Gökdelenlerin Gölgesindeki Şehir Şangay | Gidiyorum.com

Gökdelenlerin Gölgesindeki Şehir Şangay

Yangtze Nehri deltasında kurulmuş olan Şangay, Çin’in en büyük kentidir. Tahmin edeceğiniz üzere Çin’in en kalabalık kenti olan Şangay aynı zamanda önemli bir liman kentidir. Çok fazla tarih, cazibe ve gizem taşıyan bu kent dünyanın ikinci en yüksek kulesine de ev sahipliği yapıyor. Şangay alışverişin de kalbi olarak biliniyor. Çin’de alışveriş yapanlar küresel lüks ürün pazarının %47’sini oluşturuyor. Hem perakende hem de bireysel olarak alışveriş çılgınlık boyutunda olduğundan sadece Prada, Gucci, Burberry gibi lüks mağazalar değil aynı zamanda pop-up butikler, kalabalık pazarlar ve genç tasarımcı mağazaları var.

Şangay’ın gece hayatı da oldukça renkli. Kulüpleri, caz ve indie mekanları, hip-hop ve elektro dans partileri sizin için oldukça iyi seçenekler olabilir. Çin operası dinlemek ya da sanat galerilerini gezmek de sanat meraklılarını cezbedecektir.

Şangay, son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Şangay Beşlisi adı verilen Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Çin ve Tacikistan’ın katılımıyla oluşan Özbekistan’ın da dahil olmasıyla adına Şangay İşbirliği Örgütü denilen bölgesel güvenlik alanında derin işbirliği oluşumuna da ev sahipliği yapıyor. Biz bu oluşuma üye olmamamıza rağmen Türkiye’ye Enerji Kulübü'nün 2017 dönem başkanlığını verdiler. Şangay’da hava kirliliği oldukça yüksek düzeylerde. Bu yüzden maske ile dolaşmak faydalı olacaktır. Ayrıca havası oldukça nemli ve puslu.

Görülmesi Gereken Yerler

Jìng'ān Tapınağı

Tarihi MS 1216'ya kadar uzanan tapınakta bulunan Buda heykellerinden bir tanesi Yeşim taşından yapılmış ve heykellerin en büyüğü. Şangay’ın uzun gökdelenleri ve gösterişli alışveriş merkezleri arasında adeta bir rüya gibi görünen tapınak Budist dünyasının kutsal sayılan yerlerinden. Büyük bir kısmı burma tik ağacından inşa edilmiş olan bu tarihi yapının ana Mahavira salonunda 46 sütun bulunuyor. Buda heykellerinden biri 15 ton ağırlığında ve tamamen gümüşten yapılmış. Tapınakta dördüncü ayın sekizinci gününde Buda Balık Festivali yapılıyor ve ziyaret etmek için en uygun gün olabilir.

Lónghuá Tapınağı

Şangay’ın en eski ve en büyük manastırı olan tapınak adını önünde bulunan longhua boru ağacından almıştır. Ağaçlar kırmızı fenerlerle süslüdür. Yakın zamanda yenilenmiş olan tapınağın tarihi 10. Yüzyıla dayanıyor. Komplekste ziyaret edilecek ana salonlar, Mile Dian (Maitreya Salonu), Tianwang Dian (Cennet Kralları Salonu), Daxiongbao Dian (Büyük Salon), Sānshèng Dian (Üç Bayram Salonu) ve Buda Salonu'dur. Ana salonda (Daxiongbao Dian) lotos çiçeğinde oturan Shakyamuni'nin büyük bir heykeli bulunurken, Sānshèng Dian, Budist heykellerin altın bir üçlüsüne sahiptir. Hala Budizm ibadetleri için kullanılan bu tapınak sadece Şangay’da değil, Çin’deki en eski dini merkezlerden de birisidir.

Jade Buddha Temple

Şangay’ın az sayıdaki aktif Budist manastırından biri olan bu tapınak 1918 ve 1928 yılları arasında inşa edilmiştir. Sol taraftaki ilk tapınak Dört Cennet Kralı’nın heykellerini bulunduran Cennet Kralları Salonu’dur. İbadet edenlerin geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki Buddha'ya dua ettikleri, tapınağın en önemli binası olan ikiz kanatlı Büyük Salon'dur. Büyük Salon'dan geçerken, merdivenlerden Yeşim Buda Salonu'na kadar giden, kapılı bir avluya erişeceksiniz. Tapınağın merkez kısmı 1.9 m yüksekliğinde soluk yeşil yeşim Buda, tek bir parçadan oyulmuş. Fotoğraf çekmeye izin verilmiyor burada. Buraya gelmek için, Changshou metro istasyonunun 5 numaralı çıkışından çıkın ve Anyuan Road boyunca yürümeniz, canlı bir pazarın ve sokak satıcılarının arasından geçmeniz gerekiyor. Tapınak kompleksinin köşesinde bir vejetaryen restoran bulunuyor.

Zhujiajiao Antik Kenti

Bir kanal etrafında yer alan Zhujiaiao Antik Kenti’nde de kanal kenarında yürüş yapabilir ya da isterseniz tekne turuna çıkabilirsiniz. Eski Çin evleri, köprüler ve sokaklar büyüleyici görünüyor. Bu antik kentte yaklaşık 2000 dönümlük yüzlerce çilek serası bulunuyor. Bu sebepten “Çilek’in memleketi” olarak da biliniyor. Şangay’da Aralık ayının sonundan Ocak ayının ortalarına kadar her yıl çilek toplama mevsimidir. Çilek sezonunda kiraz, yaban mersini gibi başka meyveler de toplanıyor. İsterseniz bir çiftçinin evine öğle yemeği için misafir olabilir ve onun teknesiyle bu antik kentte gezintiye çıkabilirsiniz. Meyve toplamak istemezseniz çay tadımı da burada güzel bir alternatif olabilir.

Nanxiang Antik Kenti

Nanxiang Antik Kenti, neredeyse 1500 yıllık geçmişi olan, Şanghay'ın kuzey-batı Jiading Bölgesi'nde bulunan küçük bir kasabadır. Şangay şehrindeki dört ünlü tarihi ve kültürel antik kentten biridir. İçerisinde bir de budist tapınağı (Nanxiang Temple) olan bu antik kent kanal etrafında kurulmuş. Giriş ücreti 1 USD civarında olan kenttin sokaklarında hediyelik eşya alışverişi yapabilir, kanal kenarında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Burası eski zamanlardan bir ticaret merkezi ve Silver Nanxiang olarak biliniyormuş. Nanxiang Antik Kentinde yarım günlük tura çıkabilir ve bu turda Guyi Bahçesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Guyi Bahçesi, Şangay'ın en eski bahçesidir ve Ming hanedanı Jingang döneminde (1522-1566) inşa edilen ilk bahçedir.

Fengjing Su Şehri

Şirin su kasabası Fengjing, hareketli Şanghay metropolünden yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunuyor. Ming ve King Hanedanlıkları’ndan kalma Antik Fengjing Kenti bir kanal etrafında kurulmuş ve dar sokakları, eski evleri, kanal üzerindeki köprüleriyle fotojenik bir gezi noktası olarak biliniyor. Bölgeye giriş ücreti yok ancak eski Çin evlerini ziyaret etmek isterseniz bir kısmı ücretli. Burayı tekne kiralayarak gezebilir ve su yollarını görebilirsiniz. Yuan Hanedanları'nın Zhihe Köprüsü ve Ming Hanedanının Ruihong Köprüsü’nü de bu geziniz sırasında göreceksiniz.

Lu Xun Park

Özellikle bahar ve yaz aylarında ağaçlar çiçek açarken fotojenik olan Lu Xun Parkı şehrin en hoş yeşil alanlarından biridir. Parkın adı önceleri Hóngkǒu Parkı imiş fakat Lu Xun Türbesi'ne sahip olduğu için yeniden adlandırılmış. Büyük Çinli yazar Lu Xun’a adanan park aslında Şangay’daki en eski parklardan birisidir. Diğer yerler gibi çok turistik olmayan bu parkı Şangay’da daha fazla zamanı olan gezginlere öneririm.

Ohel Moishe Sinagogu ve Yahudi Mülteci Müzesi

1927 yılında Rus Aşkenaz Yahudi cemaati (Russian Ashkenazi Jewish Community) tarafından yaptırılan Ohel Moishe Sinagogu ve Yahudi Mülteci Müzesi, Nazilerden kaçmak için Şangay'a kaçan yaklaşık 20.000 Orta Avrupalı mültecinin hayatıyla ilgili sergilere ev sahipliği yapıyor. Her gün saat 9.30'dan 11.30'a, 13:00-00:00 arasında İngilizce turlar var.

Şangay Müzesi

Şangay Müzesi Çin’in tarihinin en etkileyici koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor: Antik Çin Heykel Galerisi mutlaka görülmesi gereken koleksiyonlardan birisi. Zande Lou Galerisindeki seramiklerin enfes güzelliğinden, Çin Kaligrafi Galerisi'ndeki zamansız eserlere; Çin tabloları, mühürler, Ming ve Qing mobilyaları, para ve etnik kostüm koleksiyonlarına kadar bu müzede görebilirsiniz.

Yuyuan Bahçeleri ve Çarşı

Yuyuan Bahçeleri, gölgeli koyları, balık restoranları ve parlak havuzlarıyla Şangay’ın önde gelen turistik yerlerinden biridir; ancak hafta sonları aşırı derecede kalabalıklaşmaktadır. İlkbahar ve yaz çiçekleri bahçelere güzel kokular salarken özellikle Magnolia Grandiflora'nın lüks yaprakları insanı büyülüyor. Zengin Ming hanedanı yetkililerinden olan Pan ailesi, 1842'de Afyon Savaşı'ndaki bombardıman öncesinde ağaçları yetiştirmesi 18 yıl süren bu bahçeleri kurmuş. Ming bahçe tasarımının güzel bir örneği sayılan bu bahçelerde Çin’in en ünlü çayevi de bulunuyor.

The Bund

Şangay’ın simgesi olan Bund, kent ticaretinin ve servetlerin yapıldığı ve kaybedildiği bir yerdi. Buradaki art deco ve neoklasik binaların çoğunluğu 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş ve liman kentine tekneyle girenlere çarpıcı bir şekilde heybetli bir manzara sunmuş. Bugün bir perakende ve restoran bölgesi olarak dizayn edilmiş ve kentin en seçkin butikleri, restoranları ve otelleri Bund'da bulunuyor. Huángpǔ Nehri'nde bir tekne turu yapabilir ve muhteşem bar ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bu bölge gezi yolunun kuzey ucundaki Huángpǔ Parkı’na ve eski tabloların ve haritaların bulunduğu Bund Tarih Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor.

Şangay Kulesi

Çin'in en yüksek binası olan Şangay Kulesi 121 katlı, 632 metre yüksekliğindedir. Dünyanın en ünlü tasarım firması Gensler imzalı Şangay Kulesi, Ağustos 2013'te başlayıp 2016 yılının ortalarında hizmete girdi. Spiral biçimli kule, ofis alanı, eğlence mekanları, mağazalar, konferans merkezi, lüks otel ve 'gökyüzü lobileri' barındırıyor. Ayrıca 118. kattaki gözlem güvertesi dünyanın en yüksek noktasıdır. Kule, sürdürülebilir bir şekilde tasarlanmıştır: yalıtım sağlamakla birlikte, muazzam cam alanı, güneş ışığı kullanarak elektrik tüketimini büyük ölçüde azaltmaktadır. Kule şekli, rüzgar yüklerini % 24 oranında azaltarak inşaat maliyetlerinde 58 milyon ABD doları tasarruf sağlamış. Kulenin içindeki dünyanın en uzun ve en hızlı asansörü Mitsubishi tarafından üretilmiş.

Doğu’nun İncisi Kulesi (The Oriental Pearl TV Tower)

1991 yılında inşa edilen ve şehrin Pudong Bölgesi’nde hemen göze çarpan televizyon kulesi 468 metre yüksekliğindedir. Küresi ile meşhur kulede farklı büyüklüklerde, inciyi andıran 11 küre ve 15 gözlem noktası bulunuyor. Kulenin içinde, camla kaplı geçitten aşağıya bakabileceğiniz Şeffaf Gözlemevi (259m) bulunmaktadır. Gözlemevi ve Space City isimli yerlerin yanında restoran, alışveriş merkezi ve uzay temalı bir otel de bulunduran kule Şangay ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken destinasyonlardan birisi.

Shanghai World Financial Center

Şehrin en yüksek binası Şangay Kulesi'ne komşu olan 492 metre yüksekliğindeki Şangay Dünya Finans Merkezi dünyanın 5. Büyük gökdelenidir. Üç gözlem güvertesi bulunan binada turistler için 3 farklı kata çıkma izni bulunuyor ve ücretler de bu katlara göre farklılık göstermekle birlikte 10-20 USD arasında. Şangay’ı çok yukarıdan görmek için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

People’s Park

İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampı haline gelen bölgede bulunan People's Park, Şangay’ın kirli havasından bir kaçış noktasıdır. Şangay Çağdaş Sanatlar Müzesi'ne ve küçük bir çocuk fuar alanına ev sahipliği yapmaktadır. Burada yaşlı amca ve teyzelerin çocuklarına eş bulmak için geldiklerini göreceksiniz, şaşırmayın.

Şangay yeme içme rehberi

Otuz yıl önce uluslararası yiyecekler 'özel' otellerdeki yemek odaları ile sınırlıydı. Günümüzde ağzı sulandıran restoran çeşitliliği ile Şangay’ın kendi Michelin yemek rehberi bile var ve bu kentin ne kadar ilerlediğini kanıtlıyor. Yemek, Çin sosyal hayatının merkezi konumunda. Deniz ürünleri ve her türlü et tüketimi çok yaygın. Dim Sum denilen buharda pişirilen yiyecek çoğunlukla kahvaltıda tüketiliyor. Noodle, Şangay’da bulabileceğiniz en yaygın ve uygun fiyatlı yemeklerin başında geliyor. Sebzeli, deniz ürünlü veya başka pek çok alternatifi bulunuyor. Şangay mutfağında, soya sosu olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Çin’de kedi, köpek gibi hayvanların etinin tüketildiğini duyuyoruz ancak bu Asya’daki metropollerde rastlanan bir şey değil. Belki köylerde tüketiliyor olabilir ama Şangay’da böyle bir şey yok. Gözleme gibi sacın üzerine hamurun atılarak ve üzerine bir yumurta kırılarak kızartılan pancake benzeri bir yiyecek olan Jian Bing sokakta rastlayabileceğiniz yemeklerden. İçerisinde marul, yeşillikler ve acı sos bulunuyor.

Ulaşım ve Konaklama

Türk Hava Yolları’nın her gün karşılıklı direkt seferler düzenlediği Şangay’a uçuş süresi ortalama 10 saattir. Daha ucuz alternatifler için Asiana Airlines ile 1 aktarmalı uçuşlar da mevcut. En ucuz Şangay biletleri için gidiyorum.com'u ziyaret edebilir ve en uygun Shanghai uçak biletini satın alabilirsiniz. Şangay’da konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.