Dynamic City of Thailand, Bangkok | Gidiyorum.com

Dynamic City of Thailand, Bangkok

Hareketli bir gece hayatının aralarına serpiştirilmiş gökdelenler ve kaynar sıcaklardan oluşan bir şehirden bahsediyoruz. Neresi mi Tayland’ın Bangkok isimli şehri tabii ki! Kirli ve kaotik olarak bilinen şehrin, aslında hiç de öyle olmadığını kanıtlayacak niteliğe sahip yazımızda, sizleri Bangkok’un bilinmeyen yüzü ile tanıştıracağımız için oldukça heyecanlıyız. Yazının sonunda kendinizi havalimanında bulacağınızdan da şüphemiz yok!

Görülmesi Gereken Yerler

Wat Pho Tapınağı

Havalimanından kalacağınız yere gittiniz. Eşyalarınızı bıraktınız. Yol yorgunusunuz. Bu yorgunluğu sıradan bir uykuyla gidermek ne kadar da banal. Gelin sizi Thai Masajı’nın doğduğu tapınağa götürelim. Bangkok’un en ünlü Budist tapınakları arasında yer alan Wat Pho Tapınağı, yaptıracağınız masajla tüm yorgunluğunuzu üzerinizde alacak. Almakla da kalmayıp gözlerinizin bayram ettiği bir mimari ile karşınıza çıkıp sizleri büyüleyecek. Meşhur Yatan Buda heykelinin yer aldığı tapınakta, Buda’nın ayaklarının altında 108 adet sembol bulunmakta. Buda’nın 108 adet hayrı olduğunu simgeleyen heykeli görebilmek ve masaj yaptırabilmek için 100 THB ödemeniz gerekli. Tapınağın şimdiki özelliğine kavuşmadan önceki hali eğitim merkezi ve üniversiteydi. 1950’lere kadar eğitim yeri olarak kullanılan tapınak günümüzde turisttik bir yer ve ibadethane olarak kullanmakta.

Büyük Saray

Chao Phraya Nehri çevresinde yer alan Büyük Saray, yolunuzun üstünde parlayacağı için görmeden geçemeyeceğiniz bir güzelliğe sahip. 1782 ile 1925 yılları arasında kraliyet ailesine ev sahipliği yapmış yapı, 218 metrekarelik bir alan üzerine konumlandırılmış. Kültürel ve tarihi olarak ülkenin simgesi kabul edilen sarayın içerisinde Wat Phra Kaew Tapınağı’da yer almaktadır. Buraya giderek bir taşla iki kuş vurup, şehre dair önemli iki yapıyı görebiliyorsunuz.

Wat Phra Kaew Tapınağı

Büyük Saray’dan bahsetmişken içindeki tapınaktan bahsetmemek olmaz. Hele bu tapınak Tayland’ın en kutsal tapınaklarından biriyse hiç olmaz! Masal gibi bir mimariye sahip tapınağın ismi Zümrüt Buda Tapınağı anlamına gelmekte. Dünyaca ünlü Zümrüt Buda heykeli de tabii ki burada sergilenmektedir. Araştırmacıların yaklaşmasına izin verilmediği heykelin bu sebeple de ne zaman yapıldığı net bir şekilde bilinmemektedir. Kimilerine göre 14.yüzyılda Hindistan’da yapıldığı öne sürülse de, kimse bu görkemli heykeli izlemekten ne zaman yapıldığını da merak etmemektedir.

Wat Arun

Akşam deniz kenarı boyunca yürüdüğünüzde birden karşınıza ışıltılı bir şekilde çıkmış bir bina varsa işte o Wat Arun’dur. 17.yüzyıla ait bir yapı olan Wat Arun, şehrin simgeleri arasında yer alır. Piramide benzer görüntüsüyle herkesi kendisine hayran bırakan yapı, Uzak Doğu sanatının vücut bulmuş halidir. İçerisinde Çin seramikleri, yerel olarak yapılmış figürler ve süslemelerin sergilendiği bina, Kral 2.Rama döneminde inşa edilmiştir. Tapınağın içerisinde Kral 2.Rama’nın kendisinin çizdiği Buda heykelinin resmi de sergilenmektedir.

Jim Thompson Evi

Ağaçların arasında, ağaçlara zarar vermeden, doğayla bütünleşmiş, koyu kiremit renklerine sahip yapı, Tayland’ın efsane Amerikalısı olarak bilinen Jim Thompson’un şahsi evidir. Bangkok yaşam tarzını tam anlamıyla anlatan ev, 2.Dünya Savaşı’nda çalışmış olan Jim Thompson’un 25 yılını geçirdiği evdir. Tay İpek Şirketi’ni burada kurar ve Tayland’ın ipek endüstrisinin ve ticaretinin gelişimi için büyük katkılar sunar. 1959 yılından beri kullanılan evin bir diğer özelliği ise, her evin dış cephesinin yan taraftaki iç cepheye bakacak şekilde tasarlanmış olması. Artık bir müze olarak kullanılan evde Jim Thompson’ın kişisel eşyaları ve Asya koleksiyonuna özel ürünler de sergilenmektedir.

Lumpini Parkı

Tapınaklar ve mimari yapılardan biraz uzaklaşıp, mola vermek isteyenler için doğru adres Lumpini Parkı. Şehrin yoğunluğu ve gürültüsünü duymadığınız park Central Park’ın kardeşi olarak kabul edilmekte. Büyüklü küçüklü teknelerin yüzdüğü, insanların çimenlere yayılıp kitabını okuduğu, sigara içmenin yasak olduğu park tam bir temiz hava sahası. Park ismini Buda’nın Nepal’de doğduğu yerin isminden alır. Bizim size önerimiz, uyanın yanınızda yiyecek bir şeyler alın ve sabahın en erken saatlerinde parka gidip, sessizliğin tadını çıkarın.

Bangkok Yeme İçme Rehberi

Gezdik. Gördük. Daha gezip göreceğiz de. Sıra geldi Bangkok Mutfağı’ndaki lezzetlere. Uluslararası bir üne sahip Tayland mutfağı baharat cennetidir. Tatlı, tuzlu, acı ve ekşi tatların bir arada kullanıldığı yemekler, hatta meyveler tüketilir. Uzak Doğu mutfağı denildiğinde aklınıza gelen pirinç ve deniz ürünleri Bangkok şehrinde de büyük bir öneme sahiptir. Sukhumvit bölgesi üzerinde bulunan restoranlarda tüm dünya mutfaklarını tadabileceğiniz çeşitliliğe sahip dükkanlarla karşılaşabilirsiniz.

Ulaşım ve Konaklama

İstanbul üzerinden Bangkok’a haftanın her günü düzenli olarak aktarmasız uçuşlar düzenlenmektedir. Yaklaşık 9 saat 30 dakikalık bir uçuş sonrası Bangkok’a varıp, tatilinizin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Bangkok konaklama, yeme içme adına uygun bir şehirdir. Bu sebeple güzel bir otelde uygun fiyata kalabilmeniz mümkündür. Geceliği 20 dolardan başlayan fiyatlarla şehrin merkezinde misler gibi tatilinizi yapabilme imkanınız varken, hala nereye gitsek demiyorsunuzdur diye düşünüyoruz!