Karadeniz'in En Güzel Yeşili Trabzon'a Seyahat | Gidiyorum.com

Karadeniz'in En Güzel Yeşili Trabzon'a Seyahat

Trabzon

 

Şehrin tarihi Bronz Çağı’na kadar iner. Hititler zamanında Kaşkalar adında savaşçı bir topluluğun yaşadığı bilinir. Antik Çağ’da Lazların yaşadığı bilinir. Bizans döneminde Latin işgalinden sonra hanedan üyeleri tarafından Trabzon İmparatorluğu kurulur. Fatih Sultan Mehmed zamanında Osmanlı’nın bir sancağı haline gelir.

 

 

 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

Trabzon Zilkale

 

Çamlıhemşin, Rize ilçesinin 12 km güneyide Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hakim konumda bir tepe üzerinde, Trabzon İmparatorluğu döneminde döneminde ya bizzat Komnenoslar ya da İmparatorluğa bağlı yerli Lordlar  tarafından yapıldıklarını tahmin edilmektedir.

 

 

Trabzon Sümela Manastırı

 

 

Kilisenin MS 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği sanılmaktadır. Anadolu'da sıkça rastlanılan Kapadokya kiliseleri tarzında yapılmıştır. Karadeniz Rumları arasında anlatılan bir efsaneye göre Atina'lı Barnabas ile Sophronios adlı iki keşiş aynı rüyayı görmüşler; rüyalarında, İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’ın yaptığı üç Panagia ikonundan, Meryem'in bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela'nın yerini görmüşler. Bunun üzerine birbirlerinden habersiz olarak deniz yoluyla Trabzon'a gelmiş, orada karşılaşıp gördükleri rüyaları birbirlerine anlatmış ve ilk kilisenin temelini atmışlardır.

 

Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi

 

Trabzon’a hakim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer alan bina, 1898-1913 arasında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından ev olarak inşa edilmiş. Konakta kullanılan malzemeler, mimarlarının İtalyan olduklarına işaret eder.

 

Atatürk, 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde Trabzon’u ilk kez onurlandırdığında bu gün Trabzon Müzesi olarak düzenlenen konakta ağırlanmıştır.

Bina 1943 yılından itibaren müzeye dönüştürülerek hizmete açılmış olup halk arasında “Atatürk Köşkü” adıyla anılmaktadır.

 

Konağın bodrum katı Arkeolojik Eserler Seksiyonu, zemin katı Konak Teşhiri, birinci katı Etnografik Eserler Seksiyonu ve asma katı İdari Bölüm olarak düzenlenmiştir.

Müze, haftanın 7 günü ziyarete açıktır. Müzeye Atatürk Alanından her yarım saatte bir kalkan Belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır.

 

 

Trabzon Kanuni Evi

 

Kanuni, günümüzde Kanuni Evi olarak düzenlenen tarihi Türk evlerinin bulunduğu Trabzon’un en eski mahallelerinden Orta Hisar (Orta Saray) mahallesinde dünyaya geldi.(1495) 15 yaşına kadar burada yaşadı. Bugün Sultan Süleyman’ın doğduğu ev ziyarete açıktır. 

 

Trabzon Kalesi

 

Deniz kıyısından başlayarak şehrin arkasındaki tepelere kadar uzanan Trabzon kalesi, Bizans Çağı’na ait eski temeller üzerinde yükselmiştir. Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç ayrı bölümden meydana gelen kale, eski anıtlardan toplanan taşlardan yapılmıştır.

Yukarı Hisar, iç kalenin koruyucusu olup, aynı zamanda akropol görevini üstlenmiştir. MÖ 2000 yıllarında ilk kalenin yapıldığı sanılmaktadır.

 

 

 

Trabzon Ayasofya Müzesi

 

 

 

Komnenos Ailesi’nden Kral I. Manuel tarafından 1250-1260 arasında bir manastır kilisesi olarak inşa ettirilen yapı “Kutsal Bilgelik” anlamına gelen Ayasofya olarak adlandırılmış, 1584’te camiye çevrilmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında Ruslar tarafından depo ve askeri hastane olarak kullanılmasının ardından 1964’te müzeye haline getirilmişse de 2013’ten beri Müslümanlara açık bir ibadet alanı olarak kullanılır.

 

Trabzon Vazelon Manastırı

Tarihte bulunan en eski Manastır olan bu muhteşem ve kutsal yapı, MS.270 yılında inşa edilmiştir. İncil'deki Vaftizci Yahya Peygamber'e adanmıştır. Çok eski kaynaklara göre Manastırın adı Zouvalon olmasına rağmen, Tarihin akışıyla beraber bugünkü Vazelonas adını almıştır. Manastır, Trabzon'un yaklaşık 40 kilometre dışında ve güneyinde yer almaktadır.

 

Trabzon Bedesten

 

Yapım tarihi konusunda kesin bir bilgi olmasa da, 11.yüzyılda inşa edilen Ceneviz yapısı olduğu ve Osmanlı’nın Trabzonu fethiyle bedesten haline getirildiği bilinir.

Osmanlı’nın önemli bir eseri olan Bedesten, üst katlarında tüccarların ofisleri, Osmanlı kahvehane kültürüne uygun kafelere bırakmış. Gezintinizin arasında burada bir kahve içebilirsiniz.

 

Trabzon Yeni Cuma Camii

 

Trabzon’un kurtarıcı ve koruyucu azizi Eugenios’a ithaf edilmiştir. İlk kilisenin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Araştırmacılar ilk yapının bazilika olduğunu belirtmektedir. Ayrıca 1291 yılına ait bir kitabe bulunmuştur. Trabzon’un fethinden sonra camiye çevrilen yapıya kuzey giriş kısmı ile minare ilave edilmiştir.

 

 

Görülmesi gereken yapılar haricinde, Peristera Manastırı adıyla bilinen tarihi yapıdaki restoranda yemek yiyebilirsiniz. Boztepe’de bulunan teleferikle gezinizi daha renkli hale getirebilirsiniz. Trabzon tüm bunlar haricinde doğal güzellikleriyle bilinir. Zağnos ve Altındere Vadisi, Hıdırnebi, Ayder, Kaldıralak, Lapazan, Garester, Haldizen ve Şekersu Yaylaları, Uzungöl ve Çal Mağarası da Trabzon’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 

 

 

YEME İÇME

 

Trabzon denince akla balık, Akçabat Köfte, Kuymak, Pilav ve Pide gelir. Pilavı Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı’nda, balığı Balıklama Restoran’da, pideyi Bozo veya Karpi’de, kuymağı Boztepe’de, köfteyi de ismiyle müsemma Cemil Usta Akçabat Köftecisi’nde tadabilirsiniz.

 

 

Ulaşım

 

Trabzon’a ulaşım için hem havayolunu hem de karayolunu tercih edebilirsiniz. “kampanyalı uçak biletleri” , “en ucuz bilet” ve “otobüs bileti” aramalarınızı gidiyorum.com'dan yapabilir, “tüm uçuşlar”ı sorgulayabilir ve “promosyonlu uçak bileti”nizi edinebilirsiniz.

 

Konaklama

 

Trabzon’da konaklamayı düşündüğünüz otellerin en uygun ve en kaliteli seçeneklerine gidiyorum.com ile erişebilirsiniz.