Osmanlı’nın İzlerini Taşıyan Şehir Üsküp | Gidiyorum.com

Osmanlı’nın İzlerini Taşıyan Şehir Üsküp

İsmi Roma döneminde Scupi olan Üsküp Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Balkanlar'da Belgrad ile Atina’nın tam ortasında bulunan ve çok etnikli, tarihî mirası fazla olan Balkan şehri Üsküp, Vardar nehri yatağında kurulmuştur. Ülkenin politik, kültürel, ekonomik ve akademik merkezi olan kent, ortasından geçen Vardar nehri tarafından ikiye ayrılır. 5. yüzyıldan bu yana Osmanlı ve Bizans dönemi kalıntılarını bünyesinde barındıran şehir,15. yüzyıldan kalma Taş Köprü ve Üsküp Kalesi ile sınırlanıyor ve görkemli Türk Çarşısı çevresinde yoğunlaşıyor. Eski Başbakan Nikola Gruevski tarafından Makedon hükümeti tarafından uygulanan 'Üsküp 2014' adlı proje ile şehrin daha klasik bir görüntüye kavuşması planlanmış, proje kapsamında pek çok yeni müze ve kamu binasının inşa edilmesi amaçlanmıştır. Eleştiriler bir yana, kimse Makedon başkentini gerçeküstü, eğlenceli ve sıkıcı olmayan bir Balkan metropolü haline getirdiklerini inkar edemez.

Görülmesi Gereken Yerler

Türk Çarşısı (Čaršija)

Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş ve Osmanlı’nın bütün izlerini günümüze taşıyan çarşıdır. Çay ocakları, camileri, esnaf dükkanları ile kentin Osmanlı geçmişini çağrıştırmaktadır. Taş sokakları, nargile kokan kafeleri ve her köşe başından yükselen köfte kokuları, sizi alışkın olduğunuz bir yerde gibi hissettirecek. Ayrıca, meşhur Kapan Han da burada yer alıyor.

Taşköprü

Fatih Köprüsü veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da bilinen, Vardar Nehri üzerinde yer alan Taşköprü tarihi bir Osmanlı köprüsüdür. Üsküp’ün simgelerinin en başında yer alır. 1944 yılında faşistler tarafından köprüye patlayıcı yerleştirilmiş; Üsküp’ün kurtulmasıyla, patlayıcılar sökülmüştür. Makedonya Meydanı ile Türk çarşısını birbirine bağlayan köprü birçok defa yıkılma tehlikesi atlatmış.

Makedonya Arkeoloji Müzesi

Üsküp hükümetinin önderliğinde anıtların ulusal gururunu arttırma amacıyla açılan müze ulusal arşiv olma özelliğine sahip. Göz kamaştıran yüzlerce minik ışığın altındaki Bizans hazineleri, Makedon yüzlerinin sofistike 3D rekonstrüksiyonu, Fenike kraliyet nekropolisi bu müzede keşfedebileceğiniz eserlerden bazıları. Makedonya'nın tarihinin zenginliklerini ülkedeki herhangi bir yerden daha iyi vurgulayan müze, Üsküp’ün en gösterişli ve güzel binalarından birisidir. Ayrıca müzeye bağlanan köprü üzerinde çok güzel heykeller de mevcut.

Üsküp Kalesi

MS 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Bizans (ve daha sonra Osmanlı) kalesi, Üsküp'ün silüetine hükmediyor. Türk Çarşısı’na yürüyüş mesafesindedir ve surları Vardar Nehri üzerinde muhteşem manzaralar sunmaktadır. Harabeler içinde neolitik dönemden Osmanlı'ya kadar çeşitli arkeolojik buluntulara ev sahipliği yapan iki küçük müze inşa edilmiştir. Girişi güzel bir parkın içindeki Samoilova tepesindedir.

Davut Paşa Hamamı – Makedonya Ulusal Galerisi

Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü’nün hemen yanında yer alan tarihi hamam İsa Bey Hamamı ile Üsküp’te ayakta kalabilen iki tarihi hamamdan biridir. II. Beyazıt döneminde sadrazamlık yapmış olan Davut Paşa tarafından 1489-1497 yılları arasında inşa edilmiştir.

Osmanlı döneminde hamamdan çıkan suyun şifalı olduğu inancı nedeniyle halk tarafından ilgi gören hamam,

1948 yılında tarihi yapısının korunması amacıyla sanat galerisine çevrilmiş şimdilerde Makedonya Ulusal Galerisi adıyla hizmet vermektedir. Sanat galerisinde 14. ve 20. yüzyıl Makedon sanatçıların eserlerini içeren bir sanat koleksiyonu sergileniyor.

Davut Paşa Hamamı 2013 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından onarılmış. Tavan ve kubbe geçişlerinde kullanılan işlemeler ve dış görünümü ilk yapıldığı halindedir.

Makedonya Meydanı

Üsküp 2014 projesinin merkez parçası olan bu devasa meydan, içerisinde ulusal kahramanlara adanmış büyük heykellerin yanı sıra güneydoğu köşesinde Zafer Kemeri de bulunuyor. Meydanın ortasında Büyük İskender’in büyük bir heykeli bulunuyor. Geceleri aydınlatılan çeşmelerin yer aldığı meydan özellikle güneş battığında turistler için popüler bir yürüyüş alanı haline geliyor. Buradan doğuya doğru nehir boyunca yürüyüş yapabilir ve yeni inşa edilen binaları görebilirsiniz. Meydanın etrafında ve ona bağlanan sokaklarda yürümeyi tercih ederseniz çok güzel cafeler ve restoranları görebilirsiniz. Üsküp’te gezilecek yerlerin hemen hepsine bu meydandan yürüyerek ulaşmak mümkün.

Makedonya Mücadele Müzesi

Üsküp 2014 Projesi dahilinde inşa edilen müzelerden birisidir. Müze Makedon ulusunun tarihte vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesini sergilemektedir. Makedonya Cumhuriyeti Bağımsızlık Bildirgesi müze salonunda merkezi bir konumda sergilenmektedir.16 ayrı bölümden oluşan müzenin içerisinde 109 tarihi kişinin balmumu heykeli sergilenirken, 16 kişinin de resmi sergilenmektedir.

Rahibe Teresa Anıtı Evi

Bu olağanüstü retro fütüristik anıt Makedonya'da göreceğiniz en eşsiz kilisedir. Binanın içinde, 1910'da Üsküp'te doğan ünlü Katolik rahibe Teresa’ya ilişkin hatıraların sergilendiği alan birinci katta yer alıyor. İkinci kat ise cam duvarlı bir kilisedir. Rahibe Teresa Evi Makedonya Hükümeti tarafından finanse edilen, kar amacı olmayan bir organizasyondur. Evin salonunun büyük bölümünde kalıcı bir sergi var. Anı evindeki bu sergide Rahibe Teresa’nın Üsküp’te başlayan çocukluğundan, ölümüne, azize ilan edilmesine kadar yaşamının çeşitli yıllarına ait fotoğraflar, dokümanlar ve eşyalar yer alıyor.

Rahibe Teresa asıl adı Gonca Boyacı olan ve Üsküp’te doğan bir misyonerdir. 18 yaşında rahibe olmaya karar veren Teresa, 1979 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu anı evi de onun vaftiz edildiği Hz. İsa Kilisesi’ne yakın bir noktaya yapılmış.

Sveti Spas Kilisesi

Osmanlı döneminde kiliselerin camilerden daha uzun olması yasak olduğu için 2 metrelik derinliği olan bir kilisedir. 14. yüzyıldan kalmış olup Üsküp için tarihi öneme sahiptir. Eski Kent Bira Fabrikasının tam karşısındadır. İçerisinde tahta oyma işi ikonolar göz dolduruyor. Yapımı sırasında Marko Philipovski kardeşler bu oymalarla 7 yıl uğraşmışlar. Bugün gördüğümüz, 19. yüzyılın başlarına tarihlenen bir restorasyondur.

Kilisenin avlusunda, Makedonya'nın ulusal kahramanı kabul edilen Goce Delčev'in mezarı  ve hayatını anmak için küçük bir sergi yer alıyor.

Mustafa Paşa Cami

1492 yılında Yavuz Sultan Selim'in veziri olan Mustafa Paşa tarafından yaptırılan cami, Üsküp Türk Çarşısı’nın hemen üst kısmında bulunuyor. Türk Çarşısı’nın en tepesinde bir platoda yer alan Mustafa Paşa Camisi, yerli halkın gül bahçesinde dualar ve sohbet için geldikleri bir ibadethane konumundadır.  Türkiye'nin yardımıyla 2008 - 2011 yılları arasında üç yıllık bir süre boyunca restore edilen cami, yükselen minaresi ve iç dekorasyonu yeni gibi durmaktadır.

Sultan Murat Cami

15. yüzyıla tarihlenen ve Balkanlar'ın en eski yapılarından biri olan Murat Paşa Cami, 1689'da çarşıda çıkan bir yangınla yok edilmiş. Bugün gördüğünüz yapı 19. yüzyılın başlarında yapılan restorasyon ile kendine has, kırmızı kiremitli bir saat kulesi ve Osmanlı medresesi kalıntıları barındırıyor. Sultan I. Murat, Kosova Muharebesi sonunda savaş alanını gezerken şehit düşmüştür ve naaşı gömülmek üzere yola çıkıldığında ilk gece Üsküp’ün manzarasına hakim bir tepede konaklanmıştır. I. Murat anısına 1436 yılında inşa edilen caminin yeri bu şekilde belirlenmiştir.

Sredno Vodno

Sredno Vodno Dağı şehri tepeden görmek için en ideal yer. Burası, Üsküp Meydanı’ndan da görünen, dağın tepesindeki haç işaretinin de bulunduğu yer olarak biliniyor. Önce araçla yarım saat kadar tepeye ulaşabilir sonrasında teleferikle en yukarıya çıkabilirsiniz. 1.040 metrede yükselen meşhur Milenyum Hacı’nı yakından görme fırsatını da yakalayabilirsiniz. Sadece Makedonya’nın değil hem Amerika hem de Avrupa ülkelerinin yapımında destek olduğu haç, Makedon Ortodoks Kilisesi tarafından Hristiyanlığın 2.000’inci yılı sebebiyle yapılmış.

Üsküp’te Nerede Ne Yenir?

Yeme içme konusunda hem ucuz hem de göz dolduran bir yer olan Üsküp’te yemek yemek için ilk uğramanız gereken yer Türk Çarşısı. Burada Boşnak Böreği ile kahvaltınızı yapabilir, Balkanlar’ın meşhur köftesi cevapciciyi deneyebilirsiniz. Bunun için gitmeniz gereken yer Destan Restoran. Alternatif olarak Krecna Burger’i de deneyebilirsiniz. Tavuk eti ve kıymadan yapılan değişik bir tat.

Bir şeyler içmek veya sohbet ederek vakit geçirmek için Kapanhan’ı tercih edebilirsiniz. Makedonya biralarını denemek için Craft Brewery Temov’u tercih edebilirsiniz.

Makedonya meydanında yer alan Pelister, Üsküp’ün en iyi restoranlarından birisi, ancak biraz pahalı.

Deniz mahsulleri ve şarap için gitmeniz gereken yer Vodenica Mulino, gece hayatı için ise Cuban ve Club Avenue gitmeniz gereken yerlerden.

Ulaşım ve Konaklama

Türk Hava Yolları ya da Pegasus ile Üsküp’e 1 saat 15 dakika süren bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Makedonya’ya vize yok, her türlü pasaport ile vize almadan ülkeye girebiliyorsunuz. En ucuz Üsküp biletleri için gidiyorum.com'u ziyaret edebilir ve en uygun Üsküp uçak biletini satın alabilirsiniz.

Konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.