Traveling Activities, you should try | Gidiyorum.com

Traveling Activities, you should try

Aleksandreia Troas Antik Sahili’ne Ziyaret

Antikçağda, Biga Yarımadası’nda Kyzikene ile Kaikos arasında kalan bölgeye Troas adı verilir. Granit sütunlarla ünlü bu bölge, Çanakkale’nin Ezine sınırları içerisinde yer alan Çığrı Dağı’ndaki granit ocaklarında işlenen granit sütunları 2. Yüzyıldan itibaren Anadolu’daki birçok Roma şehrine hatta Akdeniz’e kadar gönderirdi. İşlenen dev sütunlar Aleksandreia Troas’ın limanına gönderiliyor, buradan gemilerle Akdeniz’in önemli kentlerine naklediliyordu. Bizans ve Osmanlı döneminde dahi buradan gelen granit sütunlar kullanılmış. Hatta Topkapı Sarayı’nda bile bu bölgeden gelen iki sütun görmek mümkün. Günümüzde ziyaret ettiğinizde görebileceğiniz antik yapılar Herodes Atticus hamamı ve su kemerleridir.

Norveç’te Kuzey Işıklarını İzlemek

Kuzey Işıkları yani Aurora, adını Şafak Tanrıçası Aurora'dan alır; Dünya’nın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Bu muhteşem doğa olayını Norveç’in çeşitli yerlerinden izleyebilirsiniz. Norveç’te gözlem için en güzel yer olarak bilinen Svalbard adasında izlemeye karar verdiyseniz mümkün olduğunca yüksek yerlere çıkın, gözlemleme şansınız daha yüksek olacaktır. Hiç gün ışığı almadığı zamanların dışında gelirseniz ren geyiklerini ve kutup ayılarını da görebilirsiniz.

İsrail’deki Lut Gölü’ne Ziyaret  

İbranice Tuz Denizi, Arapça Ölü Deniz anlamına gelen Lut Gölü, Dünya üzerinde deniz seviyesinden en aşağıda bulunan göldür. Tuzluluk oranında ise Dünya’nın en tuzlu 3. Gölüdür. Müslümanlar tarafından Lut kavminin sapkın davranışlarından dolayı Allah tarafından helak edilmesinden sonra oluştuğuna inanılır. Son zamanlarda küresel ısınma ve kirlilik sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olsa da görülmesi gereken doğal güzelliklerden birisidir.

Dubai’de Şehir Manzarasına Karşı Yüzmek

Intercontinental Dubai Festival City otelin 26. Katında bulunan cam havuzda şehir manzarasını altınıza alarak yüzebilirsiniz. Yükseklik korkunuz yoksa eğer bu harika deneyimi gerçekleştirerek unutulmaz bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Pembe Göl Laguna Salada de Torrevieja’ya Ziyaret

İspanya’da bulunan Laguna Salada de Torrevieja Gölü, içerisinde yaşayan Dunaliella salma adı verilen alglerin kırmızı renkli beta–karoten adlı bir madde üretmesi sonucu pembe renkte görünür. Valencia’da yer alan göl yaklaşık 2000 tane filamingoya da ev sahipliği yapıyor. Dünyanın ücretsiz spa merkezi olarak da adlandırılan Salada de Torrevieja, tuz oranı ve siyah kil sebebiyle cildi nemlendirici etkisi de bulunuyor. Gölün çevresinde atlarla gezinti yaparak vahşi kuşların şarkılarını dinleyebilirsiniz.

Dünyanın Sonundaki Salıncağa Binmek

Ekvador’un Banos şehrinde bir ağaç eve bağlı olan salıncak 2,660 metre yükseklikte sallanmanıza olanak tanıyor. Tungurahua volkanik dağı ve yeşilliklerle bezeli muhteşem doğayı altınıza alıp bu salıncağa binmek biraz cesaret gerektirse de, eşsiz manzaranın keyfini çıkararak adrenaline doymak isteyenler için güzel bir seyahat deneyimi olabilir.

Preikestolen Uçurumu'nun Kenarında Oturmak

Norveç’in Stavenger şehrinin Jorpeland ilçesinde bulunan 604 metrelik uçurumun kenarında oturarak eşsiz bir manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Buraya ulaşmak pek kolay olmasa da ulaştığınızda göreceğiniz manzara zorlu yolculuğa değecek cinsten. Bergen’den Stavenger’e gelmek için iki feribota binmek ve kara yolculuğu yapmanız gerekiyor. Stavenger şehrinden sonra 30 kilometrelik bir yolculuğun ardından Lauvik’e varıyorsunuz. Tekrar feribota binip 15 dakika bir yolculuktan sonra Prekistolen’e varıyorsunuz. Bitti sanmayın; 3,5 kilometrelik bir tırmanışın ardından uçuruma ulaşarak manzaranın tadını çıkarabiliyorsunuz. Eğer Oslo üzerinden gidecekseniz Stavenger’e ulaşmanız 7,5 saat sürüyor.