Londra: Başlangıç Meridyenine Seyahat | Gidiyorum.com

Londra: Başlangıç Meridyenine Seyahat

Birleşik Krallık ve İngiltere’nin başkenti olan şehrin yakınlarda aynı zamanda başlangıç meridyeni Greenwich kasabası bulunur. Neolitik Çağ’dan kalıntılar barındırmasına rağmen, şehrin Romalılar tarafından 2 bin yıl önce kurulduğu kabul edilir. Bilinen ilk ismi Londinium’dur. Londra, dünyanın en önemli finans merkezleri arasındadır ve uluslararası turizmin kesişme noktasıdır. Uluslararası hizmet veren beş havalimanına sahiptir.

Görülmesi Gereken Yerler

Westminster Abbey

Romanesk üsluptaki yapı, Westminster Sarayı’nın batısında yer alır. 1042’de başlayan yapım süreci 10 yıl sürmüş ve İngiltere Kralı Aziz Edward tarafından yaptırılmıştır. Daha önceden keşişlerin yaptırdığı bir manastırın kalıntıları üzerine inşa edildiği söylenmekte. VIII. Henry getirdiği dini reform sebebiyle manastırların maddi kaynaklarına el koyarken, bu yapıya dokunmamak için manastırı katedrale çevirmiştir. I. Elizabeth de yapıyı İngiltere hükümdarlığına bağlı dinsel bir yapı statüsüne getirmiş ve bu tarihlerden sonra hükümdarın evlilik ve taç giyme törenlerinin ev sahipliğini yapmıştır. Bugün yapının bünyesinde krallara ait mezarlar, kraliyet ailesinin değerli koleksiyonları sergilenmekte.

Westminster Sarayı

Birleşik Krallık’ın Parlamento binasıdır. Whitehall’da bulunur. 1987’de manastırla birlikte Unesco Dünya Kültür Mirası kabul edilmiştir. 1016’da yılında inşa edilen yapı, iki kez büyük yangın geçirmiş ve 1840’ta başlanan 30 senelik kapsamlı bir restorasyonla yeniden tasarlanmış. Gotik üsluplu bir yapıdır ve 1870’den bugüne dek ayakta kalmıştır. Sarayın bünyesinde ünlü Big Ben Kulesi de bulunuyor. Elisabeth Tower olarak da bilinir. Dünyanın ikinci en büyük 4 cepheli saat kulesidir ve şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. Big Ben de saray gibi Gotik üslupludur.

London Eye

Thames Nehri kenarında gözlem tekerliği olarak inşa edilen dönme dolap, 2000 yılında ziyarete açılmıştır. Tekerleğin bir tam turu 20 dakika sürer ve en yüksek noktası 135 metredir. Yolcuları taşıyan 32 kapsül, Londra’nın 32 ilçesine atıf olarak tasarlanmış. 2013 yılında Kraliçe Elizabeth’in hükümdarlığının 60. yılı sebebiyle Coronation Capsul adını almış. London Eye yaz süresince 10:00-21:00 saatleri aralığında çalışmakta.

Buckingham Sarayı

Birleşik Krallık’ın yönetim merkezidir. Yapılışında Buckingham Dükü için tasarlanan yapı, Kraliçe Victoria’nın tahta çıkmasıyla kraliyet sarayı halini almış. İçindeki 775 odadan 19’u ziyarete açık durumda. Aynı zamanda kraliyet ailesinin ikamet ettiği yer olması sebebiyle yalnızca yaz aylarında ziyaret edilebiliyor. 2016’dan itibaren “Fashioning of Reign: 90 Years of Style from The Queen’s Wardrobe” adında, Kraliçe Elizabeth’in kullandığı elbiselerin koleksiyonundan oluşan bir sergi de açılmış. Kraliçe sarayda olduğunda bayrak göndere çekiliyor.

Tower of London

Londra’nın merkezinde Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunuyor. 1988’de Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edilen yapı, I. William tarafından 1078’de yaptırılmış. Kule, diğer binalar, koruma duvarı ve hendekleriyle bir komplekstir. Ama genellikle Beyaz Kule olarak bilinen kule kısmı meşhur. William kuleyi Norman akınlarına karşı bir savunma kalesi olarak yaptırmış. 12. yüzyılda tahta geçen Richard, kulenin etrafına sur ördürmüş ve hendekler kazdırarak suyla doldurtmuş.  Diğer krallar döneminde de pek çok bakım, onarım ve ekleme gören kule Oliver Cromwell sarayın yaşam alanlarını yıktırıncaya kadar, kraliyet ailesinin ikametgâh yeri olarak kullanılmış. Kulenin en eski yapısı Beyaz Kule’dir ve 11. yüzyıldan kalmadır. Beauchamp, Bell, Bloody, Bowyer, Brick, Broad Arrow, Byward, Constable, Cardle, Develin, Deveraux, Flint, Lanthorn, Martin, Middle, St. Thomas’s, Salt, Wakefield, Wardrobe, Well ve White adındaki kulelerden oluşur. Kompleksin yönetim ve korunması kurulduğu zamandan beri Londra yönetiminden bağımsız yürütülür. Bugün de kuleyi özel polis memurları korumakta. Tudor Hanedanı’ndan itibaren kule ikametgah olarak kullanılmaktan vazgeçilmiş ve hapishane, işkence yeri olarak kullanılmış. Anne Boleyn, I. Elizabeth, Lady Jane grey gibi İngiltere tarihine damga vuran kadınların tutsak edildiği ve idam edildiği yer olmuş. 19. yüzyıldan beri müze olarak kullanılan kulede, Crown Jewels of the United Kingdom adıyla bilinen, tahta çıkarken kullanılan objeler sergilenmekte.

Tower Bridge of London

1886’da yapımına başlanan köprünün inşası yaklaşık 8 sürmüş. Köprü Thames Nehri’nin trafiğini kontrol etme amacıyla hidrolik sistemle açılabilecek şekilde tasarlanmış. Üzerinde hem yayalar hem de araçlar için yollar bulunan köprü, Londra’da fotoğraf çekebileceğiniz en iyi yerlerden biri. Köprünün kulelerinde, köprünün dizayn ve işleyişine dair bilgi verilen bir sergi de bulunmakta.

Trafalgar Meydanı

Şehrin en büyük meydanıdır ve aynı zamanda ulaşım ağının da merkezi durumdadır. Meydanda birçok tarihi yapı da bulunuyor. İsmini Fransa ve İspanya’ya karşı kazanılan Trafalgar Deniz Zaferi’nden alan meydan aynı zamanda Londra’daki kutlamaların da merkezi. IV. George zamanına kadar ağıl olarak kullanılan alan daha sonra National Gallery’e verilmiş. Trafalgar Savaşı’na kadar meydanın adı IV. William Meydanı olarak kullanılmış. Bugün Noel kutlamalarının ve protestoların da yapıldığı oldukça renkli Trafalgar Meydanı’nın güvercinleri de meşhur.

Hyde Park

VIII. Henry’nin Westminster Abbey’e bağlı, av parkı olarak kullandığı alan 350 dönümlük bir şehir parkına 1637 yılında dönüşmüş. Londra’nın %47'si daha önce kraliyet bahçeleri olarak kullanılmış yeşil alanlardan oluşuyor. Hyde Park da her yaştan insanın piknik yapmak veya spor yapmak veya sadece dinlenmek amacıyla kullandığı, içinde sincaplar ve tarihi yapılar da barındıran oldukça keyifli bir park. Kraliçe Victoria’nın eşi için yaptırdığı anıt, Wellington’s Arc, Kensigton Sarayı ve bir şelale de bulunuyor. Parkın girişi olan The Gate’in süslemeleri ve sütunları ise Decimus Burton eseri.

Oxford Street

Tarihi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan cadde Londra’nın en kalabalık caddesidir. 300’den fazla ve dünyanın en ünlü markalarının mağazalarını bulunduran cadde, Londra’daki alışverişin merkezi durumundadır. Trafiği de sorun olacak kadar yoğun olan cadde Avrupa’nın en yoğun caddesi olarak kabul edilmekte. Ortaçağ’da Tyburn Yolu olarak adlandırılan cadde, Newgate Hapishanesi’ne giden yol olarak da kullanılmaktaydı. 19. yüzyıla kadar pek tercih edilmemiş, bu tarihten itibaren lüks mağazaların açılmasıyla birlikte birden elit kesime hitap eden bir yer olmaya başlamış. Noel zamanında Londra’da olursanız caddenin ışıklandırma ve süslemelerle Noel kutlamalarına hazırlandığını görebilirsiniz.

British Museum

Dünyanın her yanından getirilen en seçkin Antikçağ koleksiyonlarına sahip müze, 1753’te Sir Hans Sloane’ın koleksiyonlarının hükümet tarafından satın alınmasıyla kurulmuş. Daha sonra eklenen sikke ve antika koleksiyonları ve II. George’un Krallık Kütüphanesi’ni bağışlamasından iki yıl sonra halka açılmış.

British Museum koleksiyonları dört ana bölümde toplanmıştır: Eskiçağ yapıtları bölümü; sikkeler ve madalyalar bölümü; baskılar ve çizimler bölümü; günümüzde ayrı bir yapıda bulunan "Museum of Mankind" ("İnsanlık Müzesi") adı verilen etnografi bölümü.

Antikçağ yapıtları bölümü, Mısır, Batı Asya, Antik Yunan ve Antik Roma, Tarihöncesi İngiltere, Ortaçağ ve Doğu yapıtlarından oluşan ayrı ayrı koleksiyonları kapsıyor.

Toplam 13 milyonun üzerinde eser barındırıyor. Yılda ortalama 6 milyon ziyaretçisi olan müzenin giriş ücreti yoktur.

Londra Mutfağı

Kozmopolit bir şehir olan Londra’nın mutfağı da birçok kültürün mutfağını ziyaretçilerine sunmakta. Çin, Amerikan, Meksika, İtalya ve Hint mutfağının lezzetlerini deneyebileceğiniz restoranlar haricinde Türk restoranları da bulunmakta. En çok bilinen İngiliz yemeği fish and chips ise hemen hemen her restoranda servis ediliyor. Bunlar haricinde sabah kahvaltınızı İngiliz kahvaltısı olarak yapabilirsiniz. İngiliz kültürünün meşhur 5 çayını da yanındaki kurabiyelerle denemeniz tavsiye edilir.

Ulaşım ve Konaklama

Londra seyahatiniz için aktarmalı ya da aktarmasız uçuş seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Londra için “uçak firmaları”nın “promosyonlu uçak bileti” ve “en uygun uçak”ların “kampanyalı uçak biletleri”ni gidiyorum.com'dan edinebilirsiniz.

Konaklama için otel, hostel ve alternatif konaklama imkanı sunan konsept mekanların erken rezervasyon ve indirimli konaklama fırsatlarını gidiyorum.com ile keşfedebilir, konaklama planlamanızı bütçenize göre en uygun şekilde yapabilirsiniz.