Transition Point of History Sofia | Gidiyorum.com

Transition Point of History Sofia

Sofya, Balkan yarımadasının merkezi konumunda yer alan Bulgaristan'ın başkenti ve en büyük şehridir. Nüfusu yaklaşık 1,3 milyon kişidir. Bulgaristan’a sadece kayak ya da deniz için gidenler Sofya’yı gezmedikleri için çok şey kaybediyor. Sofya, büyük bir şehir olmasa da kiliseleri, Osmanlı’dan kalma camileri, Kızıl Ordu anıtları ve modern görünümüyle dinamik bir yapısı var. Şehirde yapılan metro çalışmaları sırasında yaklaşık 2000 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen Serdica isminde bir kentin kalıntılarına ulaşılmış. Şehrin merkezindeki parklar rahat bir nefes alabileceğiniz, ferah bir dinlenme alanı oluşturuyor. Bulgaristan’ın tarihi eserleri, müzeleri, galerileri ve en iyi restoranları Sofya’da bulunuyor.

Görülmesi Gereken Yerle

Aleksander Nevski Katedrali

Devasa ve hayranlık uyandıran bir kilise olan Aleksander Nevski Katedrali, Osmanlı-Rus savaşı sırasında ölen 200.000 Rus askeri anısına 1882-1912 yılları arasında inşa edilmiş. İsmini ise dönemin Rus savaşçı prensinden almış.

Rus mimar Alexander Pomerantsev tarafından tasarlanan kilise, o zamanların popüler akımı Neo-Bizans tarzında inşa edilmiş. Mozaikler ve altın yüklü kubbelerle bezenen kilise, duvar resimleri, sarkıt avizeler ve ayrıntılı oniksler ile süslenmiştir. Kilise ziyaretçilere sürekli açıktır ve kilisede ortadoks duaları ve şarkılarını her gün duyabilirsiniz. Alexander Nevsky Katedrali, aynı anda 10.000 kişinin ibadet edebileceği şekilde tasarlanmış devasa bir yapı. Turistlerin oldukça ilgisini çeken bu eseri mutlaka görmelisiniz.

Sveta Sofia Kilisesi

Sveta Sofia, yani Aziz Sofya Kilisesi, Sofya’nın bilinen en eski kiliselerinden birisidir ve şehrin ismi de bu kiliseden gelmektedir. İçerisindeki yeraltı müzesinde 56 mezar ve antik bir nekropolis olan 4 kilise kalıntısı bulunuyor. Dışında ise kim olduğu bilinmeyen bir askerin mezarı, ebedi alev ve Bulgaristan’ın en saygın yazarlarından biri olan Ivan Vazov’un mezarı yer alıyor.

Boyana Kilisesi

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan ve 13. Yüzyıla ait Boyana Kilisesi Bulgar ortaçağ sanatının en güzel örneklerinden biridir. Buraya giriş bileti aldığınızda 2 km ilerideki Ulusal Tarih Müzesine de girebiliyorsunuz. Kilisenin içinde 90’a yakın tablo bulunuyor. Bu tablolar arasında Kral Konstantin Asen ve Kraliçe Irina'nın temsillerinin yanı sıra St John of Rila'nın bilinen en eski portresi yer alıyor.

St. George Rotunda Kilisesi

Bulgaristan’ın bilinen en eski tarihi yapısı olan kilise cumhurbaşkanlığı binasının avlusunda bulunuyor. Roma dönemine ait yapı Serdica kalıntıları arasında bulunmuş. “Rotunda” kelimesi yuvarlak kubbeli anlamına geliyormuş ve bu kiliseye “Roma Rotundası” da deniyormuş.

Bulgaristan’da birçok kilise bulunuyor. Bunlardan bazıları: Sveta Petka Samardzhiiska Kilisesi, Sveti Nikolai Rus Kilisesi, Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi ve Sveta Nedelya Katedrali.

 

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, 1496 yılında inşa edilen Koca Mahmut Paşa Camisinde yer alıyor. İçerisinde Trakya, Roma ve ortaçağa ait eserler sergilenen müzenin cami yapısı içinde ise medrese, su sarnıcı ve çeşme bulunuyor. Ayrıca eski Trakya kralının büstü olduğu tahmin edilen bir bronz büst de içerisinde yer alan eserler arasında.

Osmanlı Rus Savaşı esnasında camiden hastaneye dönüştürülen yapı, daha sonra cami ve kütüphane olarak kullanılmış. 1892 yılından sonra ise Sofya Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaya başlanmış.

Sofya Tarih Müzesi

Esasında müzenin görkemli binası Tarihi Türk hamamlarıdır. İçerisinde sekiz oda bulunan müzenin her bir odası ayrı bir temaya sahiptir. Bu odalardan en ilginç olanları 19. Ve 20. Yüzyılın sonlarında Bulgar Kraliyet ailelerine ait olanlar ve son zamanlarda yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan eserlerin sergilendiği odalardır. Dış cephesindeki seramik süslemeler Türk Hamamı olarak inşa edilmiş olmasından kaynaklanıyor. 1913 yılında yapımı tamamlanan bina, 1998 yılında belediye kurulu kararıyla müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sosyalist Sanat Müzesi

Eski rejimin tüm sembollerini bir araya getiren Sosyalist Sanat Müzesi’nde Lenin’in 45 tonluk heykeli de yer alıyor. Bu dev heykel daha önce adı Lenin Meydanı olan ama daha sonra Bağımsızlık Meydanı olarak değiştirilen Sofya’nın merkez meydanında yer alıyormuş. Sosyalizm karşıtlarının tepkisine neden olan müzede SSCB İşçi-Köylü Delegasyonu’na göndermeler yapan bir resim galerisi ve eski propaganda filmlerinin gösterimi de bulunuyor. Bulgaristan'ın 1944–1989 yılları arasındaki yönetim şekli olan komünizm ideolojisini yansıtan 77 heykel, 60 tablo ve 25 heykelciklerin yer aldığı müze, Sofya Kültür Bakanlığı binasında bulunuyor.

 

Ulusal Tarih Müzesi

Eski komünist cumhurbaşkanlığı sarayında yer alan Ulusal Tarih Müzesi, Trakya altın hazinelerinin, Roma heykellerinin, halk kıyafetlerinin ve silahların sergilendiği bir müze. Müzede, düzenli olarak geçici sergiler de yapılıyor. Buraya gelmek için şehir merkezinden toplu taşıma araçlarını veya taksileri kullanabilirsiniz.

 

Zlatnite Mostove

Zlatnite Mostove, Vitosha Dağı’nda yer alan 1800m’den 1410m’ye kadar inen taş nehirlerin yer aldığı bir bölgedir.  Buraya ulaşmak için geçeceğiniz kaya yolu, Buz Devri'nden kalma oldukça nadir bir jeolojik fenomendir. Sofya’dan kara yoluyla ulaşılabilen bölge turistlerin oldukça ilgisini çeken, piknik alanlarının da yer aldığı bir cazibe merkezi konumundadır.

Zlatnite Mostove Bulgarca Altın Köprüler anlamına gelir ve bu isim taş kayalarının yüzeyinde büyüyen likenlerin altın renginden gelmektedir.

Sofya Şehir Parkı

İçinde Ulusal Tiyatro binasının da bulunduğu Sofya şehir parkı annelerin çocuklarla gelip vakit geçirdiği, yaşlı teyzelerin banklarda oturup sohbet ettiği, yaşlı emekli amcaların ise gruplar halinde satranç oynadığı yemyeşil ağaçlarla kaplı bir park. 1999 yılına kadar Bulgaristan'ın ilk komünist yöneticisi Georgi Dimitrov'in mezarı da burada bulunuyormuş.

 

Sofya Sinagogu

Sofya Mağribi tarzı sinagog Avusturyalı mimar Friedrich Gruenanger tarafından tasarlanmış. Avrupa'daki ikinci büyük Sefarad sinagogu olan yapıda 2250 kg ağırlığında bir pirinç avize bulunmaktadır. Sinangogun ikinci katında İkinci Dünya Savaşı sırasında Bulgar Yahudilerinin kurtarılmasına adanmış bir serginin yer aldığı küçük bir müze de yer alıyor.

Banyabaşı Cami (Kadı Seyfullah Efendi Cami)

Sofya’nın ibadete açık tek camisi olan Banyabaşı Cami, 1566 yılında Mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır. Avrupa’nın en eski camilerinden olan yapının en dikkat çekici özelliği geniş kubbesi ve minaresinin yüksekliğidir. Cemaat alanı ve kemer aynaları kesme taştan olup, sütunlar yekpare ve koyu renktedir. Kapısı ufak bir taçla biten kesme taştan yapılmıştır. Kemer aynasındaki taşın üzerinde boya ile yazılmış, okunamayan bir yazı ve altında 974 (1566-1567) tarihi vardır.

Sofya Anıtı

Bir zamanlar devasa Lenin heykelinin yer aldığı meydana 2001 yılında, 24 metre yüksekliğindeki Sofya Anıtı yerleştirilerek kent için yeni bir sivil simge oluşturulmuş. Sütunun tepesindeki bronz kadın figürü Azize Sofya, sağ elinde zafer çelengi tutuyor ve sol kolundaki baykuş bilgeliğin ve kaderin kişileştirilmesini temsil ediyor.

Kraliyet Sarayı

Aslında Osmanlı polis teşkilatının karargahı olarak inşa edilen bina, aynı zamanda Bulgaristan'ın ulusal kahramanı Vasil Levski'nin 1873'te halkı tarafından infaz edilmesinden önce yargılandığı ve işkence gördüğü yerdir. Kurtuluştan sonra, Bulgaristan'ın kraliyet ailesinin resmi ikametgahı olarak yeniden düzenlenen bina şimdilerde Etnografya Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor.

Sofya Yeme İçme Rehberi

Coğrafi konumdan dolayı Bulgar yemekleri, Türk yemeklerine oldukça benziyor. Bizdeki kebap, tavuk çorbası, cacık, güveç gibi lezzetler onların mutfağında da yer alıyor. Shopska adı verilen salata bizdeki çoban salatanın üzerine peynir rendelenmiş versiyonu. Sofya’ya gittiğinizde kaşkaval peynirini mutlaka denemelisiniz. Bizdeki rakı, onlarda mastika olarak biliniyor.

Ulaşım ve Konaklama

Şehir merkezine 9 km uzaklıktaki Sofya Havalimanı’na Türkiye’den düzenlenen karşılıklı seferlerle ulaşabilirsiniz. En uygun uçak biletlerini gidiyorum.com üzerinden satın alabilir, Sofya Havaalanına indikten sonra şehir merkezine, 84 nolu otobüsle ulaşabilirsiniz.

En ucuz Sofya biletleri için gidiyorum.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Sofya’da konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.