İran’ın Türkçe Konuşulan Şehri Tebriz | Gidiyorum.com

İran’ın Türkçe Konuşulan Şehri Tebriz

Adını termal rüzgar anlamına gelen tap-riz kelimesinden aldığı düşünülen kent, tarihi açısından oldukça ihtişamlıdır. Şehirde bulunan en eski yazılı kaynak Asurlular’dan kalan yazıtlardır, deprem kuşağında yer aldığı için daha eski belgelere ulaşılamamıştır. Sasaniler’den sonra Emeviler’in kontrolüne geçen şehirde yaşanan büyük deprem sonrasında Halife Harın Reşid’in eşi tarafından yeniden imar edilmesiyle bugünkü halini almıştır. Birçok işgale sahne olan şehir, I. Dünya Savaşı’nın ardından İran sınırlarında kalmıştır.

Görülmesi Gereken Yerler

El Gölü

Kaçar Hanedanlığı’nın yazlık saray olarak kullandığı geniş bir alana yayılan park alanıdır. Devrim’den önceki adı olan Şah Gölü adıyla da bilinir. Geleneksel Azerbaycan mimarisi özellikleri gösterir. İlk olarak tarımsal amaçlı bir su kaynağı olarak kullanılan yapıda hala su havuzu bulunmaktadır.

İmamzade Hamza Camii

İmamzade, Oniki İmam’ın torunları ve onların torunları için kullanılan bir isimdir. Bu soydan gelen insanların gömüldüğü ve ibadet mekanı olan yerler de İmamzade ismiyle anılır. İmamzade Hamza da İmam Musa soyundan gelir, cami 14. yüzyıl yapısıdır.

Tebriz Kalesi

Diğer adı Mescid-i Alişah olan kale, 500 yıl önce yıkılan bir caminin üzerine yapılmıştır. İmam Humeyni Caddesi üzerinde yer alan yapı, bir dönem idam cezası alanların infazı için de kullanılmış. Tamamı tuğladan yapılmıştır.

Gök Mescid (Mavi Cami)

Karakoyunlular devrinden kalan en önemli mimari eserdir. Şehrin sembolü durumundadır. Cihan Şah tarafından 1400’lerde yaptırılmıştır. Camide türbe, medrese ve kütüphane bulunmaktadır. Özenli mozaik süslemeleri ve çiniler oldukça yıpranmış durumdadır. Bir hanedan mozolesi olarak sekizgen planda inşa edilmiş ve sonsuzluğu simgeleyen mavi renkle bezenmiş. Türbesinde Cihan Şah ve ailesinin mezarları yer alıyor. Minareleri de günümüze ulaşamamış yapının 1779’daki depremde çok büyük zarar aldığı biliniyor. En son restorasyonu 1975 yılında yapılmış.

Anayasa Evi

Devrim Anayasası’nın yapıldığı ev bugün müze olarak kullanılıyor. Anayasa ve devrim belgeleri ile ünlü liderlerin portreleri sergilenmekte. Evin ilk sahibi Mehdi Kouze Konani olarak biliniyor. Yapının süslemeleri Haj Vali Memar-E Tebriz tarafından 1868’de yapılmış.

Azerbaycan Müzesi

1958 yılında tasarlanan müze, 1962’de açılmıştır. Gök Mescid’in yanında bulunur. İli katında Sasani Hanedanı’ndan kalan eserler sergilenirken ikinci kattaki galeri İslam dönemi eserlerine ev sahipliği yapıyor. Üçüncü katta ise 20. yüzyıla ait heykeller sergileniyor. İran’ın Tahran’da bulunan Ulusal Müze’den sonraki en önemli müzesi olma özelliği taşımaktadır.

Tebriz Kapalı Çarşısı

Tebriz  Kapalı Çarşısı (Muzafferiye) 2011 yılında Unesco Tarihi Eserler listesine “Dünyanın en büyük  kapalı çarşısı “ ünvanı ile girmiş. Yaklaşık 1 kilometrekare alanı kapladığı söyleniyor. Kapalı çarşı, arastalar, küçük çarşı, dükkanlar, koridorlar, camiler ve hamamlardan oluşuyor. Büyük kubbeye sahip Muzafferiye çarşısı ise  görülmesi gereken güzellikte. Bu çarşıyı gezmek için en az bir saatinizi  ayırmanız gerekiyor. Kapalıçarşı, Emir ve  Gürcüler çarşısı, Emir arastası, Muzafferiye çarşısı, Keffaşan (Ayakkabıcılar  çarşısı) ve Haremhaş pazarı, Rasta bazar ve Masgeran (Bakırcılar çarşısı) bölümlerinden oluşuyor. 

Tebriz’de Yemek

Abgousht adı verilen güveçte pişirilen et yemeği, kebaplar haricinde geleneksel Tebriz yemeklerinden biridir. Nar Ekşili Çorba ve Aş Çorbası ve Tebriz Köftesi de mutfağın geleneksel yemeklerindendir. Chelo kebabı, Fıstıklı kebap, Koobideh, Jujeh, Barg isimli kebapları deneyebilir ve Qalyan’ı tadabilirsiniz. Türk mutfağına çok yakın olan Tebriz mutfağında en sevilen tatlı hiç yabancı olmadığımız bir lezzet olan lokum.

 

Ulaşım ve Konaklama

Uçakla seyahat edebileceğiniz Tebriz, ülke sınırlarımıza yakın olduğu için tren yoluyla da seyahat etmenin mümkün olduğu bir şehir. Van-Tebriz arası düzenlenen tren seferleriyle Van “uçuş”unuzun ardından Tebriz’e demiryoluyla geçebilirsiniz. “en ucuz”, “online bilet”leriniz için gidiyorum.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Konaklama yapabileceğiniz yerlerin listesine gidiyorum.com'dan ulaşabilir, planınızı önceden belirleyip erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.