How Do I Go to Larnaca Airport? Transportation Guide Gidiyorum.com

Larnaca Havaalanı

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'nin en büyük havalimanı olma unvanını taşıyan Larnaka Havalimanı, aynı zamanda ülkenin dünyaya açılan kapısı olarak görülüyor. Tek terminal binası bulunan havalimanından giden yolcular üst kata verilirken, gelen yolcular ise alt kattan işlemlerini gerçekleştiriyor. Uçakların kullandığı yalnızca bir adet apron bulunuyor. Havalimanı terminal binası içindeyse restoranlar, kafeler, duty free shop, ATM'ler, araç kiralama firmalarının ofisleri ve transfer hizmeti veren firmaların ofisleri yer alıyor. Dünyanın pek çok noktasından hem aktarmalı hem aktarmasız uçuşların gerçekleştirildiği Larnaka Havalimanı'na Türkiye'den de Türk Hava Yolları, Pegasus, Onur Air, AtlasJet gibi hava yolu firmaları sefer düzenliyor. Üstelik, Türkiye'nin neredeyse her yerinden aktarmalı ya da aktarmasız olarak Larnaka Havalimanı'na uçak seferi bulabilirsiniz.

 

Larnaka'da Ulaşım Hakkında


Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'nin plajlarıyla meşhur şehri Larnaka'da ulaşım ağı pek fazla gelişmemiş. Hem nüfus hem de yüz ölçümü bakımından ufak olan bu şehirde ana ulaşım aracı olarak otobüsler kullanılıyor. Neredeyse her noktaya otobüsle ulaşabildiğiniz gibi taksiler de iyi birer alternatif oluşturuyorlar. Fakat taksiler, geceleri gece tarifesi üzerinden fiyatlandırma yapıyor. Küçük bir şehir olmasından kaynaklı yürüyerek de gitmek istediğini yere kolayca ulaşabilirsiniz.


Larnaka Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?


Larnaka Havalimanı ile şehir merkezi arasında 4 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. İki güzergahın birbirine bu kadar yakın olması, ziyaretçiler için ulaşımı da kolaylaştırıyor. Havalimanından kent merkezine gitmek için kullanabileceğiniz tek toplu taşıma aracı otobüsler. Bunun yanı sıra, özel ulaşım araçların taksi, araç kiralama ve transfer seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.


Toplu Taşıma Araçları (Otobüs)


Otobüs:Larnaka Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için kullanabileceğini tek toplu taşıma aracı olan otobüsler, aynı zamanda en ekonomik ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Havalimanı terminal binasından hareket eden otobüsler hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, Larnaka Uluslararası Havalimanı’nın resmi internet sitesinde yer alan iletişim numaralarından, otobüslerin işletmeciliğini üstlenen Zenon firmasının çağrı merkezini arayabilirsiniz. Sabah saat 06:30'da başlayan seferlerle Larnaka Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek ortalama 10 - 15 dakika sürüyor.


Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)


Taksi: Larnaka Havalimanı ile şehir merkezinin birbirine oldukça yakın olmasından dolayı taksi, bu güzergah üzerinden sıklıkla kullanılıyor. Zemin katta yer alan gelen yolcu salonunun önünden hareket eden taksiler günün 24 saati hizmet veriyor. Ancak, gece 00:00'dan sonra, bir zamanlar Türkiye'de olan gece tarifesi uygulanıyor. Larnaka Havalimanı'ndan taksiyle kent merkezine gitmekse ortalama 5 - 10 dakika sürüyor.


Araç Kiralama:Ulaşım açısından pek fazla gelişmemiş olan Larnaka'da araç kiralama seçeneği, ulaşım derdinden sizleri kurtarabilir. Larnaka Havalimanı'ndan kiraladığınız aracı tatiliniz boyunca kullanabilir, daha sonra da tekrar havalimanında firmaya teslim edebilirsiniz. Larnaka Havalimanı'nda; Budget (+357 24 82 26 66), Sixt (+357 25 31 23 45), Astra (+357 22 55 81 20), Avis (+357 24 20 56 66), Cyprus Car Rental (+357 99 62 18 71), Andys Car Hire (+357 99 88 71 58), InterRent (+357 24 00 86 86), Prime (+357 22 45 99 44), Right Cars (+357 22 03 08 75), 3Click (+357 22 00 78 03) araç kiralama firmalarının ofisleri bulunuyor. Üstelik, erken rezervasyon yapmanız durumunda size özel sunulan indirim ve kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Larnaka Havalimanı'ndan kiraladığınız araçla şehir merkezine gitmekse ortalama 5 - 10 dakika sürüyor.


Transfer:Larnaka Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için yararlanabileceğinizi ki farklı transfer hizmeti bulunuyor. İlkinde, otelinizin havalimanı transfer hizmeti verip vermediğini öğrenmeniz gerekiyor. Bu bilgiyi otelin internet sitesinden elde edebileceğiniz gibi telefonla arayarak da öğrenebilirsiniz. Eğer otelinizin transfer hizmeti bulunuyorsa, uçuş bilgilerinizle beraber rezervasyon yaptırıyorsunuz. Otel de size şoförlü bir araç temin ediyor. Bu araç, siz havalimanı indiğinizde terminal binası önünde sizi hazır olarak bekliyor. Diğer bir transfer hizmetinde ise havalimanında yer alan ve transfer hizmeti veren firmalarla konuşmanız gerekiyor. Bu firmalar, Larnaka Havalimanı'ndan aldıkları yolcuları şehrin belirli noktalarına götürüyorlar. Siz de, telefonlar arayarak, internet üzerinden veya yüz yüze görüşerek detaylı bilgi alabilir, rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Eğer yolculuğunuzu uygun fiyatlarla yapmak istiyorsanız, sizinle birlikte aynı güzergahta seyahat edecek birkaç kişi daha bulabilirsiniz.

 

 

Şehir Merkezinden Larnaka Havalimanı'na Nasıl Gidilir?


Şehir merkezin ile Larnaka Havalimanı arasında bulunan 4 kilometrelik mesafede kullanabileceğiniz pek çok ulaşım aracı bulunuyor. Bunlar arasından toplu ulaşım hizmeti veren otobüsler, en ekonomik olan ulaşım aracı olarak ön plana çıkıyor. Ancak, mesafenin az olmasından dolayı taksi de oldukça ucuza geliyor. Bu güzergahta yolculuk yapmak için değerlendirebileceğiniz diğer seçenekler ise araç kiralama ve transfer.


Toplu Taşıma Araçları (Otobüs)


Otobüs:Kent merkezinden hareket eden otobüslere binebilmek için özel ulaşım kartlarından satın almanız gerekiyor. Bu kartları bilet otomatlarından temin edebilirsiniz. Oldukça ekonomik bir ulaşım aracı olan otobüslerle kent merkezinden Larnaka Havalimanı'na gitmek ortalama 15 - 20 dakika sürüyor.


Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)


Taksi:Şehir içi ulaşımda en az otobüsler kadar yeri olan taksilerle şehir merkezinden Larnaka Havalimanı'na gitmek oldukça kolay. Dilerseniz, kent merkezinde yer alan taksi duraklarından; Larnaca Taxis (+357 99 36 88 04), Larnaca Airport Taxis (+357 24 65 24 65), Cyprus Taxi (+357 99 06 58 08), Acropolis Taxi (+357 24 62 20 00), Johns Cyprus Taxi (+357 99 40 56 04) herhangi bir tanesini arayarak bulunduğunuz yere taksi çağırabilir, dilerseniz de yoldan geçen boş bir taksiye binerek yolculuğa başlayabilirsiniz. Ancak, taksilerde gece saat 00:00'dan sonra gece tarifesi uygulandığını unutmayın. Şehir merkezinden taksiyle Larnaka Havalimanı'na gitmek ortalama 5 - 10 dakika sürüyor.


Araç Kiralama: Larnaka tatiliniz boyunca sizi ulaşım derdinden kurtaracak olan araç kiralama seçeneğiyle şehir merkezinden Larnaka Havalimanı'na da rahatça ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan araç kiralama firmalarından dilediğinizi seçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ancak, araç kiralamayı düşündüğünüz firmanın havalimanında şubesi olduğuna emin olun. Eğer firmanın, havalimanında şubesi bulunmuyorsa aracını havalimanından gelip almak için sizden ekstra ücret talep edebiliyor. Larnaka Havalimanı'nda; Budget, Sixt, Astra, Avis, Cyprus Car Rental, Andys Car Hire, InterRent, Prime, Right Cars ve 3Click araç kiralama firmalarının ofisleri bulunuyor. Üstelik, ön rezervasyon yaptırmanız durumunda hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. Şehir merkezinden kiraladığınız araçla Larnaka Havalimanı'na gitmekse ortalama 5 - 10 dakika sürüyor.


Transfer:Şüphesiz ki, şehir merkezinden Larnaka Havalimanı'na gitmenin en kolay ve zahmetsiz yolu transfer hizmetinden yararlanmak. Eğer otellerin sağladığı transfer hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, ilk önce otelinizin böyle bir hizmeti olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Bu bilgiyi resepsiyondan kolayca elde edebilirsiniz. Oteliniz müşterilerine transfer hizmeti veriyorsa, yolculuğunuzdan en az 1 gün önce uçuş bilgilerinizle rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Böylece otel size şoförlü bir araç temin ediyor. Siz de bu araçla havalimanına seyahat ediyorsunuz ve uçuşunuzdan en az 1.5 saat öncesinde havalimanında oluyorsunuz. Ancak şunu unutmayın ki, çoğu otel havalimanı transferinde yararlanmak isteyen müşterilerinden ekstra ücret talep ediyor. Transfer hizmeti veren ofislerden transfer hizmeti alacaksanız eğer, kent merkezinde yer alan firmalarla görüşmeniz gerekiyor. Bu firmalar, kent merkezinde belirli noktalardan aldıkları yolcuları Larnaka Havalimanı'na götürüyor. Siz de telefonla arayarak, internet üzerinden veya yüz yüze görüşerek daha detaylı bilgi alabilir, sağlanan hizmet size de uyuyorsa rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Transfer hizmeti veren firmalar genellikle kişi başına değil, araç başına ücretlendirme yapıyorlar. Bu nedenle, sizinle birlikte Larnaka Havalimanı'na gidecek birkaç kişi daha bulabilirseniz, yolculuğunuza daha uygun fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz.