How Do I Go to Tirana Airport? Transportation Guide Gidiyorum.com

Tiran Havalimanı

Rinas Uluslararası Havalimanı olarak da bilinen Tiran Havalimanı, 1958 senesinde inşa edilmiş olup, Arnavutluk'un tek uluslararası havalimanı olma özelliği taşıyor. Yıllık neredeyse 1 milyon yolcunun durak noktası olan Tiran Havalimanı'nda kafeler, restroranlar, bekleme salonu, VİP salonlar, duty free shop, ATM'ler, araç kiralama firmalarının ofisleri ve transfer hizmeti veren firmaların ofisleri yer alıyor. Türkiye'den, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları ve Albanian Airlines firmaları tarafından Tiran Havalimanı'na aktarmasız uçuşlar düzenleniyor. Buna ek olarak, Avusturya, İtalya, Yunanistan, Slovenya, Almanya gibi pek çok ülkeden farklı hava yolu firmaları Tiran Havalimanı'na direkt seferler düzenliyor.

 

Tiran'da Ulaşım Hakkında


Arnavutluk'un başkenti Tiran'da ulaşım, belediye otobüsleriyle sağlanıyor. Şehrin dağlık olması ve ekonomik problemler nedeniyle kentte raylı sistem kullanılmıyor. Tiran'da belediye otobüsleri oldukça ucuz. Ayrıca, otobüslerin durak noktalarını ve izlediği güzergahları, her otobüs durağında görebileceğiniz gibi cep telefonlarınıza tiran toplu taşıma uygulamasını indirerek bu bilgilere ulaşabilir ve online olarak bilet satın alabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda diğer bir alternatif olarak karşımıza çıkan taksiler, belirli bir ücret tarifesi üzerinden hizmet vermiyor. Fiyatların değişkenlik gösterdiği gerekçesiyle yolculuğa başlamadan önce şoförle pazarlık yapabilirsiniz. Eğer zamanınız varsa ve yürümekten hoşlanıyorsanız, herhangi bir ulaşım aracı kullanmanıza da gerek yok. Tiran küçük bir şehir olduğu için, gitmek istediğiniz yere yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Tiran Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?


Tiran Havalimanı ile şehir merkezi arasında bulunan 17 kilometrelik mesafe arasında hizmet veren pek fazla ulaşım aracı bulunmuyor. Bu güzergahta kullanabileceğiniz tek toplu ulaşım aracı, Rinas express adı verilen otobüsler. Bu otobüsler, aynı zamanda en ekonomik ulaşım şekli olarak ön plana çıkıyor. Aceleniz varsa ya da parayla çok işiniz yoksa taksi, araç kiralama ve transfer gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz.


Toplu Taşıma Araçları (Belediye Otobüsü)


Belediye Otobüsü: Tiran Havalimanı ile şehir merkezi arasında hizmet veren tek toplu taşıma aracı olarak ön plana çıkan belediye otobüsleri, Rinas ekspresi olarak da adlandırılıyor. Havalimanı terminal binası önünden hareket eden Rinas ekspresi ile İskender Bey Meydanı'na ulaşabilirsiniz. Otobüsün sefer saatleri, uçakların havalimanına iniş saatlerine göre ayarlanıyor. Tiran Havalimanı'ndan Rinas ekspresi ile şehir merkezine gitmekse ortalama 30 - 35 dakika sürüyor.


Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)


Taksi: Tiran Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmenin en hızlı yolu olan taksilere binmeden önce dikkat etmeniz gerekiyor. Havalimanı terminal binası önünde sıralanan taksiler, belirli bir ücret tarifesi üzerinden çalışmıyor. Bu da, her taksinin aynı güzergah için farklı ücret talep etmesine yol açıyor. Siz siz olun, yola çıkmadan önce şoförle pazarlık yapmayı unutmayın. Tiran Havalimanı'ndan taksiyle şehir merkezine gitmekse ortalama 15 - 20 dakika sürüyor.


Araç Kiralama:Yalnızca havalimanından şehir merkezine gitmek için değil, Tiran tatiliniz boyunca sizi oldukça rahatlatacak olan araç kiralama seçeneğini bir kez daha gözden geçirmeniz gerekiyor. Üstelik, şehirde oldukça uygun fiyatlara araç kiralayabilirsiniz. Tiran Havalimanı'nda; Sixt (+355 68 206 85 00), Albania Airport Rent a Car (+355 68 408 80 08), Tirana Airport Car Rental (+355 68 404 71 31), SunPrice Car Rentals (+355 69 203 50 77), Enterprise (+355 68 608 85 24), Auto Rental Albania (+355 69 964 77 77), Hertz (+355 69 205 87 75), Europcar (+355 4 580 06 00), Avis (+355 4 225 56 55) ve Eurocar (+355 67 600 77 66) araç kiralama firmalarının ofisleri bulunuyor. Dilerseniz internet üzerinden, dilerseniz de yüz yüze görüşerek size en uygun teklifi veren firmadan aracınızı kolaylıkla kiralayabilirsiniz. Ayrıca, erken rezervasyon yaptırmanız durumunda size özel indirim ve fırsatlardan da yararlanabilirsiniz. Tiran Havalimanı'ndan kiraladığınız araçla kent merkezine gitmekse ortalama 20 - 25 dakika sürüyor.


Transfer:Tiran Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmenin en kolay ve zahmetsiz yolu olarak ön plana çıkan transfer hizmetinden yararlanabilmek için ilk olarak, konaklamayı planladığınız otelin, bu hizmeti verip vermediğini öğrenmeniz gerekiyor. Telefonla arayarak veya internet üzerinden otelinizin transfer hizmeti verip vermediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Eğer bu hizmetten faydalanabiliyorsanız, uçuşunuzdan en az bir gün önce otel yetkililerine uçuş bilgilerinizi vererek rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Böylelikle otel tarafından size özel şoförlü bir araç tahsil ediliyor ve bu araç, havalimanına indiğinizde sizi hazır bekliyor. Siz de, hiç beklemeden ve ulaşım derdini düşünmeden yolculuğun tadını çıkartıyorsunuz. Diğer bir transfer hizmetinde ise araç kiralama firmaları ve transfer hizmeti veren firmalarla görüşmeniz gerekiyor. Tiran Havalimanı'nda ofisi bulunan pek çok firma bulunuyor. Dilerseniz telefonla arayarak, dilerseniz internet üzerinden, dilerseniz de yüz yüze görüşerek fiyat ve bilgi alabilir, rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Fakat şunu unutmayın ki transfer hizmeti veren firmalar kişi başı ücretlendirme yapmak yerine araç başı ücretlendirme yapıyor. Siz de transfer hizmetinden uygun fiyatlarla yararlanmak istiyorsanız, sizinle birlikte aynı yöne gidecek olan birkaç yolcu daha bularak kişi başına düşen ücreti azaltabilirsiniz.

 

 

Şehir Merkezinden Tiran Havalimanı'na Nasıl Gidilir?


Tiran, dağlık bir bölgede konumlandığı için şehir içi ulaşım da pek fazla gelişmemiş. Toplu taşıma aracı olarak yalnızca belediye otobüslerinin kullanıldığı şehir içi ulaşımda, Tiran Havalimanı'na gitmek için de Rinas ekspresi adı verilen otobüsler hizmet veriyor. Bu otobüslerin dışında havalimanına seyahat eden başka toplu ulaşım aracı bulunmuyor. Bunun yerine genellikle taksiler tercih ediliyor fakat, taksiler de belirli bir ücret tarifesi üzerinden hizmet vermediği için, tutarından çok daha fazla fiyatlara seyahat edilebiliyor. Şehir merkezi ile Tiran Havalimanı arasında bulunan 17 kilometrelik mesafeyi katedebilmek adına kullanabileceğiniz diğer ulaşım araçları ise araç kiralama ve transfer seçenekleri olarak ön plana çıkıyor.


Toplu Taşıma Araçları (Belediye Otobüsü)


Belediye Otobüsü:Şehir merkezinden hareket eden ve Rinas ekspresi olarak bilinen otobüsler, Tiran Havalimanı'na seyahat eden tek toplu taşıma aracı olarak karşımıza çıkıyor. Rinas ekspresi, haftanın yedi günü hizmet veriyor. Her sabah, saat 6.00 ile akşam saat 6:00 arasında, saat başı sefer düzenleyen otobüsler, İskender Bey Meydanı'nın kuzeybatısında konumlanan diğer otobüs duraklarının hemen yanından kalkıyor. Ancak, bu otobüsler genellikle planlanan kalkış saatinden birkaç dakika önce hareket ettiği için, sizin en az 5 - 10 dakika öncesinden durakta olmanızda yarar var. Eğer, şehir merkezinden uzakta bir yerden havalimanına gitmek istiyorsanız, yine belediye otobüslerini kullanarak İskender Bey Meydanı’na gelmeniz ve daha sonra Rinas ekspresine binmeniz gerekiyor. Havalimanına geldikten sonra taksi duraklarını ve otoparkı geçtikten sonra havalimanı terminal binasına ulaşıyorsunuz. Şehir merkezinden Rinas ekspresi ile Tiran Havalimanı'na gitmekse ortalama 30 - 35 dakika sürüyor.


Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)


Taksi:Belediye otobüsleri ile beraber şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen ulaşım aracı olan taksiler, şehir merkezinden Tiran Havalimanı'na gitmek için de iyi bir alternatif oluşturuyor. Fakat, Tiran'da taksiler, belirli ücret tarifesi üzerinden hizmet vermiyor. Bu nedenle, her taksi aynı güzergah için farklı ücret talep edebiliyor. Gitmek istediğiniz yere fazla para ödemek istemiyorsanız, yolculuğa başlamadan önce şoförle pazarlık yapmakta fayda var. Dilerseniz şehir merkezinde yer alan taksi duraklarından; Merr Taxi (+355 800 55 55), Speed Taxi (+355 4 222 25 55), ATEx Taxi (+355 67 500 03 00), City Taxi Tirane (+355 69 378 42 23) herhangi bir tanesini arayarak bulunduğunuz yere taksi çağırabilir, dilerseniz de yoldan geçen boş bir taksiyi çevirerek yolculuğa başlayabilirsiniz. Şehir merkezinden taksiyle Tiran Havalimanı'na gitmekse ortalama 15 - 20 dakika sürüyor.

 

Araç Kiralama:Tiran'da ulaşımın pek fazla gelişmemiş olmasından dolayı araç kiralama seçeneği, turistler için iyi bir alternatif oluşturuyor. Eğer, kısa vadeli bir tatil planı yaptıysanız, havalimanına iner inmez aracınızı kiralayabilir ve dönerken yine havalimanında aracınızı teslim edebilirsiniz. Tabii bunun yerine, yalnızca şehir merkezinden Tiran Havalimanı'na gitmek için de araç kiralayabilirsiniz. Kent merkezinde konumlanan araç kiralama firmalarından size en uygun teklif vereni seçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ancak, araç kiralamayı planladığınız firmanın havalimanında şubesi olduğuna emin olun. Eğer firmanın havalimanında şubesi bulunmuyorsa, aracını havalimanından almak için sizden ekstra ücret talep edebiliyor. Tiran Havalimanı'nda; Sixt, Albania Airport Rent a Car, Tirana Airport Rent a Car, SunPrice Car Rentals, Enterprise, Auto Rental Albania, Hertz, Europcar, Avis ve Eurocar araç kiralama firmalarının ofisleri bulunuyor. Üstelik, ön rezervasyon yaptırmanız durumunda hem paradan hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Şehir merkezinden kiraladığınız araçla Tiran Havalimanı'na gitmekse ortalama 20 - 25 dakika sürüyor.


Transfer:Şehir merkezinden Tiran Havalimanı'na gitmenin en zahmetsiz yolu olan havalimanı transferinden faydalanmak istiyorsanız, ilk olarak konakladığınız otelin havalimanı transfer hizmeti verip vermediğini öğrenmeniz gerekiyor. Otelinizin resepsiyonuna inerek, bu bilgiyi kolayca elde edebilirsiniz. Eğer oteliniz, havalimanı transferi hizmet veriyorsa, uçuşunuzdan en az bir gün önce, uçuş bilgilerinizi otel yetkililerine bildirerek rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ardından otel size, uçuşunuzdan en az 1,5 saat önce havalimanında olacak şekilde, şoförlü bir araç temin ediyor ve siz de yolculuğunuzun tadını çıkarıyorsunuz. Ancak, şunu unutmayın ki oteller genellikle, havalimanı transfer hizmeti için müşterilerinden ekstra ücret talep edebiliyor. Diğer bir transfer hizmetinde ise şehir merkezinde yer alan ve transferi hizmeti veren firmalarla görüşmeniz gerekiyor. Bu firmalar, şehrin belirli noktalarından rezervasyon yaptırmış yolcuları alarak Tiran Havalimanı'na götürüyor. Siz de, telefonla, internet üzerinden ya da yüz yüze görüşerek rezervasyon yaptırabilirsiniz. Transfer firmaları, ücretlendirmeyi kişi başına yapmaktansa araç başına yaptıkları için, sizinle birlikte tren havalimanına gidecek birkaç yolcu daha bulabilirseniz, transfer hizmetinden faydalanmak adına ödeyeceğiniz ücrette indirime gidebilirsiniz.