Dünya Başkenti Roma’da Sanatın İzlerini Sürün | Gidiyorum.com

Dünya Başkenti Roma’da Sanatın İzlerini Sürün

İtalya’nın Lazio Bölgesi’nin ve Roma ilinin başkentidir. Roma, Laterno Anlaşması’ndan beri bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürür. Katolik Hıristiyanlığın merkezi Vatikan’ı da sınırları içerisinde barındırır. İtalya’nın en kalabalık ve en büyük şehridir. 2800 yıllık şehir, İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur. Bu tepeler; Palatino, Aventino, Campidoglio, Quirinale, Viminale, Esquilino ve Celia tepeleridir.

Görülmesi Gereken Yerler

Vatikan

Bir şehir devleti olan Vatikan, Katolik Hıristiyanlığın da merkezidir. Papa burada ikamet eder ve halka buradan seslenir. En ünlü meydanı Aziz Petrus Meydanı’dır. Bu meydan dünyanın en büyük meydanlarından biridir ve her yıl binlerce Katolik için ibadet mekanı görevi görür. Aziz Petrus Bazilikası’nın tam önünde yer alır. Sütunlu mimarisi Gian Lorenzo Bernini’nin yıllarca süren çalışmalarının sonucudur. Meydanın ortasında bir havuz ve Papa V. Sixtus tarafından diktirilen 25,5 m yüksekliğinde bir Mısır dikilitaşı bulunur. Papa, her yıl halka seslenişini bu meydanda yapar.

Vatikan Müzeleri

Dünyanın en değerli tarihi eser koleksiyonuna sahip müzeler, resim, heykel, harita ve daha pek çok eseri barındırır. Vatikan Müzeleri, eskiden papalar için saray olarak yapılan binalardan oluşur. Müze içinde Sistina Şapeli ve Rafaello Odaları da bulunur. Müzenin tek yön dolaşma sistemi vardır. Vaktinize göre numaralandırılmış bölümlerden birini seçerek gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pinacotea, Museo Pio-Cristiano, Museo Pio Clementino, Musep Etrusco, Galleria degli Arazzi, Galleria della Carte Geografiche, Stanze di Raffaello, Collezione Arte Religiosa Moderna, Capalla Sistina, müzenin bölümlerini oluşturur.

Müzeye ulaşım metro ve otobüs ile sağlanabilir. Ziyaret günleri; Pazartesi-Cumartesi 08.45-16.45 (son giriş 15.20). Pazar günleri, 1 Ocak, 6 Ocak, 11 Şubat, 19 Mart, Paskalya Pazarı ve Pazartesi günü, 1 Mayıs, 29 Haziran, 14-15 Ağustos, 1 Kasım, 8 Aralık, 25-26 Aralık tarihlerinde kapalıdır. Müze ziyareti sırasında dizler ve omuzlar kapalı olacak şekilde giyinilmelidir.

Castel Sant’Angelo

Tiber Nehri üzerinde yer alan kalenin ismi, Papa Büyük Gregorius’un Melek Mikail’i görme olayından alır. Tarihi, Hadrianus zamanında bir mozole olarak inşa edilmesine dayanır. Sırasıyla kent surlarına eklenmesi ve kale olmasıyla son şeklini alır. Bu kaleden Vatikan’a geçilen özel bir geçit de yapılmıştır. Herhangi bir durumda  papanın güvenli bir şekilde Vatikan’dan ayrılmasını sağlamak üzere inşa edilmiştir. Yapı bugün Ulusal Müze olarak kullanılır. Müze; Sala delle Urne, VI. Alexander Merdivenleri, Sala Paolina, Terrazzo dell’Angelo bölümleri ve St. Michael Heykeli’nden oluşur.

Kalenin önünde Hadrian Köprüsü yer alır. Roma’nın en önemli köprülerinden biridir.

Müze, Pazartesi günleri, resmi tatiller ve Ocak ayında kapalıdır.

Salı-Pazar 09.00-20.00 arasında ziyaret edilebilir ve giriş ücreti 5€.

Kolezyum

Flavium Hanedanlığı döneminde yapılan arena daha sonra barınma yeri, dini kışla, iş yeri, taş ocağı ve Hıristiyan türbesi olarak farklı amaçlarla kullanıldı. Bugün ise Roma’da en çok turist çeken yapılardan biri ve şehrin sembolü. Giriş ücretleri 15.50-10.50 Euro arasında değişmektedir. Ziyaret saatleri de aylara göre farklılık gösterir, bu yüzden gideceğiniz aralıkta giriş saatlerine dikkat etmenizi öneririz.

Roma Forumu

Roma’nın eski ticaret ve hukuk merkezi olan alan, aynı zamanda dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından biridir. İçinde Roma, Venüs, Castor ve Pollux, Romulus ve Vesta tapınakları, Septimus Severus ve Titus kemerleri, Aemilia, Julia, Maxentus ve Konstantin bazilikaları, politikacıların konuşma yaptığı Rostra, Roma Senatosu’nun yeri Curia Hostilia, Tabularium, Antoninus ve Faustina Tapınağı, Urbi Göbeği ve Sezar Tapınağı yer alır. Roma’nın tarihi açısından en önemli merkezlerden biridir.

Konstantin Takı

İmparator Konstantin’in Milvian Köprüsü Savaşı’nı kazanması anısına, hükümdarlığının 10. yılında yapılan zafer takı üzerinde zaferi ve takın neden yapıldığını anlatan Latince bir metin ve Konstantin’in hayatından kesitlerin anlatıldığı kabartmalar yer alır.

Palatino Tepesi

Roma’nın yedi tepesinden biridir ve merkezi olanıdır. Forum alanı içinden merdivenler aracılığıyla gezilebilir. Romulus ve Romus efsanesinin geçtiği yer olarak bilinir. İçinde birçok eser ve yapı bulunduran merkez Roma’nın doğduğu alandır.

Aventine Tepesi

Roma’nın yedi tepesinden biri olan Aventine, Romulus’un kehanetini gördüğü tepe olarak bilinir. Kehanet kuşlarla ilgilidir ve kelimenin kökü kuş anlamına gelen “aves”tir. Servius Tullius zamanında Servian Duvarı inşası sırasında şehir içine alındığı bilinir.

Capitol Tepesi

Roma’nın yedi tepesinden en yüksek olanıdır, Roma Forumu ve Campus Martius arasında kalır. Capitol, antik kalıntıların yanı sıra günümüze kadar korunmuş saray yapılarını da barındırır.

S. Maria Maggiore Bazilikası

Roma’nın en uzun çan kulesine sahip yapı, dönemin papasının rüyasında Meryem Ana’yı göresi üzerine yaptırdığı bir bazilikadır. Ortaçağ’dan kalan mozaiklerinin yanı sıra İspanya Kraliçesi Isabella tarafından hediye edilen altınlarla da tavanı kaplanmıştır.

Sözü edilen yerler dışında Pantheon, Trevi Çeşmesi, St. John Lateran Bazilikası, Trastevere Santa Maria Bazilikası, San Clemente al Laterano Bazilikası, San’t Ignazio Kilisesi, Piazza di Spagna, Piazza Navona, Piazza Venezia, Piazza della Repubblica, Borghese Galerisi, Villa Borghese, Dania Pomphili Galerisi, Campo de Fiori, Hadrian Villası, Circus Maximus, Janiculum, D’Este Sarayı, Trinita dei Monti, Palazzo Valentini, Caracalla Hamamı, Diocletion Hamamı, Roma Katakombları, İspanyol Meydanı, Vittorio Emanuelle II Abidesi, San Luigi dei Francesi, Santa Maria degli Angel e dei Martiri, Ara Pacis, Cestius Piramidi, Bioparco di Roma, Quirinal Sarayı, Lavgo di terre Argentina ve Bocca della Verita’yı ziyaret edebilirsiniz.

İtalyan Mutfağı Lezzetleri

Roma seyahatinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin en başında elbette pizza geliyor. İtalya’da her noktada rastlayabileceğiniz pizzeriaların en ünlüsü Pizzeria da Bafetto. Ayrıca Roma’da kilo ile ya da dilim seçenekleriyle de pizza çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Makarnanın en iyi adresi ise Pastifico. İtalya’nın ünlü hafifi diri makarnalarını farklı çeşitleriyle tadabilirsiniz. Pompi ise hem dondurma hem de tiramisu için uğrak noktalardan biri. Ancak Blue Ice İtalya’nın en meşhur dondurmacısı. Roma haricinde İtalya’nın birçok yerinde de şubesi var.

İtalya’da oturulup yemek yenen yerlere banco ayakta yiyip içilen yerlere ise tavolo deniyor. Ayakta hizmet veren yerler bütçe açısından daha uygun.

Mozzarella di buffala, Trüflü bruschetta, Parmigiana di melanzene, Gnocchi Al Profumo di Mare, Crostata di Ricotta e Visciole de multata tatmanız gereken lezzetlerden.

Ulaşım ve Konaklama

Roma için “en uygun uçak bileti” ve her bütçeye uygun otel rezervasyon seçenekleri gidiyorum.com'da sizi bekliyor!

Aktarmasız veya aktarmalı “tüm uçuşlar” ve “kampanyalı uçak biletleri” için gidiyorum.com üzerinden arama yapabilirsiniz.