The Great City Baku of the Caucasus | Gidiyorum.com

The Great City Baku of the Caucasus

Hazar Denizi'nin batı kıyısında yer alan Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin başkentidir. Kafkaslar’ın en büyük şehri olan Bakü, bölgenin en önemli kültür ve ticaret merkezidir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti olarak da önemlidir. 2006 yılında faaliyete geçen Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın (BTC) çıkış noktasıdır. Dünyanın pek az şehri hızla değişiyor ve Avrasya'da Doğu ve Batı sentezi kaotik olarak görülebiliyor. Bakü de o şehirlerden birisi. Unesco tarafından listelenmiş olan Eski Şehir (İçəri Şəhər) kalbinde, kale duvarının çevrelediği bir alanda yer alıyor Bakü. Şehirde muazzam aydınlatılmış taş konaklar ve seçkin butiklerle dolu ve ağaçlarla kaplı sokaklar dikkat çekiyor. Son on yılda, sayısız kuleler yapılmış, yıpranmış, eski Sovyet apartman blokları bu gökdelenlerin gölgesinde kalıyor.

Görülmesi Gereken Yerler

Kız Kulesi

29 metre uzunluğundaki bu taş kule, Bakü'nün tarihi kent simgesi olup Bakü Körfezi ve Eski Şehir'i gören manzaraya sahiptir. Muhtemelen bin yaşında olan kule, orijinal yapım tarihi çok tartışma konusu olmakla birlikte, 12. Yüzyıl yapılarının tarzına benzemektedir. Azeri adı olan Qız Qalası, çoğunlukla İngilizce'de 'Maiden Tower' olarak bilinir ve bol miktarda hayali masala konu olmuştur. Qız Qalası'nın daha iyi bir çevirisi, trajik kadınlarla herhangi bir ilişkiden ziyade, askeri kaçınılmazlığa işaret eden 'Virgin Tower' olacaktır. Tabanında 5 m kalınlığa sahip duvarları ile dönemi için kesinlikle inanılmaz büyük bir yapı.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Mimar Zaha Hadid imzası taşıyan bina, soyut dalgaların tasvir edildiği tipik bir 21. yüzyıl mimarisi eseri. Dış görünüşü sürekli değişen açılardan oluşuyor. İç mekan konserleri ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının hediye ettiği kalıcı koleksiyon da dahil olmak üzere çeşitli sergi alanlarına ev sahipliği yapıyor.

Çeşmeler Meydanı

Bakü’nün merkezinde ağaçlarla süslenmiş bu meydan, çeşmelerin arasında taş cephelerin balık gözü yansımalarını görebileceğiniz parlak gümüş renkli kürelere ev sahipliği yapıyor. Geceleri fotoğraf çekmek için güzel bir mekan olan Nizami Edebiyat Müzesi'nin heykelinin önünü tercih edebilirsiniz.

Shirvanshahs Sarayı

Bu kumtaşı saray kompleksi Ortaçağ'da Azerbaycan'ın kuzeydoğusunda egemenlik sürmüş hanedanın sarayıdır. 15. yüzyıl mimarisinin izlerini taşıyan yapıya 2003’te müze öğeleri dahil edilmiş. Avlusu eskiden törenlerin yapıldığı alanmış.

Bulvar

Kafelerin, çeşmelerin ve fuar alanının yer aldığı bulvarda aileler gezintiye çıkarken amatör müzisyenler onlara eşlik ediyor. Burada modernist mimari özelliğe sahip binalar: Uluslararası Muğam Merkezi , Bakü İş Merkezi ve dört katlı Park Bulvar Alışveriş Merkezi yer alıyor.

Şehitler Hiyabanı

Karabağ sorununda şehit düşenlerle birlikte Kızıl Ordu'nun 1990 saldırısı sırasında şehit olan Bakülülerin anıt mezarlarının yer aldığı şehitliği ziyaret edebilirsiniz. Birinci Dünya Savaşı askerlerine dair bir anıt da yer alıyor. Şehitlik, körfezin, kentin ve Alev Kulesine doğru görkemli panoramalar sunuyor.

Alev Kuleleri

2012 yılında tamamlanan bu üçlü mavi camlı gökdelenler çağdaş Bakü mimari imzasını taşıyor. Üç kule 28 ila 33 kat arasında değişiyor - öylesine büyük ki, şehrin silüetini belirleyen bir havası var. 2013 yılında MIPIM tarafından "En iyi Otel ve Turizm kompleksi" ödülünü almış.

Bakü Yeme İçme Rehberi

Azerbaycan oldukça zengin ve lezzetli yemeklerle dolu mutfağa sahip bir ülke. Et çeşitlerini oldukça uygun fiyata yiyebiliyorsunuz. Azeri mutfağında 30 çeşit dolma ve 100 çeşit pilav olduğu söyleniyor. Bakü’ye geldiğinizde Azerbaycan mantısı olan Düşbere’yi, Azeri gözlemesi Qutab’ı, çölekte yapılan nohut ve et yemeği Piti’yi, en çok tercih edilen ve bilinen Lüle kebabını, çay ile birlikte ikram edilen Mürebbe reçelini ve armut gazozu Düşeş’i denemeden dönmeyin.

Önereceğimiz bazı restoranlar:

Buta Palace: Düşbere çorbasının tadına bakabileceğiniz dışarıdan salaş gibi görünen ancak lezzetli yemekleri olan bir restoran.

Sehrli Tandır: İçeri Sherer’de yer alan bu restoranın içinde ekmek yapılan bir tandır bulunuyor. Sac tavasını deneyebilir, sonrasında çay eşliğinde mürebbe keyfi yapabilirsiniz.

Sheki Restoran: Azeri kültürünü dekorasyonuyla fazlası yansıtan Sheki’de pitinin tadına bakabilirsiniz.

Chinar: Çin ve Japon mutfağının leziz yemeklerini tadabileceğiniz bu restoranın terası oldukça keyifli. Sushi seviyorsanız mutlaka burada yemelisiniz. Bu restorana özel Watermelon martiniyi de deneyebilirsiniz.

Beirut: Lübnan mutfağına özgü Beyrut çorbası içebilir, muttabal, humus, felafel, saklesh, tabuliyi gibi mezelerin tadına bakabilir ve safranlı pilav ile ana etli yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Room: Paris’in şık mekanlarına benzeyen bu cafe aynı zamanda bir sanat galerisi. Kahve ya da şarap içmek için ideal bir mekan.

Evde: Lüks bir restoranda akşam yemeği yemek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Mürekkep balığı ya da biftek tercih sizin.

Tosca: Pizza, dondurma ve İtalyan mutfağına dair birçok lezzeti burada bulabilirsiniz.

Ulaşım ve Konaklama

Birçok havayolu şirketinin Bakü’ye karşılıklı seferleri bulunuyor. 2 saat 45 dakika sürecek yolculuğunuz için en ucuz Bakü biletlerini gidiyorum.com'dan temin edebilir ve en uygun Azerbaycan Bakü uçak biletini satın alabilirsiniz.

Bakü’de konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.