Küçük Berlin Leipzig Gezi Rehberi | Gidiyorum.com

Küçük Berlin Leipzig Gezi Rehberi

Müzik ve tarihle yoğurulmuş, Almanya’nın Saksonya eyaletinin en havalı şehri olan Leipzig, 500.000 nüfusu aşkın nüfusa sahiptir. Kuzey Alman Ovası'nın güney ucunda yer alan şehir, Almanya’nın soğuk insanlarının aksine daha sıcakkanlı ve hareketli insanların yaşadığı bir şehir olarak biliniyor. Bach, Mendelssohn ve Wagner gibi ünlü müzisyenlerin hayatlarını burada geçirmiş olması şehrin müzik kültürünü de ortaya koyuyor. Leipzig kelime anlamı olarak ıhlamur ağaçlarının bulunduğu yer anlamına geliyor.

Leipzig'in bilinmeyen yönlerini keşfetmek için  Karli'de bira içebilir, Plagwitz'de antik alışverişe çıkabilir veya ara sokaklardaki sahafları gezebilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

St. Nicholas Kilisesi (Nikolaikirche)

Yapımına 1165 yılında başlanan kilise Romanesk, Gotik, barok ve Neoklasik mimarinin izlerini taşıyor. Palmiyeye benzer krem rengi sütunları bulunan kilise Doğu Almanya hükümetinin çöküşünde kilit rol oynamış. 1989’daki devrimin başlaması için her gün barış vaazları veriliyormuş bu kilisede. 1982 yılından bu güne her Pazartesi saat 17'de "barış duaları" yapılıyor. Bu barış duaları halkı adaletsizliğe karşı güçlendirmiş ve Berlin duvarının yıkılmasına kadar giden sürecin başlamasına sebep olmuş. Eylül 1989'dan başlayarak duaların ardından mum ışığı gösterileri yapılmış ve bu gösteriler 9 Ekim 1989’da 70.000 vatandaşın sokağa çıkmasıyla doruğa ulaşmış. Kilisenin dışında kalan tekil palmiye sütunları, bu barışçıl devrimin bir sembolü konumunda.

Museen im Grassi

Üniversite tarafından işletilen Museen im Grassi, üç farklı müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

·         Museum für Angewandte Kunst, art nouveau ve art deco mobilya, porselen, cam ve seramik koleksiyonlarından oluşan 2,000 yıllık bir arşive sahip. Giriş 5€

·         Museum für Völkerkunde, tüm kıtalardan ve farklı çağlara ait sanat eserlerinin bulunduğu bir müze. Dünyanın tek Kurile Ainu tüy kostümü de Kuzeydoğu Asya koleksiyonu bölümünde bulunuyor. Giriş 6€.

·         Museum für Musikinstrumente, yani müzik enstrümanları müzesi, çoğunluğu Rönesans devrine ait olan ve 1543 yılında İtalya’da yapılan dünyanın en eski klavsenine sahip olan bir müze. Ayrıca müzede etkileşimli bir ses laboratuvarı da bulunuyor.

Leipzig Anıtı (Völkerschlachtdenkmal)

1813 Leipzig Muharebesi’nde savaşan yarım milyondan fazla askerin anısına yapılmış bir anıttır. Napolyon'un ordusu, Prusya, Avusturya ve Rus kuvvetlerinin zafer kazanmasıyla yenilgiye uğramıştır. Bu yenilgiyi anan anıt, 91 metre uzunluğundadır. Tepedeki seyir platformuna çıkan merdivende 500 basamak bulunur ve Wilhelm dönemi mimarisinin en iyi örneklerinden birisi olarak kabul edilir.

Stadtgeschichtliches Müzesi

Leipzig'in Rönesans belediye binası, Uluslar Savaşı ve 1989'daki barışçıl devrimin durakları da dahil olmak üzere bir ortaçağ ticaret şehrinden günümüze geçişlerini anlatan Leipzig’in geçmişine ait dokümanlara sahip büyüleyici bir müzedir. Modern ve süreli sergilere ev sahipliği de yapan müzenin giriş ücreti € 10

Güzel Sanatlar Müzesi (Müze der Bildenden Künste)

Heybetli ve modern bir cam küp içerisindeki müze, 15. yüzyıldan bugüne Caspar David Friedrich, Cranach, Munch ve Monet'in eserlerini de içeren dünya çapındaki tabloların koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Vahşi doğa oğlu Max Beckmann, Max Klinger ve Neo Rauch'a özgü odaları da bulunmaktadır. Şehrin sanat geçmişini yansıtan ve minimalizm örneklerini taşıyan Güzel Sanatlar Müzesi’nin içinde 2,700 den fazla tablo ve heykel bulunuyor.

Stasi Müzesi

Eskiden Doğu Almanya gizli polisi Stasi’nin karargahı olan müze, Runde Ecke (Yuvarlak Köşe) olarak bilinen bir binada yer alıyor. Alman gizli polisine ait çeşitli tekniklerin sergilendiği müzede kılık değiştiriciler, kurnaz gözetim cihazları, kokuyu saklama ve gösterileri bastırma yöntemleri hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Yakın Tarih Forumu (Zeitgeschichtliches Forum)

Leipzig şehir merkezinde yer alan forum, Almanya’nın Sovyet işgalinden Alman demokratik Cumhuriyeti’ne, İkinci Dünya Savaşı diktatörlük dönemleri de dahil olmak üzere yakın tarihini gözler önüne seriyor. Ülkenin siyasal yapısını, rejim eleştirmenlerinin sistematik baskısını, Almanlararası ve uluslararası ilişkilerdeki kilometre taşları ve çöküşüne yol açan muhalefet hareketini anlamaya çalışanlar için önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Sergide kişisel hikayelerin önemli parçası olan 200.000'den fazla nesne sergileniyor. Müze her yıl kalıcı bir sergi ve üç geçici sergi açıyor. Haus der Geschichte vakfı tarafından işletilen müzeye giriş ücretsizdir.

Thomas Kilisesi (Thomaskirche)

Ünlü müzisyen Johann Sebastian Bach’ın 1723'ten 1750'de ölümüne kadar koro yönetmeni olarak çalıştığı ve 12 Mayıs 1789'da Wolfgang Amadeus Mozart’ın burada org çaldığı kilisedir. İlk binası 12. Yüzyılda inşa edilen kilisede Reformcu Martin Luther 1539 yılında Pazar günü vaaz vermiştir. Kilisenin önünde Johann Sebastian Bach’ın heykeli bulunur ve aynı zamanda 1943’te müzisyenin kemikleri Johanniskirche'nin altında bir taş lahit içine yerleştirilmiş.

Gewandhaus

1781 yılında inşa edilen ilk konser salonu II. Dünya Savaşı’ndaki bombardumanlarda zarar görmüş ve 8 Ekim 1981'de başka bir yerde tekrar açılmış. Burada dünyaca ünlü Gewandhaus Orkestrası konserini izleme şansı bulabilirsiniz. Gewandhaus sadece konser orkestrası değil, aynı zamanda Leipzig Opera Orkestrası ve Thomanerchor ile birlikte Thomachirche'de Bach kantatlarını örgütleyen bir topluluk.

Ayrıca Comedy Lounge gibi ulusal ve uluslararası konuk performanslarıyla çok yönlü bir kabare izleme şansı da elde edebilirsiniz.

Leipzig Hayvanat Bahçesi

Almanya'nın en büyük hayvanat bahçesi olan Leipzig Hayvanat Bahçesi, 27 hektar alan üzerine kurulu ve yaklaşık 850 farklı türe ev sahipliği yapan bir cazibe merkezidir. Aynı zamanda 17.000 bitki ve 300 egzotik hayvanı da burada görebilirsiniz. Komodo ejderhaları ve pigmy suaygırı gibi nadir ve nesli tükenmekte olan türler, iklim kontrollü bir salonda, hoş kokulu tropik bitkiler arasında muhafaza edilmektedir. Kendinizi safariye çıkmış gibi hissedeceğiniz bir atmosfere sahip olan hayvanat bahçesinin içini küçük teknelerle dolaşmanız da mümkün. Hayvanat bahçesinin sıcaklığı hayvanlar için tropik bir ortam yaratmak adına 27 derecede sabitlendiği için çok soğuk günlerde bile yaz havası yaşayabilirsiniz.

Leipzig Bach Müzesi

Johann Sebastian Bach'ın hayatı ve başarıları hakkında bilgi edinebileceğiniz interaktif bir müzedir. Ünlü bestecinin hayatına ve kariyerine adanan müzede, sanatçının özel eşyaların yanı sıra interaktif sergiler de bulunuyor. Alt katta yer alan hazine odasında orijinal el yazmaları da bulunuyor.

 

Karl Heine Kanalı

Karl Heine Kanalı ve Beyaz Elster'da tekne turuna ne dersin? 3,3 km uzunluğundaki suni kanalda tekne kiralayarak suyolu üzerinde sakince gezintiye çıkabilir ve Leipzig'e özgü doğal ve yeşil havanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca kanalın kenarındaki dinlenme alanlarında oturabilir veya bisiklet kiralayarak kanal etrafındaki bisiklet yollarında gezebilirsiniz.

Panorama Kulesi

Şehrin tamamına göz atmak isterseniz, Augustusplatz'daki şehir gökdelenini ziyaret etmeniz gerekiyor. 142 metre yüksekliğindeki kuleleri ile yeni federal eyaletlerdeki ikinci en yüksek gökdelen olan Panaroma Kulesindeki restoran "Plate of Art" Almanya'nın en yüksek restoranı olma özelliğine sahip. Burada harika bir yemekle manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Leipzig’de Nerede Ne Yenir?

Eskiden eczane olarak hizmet veren ve adını buradan alan Drogerie, küçük ve sıcak bir mekan. 19.yüzyıl izlerini taşıyan dekoru ve klasik tatlarıyla şehrin sevilen adreslerinden.

Panorama Tower’da yer alan Plate of Art yemeğinizi yerken muhteşem bir manzara seyretmek istiyorsanız tam size göre bir restoran. Öğlen saatlerinde uygun fiyatlı fix menüsü bulunuyor. Fix menüde; çorba, iki çeşit ana yemek ve tatlı bulunuyor. Yemeğinizi yedikten sonra, fotoğraf çekmek için üst kattaki seyir terasını ziyaret edebilirsiniz.

Şehrin en eski ikinci restoranı olan Auerbachs Keller'ın tarihi 15.yüzyıla uzanıyor. ünlü Alman edebiyatçı Goethe'nin dünyaca ünlü eseri Faust'a ilham olan restoran bugün bir müze gibi duran iç mimarisiyle de göz dolduruyor.

Alte Nickolaischule’de Saksonya mutfağına özgü lezzetleri bulabilirsiniz. Özellikle kuşkonmazlı patates köftelerini ve yanında lokal biralarını deneyebilirsiniz.

Arap, Fransız ve İtalyan esintilerini taşıyan Zum Arabischen Coffe Baum, Venedik stili kafeleri andırıyor. Burada kahve içip, tatlılarından denemelisiniz.

19.yüzyılda inşa edilen Max Enk, şehrin yüksek kalitede servis veren ve lezzetleriyle adından söz ettiren restoranlarından biri.

Ulaşım ve Konaklama

Türk Hava Yolları Leipzig’e haftanın her günü İstanbul’dan karşılıklı seferler düzenliyor. En ucuz Leipzig biletleri için gidiyorum.com'u ziyaret edebilir ve en uygun Leipzig uçak biletini satın alabilirsiniz.

Konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.