The City of Docks and Art: Liverpool | Gidiyorum.com

The City of Docks and Art: Liverpool

Birleşik Krallık’ta Mersey Nehri’nin doğusunda bulunan kentin kuruluş tarihi 1207’dir. 18. yüzyılda liman kenti olmaya başlaması, 20. yüzyıla kadar Liverpool’u İngiltere’nin en önemli şehirlerinden biri olmasını sağlamıştır.

Şehrin ticari bölgesi Castle Sokağı, Dale Sokağı ve Old Hall Sokağı etrafında toplanmıştır. Bu bölgenin sokakları şehrin ortaçağlarda kurulma sokaklarından çok değişmemiştir. Üç yüzyıl dönemi içinde ortaya çıkan bölge Liverpool şehrinin en önemli mimari örnekleri gösteren alanlarından biridir. Bu nedenle bu bölge UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

Görülmesi Gereken Yerler

Albert Dock

Docklar, liman şehirlerinde inşa edilen rıhtım havuzlarıdır. Gelgit etkisini önleyebilmek ve gemilerin barınabileceği kapalı bir havuz yaratmak için yapılan ilk dock Liverpool’da Old Dock adıyla inşa edilen Albert Dock’tur. Dünyada hidrolik vinçlerin kullanıldığı Albert Dock, denizcilik ve ticaret mirasları arasındadır. 1. derece listelenmiş yapılar arasında olan dock, restore edilerek bir turizm amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

Stanley Dock

Şehir merkezinin kuzeyinde bulunur ve 1901’de yapıldığı zaman dünyanın en büyük hacimli yapısı olmuştur. Stanley Dock Tütün Antreposu olarak kullanılmıştır.

Üç Zerafetler

Yan yana inşa edilen Liver Binası, Cunard Binası ve Liverpool Liman Binası grubuna verilen isimdir. Dünyanın en güzel rıhtım manzarasını oluşturduğu düşünülen yapı grubudur. Denizcilik alanındaki üstünlüğün ve şehrin zenginliğinin simgeleridir.

Liverpool Limanı bir turizm merkezi haline getirilmiştir. King’s Dokları’nda, Echo Arena Konser Salonu ve BT Konvansiyon Salonu, Pricess Dokları’nda Alexandra Tower gökdeleni ve 1 Princess Dock büyük apartmanı ve Coborg ve Brunswick Dokları’nda oluşturulan "Liverpool Marina" bulunmaktadır.

Castle Sokağı, Dale Sokağı ve Old Hall Sokağı şehrin ticaret bölgesidir. Aynı zamanda şehrin mimarisinden önemli örnekleri barındırır bu yüzden UNESCO korumasındadır. Bu sokaklar Liverpool’un kültürel bölgesi sayılmaktadır. Barındırdıkları George Dönemi mimari yapılarıyla Birleşik Krallık’ın önemli tarihi miraslarına sahiptirler.

Liverpool Katedrali

Britanya’nın en büyük dini yapısıdır. Dünya ölçeğinde ise 5. sırada olan katedral bir Anglikan Kilisesi’dir. Neo-Gotik tarza inşa edilen yapı James tepesi üzerinde yer alır. Buraya Mesih’in Katedrali de denmektedir ve merkezindeki çan da dünyanın en büyük kilise çanlarından biridir.

Liverpool Metropoliten Katedrali

Geleneksel katedral mimarisinden uzak planlanmış bu yapı, modern bir mimari ile yuvarlak; bir koninin üstüne geçmiş daha küçük silindirik şekildedir ve tepesinde kral tacına benzer direklerle inşa edilmiştir. Şehrin liman kenti olmasına atıfla, özgün mimarisinden dolayı Mersey Gemi Bacası adı takılmıştır. Yapının mimari Frederick Gibberd’dir.

Beatles Müzesi

1990 yılında İngiliz pop rock grubu The Beatles için açılmış bir müzedir. Müzede grup üyelerine ait eşyalar sergilenmektedir. George Harrisson’un gitarı, John Lennon’ın gözlüğü, solo kariyerlerinde yaptıkları kayıtlar ve turne fotoğrafları gibi birçok özel eşya Beatles hayranlarına sergilenmektedir.

 

Dünya Müzesi

Liverpool Müzesi olarak da bilinen müzede, arkeoloji, etnoloji, doğa ve fen bilimlerine yönelik kapsamlı koleksiyonlar bulunmaktadır. Doğal Tarih Merkezi ve Planetaryum ücretsiz olarak gezilebilmektedir. 2005 yılından beri Dünya Müzesi adını taşımaktadır.

Liverpool Müzesi

Albert Dock ile Pier Head arasında kalan ve "Üç Güzeller" lakaplı önemli tarihi bina dizisinin yanında bulunan müze dünyanın önde gelen kent tarihi müzesi olmayı amaçlamaktadır. Tam erişilebilirliği sayesinde rıhtım boyunca haklın gezip dolaşabileceği bir yapı. Pier Head'de yer aldığı için müze, hem nehirden hem de şehirden görünüyor. Liverpool’da yaşamış tüm kültürlerden izler taşıyan bir müzedir.

Walker Sanat Galerisi

14. ve 21. yüzyıl aralığında seçkin bir koleksiyona sahip, Liverpool’un en seçkin müzesi olan Walker Sanat Galerisi’nin 20. yüzyıl Çağdaş Sanat eserleri de oldukça fazla ilgi görmektedir. Avrupa’nın en önemli ressamlarının eserlerinin yanı sıra dekoratif sanatlar bölümü de bulunmaktadır. Müzenin içinde hediyelik eşya dükkanı ve bir cafe de hizmet vermektedir.

Tate Sanat Galerisi

Çağdaş Sanat koleksiyonları ve İngiltere’nin ulusal eserlerinin sergilendiği galeri grubudur. 4 yapıdan oluşur. Tate Britain, Tate Liverpool, Tate St Lves ve Tate Modern adındaki bölümlerinin tümünde toplam 70.000 sanat eseri bulunmaktadır.

Yeme İçme

Liverpool’da tipik İngiliz mutfağı özellikleri görülür. 5 çayı vazgeçilmezdir. Her bar ve bistroda İngiliz 5 çayını içebilirsiniz. Karides, kuzu ve sebze ile yapılan yemekler haricinde Wirral, Formby ünlü yemeklerindendir. Patates, pancar ve kırmızı lahana sıklıkla etle birlikte güveçte pişirilerek tüketilir. Liverpool’un kendine özgü birası ve cini de vardır.

Ulaşım ve Konaklama

Liverpool seyahatiniz için “ucuz ucak bileti” aramalarınız gidiyorum.com'dan yapabilir, seyahatinizde “ekonomik uçak bileti” ve “kampanyalı uçak bileti” fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Konaklamayı düşündüğünüz otellerin oda fiyatlarını ve erken rezervasyon fırsatlarını gidiyorum.com'da bulabilirsiniz.