İsviçre'nin Şirin Şehri Bern | Gidiyorum.com

İsviçre'nin Şirin Şehri Bern

İsviçre’nin dördüncü büyük kenti, Bern Kantonu’nun ve ülkenin fiili başkentidir. Bölgede La Tené kültüründen itibaren yerleşim görülmektedir. Günümüzdeki şehir, 1911’de Dük Berchthold V. von Zähringen’in Nydegg Şatosu’nun etrafını surlarla örüp hendeklerle çevirtmesiyle oluşmuştur. M.Ö. 2. yüzyılda tüm bölgede yerleşim olduğu bilinmektedir.

Şehir bugün 6 bölgeye ve birçok sayıda semte bölünmüştür. Bunlar sırasıyla;  Innere Stadt (İç Şehir), Länggasse-Felsenau, Mattenhof-Weissenbuhl, Kirchenfeld-Schosshalde, Breitenrain-Lorraine, Bümpliz-Oberbottigen olarak isimlendirilir.

Görülmesi Gereken Yerler

Kemerli Yol

Sağında ve solunda kemerler bulunan 6 km uzunluğundaki cadde, Altstadt bölgesini tam ortadan bölen bir ana caddedir. Kemerli Yol, Nydeggbrücke’ye kadar uzanıyor. Cadde üzerindeki dükkan ve mağazalardan kendiniz veya sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz.

Altstadt

Ortaçağ’dan kalan şehir merkezi Aare Nehri’nin yaptığı bir kıvrımın içine konumlandırılmıştır. Altstadt, 12 ve 15. yüzyıllar arasında kurulan şehir dokusunu koruyarak günümüze kadar gelebilmiş ve Rönesans döneminden kalan tüm yapılarıyla birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Nydeggbrücke Köprüsü’nü geçtikten sonra “Ayı Parkı”na varıyorsunuz. Söylenenlere göre, şehrin kurucusu olan V. Berchtold ava çıkmış ve ilk vuracağı hayvanın adını şehre vereceğini söylemiş. Avda da ilk olarak bir ayı vurunca şehrin adı Bern (Barn) olmuş. Bu nedenle ayı figürü şehrin simgesi haline gelmiş. Bern’de sık sık ayı figürü görmeniz sizi şaşırtmasın.

Bundeshaus

İsviçre Parlamento Sarayı 1902’de tamamlanmış bir yapıdır ve mimarı Hans Auer’dir. Federal Meclis ve Federal Konsey bu binada yer alır. Sarayın önünde yer alan çeşmelerin her biri İsviçre’nin kantonlarını simgeler.

Rosengarten

Altstadt manzarasına sahip şehir parkı, Bern halkının dinlenmek, piknik ve spor yapmak için kullandıkları bir alandır. Buna rağmen 220 farklı türde güle de ev sahipliği yapar. Şehir geziniz sırasında dinlenmek için tercih edebileceğiniz harika bir park.

 

 

Berner Münster

1421’de inşasına başlanan yapı, kulenin de eklenmesiyle 1893’te tamamlanmıştır. Protestan Kilisesi’ne mensup Bern Katedrali, Bern’in en yüksek dini yapısı olma özelliği taşıyor. Altstadt sınırlarında bulunan bu Gotik dönem eseri de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndedir.

Bern Tarih Müzesi

1894 yılında açılan müze, ülkenin en önemli etnografik eserlerinin sergilendiği, ikinci büyük müzesidir. Taş Devri’nden 21. yüzyıla kadar 500 binden fazla eser ve belgenin sergilendiği müzenin bünyesinde bir de Albert Einstein Müzesi bulunuyor.

ren Park

1513 yılından beri şehirde yaşayan, söylenenlere göre şehre adını veren ve şehrin sembolü olan ayılar, 1857 yılından sonra ayı çukurunda, 2009’dan beri de çukuru çevreleyen modern parkta yaşamaya devam ediyorlar. Park, Kemerli Yol’un sonunda yer alıyor.

Paul Klee Zentrum

İtalyan mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan merkez, 20. yüzyılın en önemli ressamlarından Paul Klee için yapılmış. Sergi salonu haricinde müzik ve seminer odaları, çocuk müzesi ve seminer odaları da bulunuyor. Merkez, mimari tasarımıyla da birçok ödüle layık görülmüş. Paul Klee Zentrum, Rosengarten’a 15 dakikalık bir mesafede bulunuyor.

Marzili

Eğer Bern seyahatiniz yaz aylarına denk geliyorsa Marzili’ye uğramayı ihmal etmeyin. Burası Bern halkının yaz aylarında en çok tercih ettiği lokasyonlardan biri. Aare Nehri’nin hemen kenarında yer alan tesisin içinde atlama kuleleri, performans havuzu, çocuk havuzu ve yüzme bilmeyenler için de bir havuz bulunuyor. 10 bin metrekareye yayılan tesisin büyük bir bölümü de yeşil alan.

 Hapishane Kulesi

Bern’in Ortaçağ’dan kalan en önemli mimari eserlerinden biridir. Erken Barok üslubunda 1240’larda inşa edilmiş ve 1641-44 yılları arasında restore edilerek korunmuştur. Kule adından da anlaşılacağı üzere geçmişte hapishane olarak kullanılmış.

Saat Kulesi

Altstadt’da yer alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil olan kule, Bern’in simgelerinden biridir. 13. yüzyılda inşa edilen yapı aynı zamanda şehrin geçit kapısıdır. Kule üstündeki büyük kadranlı altın saat, Bern’in en çok  ziyaret edilen yapılarından biridir.

Yeme-İçme

Soğuğa dayanıklı sebzeler ile süt ve süt ürünlerinin sıklıkla kullanıldığı İsviçre mutfağında tavuk ve domuz eti de yoğun olarak kullanılır. Dünyaca ünlü peynirleri ve çikolatalarını da unutmamak gerek. Deneyebileceğiniz geleneksel lezzetler ise; Papet Vaudois, Longeole, Rosti, Zürcher Geschnetzeltes, Bernerplatte, Rachlette, Alplermagronen, Pizokel ve Pizzoccheri bulunuyor. İsviçre çikolata fabrikalarına giden özel çikolata treniyle dünyaca ünlü çikolataları yerinde tadabilirsiniz.

photo from  Confiserie Eichenberger Cafe

Ulaşım ve Konaklama

İsviçre-Bern seyahatinizde tercih edebileceğiniz “uçak firmaları”nın “son dakika uçak bileti” fırsatlarından faydalanmak için gidiyorum.com'u ziyaret edebilirsiniz. gidiyorum.com'da “tüm uçuşlar”ın arasından “en ucuz bilet”i satın alabilirsiniz.

Bern’de konaklama yapmayı düşündüğünüz otellerin gecelik fiyat aralığına ve konaklama imkanlarına gidiyorum.com'dan ulaşabilir, rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.