Kültürün Başkenti: Frankfurt | Gidiyorum.com

Kültürün Başkenti: Frankfurt

Frankfurt, Orta Almanya'nın güneybatısında yer alan orijinal adıyla Frankfurt am Main, Hessen'in beş bağımsız kentinden biridir. Ren Nehri'nin en önemli kollarından Main Nehri üzerinde bulunan ve Almanya’nın en büyük kentleri arasındaki Frankfurt; kültür etkinlikleri, fuar organizasyonları, ticari faaliyetlerin ve Avrupa’nın finans merkezi olması bakımından en renkli ve zengin kentleri arasında ön plana çıkıyor. Avrupa Merkez Bankası'nın burada olması, kenti Avrupa'nın finans başkenti konumuna getirmiştir. Ayrıca kentin tarihi bir yönünün de olması, zengin bir kompozisyonun oluşmasını sağlıyor. Frankfurt, gezilecek yerler açısından alternatifleri bol bir kenttir. Bu nedenle kesinlikle görülmesi gereken yerlerin listesini hazırladık.

Görülmesi Gereken Yerler

Gutenberg Müzesi

Kitap meraklıları için baştan çıkarıcı bir deneyim olan Gutenberg Müzesi, 15. yüzyılda bilgi türünü hareketli bir şekilde mükemmelleştiren Johannes Gutenberg'i anıyor. Matbaanın Avrupa kullanılmasını sağlayan Gutenberg’in ilk baskı eserlerinin yer aldığı müze, sahaflar çarşısını gezmekten hoşlanan kişiler için oldukça klasik kitap kokan bir yerdir. Eski yazma eserlerin çoğu İncil ve onun yorumu için kaleme alınan kitaplardan meydana geliyor. Avrupa’daki ilk matbaa makinesini görmeniz de mümkündür. Küçük Seilergasse boyunca müzenin içinde yer alan Druckladen'de (baskı dükkanı), Gutenberg'in teknolojisini -el-ayar tipi sanatı ile ilgili talimatlar ile- kendiniz de deneyebilirsiniz.

Messel Çukuru

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Messel Çukuru, Frankfurt’taki Messel Köyü yakınlarında yer alan bir taş ocağıdır. Oldukça eski olan taş ocağında gerçekleştirilen kazılar sonucunda eski döneme ait fosillere ulaşılmıştır. Jeolojik açıdan önem ifade eden fosilleri görmek isteyenlerin mutlaka gitmeleri gereken yerler arasındadır. Ziyaretçi merkezinin 3 km güneyindeki yarı ahşap bir ev, fosil dolu bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Messel Çukuru’ndan gelen diğer ilginç buluntular, Darmstadt'daki Hessisches Landesmuseum ve Frankfurt'taki Senckenberg Müzesi'nde sergilenmektedir.

Kurhaus, Wiesbaden

Frankfurt, Avrupa’nın önemli konferans ve fuar organizasyonlar merkezleri arasında bulunuyor. Kurhaus binası da bu amaca hizmet adına kullanılan önemli merkezlerden birisidir. Eski bir mimariye sahip olması ve etrafındaki yeşil alanın bölgeye zenginlik kazandırması görülmeye değer bir konum olmasını sağlıyor. Süslü iç mekanda mermer zemin, granit sütunlar, Greko-Romen tarzı heykel ve köpüklü kubbeli mozaikler ve kumarhane ile ana salon yer almaktadır. Bowling Green diye bilinen yeşil alan 129 metre uzunluğunda bir sütunla çevrilidir ve bu alanda hafta sonları çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Frankenstein Kalesi

1250 civarında Lord Konrad II Reiz von Breuberg tarafından inşa edilen bir kale olması açısından önemli olan Frankenstein şatolarında Alman Krallığına ait şövalyelerin yetiştiği ve yaşadığı bilinmektedir. 2008’de yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda kale içerisinde paranormal olaylar tespit edildi. Adrenalin tutkunları tarafından ziyaret edilen kalenin korkutucu görünümü ve yapısı vardır. Kalede ortaçağ ziyafetleri, macera günleri ve caz dinletileri de dahil olmak üzere canlı müzik ve tiyatro geceleri gibi etkinlikler düzenleniyor.

Isis ve Mater Magna Kutsal Alanı

Römer Passage alışveriş merkezinin inşaatı sırasında 1999 yılında keşfedilen Isis anıtının ve Magna tapınağının bulunduğu alan, Almanlar için kutsal addedilen ve çeşitli ayin törenlerinin ve organizasyonların düzenlendiği bir kültürel meydandır. Oldukça eskiye dayanan meydanda, savaş öncesinde şövalyelerin moralini ve motivasyonunu sağlayacak dini ritüellerin gerçekleştirildiğine dair tarihi bilgiler mevcuttur. Kazılar sırasında ortaya çıkarılan eserler arasında törensel çanaklar, Roma tabletleri, heykeller, madeni paralar ve diğer iklimlerden incir gibi kuru meyveler bulunuyor.

Yeme İçme

Frankfurt mutfağı birden fazla dünya mutfağının harmanlanmış halidir. Şehrin yerel lezzetleri arasında bira katılmış Sauerkraut, ekşi sütlü Handkase peyniri ve Frankfurt’a özgü olan Apfelwein yani %5,5 ile %7 arasında alkol içeren Alman usulü bir elma şarabı yer alıyor. Grüne Soße, Frankfurt’a özgü yöresel yemeklerde kullanılan bir tür sostur. Frankfurter Kranz ise Frankfurt mutfağına özgü bir kek türüdür. Et ürünleri, pretzel ve lahana turşusu da Alman mutfağında önemli bir yere sahip yiyecekler arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra meşhur Alman biralarını yudumlarken patates püresi ile servis edilen ciğer köftesi Leberknödel, domuz sosisi Frankfurter Würstchen, füme domuz eti yemeği Rippchen tadına bakmanız gereken diğer lezzetlerden. Frankfurt şehrinin yemek açısından en gözde caddesi Fressgasse’dir. Burada bütçenize uygun ve doyurucu lezzetler bulabilir ve Alman mutfağının tadını çıkarabilirsiniz. Grosse Bockenheimer Strasse ise Frankfurt’un kafeler, restoranlar ve fast-food stantlarıyla dolu en popüler yeme içme alanlarından biridir.

Ulaşım ve Konaklama

Frankfurt şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın ise 3. büyük Havalimanı olan Frankfurt Havalimanı bulunuyor. İstanbul’dan Frankfurt Havalimanı’na direkt uçuşlar bulunmaktadır. Birçok Havayolu şirketi şehre gün aşırı seferler yapmaktadır. İstanbul’dan Frankfurt’a yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. Oldukça büyük olan havaalanında iki terminal yer alıyor. Türk Hava Yolları seferleri genelde Terminal 1’e iniyor ve terminaller arasındaki geçiş SkyLine isimli bir raylı sistem sayesinde gerçekleşiyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için S8 ve S9 numaralı hızlı tren hattını kullanabilir ve dakikada Frankfurt Garı’na ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz için en ucuz Frankfurt biletlerini gidiyorum.com'dan temin edebilir ve en uygun Almanya Frankfurt uçak biletini satın alabilirsiniz. Frankfurt’ta konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.