How Do I Go to Oslo Gardermoen Airport? Transportation Guide Gidiyorum.com

Oslo Gardermoen Havaalanı

Norveç'in en işlek, İskandinavya'nın ise Kopenhag Havalimanı'ndan sonra en işlek 2. havalimanı olma özelliğini taşıyan Oslo Gardermoen Havalimanı, şehrin 50 kilometre kuzeydoğusunda konumlanıyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde 30 milyona yakın yolcunun durak noktası olan Oslo Gardermoen Havalimanı'nda kafeler, restoranlar, duty free shoplar, ATM'ler, otopark, araç kiralama firmalarının ofisleri, transfer hizmeti veren firmaların ofisleri vb. işletmeler ve noktalar, her daim insanlara hizmet etmeye hazır bulunuyor. Dünyanın pek çok yerinden aktarmalı ve aktarmasız uçuşların gerçekleştirildiği Oslo Gardermoen Havalimanı'na Türkiye'den de Pegasus ve Türk Hava Yolları sefer düzenliyor. Pegasus ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları ile ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Oslo Gardermoen Havalimanı'na direkt sefer bulabilirsiniz.

 

Oslo'da Ulaşım Hakkında


Dünyanın en pahalı şehirleri arasında yer alan Oslo, ziyaretçilerine bu pahalılığı hak edecek nitelikte hizmet sunuyor. Her şeyin dişli misali olağan bir düzende ilerlediği Oslo'da şehir içi ulaşım için pek çok alternatif bulunuyor. Toplu taşıma araçlarından metro, otobüs tramvay ve tren kullanılırken, liman kentlerinde feribotlar da hizmet veriyor. Oslo'da şehir içi toplu taşıma ağına Ruter adı verilmiş. Metro sistemi ise T-bane olarak adlandırılıyor ve şehrin birçok noktasına ulaşım sağlıyor. Aynı şekilde farklı hatlara farklı numaralar verilmiş olan tramvaylar da ulaşımda en az metro kadar tercih ediliyor. Toplu taşıma araçlarından kullanabileceğiniz tek kullanımlık günlük ve haftalık biletler satılıyor. Biletin hangi hat üzerinde yolculuk yapmaya yaradığına bağlı olarak fiyatlarda büyük oynamalar görülebiliyor. Oslo'ya dünyanın en pahalı şehirlerinden bir tanesi derken, yalnızca otel veya restoranlar anlamında değil, her açıdan pahalı bir şehir olduğu gözler önüne seriliyor. Ulaşım fiyatlarının yurt dışından gelen bir turist için dudak uçuklattığı Oslo'da bisiklet kullanmak giderek cazip hale geliyor. Üstelik, kartpostalları andıran doğal güzellikleri ve mimari yapılarıyla şehirde bisiklet kullanmamak için hiçbir sebebiniz yok. Acelesi olanlar taksi seçeneğini de ara sıra tercih etseler de, turistler genellikle taksilerden uzak durmaya çalışıyorlar.


Oslo Gardermoen Havalimanı'ndan Şehir Merkezi'ne Nasıl Gidilir?


Oslo Gardermoen Havalimanı ile şehir merkezi arasında yaklaşık 50 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Oslo'da ulaşımın ziyaretçileri en çok zorladığı güzergah olan havalimanı - şehir merkezi güzergahında kullanabileceğiniz iki farklı toplu taşıma aracı bulunuyor. Otobüs ve tren bu iki nokta arasında hizmet verirken, bu araçlar da kendi içlerinde normal ve express olmak üzere ikiye ayrılıyor. Normal olanlar express olanlara göre daha yavaş gitse de daha ucuz oluyorlar. Oslo Gardermoen Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için kullanabileceğiniz diğer ulaşım araçları ise taksi, araç kiralama ve transfer seçeneği.


Toplu Taşıma Araçları (Otobüs, Tren)


Otobüs: Oslo Gardermoen Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz iki toplu taşıma aracından bir tanesi olan Flybussen otobüsleri ile yolculuğunuz ortalama 60 - 70 dakika sürecektir. Havalimanı terminal binasından hareket eden otobüsler için gerekli olan bileti, yine terminal binasında yer alan bilet makinelerinden satın alabilirsiniz. Express otobüs olarak da bilinen Flybussen otobüsleri için ödemeniz gereken bilet fiyatı ise 190 Nok, yani ortalama 120 TL civarında seyrediyor.


Tren:Oslo Gardermoen Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için en çok tercih edilen ulaşım araçları olan trenler, normal ve express olmak üzere ikiye ayrılıyor. NSB Trenleri olarak adlandırılan normal trenlerle ortalama 20 - 25 dakika içerisinde şehir merkezine gidebiliyorsunuz. Express trene göre 5 dakika yavaş olan NSB Trenlerinin bilet fiyatı ise express trenin tam olarak yarısı. 100 Nok (65 TL) karşılığında havalimanında yer alan bilet makinelerinden satın alabileceğiniz biletle NSB Trenlerini kullanabilirsiniz. Flytoget Express Treni, havalimanından şehir merkezine gitmenin en hızlı ve pahalı yolu olarak kabul ediliyor. 50 kilometrelik mesafeyi 15 - 20 dakika içerisinde kateden bu trene binmek içinse ödemeniz gereken tutarsa yaklaşık 200 Nok (130 TL). Üstelik, eğer öğrenciyseniz, %50 indirimden faydalanabiliyorsunuz. 

 

 

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)


Taksi:Oslo'ya gelen turistler için oldukça lüks sayılabilecek bir ulaşım aracı olan taksiler, havalimanı terminal binası önünden hareket ediyor. Şehir içi ulaşımda da pek fazla tercih edilmeyen taksilerle havalimanından kent merkezine gitmek ortalama 50 - 60 dakika sürüyor. Gideceğiniz lokasyona göre fiyatta değişiklik olsa da Oslo Gardermoen Havalimanı ile kent merkezi arasında yapacağınız yolculukta taksiye ödemeniz gereken ortalama ücret genellikle 500 Nok (320 TL) civarında oluyor. Bu nedenle, taksi yerine toplu taşıma araçlarına yönelmek ya da bir taksiyi 3 - 4 kişi paylaşmak en mantıklı çözümler olarak karşımıza çıkıyor.


Araç Kiralama:Ulaşımın bu kadar pahalı olduğu bir şehirde bir yerden bir yere gitmek için sürekli para ödemek istemiyor, her para harcamanızda yeniden hesap yapmak istemiyorsanız, araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Oslo Gardermoen Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için de ideal olan bu seçenek özellikle Oslo'da işinizi oldukça kolaylaştıracak. Oslo Gardermoen Havalimanı'nda yer alan araç kiralama firmalarından Avis (+47 67 25 55 10), Hertz (+47 22 21 00 00), Bilutleie (+47 67 25 55 20), Sixt (+47 66 69 99 00), Europcar (+47 64 81 05 60), Tipoa (356 3550 0103) dilediğinizi seçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Üstelik, bu firmaların çoğu, erken rezervasyon yapan müşterileri için özel indirim sağlıyorlar. Oslo Gardermoen Havalimanı'ndan kiraladığınız araçla kent merkezine gitmekse ortalama 50 - 60 dakika sürüyor.


Transfer:Oslo Gardermoen Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için iki farklı transfer hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bunlardan ilki, otellerin sağladığı transfer hizmeti oluyor. Bunun için ilk olarak, otelinizi arayarak veya internet sayfasını ziyaret ederek transfer hizmet verip vermediğini öğrenmeniz gerekiyor. Eğer transfer hizmeti veriyorsa, uçuş bilgilerinizle birlikte rezervasyon yaptırıyorsunuz. Böylece otel, sizi şoförlü bir araç tahsis ediyor. Bu araç, siz havalimanına indiğinizde terminal binanın önünde sizi hazır bir şekilde bekliyor. Diğer bir transfer hizmetinde ise havalimanında yer alan ve bu hizmeti sağlayan firmalarla görüşmeniz gerekiyor. Transfer hizmeti veren firmaları, müşterilerini Oslo Gardermoen Havalimanı'ndan alarak şehrin belirli noktalarına götürüyor. Siz de telefonla arayarak, internet üzerinden veya yüz yüze görüşerek firmalar hakkında daha detaylı bilgi alabilir, rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Transfer hizmetinden daha uygun fiyatlarla yararlanmak için, sizinle aynı güzergaha gidecek olan birkaç kişi daha bulmanız yeterli olacaktır.


Şehir Merkezinden Oslo Gardermoen Havalimanı'na Nasıl Gidilir?


Şehir merkezi ile Oslo Gardermoen Havalimanı arasında bulunan 50 kilometrelik mesafede kullanabileceğiniz pek çok ulaşım aracı hizmet veriyor. Toplu taşıma araçlarından otobüs ve trenleri kullanabileceğiniz gibi, özel ulaşım araçlarından da taksi, araç kiralama ve transfer seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz. Oslo'da ulaşımın oldukça pahalı olduğunu düşünecek olursak, ulaşım aracınızı seçerken iki kere düşünmenizde fayda var.


Toplu Taşıma Araçları (Otobüs, Tren)


Otobüs:Kent merkezinden kalkan Flybussen otobüsleriyle Oslo Gardermoen Havalimanı'na kolayca ulaşabilirsiniz. Express, yani hızlı otobüs olarak nitelendirilen Flybussen ile yolculuk etmenin bedeli ise 190 Nok (120 TL). Şehir merkezinden otobüsle Oslo Gardermoen Havalimanı'na gitmekse ortalama 60 - 70 dakika sürüyor.


Tren:Kent merkezinden Oslo Gardermoen Havalimanı'na gitmek için en sık kullanılan ulaşım aracı olan trenler, kendi içerisinde normal ve express olmak üzere ikiye ayrılıyor. NSB Trenleri olarak bilinen ve kent merkezinden gece yarısına kadar her 20 dakikada bir hareket eden trenler, normal tren olarak adlandırılıyor. Bu trenlerle 100 Nok (65 TL) karşılığında seyahat edebilirsiniz. Şehir merkezinden Oslo Gardermoen Havalimanı'na gitmenin en ekonomik yolu olan NSB Trenleri ile yapılan yolculuk ortalama 20 - 25 dakika sürüyor. Express tren olarak adlandırılan Flytoget Express Treni de NSB Trenleri'nin kalktığı yerden hareket ediyor. Normal trene göre iki kat pahalı olan bu trenlerle Oslo Gardermoen Havalimanı'na gitmekse ortalama 15 - 20 dakika sürüyor. 

 

 

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)


Taksi: Diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça pahalı bir ücret tarifesi üzerinden hizmet verse de taksiler, acelesi olanlar, uçağı kaçırma riskiyle karşı karşıya kalanlar için iyi bir alternatif oluşturuyor. Siz, kent merkezinde yer alan taksi duraklarından; Oslo Taxi (+47 22 38 80 90), Taxi 2 AS (+47 23 20 45 45), Norges Taxi (+47 91 00 80 00), Oslo Varetaxi (+47 92 89 28 77) herhangi bir tanesini arayarak bulunduğunuz yere taksi çağırabileceğiniz gibi yoldan geçen boş bir taksiyi çevirerek havalimanına doğru seyahat etmeye başlayabilirsiniz. Şehir merkezinden taksiyle Oslo Gardermoen Havalimanı'na gitmek ortalama 50 - 60 dakika sürüyor.


Araç Kiralama:Oslo'da ulaşımın oldukça pahalı olduğunu düşününce şehri ziyaret eden turistler için araç kiralama seçeneği oldukça cazip görünüyor. Üstelik müşteriler, ön rezervasyon yaptırmaları durumunda firmaların sunduğu indirim ve kampanyalardan da faydalanabiliyorlar. Siz de, şehir merkezinde yer alan araç kiralama firmalarından dilediğinizi seçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ancak, araç kiralamayı düşündüğünüzü firmanın havalimanında şubesi olmasına dikkat edin. Eğer firmanın, havalimanında şubesi bulunmuyorsa, aracını havalimanından almak için sizden ekstra ücret talep edebiliyor. Oslo Gardermoen Havalimanı'nda; Avis, Hertz, Bilutleie, Sixt, Europcar ve Tipoa araç kiralama firmalarının ofisleri bulunuyor. Şehir merkezinden kiraladığınız araçla şehir merkezine gitmekse ortalama 50 - 60 dakika sürüyor.


Transfer:Kent merkezinden Oslo Gardermoen Havalimanı'na gitmenin en kolay ve zahmetsiz yolu, şüphesiz ki transfer hizmeti. Bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız, öncelikle konakladığınız otelin resepsiyonuna inerek, otelin müşterilerine transfer hizmeti sağlayıp sağlamadığını öğrenmeniz gerekiyor. Eğer otelinizin böyle bir hizmeti bulunuyorsa, seyahatinizden en az bir gün önce uçuş bilgilerinizle birlikte rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Rezervasyonunu ardından otel size şoförlü bir araç ayarlıyor. Bu araç sizi, uçuşunuzdan en az 1.5 saat önce olacak şekilde Oslo Gardermoen Havalimanı'na götürüyor. Ancak, şuna dikkat etmelisiniz ki, Oslo'da çoğu otel, havalimanı transferi için müşterilerinden ekstra ücret talep ediyor. Diğer bir transfer hizmetinden faydalanmak içinse, kent merkezinde yer alan ve transfer hizmeti veren firmalarla görüşmeniz gerekiyor. Bu firmalar, kentin belirli noktalarından yolcuları alarak Oslo Gardermoen Havalimanı'na götürüyor. Telefonla arayarak, internet üzerinden veya ofislerini ziyaret ederek bu firmalar hakkında daha detaylı bilgi alabilir, rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Üstelik, transfer hizmeti veren firmalar kişi başı değil, araç başı ücretlendirme yaptığı için, sizinle birlikte Oslo Gardermoen Havalimanı'na gidecek birkaç kişi daha bulup tek bir araç kiralarsanız, kişi başına düşen ücreti bir hayli azaltmış olursunuz.