Ege ve Akdeniz'de Alternatif Aktiviteler | Gidiyorum.com

Ege ve Akdeniz'de Alternatif Aktiviteler

Karacasöğüt - Bördübet Güzergahında Arabayla Koyları Gez 

 

 

Ayın Koyu

Karacasöğüt ayrımından girdikten 10 km sonra solda Ayın Koyu ayrımı yer alır. Ayın Koyu, dalış için oldukça uygun bir yerdir. Bölgede özel eğitmenler eşliğinde dalış imkanı sunulmaktadır. Denizin üzerindeki manzara kadar altında da oldukça etkileyici görüntüler bulunmaktadır. Ayın Koyu’nda bulunan tepeye çıkarak hem fotoğraf çekerek bu güzel koy gezisini ölümsüzleştirebilirsiniz. Koyu ve çevrenizi ayaklarınız altında alarak tepede eşsiz bir manzara göreceksiniz. Ayın Koyu tepesine çıkmak biraz yorucu olsa da yorgunluğunuza değecektir. Ayın Koyu ve çevresinde yeme-içme olanakları sunan tesisler bulunmaktadır. Bu tesislerde sabah kahvaltısı veya öğle yemeği yiyebilirsiniz. Akşam yemeği için loş ışıklar altında plaja atılan masa ve sandalyelere yemek servisi yapılmaktadır. Tesislerde genellikle lezzetli deniz balıkları tercih edilmektedir.

 

Löngöz Koyu

Ayın'dan çıkıp geldiğiniz yönde ilerleyerek 2,5 km sonra Sandala Çiftliği tabelasını gördüğünüz ayrıma çıkın. Bu noktadan sonra Kargılı 8 km tabelasını takip edin. Dünyanın ender güzel coğrafyalarından birine sahip olan Löngöz, çevresinde çam-güllük ormanları ile muhteşem bir göz ziyafeti sunar.Gökova Körfezi'nin en güzel koylarından Löngöz, tepelerin denize dik indiği, ormanla kaplı doğasıyla tam bir keyif noktası. Orta büyüklükteki yatlar için her yönden rüzgârlara kapalı bir demirleme yeri olan koyun ardında, korunmuş ve ada çamlarıyla çevrili bir tuzlu su gölü bulunuyor.

 

Küfre Koyu

Yediadalar olarak bilinen bölgenin kuzeyinde yer alan bu koyun sonunda denize dökülen bir azmak bulunur. Etrafı çam ormanlarıyla çevrilidir. Azmağın bulunduğu yerde iki adet restoran vardır. Bu restoranlara yürüyerek ya da botla gidebilirsiniz. Papaz'ın yerinde lezzetli yemeklerin tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

 

Bördübet Koyu

 

 Bördübet Koyu, Marmaris, Muğla

 

Tavsiye: Gidiyorum.com üzerinden Dalaman'a uçakla gidip havalimanından dört çeker bir araç kiralayarak bu geziyi gerçekleştirmek en zahmetsiz seyahat şekli olacaktır. 

 

Köprüçay'da Çavlanları Rafting Botlarıyla Geç

Köprülü Kanyon, Isparta'nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya'da denize dökülen, rafting yapmaya uygun bir akarsudur. Rafting yapılan bölgeye , Serik ile Manavgat arasında bulunan yol ayrımından kuzeye, Toros Dağları istikametine yol alınarak 38 km gidildikten sonra ulaşılır. 

Rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında iki adet de tarihi köprü bulunmaktadir, küçüğü asıl usta tarafından, kemerli büyük köprü ise ustanın kalfası tarafından inşa edilmiştir. Köprülü Kanyon ismini de bu köprülerden almıştır.

 

Köprüçay, Antalya

 

Yaz aylarında günde 7 bin kişiye rafting imkânı sağlayan bu temiz nehrin suyu da kaynağından rahatlıkla içilebilir. Çevrenin tabii güzelliği iyi bir sayfiye yeri olmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle kanyon aynı zamanda turistik bir yerdir.

Antalya ucuz uçak biletleri için gidiyorum.com'u tercih edebilirsiniz.

 

Aziz Pavlus'un Hristiyanlığı Yaymak İçin Çıktığı Yolda Trekking Yap

 

Aziz Paul Yolu, Antalya’nın 10 km doğusundaki Perge ile Eğirdir Gölü’nün kuzeydoğusundaki Yalvaç arasında yer alan 500 km’lik ve yürümesi 27 gün süren işaretlenmiş bir rotadır. Rota, Roma yolları, patikalar ve orman yollarından geçer; yer yer dağ bisikletine uygundur.  Likya Yolu’ndan daha yabani bir rotadır, deniz seviyesinden başlar ve 2200 metreye kadar tırmanır. Rotada ortalama 2800 metreye kadar tırmanan iki opsiyonel zirve daha bulunur. Bu rota, Kate Clow tarafından 2008 yılında turizmi kırsal kesime taşımak ve Aziz Paul’ün Küçük Asya’daki ilk seyahatinde geçtiği yerler üzerinden yürüyüşçülere kırsala dair bir fikir vermek adına açılmıştır.

 

Perge Antik Şehri, Antalya

 

Perge’deki başlangıç noktası Antalya havaalanına yakındır ve bitiş Eğirdir Gölü’nün yakınındaki Yalvaç’tadır. Eğirdir, rotanın en temel ulaşım ve konaklama merkezidir. Yürüyüş için en iyi zamanlar ilk ve sonbahar aylarıdır; Temmuz ve Ağustos çok sıcaktır. Çoğu gece için köy evleri ya da küçük pansiyonlarda konaklama imkanı bulabilirsiniz ancak uzun etaplarda kamp yapmanız gerekir – Çok sayıda iyi kamp yeri bulabilirsiniz.

 

Rehber Kitap: Kate Clow, The St Paul Trail Kaynak: Trekking In Turkey

 

Ateşle Kavrulmuş İlçeyi Keşfe Çık

 

Kula ve çevresi, volkanik özellikli jeolojik yapıya sahiptir. Kula yöresinde volkanik etkinlikler dördüncü zamanın başlarına kadar sürmüş ve genç volkanlar oluşmuştur. Sönmüş küçük volkanların bulunduğu bu alanda, çeşitli dönemlerde püskürmeler olmuş ve lav akıntıları çevreye yayılmıştır. Bu özelliğinden dolayı tarihte Kula ve çevresine Yanık Ülke (Katakekaumene) denilmiştir. İzmir - Ankara yolu üzerinden de izlenebilen volkanik tepelerin en büyükleri Sandal ve Kara Divlit’tir. 

Osmanlı sivil mimarisinin belirgin özelliklerini taşıyan ve genelde pastel tonlarındaki renklerle boyalı Kula evleri Ege'nin iç kesimlerine de seyahat etmeyi zevkli hale getiriyor. Kula sokaklarında yürürken eski Kula evlerinin genelde iki katlı, cumbalı ve saçakları süslemeli ahşap bir karaktere sahip olduğunu göreceksiniz. Bu evlerde sokaktan yaklaşık 3 m uzunluğunda bir duvarla yalıtılmış birer avlu bulunur. Evin kapısı bu avluya açılır. 

 

 

Kula ve çevresinde lavların içinden aktığı pek çok lav mağarası ve lav tüneli bulunur. Lav tünelleri akıcılığı yüksek lavların havayla temas eden kısımlarının katılaşması sonucu oluşmuştur. Akan lavın kalınlığının az ve çok çatlaklı olması da lav tünellerinde çökmelere sebep olmuştur. Bu çökmelerden ötürü de tüneller birbirlerinden kopuk parçalar halindedir. Tünellerin yüzeyde olanlarına kolayca girilebilmektedir. Ancak bu tünellerin diğer bir kısmı ise kanyon duvarlarında yer almaktadır ve bunlara özel ekipmanlarla girilmektedir. 

Manisa'ya İzmir üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. İzmir en ucuz uçak biletlerini gidiyorum.com üzerinden bulabilirsiniz.

 

 

Genel kaynak: Ege ve Akdeniz'de Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey, Akdoğan Özkan