Mezopotamya'nın Tarih Kokan Şehri Mardin | Gidiyorum.com

Mezopotamya'nın Tarih Kokan Şehri Mardin

Mardin bir gidenin bir kez daha gitmek isteyeceği bağımlılık yaratan bir şehirdir. Minareler, kahverengi labirent şeklindeki sokaklar, eski kentin hakim olduğu bir kale ve Mezopotamya ovalarının yamacında taş evler şehrin ana temasını oluşturuyor. Kürt, Yezidi, Hıristiyan ve Suriye kültürlerinin bir potada eritildiği Mardin’de kültür çeşitliliğine hayran kalacaksınız. Tarihte Mardin’deki savaş meydanlarında Persler, Romalılar savaşmış, farklı dinden, dilden insanlar bu şehirde bir arada yaşamış. Tarihin kokusu şehrin üzerine öyle bir sinmiş ki bal rengi ve kahverenginin bin bir tonu bu geçmişi gün yüzüne çıkarır gibi uyum içinde kendini gösteriyor.

Görülmesi Gereken Yerler

Sultan İsa (Zinciriye) Medresesi

1385 yılından günümüze uzanan bir geçmişe sahip olan Zinciriye Medresesi, üst katından Mardin manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yer.  Buradaki çay bahçesinde oturup Mardin'in güzelliğini seyredebilirsiniz. 1385 yılında Melik Necmeddin İsa tarafından yaptırılmış medresede, Timur ve ordusuyla mücadele etmiş olan Melik İsa’nın tutsak edildiği yer olarak biliniyor. Girişindeki taş işlemeler oldukça dikkat çekici olan medrese iki avluya sahip. Zamanında rasathane olarak da kullanıldığı için yüksek bir yere kurulmuş.

Mardin Müzesi

Restore edilmiş 19. Yüzyıldan kalma eski bir Süryani patrikhanesi olan bir konakta yer alan Mardin Müzesi, oyma sütunları ve koridorlarıyla mimari açıdan dikkat çekiyor. İçerisinde, ince detaylı 7. yüzyıldan kalma bir Asur vazosu dahil olmak üzere küçük ama iyi sergilenen bir koleksiyon bulunuyor. Mezopotamya tarihinin en nadide parçaları da bu müzede sergileniyor. Müzenin bahçesinde dünyaca ünlü Mardin taklacı güvercinlerini de görmeniz mümkün. 

Kasımiye Medresesi

1469'da Akkoyunlu hükümdarı Kasım Bey tarafından yaptırılan medrese dış cephesi nakış gibi işlenmiş mimarisiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip. Hem dini hem de ilmi bilimlerin icra edildiği, içerisinde dersliklerin bulunduğu medresenin iki kubbesi, geniş bir avlusu var ve Kasım Paşa ile kız kardeşinin mezarları da burada bulunuyor. Söylenenlere göre Kasım Paşa bu medresede katledilmiş ve kız kardeşi Kasım Bey’in gömleğini duvarlara sürmüş. Hala duvarlarda kan lekeleri olduğu rivayet ediliyor. Medrese dersliklerinin kapıları oldukça alçak yapılmış; içeri girmek isteyenler mecburen başlarını öne eğiyorlar. Bu da ders veren hocaya ve sınıfta ders görenlere saygı anlamına geliyormuş.

Doğum, yaşam ve ölüm medresenin avlusundaki çeşmeden başlayarak tasvir edilmiş. Medresenin avlusundaki duvardan akan su; doğumu simgeliyor ve buradan akan su hareket halinde olduğu için insanın hareketli çocukluğuna atıfta bulunuyor. Su döküldüğü yerde durağan hale geliyor ve bu da gençliği temsil ediyor. Buradan sonra dar bir oluktan akan su yaşlılığı temsil ediyor. Sonrasında su akışı hızlanıyor ve döküldüğü havuz mahşer yerini temsil ediyor. Kimilerine göre karşısında uzanan Mezopotamya Ovası cenneti, kimilerine göre ise suyun buraya ulaşarak bitkilere can vermesini simgeliyor.

Mor Behnam Kırklar Kilisesi

6. yüzyılda Süryani Mor Behram ve kız kardeşi Saro adına yaptırılan ismini erken dönem Hristiyan efsanelerinden almıştır. Kilise, taş işçiliğinin en güzel örneği olan dış cephesi ve 12 masif sütun üzerine oturtulmuş kemerlerle büyüleyici bir yapı.

1293’te Mardin Süryani Kadim Patriklik Merkezi olan kilisede, sonrasında halkın ruhani ve idari işleri idare edilmeye başlanmış. 1799’da burada bir okul açılmış, 1825-1899 yılları arasında da faal olduğu bilinmektedir. 1928 yılına kadar eğitim ve öğretim devam etmiştir.

 

Çarşı

Mardin'de tek bir cadde bulunuyor ve çarşısı bu caddede yer alıyor: Cumhuriyet Caddesi. Dar sokaklardan oluşan Kayseriyye Çarşısı hemen bu caddenin alt tarafında bulunuyor. Oldukça eski olan çarşının dükkanları 15. Yüzyılda yapılmış. Bazıları yıkılmış olsa da hala kullanılanlar var. Gümüş işlemeli süs eşyaları, mis kokulu sabunlar, tesbihler, baharatlar, yöresel kıyafetler gibi birçok şeyi bu çarşıda bulabilirsiniz. Ulaşım hala eşek ya da atlarla sağlanıyor, çünkü bu daracık sokaklara araç giremiyor. Bu dar sokaklarda dolaşmak insana zamanda yolculuk yapıyormuş hissi veriyor.

 

Ulu Cami

Minaresi, Artuklu Hükümdarı Kudbeddin İlgazi zamanında (1176)  inşa edilmiş olan cami, Mardin’in en eski camisi olarak biliniyor. Taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan caminin heybeti görülmeye değer.

Sakıp Sabancı Mardin Şehir Müzesi

Mardin’in kozmopolit ve çok kültürlü tarihini gözler önüne seren müzenin giriş katında eski kent yaşamından örnekler sergileniyor. Alt katta ise Türk fotoğrafçıların fotoğraf sergisi bulunuyor. Müzede İngilizce çeviriler ve sesli görüntü sistemleri de kullanılıyor.

 

Postane

1890 yılında Ermeni mimarbaşı Sarkoz Lole tarafından yapılan bina, oymalı taş duvarlarıyla ve manzarasıyla Mardin’de görülmeye değer yapılardan birisi.  gerek ihtişamlı mimarisi gerek manzarasıyla görülmeye değer. Türkiye'nin en etkileyici eski postane binası, taşlarla kaplı taşlarla duvarlara damlayan, oymalarla kaplı 17. yüzyıl kervansarayında yer almaktadır. Restorasyon devam ediyor.

 

Deyrülzafaran Manastırı

Mardin Deyrulzafaran Süryani Manastırı, günümüzde de manastır ve ibadet mekanı olarak kullanılan ve tarihi 5. Yüzyıla dayanan bir eser. Süryani Ortodoks cemaatinin ilk yerleşim alanı olarak bilinen Turabdin’de yer alan manastır, Mardin’e 3km uzaklıkta bulunuyor.

Deyrülzafaran Manastırı, çok eski bir yapı olmasına rağmen Mezopotamya’daki manastırların arasında en sağlam kalabileniymiş. Bünyesinde Mor Hananyo Kilisesi, Azizler Evi, Meryem Ana Kilisesi ve Güneş Tapınaklarını da barındırıyor. İsmini safrandan aldığı için manastırı gezdikten sonra bademli kurabiye eşliğinde ikram edilen safran çayının tadına bakabilirsiniz.

 

Hatuniye Sıtti Radviyye Medresesi

Hz. Muhammed’in ayak izinin sergilendiği, 12. yüzyılda inşa edilen medrese, ismini Kutbettin İlgazi’nin annesi Sitti Raziye Hatuniye’den alıyor.  Dikdörtgen bir alanı kaplayan, iki eyvanlı revaklı avlulu, iki katlı olan bu yapı zamanla büyük değişiklikler geçirmiş, ilk hali oldukça bozulmuş, avlu yapısını da kaybetmiştir. Mihrabın yanındaki bir camekan içinde Hz. Muhammed’in ayak izi görülebilir.

Midyat

Mardin şehir merkezine 124 km uzaklıkta bulunan bölge, Süryanilerin anayurdu kabul edilen Turabdin Platosu’nun kalbi olarak biliniyor. Midyat’ta görülmesi gereken en önemli eser Mor Gabriel Manastırı. 4. yüzyılda inşa edilen ve Süryanilerin ayakta kalan en eski ibadethanesi olan manastır mimarisine hayran bırakacak güzellikte inşa edilmiş.

Dara Mezopotamya Harabeleri

Mardin'e 30 km uzaklıkta olan Dara tarihi kenti Mezopotamya'nın Efes'i olarak biliniyor. Kazı çalışmalarının devam ettiği antik kentin içinde aynı zamanda bir de köy bulunuyor. Henüz %30’u gün yüzüne çıkarılabilmiş harabelerde yapılan kazı çalışmalarına göre dünyanın ilk su barajının Dara’da kurulduğu tahmin ediliyor.

 

Mardin yeme içme rehberi

Mardin’de birçok farklı kültür yüzyıllar boyunca bir arada yaşadığından bu durum yemek kültürüne de yansımış. Oldukça çeşitli yöresel yemekleri ve lezzetli alternatifleri tadabilirsiniz Mardin’de. Mezopotamya Ovası manzarası eşliğinde bir kahvaltı etmek üzerine de geleneksel Süryani kahvesi içmek isterseniz Gazi Konağı’nı tercih edebilirsiniz.

Süryani lezzetlerini deneyimlemek isterseniz Midyat’taki Shmaya Hotel’e gidebilirsiniz. Tarihi dokusuna hayran kalacağınız bu otelde sembusek adı verilen kapalı pide ya da etli ekmeğe benzer yiyeceği tadabilirsiniz.

19. yüzyıl mimarlarından biri olan Löle Serkiz Gizo’nun imzasını taşıyan Cercis Murat Konağı Mardin merkezde yemek yemek için güzel bir tercih olabilir. Burada kişk çorbası, mahlepli pilav, kazan kebabı ve alluciye gibi yöresel tadları deneyebilirsiniz.

Mardin’e özgü bir çörek olan Külice’yi de yemeden dönmeyin Mardin’den. İçine sahlep konularak yapılan çörek eskiden Müslümanlar tarafından cenazelerden sonra dağıtılırmış. Bu sebepten adına Mevlid çöreği de deniyor. Hristiyan çiftler ise küliceyi nikahtan sonra kırıp birbirlerine sunarlarmış. Çöreğin en belirgin özelliği sahlep kokusunun yanı sıra kare şeklinde kesilip pişirilmesi.

Mardin’e gelmişken Süryani şaraplarından da alabilirsiniz.

Ulaşım ve Konaklama

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un Mardin’e haftanın her günü uçuşu bulunuyor. Büyük şehirlerden rahatlıkla Mardin’e hava yolu ile ulaşabilirsiniz. Mardin uçak biletinizi gidiyorum.com’dan kolayca alabilir, en ucuz Mardin uçak biletini satın alabilirsiniz.

Mardin’de konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com Mardin otellerini, Mardin uygun otel fiyatlarını bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz tüm fırsatları karşılaştırmanızı sağlar.