How Do I Get to Barcelona Airport? Transportation Guide Gidiyorum.com

Barselona Havaalanı

1918 senesinde hizmete açılan Barselona Havalimanı, yılda ortalama 30 milyondan fazla yolcunun durak noktası oluyor. Dünya çapında pek çok hava yolu şirketinin aktarmalı veya aktarmasız sefer düzenlediği Barselona Havalimanı'na Türkiye'den de aynı şekilde uçuşlar düzenleniyor. Yıl boyunca, Pegasus ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları ile de hem İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan hem de İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan uçuş bulabilirsiniz. Barselona Havalimanı'nda bulunan 2 adet terminal binasından, Türk Hava Yolları Terminal 1'i, Pegasus ise Terminal 2'yi kullanıyor. Bu ayrım, hava yolu firmalarının low cost olup olmadıklarına göre yapılıyor.

 

Barselona'da Ulaşım Hakkında


Katalanların kalesi olarak bilinen, İspanya'nın en güzel ve büyük şehirlerinden bir tanesi olan Barselona'da şehir içi ulaşım ağı bir hayli gelişmiş. Kentin her yerine toplu taşıma araçlarıyla gitmek mümkün. RENFE adlı şirket tarafından işletilen tren hattı ile şehir içi yolculuk yapılabildiği gibi şehirler arası yolculuk da yapılabiliyor. Otobüsler, trene göre daha ucuz olsalar da tren, daha konforlu bir hizmet sağlıyor. 5 ayrı metro hattı bulunan Barselona'da metrolar, Cumartesi geceleri 24 saat çalışıyorlar. Diğer günlerde ise seferler, gece yarısı son buluyor. Otobüsler ise 200 farklı rota üzerinden müşterilerine hizmet götürüyor. Buna ek olarak kentte, saat 22:00 ile 05:00 arasında çalışan gece otobüsleri de yer alıyor. Ulaşım ağı her ne kadar gelişmiş olsa da Barselona'da gitmek istediğiniz nokta, metro veya otobüs rotasında bulunmuyorsa taksileri de kullanabilirsiniz. Oldukça ucuz bir tarife üzerinden ücretlendirme yapan taksilerle 3 - 4 kişi yolculuk yaptığınız takdirde kişi başına düşen ücret, toplu ulaşıma ödenenle neredeyse aynı fiyata denk geliyor. 


Barselona Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?


Kent merkezinden yaklaşık 17 kilometre uzakta konumlanan Barselona Havalimanı, aynı zamanda şehirde bulunan 3 havalimanından en yoğun olanı olarak geçiyor. Barselona Havalimanı üzerinden seyahatlerini gerçekleştiren insan sayısının bu denli fazla olması, havalimanı ile kent merkezi arasındaki ulaşım ağını da etkiliyor. Toplu taşıma araçlarından Aerobus, tren, metro, havalimanı servisi ve belediye otobüslerinin hizmet verdiği güzergahta özel ulaşım araçlarından ise taksi, araç kiralama ve transfer seçeneklerinden faydalanabiliyorsunuz.


Toplu Taşıma Araçları (Aerobus, Tren, Metro, Havalimanı Servisi, Belediye Otobüsü)


Aerobus: Barselona Havalimanı ile kent merkezi arasında en çok kullanılan toplu taşıma aracı olan Aerobus'lar, A1 ve A2 olmak üzere ikiye ayrılıyor. A1 numaralı otobüs Terminal 1'den, A2 numaralı otobüs ise Terminal 2'den hareket ediyor. Aynı rota üzerinden giden bu otobüslerle, havalimanından kent merkezinde yer alan Plaça Catalunya'ya gitmek ortalama 35 - 40 dakika sürüyor. Bu yolculuk sırasında otobüsler, Placa Espanya, Gran Via-Urgell ve Plaça Universitat duraklarına da uğruyor. Haftanın 7 günü, yolcularına hizmet veren bu otobüslerden her ikisi de ilk seferini saat 05:35'te gerçekleştirirken, son otobüs A1 için saat 01:05'de, A2 içinse saat 01:00'da kalkıyor. Genellikle her 10 dakikada bir hareket eden otobüslerden A1 numaralı olanı, saat 07:30 ile 22:20 aralığında her 5 dakikada bir sefer düzenliyor.


Tren: Terminal 2'de B binasında yer alan Aeropuerto durağından hareket eden RENFE trenleri ile ortalama 25 - 30 dakika içerisinde kent merkezine ulaşabilirsiniz. Terminal 1 binasında bulunanlar ve trenle şehir merkezine gitmek isteyenler içinse, aradaki 4 kilometrelik mesafede ücretsiz servisler bulunuyor. Her 30 dakikada bir hareket eden trenler, kent merkezinde yer alan El Clut'a varmadan önce, Estacio Sants ve Passeig de Garcia duraklarına uğruyor. RENFE treninin ilk seferi saat 05:42'de başlıyor ve 23:38'de sona eriyor.


Metro: Gelişmiş bir metro ağına sahip olan Barselona'da 15 durağı bulunan L9 Sud hattı ile havalimanından kent merkezine, hatta Zona Universitaria'ya kadar gidebilirsiniz. Her iki terminal binasından da binilebilen metro, her 7 dakikada bir sefer düzenliyor. Cumartesi gününden perşembe gününe kadar olan sürede saat 05:00 ile 00:00 aralığında hizmet veren metro, cuma günü ise saat 05:00 ile 02:00 aralığında taşımacılığı hazır bulunuyor. Barselona Havalimanı'ndan metro ile kent merkezine gitmekse ortalama 25 - 30 dakika sürüyor.


Havalimanı Servisi: Barselona Havalimanı ile kent merkezi arasında kullanabileceğiniz havalimanı servisleri, Plaça Catalunya'ya kadar gidiyor. Diğer toplu taşıma araçlarına göre biraz daha pahalı olsa da daha konforlu bir yolculuk sunduğu kesin. Her iki terminal binasından da hareket eden havalimanı servisleriyle Barselona Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek ortalama 30 - 35 dakika sürüyor.


Belediye Otobüsü:Barselona Havalimanı'ndan kent merkezine gitmenin en ekonomik yolu, TMB tarafından işletilen belediye otobüsleri. Saat 04:50 ile 23:50 aralığında hizmet veren 46 numaralı otobüsle havalimanından kent merkezine gidebileceğiniz gibi, günün geri kalan saatlerinde ise N16 ve N17 numaralı gece otobüslerini şehir merkezine gitmek için kullanabilirsiniz. Terminal 1'den kalkan 46 numaralı otobüs, daha sonra sırasıyla Terminal 2'de konumlanan B ve C binalarına uğruyor. Gece otobüslerinde ise N17 numaralı otobüs Terminal 1'den, N16 numaralı otobüs ise Terminal 2'den hareket ediyor. Gündüz hattı otobüsleri her 38 dakikada bir kalkarken, gece hattı otobüsleri ise her 20 dakikada bir sefer düzenliyor ve tüm otobüsler, son durak olarak Plaça Catalunya'ya gidiyor. Barselona Havalimanı'ndan belediye otobüsü ile kent merkezine gitmekse ortalama 35 - 40 dakika sürüyor.

 

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)


Taksi:Barselona Havalimanı'ndan kent merkezine gitmenin en kolay ve zahmetsiz yolu olan taksiler, hem Terminal 1'in hem de Terminal 2'nin B binasından hareket ediyor. Genellikle bekleme alanlarından 100'ü aşkın taksi bulunduğu için kolaylıkla boş taksi bulunabiliyor. Barselona Havalimanı'ndan taksiyle kent merkezine gitmek ortalama 20 - 30 dakika sürerken, ödemeniz gereken ücret, Terminal 1 binası için 30 avro, Terminal 2 binası içinse 35 avro olarak belirlenmiş.


Araç Kiralama:Yalnızca havalimanından kent merkezine gitmek için değil, Barselona tatiliniz boyunca ulaşım anlamında sizi oldukça rahatlatacak olan araç kiralama seçeneğiyle dilediğiniz zaman dilediğiniz yere gidebilirsiniz. İlk olarak, Barselona Havalimanı'nda yer alan araç kiralama firmalarından; Hertz (+34 902 01 19 59), Enterprise (+34 935 21 90 95), Goldcar (+34 918 34 40 64), Avis (+34 902 10 84 95), Firefly (+34 931 93 57 05), Thrifty (+34 932 98 36 37), Europcar (+34 902 10 50 55), National Car Rental (+34 935 21 90 95), Alamo (+34 935 21 90 95), InterRent (+34 911 50 11 83), Sixt (+34 902 49 16 16), Autohuur (+34 952 59 01 51) dilediğinizi seçerek rezervasyonunuzu yaptırmanız gerekiyor. Üstelik erken rezervasyon yaptırmanız durumunda zaman kazanabileceğiniz gibi paradan da tasarruf edebilirsiniz. Barselona Havalimanı'ndan kiraladığınız araçla kent merkezine gitmekse ortalama 25 - 30 dakika sürüyor.


Transfer:Barselona Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmenin en stressiz yolu olan havalimanı transfer hizmetinden faydalanabilmek için ilk olarak, konaklamayı planladığınız otelin müşterilerine böyle bir hizmet sağlayıp sağlamadığını öğrenmeniz gerekiyor. Bu bilgiyi, otelinizin internet sayfasından öğrenebileceğiniz gibi telefonla arayarak da elde edebilirsiniz. Oteliniz havalimanı transfer hizmeti veriyorsa, uçuş bilgilerinizle birlikte rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Böylelikle otel, size özel şoförlü bir araç ayarlıyor ve siz havalimanına indiğinizde bu araç terminal binası önünde hazır olarak bekliyor. Yararlanabileceğiniz diğer bir transfer hizmetinde ise havalimanında yer alan ve transfer hizmeti veren firmalarla görüşmeniz gerekiyor. Bu firmalar, Barselona Havalimanı'ndan aldıkları yolcuları şehrin belirli noktalarına kendi özel araçlarıyla taşıma hizmeti veriyorlar. Siz de internet üzerinden, telefonla arayarak veya yüz yüze konuşarak daha detaylı bilgi alabilir, rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Şunu unutmayın ki, transfer hizmeti veren firmalar ücretlendirmeyi genellikle araç üzerinden yaptıkları için, kişi sayısı olarak ne kadar fazla olursanız, ödeyeceğiniz tutar da o kadar az olur.


Şehir Merkezinden Barselona Havalimanı'na Nasıl Gidilir?


Şehir merkezi ile Barselona Havalimanı arasında bulunan 17 kilometrelik mesafe kullanabileceğiniz birçok ulaşım aracı bulunuyor. Ulaşım ağının bu denli gelişmiş olması ve Barselona Havalimanı'nda yaşanan yoğunluk sebebiyle 5 farklı toplu ulaşım aracı bu güzergahta hizmet veriyor. Bu araçlar; Aerobus, tren, metro, havalimanı servisi ve belediye otobüsü. Ayrıca, rahatına düşkün olanlar ya da uçağı kaçırma riskiyle karşı karşıya kalanlar için taksi, araç kiralama ve transfer gibi özel ulaşım aracı seçenekleri de bulunuyor.

 

 

Toplu Taşıma Araçları (Aerobus, Tren, Metro, Havalimanı Servisi, Belediye Otobüsü)


Aerobus: Kent merkezinde Plaça Espanya'dan hareket eden Arobus'lar ile Barselona Havalimanı'na gitmek oldukça kolay. Bu güzergahta A1 ve A2 olmak üzere iki farklı Aerobus hizmet veriyor. A1 numaralı Aerobus Terminal 1'e giderken, A2 numaralı Aerobus ise Terminal 2'ye gidiyor. Aerobus'lara kent merkezinden binebileceğiniz gibi Gran Via-Urgell ve Plaça Universitat duraklarından da binebilirsiniz. Her iki otobüs de ilk olarak saat 05:35'de hareket ederken, A1 numaralı Aerobus son seferini saat 01:05'te, A2 numaralı Aerobus ise son seferini saat 01:00'de düzenliyor. Günün büyük bir bölümünde her 10 dakikada bir kalkan otobüslerden A1, saat 07:30 ile 22:20 aralığında her 5 dakikada bir hareket ediyor. Şehir merkezinden Aerobus ile Barselona Havalimanı'na gitmekse ortalama 35 - 40 dakika sürüyor.


Tren:Şehir merkezinde yer alan El Clut durağından hareket eden RENFE trenleri ile ortalama 25 - 30 dakika içerisinde Barselona Havalimanı'na ulaşabilirsiniz. Terminal 2'de B binasında yer alan Aeropuerto durağına giden trenler her 30 dakikada bir hareket ediyor. Eğer, Terminal 1'e geçmeniz gerekiyorsa, ücretsiz servisleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz, Estacio Sants veya Passeig de Garcia duraklarından da trenle havalimanına seyahat edebilirsiniz. İlk tren seferi saat 05:42'de düzenlenirken, son sefer ise 23:38'de düzenleniyor.


Metro:Avrupa'nın en gelişmiş metro ağından bir tanesine sahip olan Barselona'da kent merkezinden havalimanına gitmek için 15 durağı bulunan L9 Sud Hattı'nı kullanabilirsiniz. Hem Terminal 1'de hem de Terminal 2'de durakları bulunan metroya 4.50 Avro ödeyerek binebilirsiniz. Her 7 dakikada bir hareket eden metro, yoğunluk yaşandığı günlerde ise 5 dakikada bir kalkıyor. Cuma hariç, kalan 6 günde saat 05:00 ile 00:00 aralığında hizmet veren metro, Cuma günü ise 05:00 ile 02:00 aralığında çalışıyor. Şehir merkezinden metro ile Barselona Havalimanı'na gitmekse ortalama 25 - 30 dakika sürüyor.


Havalimanı Servisi:Barselona Havalimanı'nda yer alan El Prat durağına kadar giden havalimanı servisleri, kent merkezinde konumlanan Plaça Catalunya'dan kalkıyor. Diğer toplu taşıma araçlarına nazaran pahalı olsa da 30 - 35 dakika içerisinde Barselona Havalimanı'na ulaşabiliyorsunuz. Dilerseniz, ekonomik, premium vb. 4 ayrı kategoriye ayrılmış kişiye özel paketlerden birini de seçebilir, dilerseniz de paylaşımlı seyahat hizmetinden faydalanabilirsiniz.


Belediye Otobüsü:Kent merkezi ile Barselona Havalimanı arasında hizmet veren ulaşım araçları arasından en ucuzu olan belediye otobüsleri, TMB tarafından işletiliyor. Plaça Catalunya'dan hareket eden 46 numaralı otobüs, saat 04:50 ile 23:50 aralığında hizmet veriyor. Yine aynı yerden kalkan N16 ve N17 numaralı otobüsler ise 00:10 ile 04:30 aralığında hizmet veriyor. 46 numaralı otobüs ilk olarak Terminal 1'e, oradan da Terminal 2'nin B ve C binalarına gidiyor. Gece hattında çalışan otobüslerden N16 numaralı otobüs Terminal 2'ye, N17 numaralı otobüs ise Terminal 1'e gidiyor. Gündüz çalışan belediye otobüsü her 38 dakikada bir hareket ederken, gece çalışan otobüsler ise her 20 dakikada bir sefer düzenliyor. Kent merkezinden belediye otobüsü ile Barselona Havalimanı'na gitmekse ortalama 35 - 40 dakika sürüyor.

 

 

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)


Taksi:Acelesi olanlar, uçağı kaçırma riskiyle karşı karşıya kalanlar için hayat kurtarıcı bir ulaşım aracı olabilen taksilerle şehir merkezinden yaklaşık 20 - 30 dakika içerisinde Barselona Havalimanı'na gidebilirsiniz. Dilerseniz kent merkezinde yer alan taksi duraklarından; Book Taxi Barcelona (+34 902 90 75 08), Taxi Services Barcelona (+34 602 10 42 19), Taxi Class (+34 933 07 07 07), Radio Taxi Barcelona (+34 933 75 55 55) herhangi bir tanesini arayarak bulunduğunuz yere taksi çağırabilir, dilerseniz de yoldan geçen boş bir taksiyi çevirerek havalimanına doğru seyahat etmeye başlayabilirsiniz. Bu güzergahta yapacağınız taksi yolculuğunuzda Terminal 1'e gitmek için ortalama 30 Avro, Terminal'ye gitmek için de ortalama 35 Avro ödemeniz gerekiyor.


Araç Kiralama:Barselona tatiliniz sırasınca ulaşım özgürlüğünüzü size yeniden kazandıracak olan araç kiralama alternatifi ile şehir merkezinden Barselona Havalimanı'na da kolaylık seyahat edebilirsiniz. Kent merkezinde yer alan araç kiralama firmalarından dilediğinizi seçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ancak, seçtiğiniz araç kiralama firmasının Barselona Havalimanı'nda şubesi bulunmasına dikkat edin, Eğer şubesi bulunmuyorsa aracını havalimanından almak için firma, sizden ekstra ücret talep edebiliyor. Barselona Havalimanı'nda; Hertz, Enterprise, Goldcar, Avis, Firefly, Thrifty, Sixt, Europcar, National Car Rental, Alamo, InterRent, Budget ve Autohuur araç kiralama firmalarının ofisleri bulunuyor. ÜStelik, ön rezervasyon yaptırmanız koşulunda firmaların kişiye özel sundukları indirim ve fırsatlardan da faydalanabilirsiniz. Şehir merkezinden kiraladığınız araçla Barselona Havalimanı'na gitmekse ortalama 25 - 30 dakika sürüyor.


Transfer:Şehir merkezinden Barselona Havalimanı'na gitmek için transfer hizmetinden faydalanmak istiyorsanız iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki, otelin müşterilerine sağladığı transfer hizmeti, diğer ise özel firmaların yolculara sağladığı transfer hizmeti. İlkinde, öncelikle otelinizin böyle bir hizmet verip vermediğini öğrenmeniz gerekiyor. Bu bilgiyi otel resepsiyonundan kolayca edinebilirsiniz. Otelinizin transfer hizmeti vermesi durumunda uçuş bilgilerinizle beraber rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Rezervasyonunuzla birlikte otel, uçuşunuzdan en az 1.5 saat önce havalimanında olacak şekilde size şoförlü bir araç ayarlıyor. Ancak, şunu unutmayın ki, çoğu otel havalimanı transfer hizmeti için müşterilerinden ekstra ücret talep ediyor. İkinci transfer hizmetinde ise kent merkezinde yer alan ve transfer hizmeti veren firmalarla görüşmeniz gerekiyor. Bu firmalar, yolcularını şehrin belirli noktalarından alarak Barselona Havalimanı'na götürüyor. Oldukça konforlu olan bu yolculuktan daha uygun fiyatlarla faydalanmak istiyorsanız, yanınıza birkaç kişi daha bulup transfer hizmetinden grupça yararlanmak. Böylece, kişi başına düşen ücreti azaltabilirsiniz.