Yeşilin ve Lüksün Kenti Lüksemburg | Gidiyorum.com

Yeşilin ve Lüksün Kenti Lüksemburg

Lüksemburg’da Büyük Dükalığın sermayesi bankalar ve AB ofislerinden başka bir şey olmadığını düşünüyorsanız, bu şehrin cazibesini keşfetmekten çok memnun kalacaksınız. Lüksemburg, Unesco listesinde yer alan Old Town, Alzette ve Pétrusse nehirlerinin olağandışı ortamıyla Avrupa'nın en doğal başkentlerinden biridir. Tarihin, yeşilin ve mimari açıdan estetik ve klasik bir modelin temsilcisi olan şehir; küçük ama gezilecek yerler açısından birçok alternatifin yer aldığı kentlerdendir. Resmi adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı’nın başkenti olarak geçen Lüksemburg, tarihi açıdan da Avrupa’nın merkezi noktalarından birisi olmuştur. Bu nedenle şehir içerisinde birden fazla tarihi yapı görmek mümkündür. Kültür zengini kentte gezilecek yerlerin listesi ise, şöyledir.

Görülmesi Gereken Yerler

Casemates Bock

Lüksemburg şehrinin şu anki mevcut konuma kurulmasını sağlayan neden, Casemates Bock adı verilen güçlü kayalıkların varlığının tespit edilmesidir. Bu taşların düşman tarafından aşılabilmesinin zorluğunun fark edilmesinden sonra Lüksemburg şehrinin temelleri atılmıştır. Tahkim edilen taşlar oyularak kale ve tüneller inşa edilmiş ve düşmana karşı savunma hattı oluşturulmuştur. İlk kez 1737 ile 1746 yılları arasında İspanyollar tarafından oyulan kayalar garnizonlardan fırınlara ve mezbahalara kadar her şeyi barındırmış; Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında, 35.000 yerliyi korumuş. Bugün ise, tünel ve kaleler turistler tarafından ziyaret ediliyor.

ABD Askeri Mezarlığı

Hamm yakınındaki oldukça iyi korunan bu mezarlıkta, Lüksemburg'un 1944 yılındaki kurtuluşunda büyük bir rol oynayan ABD Üçüncü Ordusu'nun efsanevi generali George Patton da dahil olmak üzere, II. Dünya Savaşı'nda ölen 5000 ABD askerinin mezarı bulunuyor.

Corniche Yolu

Lüksemburg’un en muhteşem manzarasının yer aldığı bölge 'Avrupa'nın en güzel balkonu' kabul ediliyor. Dere yatağına sıfır evlerin yer aldığı ve inci gibi dizildiği yerin mimari açıdan yaşattığı tat tecrübe edilmeye değerdir. Çok eski bir yerleşim yeri olması da yolun önemini artırıyor. Eski derebeylik düzenine benzeyen yerleşim planı içerisinde kendinizi tarihi bir yolculukta sanabilirsiniz. Lüksemburg’un bu yere benzer birçok tarihi yerleşime sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Mudam Müzesi

2006’da faaliyete geçen ve IM Pei tarafından tasarlanan müzenin içerisinde Lüksemburg mimarisine dair birçok detayı bir arada görmeniz mümkündür. Çağdaş sanatların önemli eserlerine yer verilen müze içerisinde fotoğraftan modaya, tasarıma ve multimedyaya kadar her şeyi içeren ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden sanatçıların eserlerinin sergilendiği koleksiyon yer alıyor. Dönemsel olarak değişen sergilerin amacı, modern ve çağdaş sanatçıların desteklenmesidir. Bu bakımdan Avrupa’nın en aktif sanat müzeleri arasında bulunuyor. Cam çatılı cafesinde güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Lüksemburg Şehri Tarihi Müzesi

İçerisinde Orval Piskoposluğunun eski bir tatil evinin de bulunduğu komplekste müzenin faaliyet gösterdiği bina, 16.yy’da inşa edilen bir yapıdır. Müze içerisinde ise, Lüksemburg’un tarihi kimliğini, sosyal dokusunu, tarihteki ve bugünkü yerine dair önemli bilgileri elde edebilirsiniz. Bilgisayar destekli Lüksemburg tarihinin anlatıldığı müze içerisinde, Lüksemburg’a ait eserlerde yer alıyor. Oldukça ilgi çekici ve bilgilendirici bir müzedir. Güzel bahçesi ve açık terası harika manzaralar sunmaktadır.

Yeme İçme

Lüksemburg mutfağı Fransız ve Alman mutfaklarından oldukça etkilenmiş. Bu yemeklerin dışında yerel bir lezzet arıyorsanız ve domuz eti yiyorsanız Judd Mat Gaardebounen adı verilen, Alman usulü patates ile servis edilen yemeği deneyebilirsiniz.

Chocolate House, çeşit çeşit çikolatanın ve pastanın satıldığı eski bir Lüksemburg evinde yer alan bir pastane. Sarayın karşısında yer alan bu pastane tatlı sevenler için güzel bir durak. Lüksemburg’da nüfusun yarısını göçmenler, %20’sinden fazlasını ise Portekiz kökenliler oluşturduğundan Portekiz mutfağının esintilerini de görmeniz mümkün. Portekiz milli tatlısı olan Pasteis de Nata’yı da bu şehirde deneyimleyebilirsiniz.

Ulaşım ve Konaklama

Lüksemburg oldukça küçük bir ülke olduğundan yalnızca bir adet uluslararası havalimanına sahip. Luxembourg-Findel Havalimanı’na Türk Hava Yolları ve Lüksemburg’un resmi hava yolu şirketi LUXAIR’in direkt uçuşları mevcut. Dilerseniz Brüksel’e uçakla gidip 3 saatlik bir tren yolculuğuyla da Lüksemburg’a ulaşabilirsiniz. Almanya Frankfurt Hahn Havalimanı’ndan otobüsle de bu şehre gitmek oldukça kolay. Yolculuğunuz için en ucuz Lüksemburg biletlerini gidiyorum.com'dan temin edebilir ve en uygun Lüksemburg uçak biletini satın alabilirsiniz. Lüksemburg’da konaklama seçeneklerini seyahatinizden önce değerlendirerek erken rezervasyon şansını yakalayabilirsiniz. gidiyorum.com seçtiğiniz lokasyonda, bütçenize uygun aralıkta seçeceğiniz otellerin tüm fırsatlarını karşılaştırmanızı sağlar.