Yunanistan’da Osmanlı İzleri: Kavala | Gidiyorum.com

Yunanistan’da Osmanlı İzleri: Kavala

Yunanistan’ın son zamanlarda en popüler şehirlerinden birisi olan Kavala, hem tarihi hem de gezilecek yerleri açısından oldukça zengin bir mirasa sahiptir. Kuruluşu M.Ö 7. Yüzyıla dayanan Kavala şehri, 1387 yılından 1912 yılına kadar Osmanlı’nın hâkimiyetinde kalmıştır. Bu süre içerisinde Osmanlı tarafından inşa edilen birçok eser de günümüzde hala ayaktadır ve bölgeyi ziyaret eden birçok yerli-yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Köklü bir geçmişe sahip olması açısından çok sayıda antik kent, kale, müze ve eserlere sahip olan Kavala şehri aynı zamanda başka adalara seyahat edebileceğiniz bir limana da sahiptir. Modern Kavala bir zamanlar eski bir Philippi limanıymış. Dahası, Mısır'ın son kraliyet hanedanının kurucusu olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa (1769–1849) burada hüküm sürmüş.

Görülmesi Gereken Yerler

Kavala Arkeoloji Müzesi

Kavala şehrinin en önemli müzelerinden birisi olan Kavala Arkeoloji Müzesi, özellikle neolitik dönem ve bakır dönemine ait eserlerin sergilendiği zengin bir müzedir. Kavala’ya gittiğinizde görmeden dönmememiz gereken müzeler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bu iyi aydınlatılmış zarif müzede heykel, mücevherat, mezar steli, pişmiş toprak figürinler ve eski Amfipoli'den vazolar görebileceğiniz eserler arasında yer alıyor.

İmaret

Kavala şehrinde Osmanlı Dönemi’nden kalma bir eser olan İmaret, şehrin tarihi merkezinin zirvesinde yer alan Bizans Kalesi’nin içerisinde yer alır. Kavala şehrinin önemli yapılarından birisi olan İmaret, Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan ve o dönemde medrese, mektep ve aşevi olarak hizmet veren tarihi yapılardan birisidir.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi

Osmanlı tarihinde Mısır Valisi olarak görev yapan ve tarihte önemli karakterlerden birisi olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın doğduğu ev, tarihte müze olarak kullanılmaktadır. Osmanlı mimarisinin bu mükemmel örneği,  Paşa'ya uzun bir süre ev sahipliği yapmış. Bir harem, kılıçlar ve bıçaklar, dönemin ruhunu yansıtan Osmanlı ahşap oymaları ve kilimleri bu müzede meraklılarını bekliyor.

Tütün Müzesi

Kavala şehrindeki diğer müzelerden ayrılan Tütün Müzesi, tematik yapısı sebebi ile ilgi çekici müzelerden birisidir. Tütün ile ilgili aklınıza gelecek her türlü bilgi ve envanteri içinde barındıran bu müze, Kavala şehrinde görülmesi gereken farklı adreslerden birisidir. Tarih boyunca Doğu Makedonya ve Trakya'daki tütün yetiştiriciliği ve üretimini konu alan müzede parlak duvar resimleri, eski fotoğraflar, ilginç bir boru koleksiyonunu içeriyor. Tütün ve ahşabın ahengi, müzedeki atmosferin uyum içinde olmasını sağlıyor.

Kavala Kalesi

Bir Bizans akropolünün kalıntıları üzerine inşa edilen bu güzel kalenin tarihi 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Şehrin tepesinde yer alan Kavala Kalesi, manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Kale ücret karşılığında ziyaret edilebilir. Kaleye çıkarken dar geçitlerden geçmeniz gerekse de göreceğiniz manzara karşısında bu zorlu yolculuğu unutacaksınız, bizden söylemesi. Kentin panoramik manzarasını izlemek ve fotoğraflamak için harikadır. İçerisinde küçük bir cafe de bulunuyor.

Yeme İçme