İsviçre’nin Saklı Fransızı Cenevre | Gidiyorum.com

İsviçre’nin Saklı Fransızı Cenevre

Fransa olmadığınız halde Fransız nasıl olursunuzu gösteren ve bunu yaparken sizi İsviçre’nin de kültüründen mahrum bırakmayan bir şehirden bahsediyoruz. Neresi mi tabii ki Cenevre! Milattan önce 120 yılında birçok savaş sonrasında galip çıkmış bir gölün kıyısında kurulan şehir, gözünü Alplere ve Jura Dağları’na yaslamıştır. İsviçre’nin en kalabalık ikinci şehri olarak bilinen bölgenin resmi dili de Fransızcadır. Verdiğimiz bu bilgiler gideceğiniz şehirde birden çok kültürle karşılaşacağınızın ilk sinyalleri olarak aklınızda yer etsin. Çünkü Cenevre’de aynı zamanda Almanca, İtalyanca ve Romensçe de konuşulmakta. 4000 yıla yakın tarihinin içerisine yerleştirmiş olduğu güzellikleri görmek, tatilinizin ne kadar doğru bir lokasyona doğru evrildiğinin en büyük kanıtı olacak. Sizlere unutulmaz bir macera yaşatacak olan şehir, yorgunluğunuzu üzerinizden silip, bir de birçok anıyı iç cebinize koymanıza katkı sağlayacak. Gelin birlikte Cenevre’nin güzelliklerine doyamayalım.

Görülmesi Gereken Yerler

St. Pierre Katedrali

Böylesine eski bir tarihe dayanan bir şehrin bir yeni bir de eski diye ikiye ayrılması oldukça doğaldır diye düşünüp, eski şehir diye adlandırılan bölge sınırları içerisinde yer alan St. Pierre Katedraline doğru yola çıkıyoruz. Romanesk ve gotik mimarinin birleşmesinden ortaya görsel bir şölen çıkartmış olan yapı 16.yüzyıldan beri varlığını sürdürmektedir. Cenevre’de yaşamış olanların hayatlarından kesitlerin anlatıldığı katedralin bir diğer özelliği de binanın çıktığınızdaki o muhteşem şehir manzarası. Girişlerin ücretsiz olduğu katedrale pazartesi ve cumartesi günleri sabah 10.30 ile akşam 17.00 saatleri arasında girebilirsiniz.

Jet D’ Eau

Bahsedeceğimiz yeri telaffuz etmek ve nerede olduğunu bu sebeple öğrenmek zor gibi gözükse de bu zorluğa katlanmanızın karşılığında karşınıza şehrin simgesi olan bir fıskiye çıkacak. Ben bunu görüp ne yapacağım demeyin çünkü fıskiye deyip geçmeye kalktığınız şey tam olarak 140 metrelik bir yüksekliğe sahip! 1891 yılında şehrin hidrolik su şebekesini güvende tutmak amacıyla inşa edilmiş olan şey aslında şehirde yaşamı çok daha güzel bir hale getiriyor. Asırlar önce yapılmış olan fıskiye halk tarafından beğenildiğinden beri bir çeşmeye çevrilmiş vaziyette ziyaretçilerine kucak açıyor.

Reform Anıtı ve Reform Müzesi

Dünyaca ünlü Cenevre Üniversitesi’nin bahçesinde yer alan anıt, sıradan bir heykel gibi gözükse de halk için oldukça büyük bir öneme sahip. Yapım amacı 1909 yılındaki Protestan Reform hareketlerinde yaşananları anlatmak olan yapının üzerinde yer alan William Farrel, John Calvin, Theodore Beza ve John Knox’un heykelleri de olayın maneviyatını gösteren cinsten. Görkemli yapıyı pazartesi günleri dışında haftanın her günü sabah 10 ile akşam 17 saatleri arasında 10 CHF karşılığında görebilirsiniz.

İngiliz Bahçesi

1854 yılında yapılmış olan bahçe, Cenevre için oldukça büyük bir öneme sahip. Çünkü bu bahçe Cenevre için ilklerden biri. Kelimelerin yetmeyeceği kadar çok güzelliği içerisinde barındıran bahçede şehrin bir diğer simgesi olan Çiçek Saati’de yer alır. Çiçekten bir saat düşünebiliyor musunuz? 1955 yılından beri varlığını sürdüren saat, mevsimine göre değişen ve güneş enerjisinden aldığı motivasyonla insanlara zamanı göstermeye özen gösteren bir bitki topluluğudur. Halka çiçek kokuları kadar güzel zamanlar diler.

Neuve Meydanı

Sıra geldi Cenevre’nin sanatsal bölgesine. Neuve Meydanı sanatı bünyesine ilmek ilmek işlemiş insanların yaşadığı, yapıların her birinden mimari bir akım yaratılabilen bir lokasyondur. Konser alanlarından, tiyatro sahnelerine ufak ve keyif veren kafelerine kadar dört dörtlük olan meydanı gezerken yüzünüzdeki gülüşü saklayamayacaksınız. Meydana gittiğinizde görmeden geçmeyeceğiniz binalardan ilk dördünü biz söyleyelim, gerisi de sizin keşfetme ruhunuza kalsın. Büyük Tiyatro, Cenevre Müzik Konservatuarı, Raht Müzesi ve Victoria Konser Salonu, hişt başka kimseye söylemedik ona göre!

Cern Laboratuvarı

12 ülkenin bir araya gelmesiyle 1954 yılında faaliyet göstermeye başlayan Cern, dünyanın eşi benzeri olmayan parçacık fiziği laboratuvarıdır. Günümüzde üye sayısını 21’e çıkarmış olan bu geleceğe ön ayak olan laboratuvar, size evrenin temel yapısı hakkında bilgiler verecek. Kaçar mı, bizce kaçmaz!

Cenevre'de Yeme İçme

Cenevre’ye gidildiği zaman öncelikle İsviçre’de olduğunuzu fakat Fransa’da içebileceğiniz şarapları da içebileceğinizin farkına varmanızı öneriyoruz. Bu farkındalık anından sonra da önce İsveç çikolatasının tadına bakarak iştahınızı yokluyor ve sonrasında deniz ürünleri ve bol soslu salataların tadını çıkarıyorsunuz. Öğle vakitlerinde indirimli restoranlarıyla dikkatleri üzerine çeken şehirde mutfak çeşitlilik bakımından tatmin edicidir. Şehirde en iyi pizzayı da Türk yemeklerini de hatta ve hatta Meksika ve Hint mutfağına da uğrayabilirsiniz. Daha da ne olsun, biraz kilo alacaksınız gibi ama ufak bir egzersizle vereceğinize de inanıyoruz!

Ulaşım ve Konaklama

İstanbul’dan Cenevre’ye 3 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. şehir merkezine 10 dakikalık bir uzaklıkta olan havalimanından da geceliği 20 Euro’dan başlayan fiyatlarla konaklayabileceğiniz bir oda bulmanız da oldukça kolay.