The City of Kings Lima | Gidiyorum.com

The City of Kings Lima

Kurulacağı yer Krallar Şenliği sırasında belirlenmiş olan Lima, Peru'nun başkentidir. Rimac nehri üzerinde kurulmuş olan şehir Krallar Şehri olarak bilinmektedir. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Lima Kahire’den sonra dünyanın en kurak ikinci şehridir. Sürekli genişleyen bu metropol Kolomb öncesi tapınakların üzerine inşa edilmiştir. Lima’nın sofistike yapısı ve medeniyeti binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Yeni Dünya fatihi İspanyol Francisco Pizarro 1535’te “Tanrı ve İspanyol Kralı” adına yerleşim kurmaya Lima’ya geldiğinde zaten Lima civarlarında 200.000 İnka yaşıyormuş. O zamanki adıyla Ciudad de los Reyes (Kralların Şehri) bir müddet İspanya’nın Latin Amerika kolonilerinin yönettiği merkez olmuş. İnka mirasının üzerine kurulan kolonyal medeniyet depremlerden, İspanyol yağmalarından oldukça etkilenmiş ve geriye pek bir şey kalmamış. Şu an için sadece metropol hayatı insanı cezbediyor; işten çıkıp sörfe giden insanlar, sabahın 6’sında park ve bahçelerde spor yapanlar, geceleri tıklım tıklım dolu barlar, sokak lezzetleri bu şehri görülmesi gereken bir metropol haline getiriyor.

Görülmesi Gereken Yerler

Larco Müzesi

18. yüzyıldan kalma bir vali köşkünde yer alan bu müzede, Lima'daki seramik eserler sergilenmektedir. Kolombiyalı koleksiyoncusu Rafael Larco Hoyle tarafından 1926'da kurulan koleksiyon, Cupisnique, Chimú, Chancay, Nazca ve Inca kültürlerinden seramik işleri ile 50.000'in üzerinde saksı içeriyor. Ayrıca müzede altın ve mücevherler de bulunuyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tasvir eden küçük heykellerin yer aldığı vitrini mutlaka görmelisiniz.

Iglesia de Santo Domingo

Lima'nın dini mekanlarından biri olan Iglesia de Santo Domingo ve geniş manastırı, fetih boyunca Pizarro'ya eşlik eden ve tutsak Inca Atahualpa'yı infaz ettirmeye ikna etmesinde vesile olan Dominican Friar Vicente de Valverde'ye verilen arazinin üzerine inşa edilmiş. Başlangıçta 16. yüzyılda tamamlanan bu etkileyici pembe kilise, o zamandan bu yana çeşitli noktalarda yeniden inşa edilmiş ve yeniden şekillendirilmiş. San Juan Macías, Santa Rosa de Lima ve San Martín de Porres (kıtanın ilk siyah azizi) üç önemli Perulu din adamı için en son dinlenme yeri olarak bilinir. Iglesia de Santo Domingo kompleksi Barok tablolarla kaplı avluya bakan ve vintage İspanyol kiremit kaplamalı manastır ve kutsal mezarları içeriyor.

Parque de la Muralla

17. yüzyılda Lima'nın kalbi muralla (şehir duvarı) kentin genişlediği 1870'li yıllarda büyük kısmı yıkılmış. Parkta bulunan müzede kentin gelişimini ayrıntılarıyla anlatan kalıntılar serisini görebilirsiniz. Park, 20. yüzyılın başlarında Amerikan heykeltıraş Ramsey MacDonald tarafından yaratılan Francisco Pizarro'nun bronz heykeline de ev sahipliği yapıyor. MacDonald heykelinin üç kopyasını bulunuyor; biri ABD'de diğeri ise İspanya’da. Üçüncü kopyası ise sanatçının 1934'te ölümünden sonra Lima kentine bağışlanmış.

La Catedral de Lima

Pizarro'nun 1535'te kentin ilk kilisesine atadığı arazide yer alan yapı, çeşitli şapeller, akla gelebilecek her tarzda oyulmuş bir düzineden fazla sunağı sergiliyor. 17. yüzyılın başında Pedro de Noguera tarafından tasarlanan süslü ahşap koro, rokoko heykelinin başyapıtıdır. Her ne kadar depremler ve geçirdiyse de ön cephesindeki süslü Barok özellikleri yitirmemiş. Fakat katedralin içi diğer tüm kiliseler gibi 18. yüzyıl neo-klasisizm akımından nasibini alarak tüm Barok özelliklerini kaybetmiş. Katedralin ana girişindeki şapelde Pizarro’nun kemikleri bulunuyor.

Parque del Amor

Renkli bir mozaik duvarla okyanus rüzgârından korunan Miraflores'deki bu park, selfie çekmek veya özel biriyle el ele yürümek için ideal bir yer. Bir çiftin öpüşmesini tasvir eden büyük bir heykel bulunan parkta Pasifik dalgalarını dinleyebilirsiniz. Eğer bir adrenalin düşkünüyseniz parktan 100 metre ötede bir yamaç paraşütü istasyonu bulunuyor.

El Circuito Mágico del Agua

120 metre uzunluğundaki Fantasy Fountain ve hepsi çok parlak ışıklı bir düzinede farklı fıskiyeler lazer ışığı şovuyla aydınlatılmış çeşmelerden oluşuyor. Burası su çeşmeleri ve ışıklarının gece şovundan keyif alabileceğiniz bir park. 2007'de açılan park, 2009'da dünyanın en yüksek çeşme kompleksi olduğu için Guinness rekorunu kırmış. Elektronik olarak kontrol edilen 13 süs çeşmesi üzerinden bir dizi senkronize ışık ile birlikte gerçek bir görsel gösteri sunar. En etkileyici şey ise Su Parkı'nın ana kaynağında oluşan devasa bir su bulutu içindeki dansçıların projeksiyonlarıdır. Şovun tadını çıkarabilmeniz için gece gitmenizi öneririz.

Plaza de Armas (Plaza Mayor)

Bu meydan İspanya’nın kıtalar arası hakimiyetinin ve tarihi Lima’nın kalbidir. Çünkü burası Francisco Pizarro’nun Krallar Şehri’ni tam olarak kurduğu noktadır. 18 Ocak 1535’de Francisco Pizarro, yeni kuracağı şehrin temelini oluşturacak yer olarak burayı seçmiş. Talimatlar doğrultusunda kare olarak düzenlenen meydan, onu ızgara şeklinde kesen caddelerle büyütülmüş. Meydanı çevreleyen alan kilise, yönetim ve konut olarak bölümlere ayrılmış. Meydanın etrafı, sömürge döneminden kalma Mağribi balkonlarıyla ünlü 1924 tarihli Başpiskoposluk Sarayı (Palacio Arzobispal), Belediye Sarayı (Palacio Municipal de Lima), Union Sarayı (Club de la Union), Peru Başkanı’nın yaşadığı yer olan 1937 tarihli görkemli Hükümet Sarayı (Palacio del Gobierno) ve 1538 tarihli Lima Katedrali gibi önemli tarihi yapılarla çevrilidir. 140 metrekarelik meydan, zamanında sadece birkaç dükkanın olduğu ticaret alanıymış. Ayrıca engizisyon mahkemelerince yargılanıp suçlu bulunanların da ceza aldığı ve boğa güreşlerinin düzenlendiği yermiş. Meydanda o günden bugüne kalan tek orijinal parça bronz çeşmeymiş.Club de la Unión

Club de la Unión, kültürel, sosyal ve spor alanlarının yer aldığı bir kulüp binasıdır. Birlik ilişkilerin geliştirilmesinin ideali esinlenerek Don Enrique de Armero liderliğinde sivil ve askeri bir grup tarafından 10 Ekim 1868 tarihinde kurulmuş. Union Club, ülkenin her yerinden ve dünyadan Peru halkının buluşma noktası olarak kabul ediliyor. UNESCO tarafından İnsanlık Kültür Mirası ilan edilmiştir.

Yeme içme rehberi

Gastronomi alanında oldukça mesafe kaydeden Lima’da Peru geleneksel mutfağının modern yorumlanması akımı olarak tanımlanan Novandina hakim. Modern Peru mutfağı, geleneksel Amazon ve And Dağları mutfaklarının, İspanyol ve Çin’in etkisiyle bir tencerede birleşmesinden oluşuyor ve son derece iddialı. Bu mükemmel harmanı yıldızlı şefler bir daha elden geçirerek Novandina’yı yaratmışlar. Dünyanın en iyi 50 restoranı arasında Lima’dan 2 tane Novoandina restoranı bulunuyor. 3 bin metrelik yaylalarda otlayan hayvanların leziz pirzolalarının üstüne kurutulmuş sütten çıtır tabaka yapılıyor, üstüne inek yüreğinden yapılmış toz serpiliyor. Bu leziz etli dürümler öğle saatlerinde kapış kapış satılıyor. Okyanusa kıyısı olan bir şehir olduğundan deniz ürünleri de tadına bakılması gereken lezzetlerden. Peru’nun meşhur deniz ürünlü yemeği cevicheyi deneyebilir, midye, karides, kalamar, deniz tarağı gibi deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Ulaşım ve Konaklama

Türk Hava Yolları’nın karşılıklı direkt seferler düzenlediği Lima’ya yolculuk süresi ortalama 20 saattir. En ucuz Lima biletleri için gidiyorum.com'u ziyaret edebilir ve en uygun Lima Peru uçak biletini satın alabilirsiniz. Lima’da konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.