The Cosmopolitan Structure of England, Manchester | Gidiyorum.com

The Cosmopolitan Structure of England, Manchester

Kültürel, sportif ve ekonomik bir nüfusa sahip olan Manchester, İngiltere’nin en kozmopolit şehirlerinden biri. Irwell Nehri sınırları üzerinde yer alan şehir aynı zamanda tam bir sanayi şehri. Sanayi devriminin temellerinin Manchester’da atılmasından sonra şehir Cottonopolis ismiyle de bilinmekte. İş kollarından, kültürel etkinliklere, spordan, konsere her türlü zenginliğe sahip olan şehre dilerseniz yakından bakalım!

Manchester Müzesi

Böylesine kozmopolit bir şehirde gideceğiniz ilk nokta tabii ki müze olacak! Manchester Üniversitesi içerisinde yer alan müze, kampüsün en neo-gotik yapılarından biri olarak biliniyor. İçerisinde arkeolojik, antropolojik ve doğa tarihine ait neredeyse 6 milyona yakın eser sergilenmektedir. Müzenin üniversitenin içerisinde olması, akademik araştırmaları da ayrıca kolay kılmaktadır. Müzeye giriş ücretsiz olmakla beraber her gün saat sabah 10.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında giriş yapabilmek mümkün. Hatta müze şehrin merkezine yakın olduğu için bisiklet kiralayarak, sanki üniversitenin bir öğrenciymişsiniz gibi müzeye ulaşım sağlamanız pek bir keyifli olacaktır.

Manchester Katedrali

Irwell Nehri’nin kıyısında yer alan ve mimari yapısıyla kendisini gösteren bina gotik bir yapıdadır. Anglikan Katedrali olarak da bilinen yapı 15.yüzyıla kadar geldikten sonra zarar görür ve 1847 yılında bugünkü görünümüne kavuşacak şekilde bir tadilatla güzelleştirilir. İngiltere’nin en büyük katedrali olarak bilinen yapıyı ziyaret etmek için 08.30 ile 17.30 saatlerinde orada olmanız gerekmektedir. Ulusal Futbol Müzesine doğru yürürken katedrali görme imkanına sahipsiniz. Katedral öncesi Manchester Futbol’unu hakkında da bilgi edinip öyle gelmeniz tavsiye edilir.

Bilim ve Sanayi Müzesi

Sanayi devriminin ilk adımları Manchester’da atılmış. Üzerine bir de bilim eklendiği zaman şehir modern bir şehir olarak bilinmekte. Manchester’in Bilim ve Sanayi Müzesi, her birimizin hayatlarına birer birer etki eden tüm katkıları görebileceğimiz bir müze olma özelliğine sahip. Müze içerisinde en ilgi çeken bölümlerden biri dünyanın en eski demiryolunun yer aldığı kısım. Haftanın her günü 10.00 ile 17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilir, günümüze ne gibi icatlarla geldiğimizi görebilirsiniz.

Manchester United Old Trafford Stadyumu

Futbola ilgili olun ya da olmayın söz konusu İngiliz futboluysa 7’den 70’e herkesin merakla beklediği bir spor dalı haline geliyor. 1910 tarihinden bu yana varlığını sürdüren Manchester United takımının stadyumu olan bölge yıllardır neredeyse full çekiyor. Şehri tanıtan en büyük ortamlardan biri olan stadyuma aynı zamanda Düşler Tiyatrosu ismi de verilmekte.

İnsanlık Tarihi Müzesi

Sanayi Devrimi ortaya çıkmaya başladıktan sonra işçi sınıfının da doğmasıyla birlikte, işçinin bir siyasi ve sosyal tarihi oluşmaya başladı. İnsanlık Tarihi Müzesi de işte bu tarihi, kendine ait koleksiyonlarıyla ziyaretçilerine göstermek niyetinde. ‘’Her zaman uğruna savaşmaya değer fikirler vardır’’ mottosuyla herkese ilham vermek niyetinde olan müzede halkın ev, sosyal ve iş yaşamının neredeyse 200 yıllık bir tarihi anlatılmakta. Müzeyi haftanın her günü 10.00 ile 17.00 saatleri arasına ziyaret edebilirsiniz.

Manchester Sanat Galerisi

Tarih, spor ve sanayiyi bir yere bıraktıktan sonra Manchester’ın bir diğer yüzü olan sanat bölümüne gelmiş bulunuyoruz. 1823 yılında Sir Charles Berry tarafından tasarlanmış galeri 3 binadan oluşuyor. Fransız empresyonistlerinin, Alman sanatçılarının ve daha birçok ülkenin sanatçılarının çalışmalarının sergilendiği müzede en çok ilgi çeken noktanın pre-raphaelitte tablolar bölümü olduğunu da ekleyelim. 25.000 bine yakın koleksiyonun sergilendiği müzeyi haftanın her günü ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

 

Manchester Yeme İçme Rehberi

İngilizlerin belki de en az tatmin edici noktası mutfakları. Bizler gibi çeşide sahip değiller ama onların da kendilerine göre muhteşem lezzetleri yok değil. İngilizlerin bilinen en klasik yemeklerinden biri Fish and Chips adı verilen yağda kızartılmış balığın yanına servis edilen patates kızarması. İngiltere’nin genelinde yaygın olan fast food kültürü Manchester şehrinde de hissediliyor. Ayrıca Fransız, Japon ve İtalyan mutfağına has yemekler de tadabileceğiniz Manchester’da siz en iyisi patates kızartmanızı ve buz gibi biranızı alın ve maçınızı izleyin!

Ulaşım ve Konaklama

İstanbul üzerinden Manchester’a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Yaklaşık 4.5 saatlik bir uçuşun sonunda havalimanına ulaşabilir oradan da şehir merkezine giden trenlere binebilirsiniz. Manchester herkesin cebine uygun konaklama fiyatları ile karşımıza çıkmakta. Geceliği 30 Dolar’dan başlayan fiyatlarla şehirde istediğiniz gibi konaklayabilirsiniz.