Ortadoğu'nun Akdeniz Ülkesi Lübnan | Gidiyorum.com

Ortadoğu'nun Akdeniz Ülkesi Lübnan

Beyrut

Lübnan’ın en gelişmiş ve aynı zamanda başkenti olan Beyrut, Ortadoğu’nun en kozmopolit şehirlerinden biridir. Ülkenin Akdeniz kıyısı olan kent aynı zamanda ana liman olma özelliği de taşımakta. Antik Mısır kaynaklarında ismi geçen şehrin tarihi 5000 yıl kadar geriye gider, Beyrut dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Antikçağ’da Fenikeliler’in yerleşik olduğu bölgede daha sonra Osmanlı hakimiyeti ve Fransız sömürgesi dönemleri yaşanmıştır. Bağımsızlıkla birlikte çok kültürlülük halen devam eder.

Birçok Müslüman ve Hıristiyan mezhebine bağlı nüfusu barındıran bir şehir olan Beyrut’ta medeni haklar halen dini otoriteler tarafından düzenlenir.

Beyrut Ulusal Müzesi

Mazra’a semtinde yer alan müze, 1975’teki iç savaş sırasında zarar görmüş olsa da yapılan yenilemelerin ardından, bugün yine dünyanın en geniş Fenike koleksiyonu barındıran müzesi durumundadır. Tarihsel çağların her dönemine ait eserleri Osmanlı koleksiyonu ile sonlanır. Zemin katta 83 parçalık lahit koleksiyonu, mozaik ve rölyef eserler ile heykeller bulunur.

Pazartesi günleri hariç her gün saat 09.00-17.00 arasında halka açıktır. Normal giriş bileti 5000 Lübnan Lirası, öğrenci ve 18 yaşından küçüklerin bileti ise 1000 Lübnan Lirasıdır.

Muhammed El Emin (Hariri) Camii

Beyrut'ta ziyaretçilerin uğrak yerleri arasında yer alan bir başka eser ise eski Başbakan Refik Hariri tarafından yaptırılan Muhammed El Emin Camisi. Hariri'nin talebiyle Türkiye'deki Süleymaniye Camisi örnek alınarak inşa edilen El-Emin Camisi'ni süsleyen çiniler de Türkiye'de İznik Vakfı tarafından özel olarak yaptırılıp camiye getirildi.

Aynı anda 6 bin 259 kişinin ibadet etmesine imkan veren caminin hemen yanında da, 2005 yılında suikasta kurban giden caminin banisi Refik Hariri ve 7 korumasının mezarı bulunuyor.

Ömer Camii

Adını Hz. Ömer'den alan Ömer Camii, İslam mabedi haline gelmeden önce birçok farklı inanışa ev sahipliği yaptı. M.Ö. III. yüzyılda pagan tapınağı olarak başladığı serüveninde yapı, önce kilise ardından cami, Haçlılar döneminde yeniden kilise ve sonra tekrar cami oldu. İçinde Hz. Yahya’nın olduğu rivayet edilen el için, Osmanlı döneminde yapının içine bir Yahya Makamı eklenmiş. Savaş zamanında Osmanlı’nın yanında yer alan halka, Sultan Abdülhamid tarafından Sakal-ı Şerif, hediye olarak gönderilmiş ve bu mabedde korunmuş. Ancak iç savaş sırasında çalındığı bilinmekte.

Place des Martyrs Anıtı

Tarihsel sırasıyla Burç Meydanı, Cannon Meydanı, Toplar Meydanı, Hamiddiyeh Meydanı olarak anılan meydan, Osmanlı’daki Jön Türk hareketiyle Sendikal Meydan ve Özgürlük Meydanı olarak isimlendirilmiş. Orada asılan Jön Türkler için Şehitler Meydanı isimlendirmesi günümüzde hala kullanılan ismidir. Anıtın üzerindeki mermi izleri iç savaştan kalma. Yaşananları anımsatması için, anıtta kalan izler kasten onarılmıyor.

Roma Kalıntıları

Hariri Camii’nin arkasında yer alan bölgede 50 yıl önceden beri ortaya çıkarılan Roma dönemi kalıntılarını görmek mümkün. Şehir 7 kez yıkılıp yeniden yapıldığı için birçok tarihi eser barındırıyor.

Yıldız Meydanı (Place De l’Etoile)

II. Abdülhamid’in tahta geçmesinden sonra, bu olayı kutlamak için Beyrutlular bu saat kulesini inşa edip ölümsüzleştirmişler. Meydanın etrafında yer alan kafeler ve her sokağın meydana çıkması Avrupa meydanlarını anımsatır.

St. George Maronite Yunan Ortodoks Katedrali, Parlamento Binası, Roma Hamamı Kalıntıları, St. Louis Katolik Katedrali, Magden Abraham Sinagogu, Belediye Binası, Güvercin Kayalıkları (Rouche), Harissa  mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Güvercin Kayalıkları (Rouche)

Tripoli (Trablusşam)

Lübnan’ın Beyrut’tan sonra ikinci büyük şehri olan Tripoli’de Osmanlı dönemine ait birçok esere rastlamak mümkün. Şam’a yakınlığı ve hac yolları üzerinde olması sebebiyle Tripoli Osmanlı tarafından önemsenen bir şehir olmuş. Şehre panaromik bir şekilde bakmak isterseniz Citadel Of Raymond De Saint – Gilles Kalesi’ne mutlaka uğramanız gerekir.

Citadel Of Raymond De Saint – Gilles Kalesi

Ulu Cami, Hammam El Jadid (Hamam) , Madrassa al-Tuwashiyat (Hukuk Fakültesi), Souk El Haraj da görülmesi gereken yerler arasında. Şehirde sabun üretimi çok eski tarihlere dayanıyor, buraya geldiğinizde sevdiklerinize hediye olarak sabun almayı ihmal etmeyin.

Byblos

Lübnan Dağlık Bölgesi’nin Akdeniz’e kıyı şeridinde yer alan Byblos kenti, bilinen en eski bilgilere göre Fenikelilerin yaşadığı bir şehir olarak tarihteki yerini alıyor. Kağıt ticaretinin merkezi olarak kabul edilen ve Unesco Dünya Mirası listesinde de yer alan şehrin adının Bible yani İncil’e de adını verdiği tahmin ediliyor.

Sahil boyunca yürüyüp yukarılara doğru çıktığınızda etrafınızı saran taş evler, eski bir tiyatro, çeşitli tapınaklar, kiliseler ve camiler farklı bir atmosfer oluşturuyor. Lübnan’a geldiğinizde Fenikeliler’den Firavunlar’ın Mısırı’na, Asurlular’dan Büyük Makedonya’ya, Jerusalem Krallığı’ndan Eyyubiler’e, Memlukler’e, Osmanlı’ya, Fransızlar’a kadar birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmış bu kenti mutlaka görmelisiniz.

Byblos Limanından bir görüntü

Bekaa Vadisi

Lübnan iç savaşı sırasında hükümetin kontrolünden çıkıp uyuşturucu yetiştirenlerin ve terör örgütlerinin eline geçmiş olsa da günümüzde Lübnan’ın önemli turistik yerlerinden birisi Bekaa Vadisi. Bölgede yer alan Baelbek Harabeleri Ortadoğu’da en iyi korunmuş Roma dönemi eserlerinden birisi arasında yer alıyor. M.Ö. 1000 yılında yapımına başlanan harabelerin içinde yer alan ana tapınak M.Ö. 60 yılında inşa edilmiş.

Zahle kenti yakınlarındaki Ksara’da dünyanın en iyi şarap imalathaneleri bulunuyor. Bu bölgenin iklimi ve toprağı şarap üretimi için oldukça uygun. Baelbek Beyrut’a 90 km mesafede bulunuyor ancak 1800 metre yükseklikte bir dağ geçidinden geçmek gerektiğinden 2 saatte varılabiliyor.

Beyrut’ta Yemek

Lübnan mutfağı Türk mutfağına oldukça yakın. Ana yemekler kebap ve ızgara türleriyle sunulur. Çok sayıda mezeye sahip Lübnan mutfağının en ünlü mezeleri Humus, Tabbule, Fattoush gibi başlangıçlar. Falafel, zahter, ashta, makadami, mutabbal ve muhammara da yöresel lezzetleri arasındadır. Tipik Akdeniz mutfağı özellikleri gösteren Lübnan’da zeytinyağı, sarımsak ve yeşillik çok sık kullanılır.

Rakıya benzer alkollü bir içki türü olan arak Lübnan’ın ulusal içeceğidir. Meğli gibi özel günlerde içtikleri şarapları da vardır.

Ulaşım ve Konaklama

Lübnan 90 güne kadar gerçekleşen turistik seyahatler için vize istemeyen ülkelerden. Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler içinde Lübnan’ı tercih ederseniz direkt uçuşlarla Beyrut’a ulaşmak mümkün.

“ekonomik uçak bileti” ya da “son dakika uçak bileti” ve “uçak firmaları” sorgulamalarınızı “en uygun uçak”ı bulmak üzere gidiyorum.com'dan yapabilirsiniz.

Bütçenize uygun otellerin günlük fiyatlarını ve erken rezervasyon imkanlarına da gidiyorum.com ile ulaşabilirsiniz.