Fashion, Technology, Culture and More: Seoul | Gidiyorum.com

Fashion, Technology, Culture and More: Seoul

Güney Kore'nin başkenti ve en büyük şehri olan Seul, dünyanın en kalabalık 13. Şehridir. Dünyanın ikinci büyük metropolitan alanı olan Seul Ulusal Büyükşehir Alanı, Incheon ve Gyeonggi'nin büyük bir kısmını kapsar ve 24,5 milyon nüfusu vardır. Dünya'daki ekonomik ve finansal merkezliğini yapan Seul, Samsung, LG Grup, Hyundai ve Kia gibi önemli holdinglere ev sahipliği yapıyor. Seul moda, teknoloji gibi alanlarda oldukça ileri seviyede olmasının yanı sıra, tapınakları, sarayları, doğal güzellikleri ile de göz dolduran bir şehir. Son zamanlarda park, kültür, tasarım gibi alanlarda çalışmalar yapılan şehrin parkları muhteşem peyzajıyla yaşayan halka ve turistlere keyifli anlar vaad ediyor.

Görülmesi Gereken Yerler

Deoksugung Sarayı

Joseon hanedanı zamanında inşa edilen Seul’un beş büyük saraylarından biri olan Deoksugung (Erdemli Saray anlamına gelmektedir), akşamları ziyaret edebileceğiniz ve aydınlatılmış binaları görebileceğiniz tek yerdir. 1593 yılında diğer sarayların Japon istilasına uğraması sebebiyle saray olarak hizmet etmeye başlayan yapı, geleneksel Kore ve Batı tarzı neoklasik bir mimarini karışımı olarak inşa edilmiş. Saat 15: 30'da nöbet değişimi yapan askerlerin muhafız törenini görebilirsiniz. Binanın içinde Daehan İmparatorluğu Tarih Müzesi de bulunuyor. Sarayı gezmek için düzenlenen turlar, saat 15'e kadar her yarım saatte bir kalkıyor. Sarayında arkasında Rus mimar Aleksey Seredin-Sabatin tarafından imparatorun kahve tadımı ve konukları eğlendirmek için tasarladığı ilginç füzyon tarzı pavyon Jeonggwanheon yer alıyor.

Gyeongbokgung Sarayı (Kuzey Sarayı)

Seul'un en ünlü saraylarından biri ola Gyeongbokgung Sarayı, küllerinden birkaç kez yeniden doğmuş. Girişte muhafızların nöbet değişimi izledikten sonra sarayın içindeki müzeleri, süs bahçelerini, Seul’un görkemli mimari manzaralarını izlemek için yarım gününüzü buraya ayırabilirsiniz.

Saray ilk inşa edildiğinde 330 binadan oluşuyormuş ve 140 soylu aile ve bu ailelere hizmet veren 3000'e kadar çalışanı burada yaşıyormuş. Japon sömürge yönetimi sırasında sarayın çoğu kısmı yıkılmış, bugün görülen yapılar sonradan yeniden yapılan ya da restore edilen binalarmış. Avludaki çift katmanlı taş platform kralların taç giydikleri, yabancı elçilerle buluştukları ve devlet işleriyle uğraştıkları yer olarak biliniyor. Sarayın içinde toplantı odaları, kraliçe odaları, arka kısımda teraslı bir bahçe bulunuyor.

Saray Salı günleri kapalı.

King Sejong Heykeli

Gyeongbokgung Sarayı’nın avlusunda yer alan heykel, Kore Joseon Hanedanlığı dördüncü kralı Kral Sejong’a aittir. Kral Sejong Seul’da saygıyla anılan bir lider. Bugünkü Koreceyi halka kazandıran ve öğreten lider, ülkesi için birçok iyi şey yapmış.

Kore Ulusal Halk Müzesi

Kore Ulusal Halk Müzesi, Gyeongbokgung Sarayı’nın içinde yer alıyor ve burada Kore halkının geleneksel yaşam tarzını yansıtan tarihsel objeler sergileniyor. Müzede, 98.000'den fazla eser içeren üç ana sergi salonu bulunuyor: bu salonlarda Koreli köylüleri antik zamanlarda gösteren ve Kore Dönemi Konfüçyus felsefesinin derin köklerini anlatan ve bu ideolojinin kültür geleneklerini nasıl etkilediğine ilişkin eserler yer alıyor.

 

Changdeokgung Sarayı (Doğu Sarayı)

Changdeokgung, Joseon Hanedanı döneminde inşa edilen beş büyük saraydan biridir. Burası birçok Joseon prensi tarafından en çok tercih edilen saraymış ve Japon yönetimi sırasında saray kısmen yıkılmış. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiş. İçerisinde bulunan gizli bahçe sadece tura katıldığınızda gezilebiliyor.

Bukchon Hanok Village (Hanok Köyü)

Gyeongbokgung Sarayı ve Changdeokgung Sarayı arasında yer alan Bukchon Hanok Köyü, Joseon Hanedanlığı dönemine ait yüzlerce geleneksel evin bulunduğu bir bölgedir. Bu bölgeye, önemli iki şehrin kuzeyinde yer aldığı için, "kuzey köyü" anlamına gelen Bukchon adı verilmiş. Hanok ise Kore’nin geleneksel evlerine verilen isim. 1300-1800 yılları arasında bu evlerde Hanok Krallığı halkı yaşıyormuş. Günümüzde bu köyde kültürel merkezler, pansiyonlar, restoranlar ve çayevleri gibi mekanlar bulunuyor ve ziyaretçilere geleneksel Kore kültürünü keşfetme ve öğrenme fırsatı sunuyor. Yaklaşık 700 adet evin olduğu köyde, bazı evler otel olarak hizmet veriyor.

Seul Çağdaş Sanatlar Müzesi

Ülkenin en önemli müzelerinden birisi olarak bilinen bu müzede hem uluslararası hem de Koreli sanatçıların eserleri sergileniyor. Müzeye girişte ücret ödenmiyor.

MMCA, Güney Kore çapında 4 farklı müzesi daha olan bir Modern & Çağdaş Sanat Müzesi kuruluşu. Ana müzelerinden birisi de Seul’da yer alıyor. Müzenin binası özellikle Kore’nin geleneksel bir mimarisi olan “madang” konseptine uygun olacak bir şekilde tasarlanmış. Madang konsepti insanların bir araya gelebileceği geniş alanlar yaratmak üzerine kurulu.

 

Insa-dong

Şehrin kalbinde bulunan Insa-dong, eski ve geleneksel ürünlerin sergilendiği önemli bir yerdir. Insa-dong'un her iki yanında sokakları olan bir ana yol var. Bu sokaklarda galeriler, geleneksel restoranlar, çay evleri ve kafeler bulunuyor. Galeriler Insa-dong'un kalbidir. En ünlü galeriler, halk sanatının merkezi olarak işlev gören Hakgojae Galerisi, pek çok umut verici sanatçıyı teşvik eden Gana Sanat Galerisi ve Gana Sanat Merkezi.

Insa-dong'daki mağazalar her yaş grubu için çok popülerdir çünkü her biri benzersizdir. Her cumartesi 14: 00-22: 00 ve pazar 10: 00-22: 00 saatleri arasında ana cadde trafiğe kapanıyor ve kültürel bir mekan haline geliyor. Insa-dong, özellikle yabancı turistler arasında popülerdir. Burası, turistlerin geleneksel Kore kültürünü doğrudan keşfedip görebilecekleri bir yer ve aynı zamanda burada turistlerin sanat eserleri, kıyafet, hediyelik eşya gibi şeyleri alabilecekleri dükkanlar bulunuyor.

 

Myeong-dong

Myeong-dong, Seul'deki en önemli alışveriş bölgelerinden biridir. İki ana caddede birçok ünlü markanın mağazası bulunuyor. Neon ışıklı tabelaların aydınlattığı caddede kıyafetler, ayakkabılar ve aksesuarlar yer alıyor. Mağazalar çoğunlukla geç saate kadar açık; oldukça kalabalık olan bu bölgede alışverişin tadını çıkarırken bir yandan da yöresel lezzetleri de deneyebilirsiniz.

 

Namdaemun Market

Namdaemun Market, çeşitli gıda ürünlerinin satıldığı dükkanlarla Kore'deki en büyük geleneksel bir Pazar.  Tüm ürünler uygun fiyatlara satılıyor ve bu alandaki mağazalar toptan satış pazarları olarak da hizmet veriyor. Burada satılanlar satıcıların kendilerinin imal ettiği ürünlermiş. Gece boyunca da açık olan pazara ülkenin dört bir yanından satıcılar geliyor. Burada, kıyafetler, bardaklar, mutfak gereçleri, oyuncaklar, dağ ekipmanları, balıkçılık ekipmanları, kırtasiye malzemeleri, güzel sanatlar, aksesuarlar, şapkalar, halılar, çiçekler, ginseng ve ithal mallar bulabilirsiniz.

 

Namsan Park

Myeongdong’un girişinde yer alan Namsan Park’a teleferikle çıkabilirsiniz. Sembolik bir dağ olan Namsan dağında dilenme alanları, kütüphane, çeşmeler, akvaryum ve bir kule bulunuyor. Ayrıca Mt. Namsan, muhteşem bir manzaraya sahip olan Palgakjeong Köşkü de burada yer alıyor. Seul Kulesinde Seul şehir manzarasını ve Batı Denizi'nin tüm manzaralarını izleyebilirsiniz. Seul Kulesi'ndeki restoranda da akşam yemeği yiyebilirsiniz. Burası sevgililerin de sıkça geldiği bir yer; öyle ki aşklarını ölümsüzleştirmek için her yere kilit takıyorlar.

Jongmyo Shrine

Jongmyo Shrine, Joseon Hanedanlığı boyunca krallar için ibadet yeriymiş. Jongmyo Jaerye adlı anma töreninin dünyadaki en eski tören olduğu söyleniyor ve kralın emrine uyarak gerçekleştiriliyormuş. Tören, 9 Ekim 1995 tarihinde, UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak, anıtlar ve geleneksel müzik gibi, iyi korunmuş eski gelenekleri nedeniyle Ulusal Somut Olmayan Kültür Varlığı olarak belirlenmiş.

Günümüzde bu tören her yılın Mayıs ayının ilk Pazar günü yapılıyor.

Gwangjang Market

Gwangjang Market, Kore'nin ilk sürekli pazarıymış ve bugün popüler bir turistik yer olarak gelişmeye devam ediyor. Pazarın ikinci katında, ipek, saten kumaşlar ve çarşaflar satılıyor. Birinci katta ise yan yana bir sürü restoran var. Bu restoranlarda domuz eti ya da alışkın olmadığımız bir çok yiyecek satılıyor.

 

War Memorial of Korea (Kore Savaş Müzesi)

Güney Kore 20. yy’ın ortalarında, savaşa yaşamış ve neredeyse tükenmek üzere olan bir ülkeydi. Japonların daha fazla büyümesini istemeyen ABD Güney Kore’ye Birleşmiş Milletler aracılığıyla yardım etti ve ülke savaştan kurtuldu. Savaş sonrası sürekli gelişen ülke, savaşın kötü anılarını bu müzede toplamış. Müzede Türk Ordusu’nun da bilfiil katılmış olduğu Kore Savaşı’nın hatıralarına da yer verilmiş.

 

Itaewon Bölgesi

Burası Güney Kore’nin Amerikan kültürünün en baskın olduğu bölgesi olarak biliniyor. Seul’de gezmek ve vakit geçirmek için en ideal yerlerden birisi bu bölge. Bir ana cadde boyunca mağazalar ve ara sokaklarda yemek ve içmek için güzel restoranlar, barlar yer alıyor. Itaewon'da başta Hindistan, Tayland ve Meksika olmak üzere birçok ülkenin mutfağına ait restoranlar bulunuyor. Ayrıca eşcinsellerin de uğrak yeri burası, çünkü gay barlar genellikle burada yer alıyormuş.

 

Gangnam

Bir zamanların meşhur şarkısı “Oppan Gangnam Style” şarkısını duymayan yoktur. İşte o şarkıda bahsi geçen yer, lüks mağazaların ve gökdelenlerin yer aldığı bir semt. Alışveriş ve finans merkezi olan semt, sokaklarında yürürken bile kalitesini hissettiriyor.

Gangnam Seul’un en zengin bölgesi olarak bilinmesinin yanı sıra, estetik operasyonları konusunda da epey nam salmış bir bölge. Psy’ın Gangnam Style şarkısı da bunu anlatıyormuş. Bölgede turistik anlamda çok fazla aktivite olmasa da Gangnam Style heykellerini görmeden buradan ayrılmayın deriz. Şarkının bu kadar popüler olmasının bir getirisi olarak çeşitli yerlerde bu heykellerden bulunuyor. Gangnam çok büyük bir bölge, bu sebepten her yerini tam anlamıyla gezmek pek mümkün değil.

Seul yeme içme rehberi

Ülkenin en büyük ikinci balık pazarı Noryangjin, Seul’de bulunuyor. Burada yer alan binlerce balık çeşidinden istediğinizi seçip üst kattaki restoranlarda pişirtebilirsiniz. Çok ucuz olmasa da oldukça lezzetli olduğunu söylememiz gerekiyor. Kore’de barbekü de çok meşhur ve çok lezzetli. Genelde domuz ve dana eti kullanılıyor. Restoranlarda ortada bir masa, masanın ortasına mangal kömürünün konacağı bir kısım  ve üzerine de ızgaranın konduğu bir düzenek bulunuyor.

Kore mutfağında baharat, turşu, sarımsak, çiğ balık çok kullanılıyor. Temel olarak çorba ve pirinç, yanında balık veya et tüketiliyor. Kimchi adlı acılı lahana turşusuna her yerde denk gelebilirsiniz.

Ulaşım ve Konaklama

İstanbul’dan Seul’e THY, Asiana ve Kore Havayolları karşılıklı seferler düzenliyor. Incheon Havalimanı’ şehir merkezinden yaklaşık 50km uzaklıkta, yani oldukça uzak. Incheon Havalimanı’ndan Seul şehir merkezine kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz 2 tren seçeneği mevcut. Bunlardan biri havaalanından hiç durmadan yaklaşık 45 dakikada “Seoul Station” yani ana tren istasyonuna ulaşan Express treni, diğeri ise 12 farklı durakta duran ve yaklaşık 1 saat süren “All Stop” treni.

En ucuz Seul biletleri için gidiyorum.com'u ziyaret edebilir ve en uygun Seoul uçak biletini satın alabilirsiniz.

Seul’da konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.