Nehir Kenarında Sofistike Bir Şehir: Lyon | Gidiyorum.com

Nehir Kenarında Sofistike Bir Şehir: Lyon

Fransız iş dünyasının ve gastronomisinin merkezi olan Lyon Fransa’nın güneydoğu tarafında yer alır. Rhône ve Saône nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuş olan şehir UNESCO Dünya Mirasları listesinde olmasının yanı sıra içerisinde Interpol merkezini, uluslararası haber kanalı Euronews'in merkezini ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı'nı barındırır.

Son 500 yıldır ticari, sanayi ve bankacılık merkezi olan Lyon, Fransa'nın en büyük üçüncü kentidir ve günümüz kentsel kaşiflerine cazip deneyimler sunar. Seçkin müzeleri, dinamik kültürel yaşamı, renkli gece hayatı ile Lyon ayırt edici derecede sofistike bir şehir.

Görülmesi Gereken Yerler

Musée des Beaux-Arts

Bu çarpıcı müze Fransa'nın antik dönemlerden kalma heykel ve resim koleksiyonunu sergiliyor. Sergilenen en önemli eserler arasında Monet, Matisse ve Picasso'nun eserleri de yer alıyor. Müzenin kafe restoranının enfes taş terasında bir şeyler içmeyi veya yemek yemeyi unutmayın.

Notre Dame de Fourvière Bazilikası

Terasındaki etkileyici şehir manzarası ile tepeyi taçlandıran 19. yüzyıla ait Fransız mezhep mimarisi örneği olan bazilika karışık desenli mozaikli dış cephesiyle göz dolduruyor. Nisan-Kasım ayları arasında, bir saatlik keşif ziyaretleri yapabilirsiniz. Taş döşeli çatıda 75 dakikalık çatı katı turları ('Visite Insolite') mevcut.

Lyon Confluence

Lyon'un en yeni semti olan Confluence Rhône ve Saône nehirlerinin bir araya geldiği güney ucunda yer alıyor. Eskiden endüstriyel ve çorak bir bölge olan Confluence, Fransız hükümeti, Avrupa Komisyonu ve WWF tarafından milyon avroluk çevreci ve sürdürülebilir bir kentsel dönüşüm projesiyle hayata döndürülmüş.

Projenin birinci safhasında, Saône Nehri kıyılarında yoğunlaşan onlarca tuhaf turuncu, İsviçre peynir benzeri ofis binası Le Cube Orange , kızkardeşi Le Cube Vert ve Pôle de dahil olmak üzere düzinelerce mimari olarak cüretkar enerji verimli binalar inşa edilmiş. Commerces de Loisirs Confluence, yenilikçi ve muazzam bir alışveriş kompleksidir.

2015 yılında İsviçreli mimarlar Herzog ve de Meuron tarafından başlatılan Confluence projesinin 2. Aşaması, yeni semti daha yaşanabilir hale getirmiş, önemli bir konut ve pazar bölgesi eklemiş. Hem Rhône hem de Saône'yi kapsayan yaya-bisiklet koridoru ve La Transversale de dahil olmak üzere üç yeni köprü de projeye dahil edilmiş. Projenin tamamının 2020 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Musée des Confluences

Viyana firması Coop Himmelb tarafından tasarlanan bu göz alıcı bina, 2014 yılında açılmış olup, Lyon'un en yeni semti olan Confluence'ın ihtişamıdır. Rhône ve Saône nehirlerinin birleştiği noktadaki bu iddialı bilim-insanlık müzesi, fütüristik bir çelik ve cam şeffaf kristal içinde yer alır. Sürekli sergileri tematik olarak dört bölüm halinde düzenlenmiştir. 'Origins' sergisi, dünyanın kökenleri ve evrim teorileri üzerine yoğunlaşıyor; 'Sonsuzluk' sergisi ölüm ritüellerine ayrılmış; 'Toplumlar' sergisi insan gruplarının nasıl örgütlendiğini ve etkileşim kurduğunu araştırıyor; ve "Türler" sergisi doğal tarihe ayrılmıştır.

Place des Terreaux

Place Bellecour merkezinde bulunan meydanda 21 tonluk kurşundan yapılmış ve Özgürlük Anıtı’nın heykeltraşı olan Frédéric-Auguste Bartholdi imzasını taşıyan bir 19. yüzyıl çeşmesi yer alır. Arabayı çeken dört at, dörtnala denize dökülen nehirleri simgeliyor.

Musées Gadagne

İki zengin Floransa bankeri için inşa edilmiş 16. yüzyıldan kalma bir konakta yer alan bu sergi alanı, ipek dokumacılığının, sinemanın, kent düzeninin ve ulaşımın nasıl evrildiğini kronolojik olarak anlatan mükemmel bir yerel tarih müzesi olan Musée d'Histoire de Lyon'u bir araya getiriyor. Uluslararası bir kukla müzesi olan Musée des Marionettes du Monde, Lyon'un simgesel kuklası Guignol'a saygı ile sesleniyor.

Parc de la Tête d'Or

Doğa severler ve aileler için yeşil bir sığınak haline gelmiş merkezin kuzeyindeki bu güzel alana mutlaka gidin. 117 hektarlık bir alanı kaplayan Fransa'nın en büyük şehir parkı 1860'lı yıllarda peyzajı tamamlanarak açılmış. Bir göl, sera ve botanik bahçeleri, gül bahçeleri, hayvanat bahçesi barındıran bu parkta tekne ile gezintiye çıkabilirsiniz.

Opéra de Lyon

1831 yılında yapılan neoklasik opera binası, 1993 yılında ünlü Fransız mimar Jean Nouvel tarafından modernize edilmiş ve yarı silindirik cam kubbeli çatı ilave edilmiş.

Lyon'da Yeme İçme

Lyon’u gastronomi başkenti yapan ünlü şef Paul Bocuse’ün kendine ait 3 Michelin yıldızlı l’Auberge du Pont de Collonges adlı restoranında geleneksel Fransız mutfağını deneyimlemeden dönmeyin. Lyon mutfağını ünlü yapan Fransız gastronomisinin merkezindeki çikolatalı tartları mutlaka deneyin. Bernachon Chocolate dünya çapında nam salmış bir çikolatacı olarak biliniyor. Burada çikolatanın yanı sıra kek, tart, pasta gibi tatlılardan da yiyebilirsiniz. Les Halles de Lyon Paul Bocuse sofistike bir Pazar yeri denilebilecek, şarap, peynir gibi şarküteri ürünlerini bulabileceğiniz bir yer. İçerisinde yemek yiyebileceğiniz birçok restoran da bulunuyor. Boulangerie du Palais kapısında her daim kuyruk olan bir fırın. Fransa’nın meşhur tatlısı Brioche aux Pralines’i buradan alabilirsiniz. Lyon sokaklarında bol bol deniz ürünü, krep, waffle gibi lezzetler karşınıza çıkıyor. 3-5 euro’ya bu şekilde karnınızı doyurmanız da mümkün.       

Ulaşım ve Konaklama

THY, Lufthansa, Swiss, Iberia, Austrian, Air France ve KLM’nin Lyon’a seferleri bulunuyor. Uçaktan indiğinizde 30 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile Lyon’a ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz için en ucuz Lyon biletlerini gidiyorum.com'dan temin edebilir ve en uygun Fransa Lyon uçak biletini satın alabilirsiniz. Şehir içinde yürüyerek gezebileceğiniz gibi bisiklet kiralayarak da gezintiye çıkabilirsiniz. Fiyatı günlük 21 Euro olan City Card alabilir; ulaşım araçlarından, müze girişlerinden ücretsiz veya indirimli faydalanma imkânı sağlayabilirsiniz. Lyon’da konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.