yansıtan müze içerisindeki eserlerin çoğu kalıcı olarak sergileniyor. Christo ve Nice'in Yeni Realistleri Niki de Saint Phalle, César, Arman ve Yves Klein'ın birçok eseri bu müzede yer alıyor.

Yeme İçme Rehberi

Nice’e geldiğinizde klasik Fransız mutfağının yanı sıra deniz kenarındaki konumu sebebiyle deniz ürünlerini bolca deneyimleme fırsatı bulacaksınız. Cote d'Azur'un merkezi olan Nice'de nohut unundan yapılan ve krep gibi büyük tepsilere dökülüp odun ateşi veya taş fırında pişirilerek hazırlanan socca favori yiyeceklerinizden birisi olacak. İçine haşlanmış yumurta, domates, turp, soğan ve ton balığı eklenerek hazırlanan salata Nicoise ve bu salatanın sandviç hali Le Pan Bagnat deneyimlemeniz gereken lezzetlerden. Pizzaya benzeyen şekli ile soğanlı, ançüezli ve zeytinli tart Pissaladiere, bir çeşit sebze güveci olan Ratatouille, sığır etinden yapılan ve makarna ile birlikte servis edilen La Daube Niçoise Nice’in yerel lezzetlerinden bazıları.

Ulaşım ve Konaklama

Nice Havalimanı’na Türk Hava Yolları ve Pegasus’un direkt uçuşları bulunuyor ve uçuş yaklaşık 3 saat sürüyor. Havalimanından şehre ulaşmak için havalimanı ekspres otobüslerini tercih edebilir ya da 98 ve 99 numaralı otobüslere binebilirsiniz. 98 numaralı otobüs 06:00 – 00:00 arasında, 99 numaralı otobüs 08:00 – 21:00 arasında hizmet veriyor. 30 dakika içinde bu otobüslerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz için en ucuz Nice biletlerini gidiyorum.com'dan temin edebilir ve en uygun Fransa Nice uçak biletini satın alabilirsiniz. Nice’de konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.