How Do I Go to Varna Airport? Transportation Guide Gidiyorum.com

Varna Havaalanı

Bulgaristan’ın en ilgi çekici turistik şehirlerinden Varna’ya gitmek için en rahat ve hızlı ulaşım yöntemi havayolu ulaşımı oluyor. Doğal güzellikleriyle büyüleyen Varna’ya gitmek için ise Varna Havalimanı’nda inmeniz gerekiyor. Şehir merkezinin 10 km batısında kurulu olan Varna Havalimanı’ndan şehir merkezine varmak da maksimum 20 dakika gibi kısa bir sürenizi alıyor.  
1916 yılında inşa edilen ve o yıllardan bugüne büyük bir gelişim gösteren Varna Havalimanı, 29 ülkeden 71 noktaya iç ve dış hatlarda uçuş imkânı sunuyor. Her yıl 500 bini aşkın yolcuya hizmet veren havalimanının ağırladığı yolcu sayısı 2016 yılında 1,5 milyonu buldu ve trafiği her geçen gün katlanarak artıyor. 1972’de büyük bir restorasyon işleminden geçen Varna Havalimanı yetkilileri, giderek artan yolcuların ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilmek için restore işlemlerini hızlandırıp havalimanının yolcu kapasitesini arttırmaya özen gösteriyor.
Bulgaristan’ın önemli bir liman kenti olan Varna’da bulunan Varna Havalimanı, ülkenin en önemli ve en yoğun üçüncü havalimanı olmakla birlikte, şehre en çok turist çeken ulaşım merkezlerinden biri olarak da dikkat çekiyor. İç hatlar ve dış hatlar için iki terminal binası bulunan Varna Havalimanı’nda, bebek bakım odasından VIP hizmetlerine, hemen hemen her bankaya ait ATM’lerinden sağlık ekiplerine, araç kiralama firmalarından geniş park alanlarına kadar pek çok hizmet veriliyor. Ayrıca yolcuların uçuş saatlerini beklerken keyifli vakit geçirebilecekleri kafe ve restoranlar da yer alıyor. Öyle ki Varna Havalimanı’nda yolcuların yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri mekanlar arasında McDonald’s, Costa Coffee, Ginger Cafe, Pizza & Fresh Bar  ile Sky & Vodka Bar bulunuyor. Dileyen yolcular Poseidon, Duty Freei Bulgarian Bazaar, Ginger ve Ginger Drinks and Travel Accessories mağazalarından alışveriş yapabiliyor.
İstanbul’a 260 km mesafedeki Varna’ya her yıl düzenli olarak aktarmalı / aktarmasız uçak seferleri düzenleniyor. Ortalama Avrupa içi ve dışından 50 havayolu firmasının sefer düzenlediği Varna’ya Türkiye’den havayolu ile ulaşımı İstanbul’dan Türk Hava Yolları, Antalya’dan ise Sun Express sağlıyor. İstanbul’dan Bulgaristan’ın sahil şehri Varna’ya uçakla gitmek ise ortalama bir saat sürüyor. Buradan şehir merkezine varışınızın da ortalama 20 dakika sürdüğünü hesaba kattığımızda İstanbul’dan Varna’ya ulaşım en fazla 1,5 saatte sağlanabiliyor. Siz de bu büyüleyici manzarası, renkli gece hayatı, tarihi ve kültürüyle dikkat çeken Bulgaristan şehrini gezip görmek isterseniz biletinizi önceden alabilir, erken rezervasyon fırsatlarından faydalanarak çok cüzi bir parayla muhteşem keyifli, unutulmaz bir tatilin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.
Uçaktan inip ikinci terminalden çıktıktan sonra şehir merkezine varmak için birden fazla seçeneğiniz bulunuyor. Öyle ki şehir merkezine 10 km mesafedeki Varna Havalimanı’ndan 15 dakikada bir kalkan 409 hat numaralı otobüslerle çok cüzi bir fiyata 20 dakikada şehir merkezine varılabiliyor. Ancak bagajınız varsa onun için de ayrı ücret ödemeniz gerekiyor. Diğer yandan taksi ve kiralık araç gibi daha konforlu ama biraz daha ücret isteyen ulaşım yöntemleriyle de havalimanında zaman kaybetmeksizin 15 dakikada Varna merkeze varılabiliyor. Seçim sizin. Dilediğiniz şekilde şehir merkezine varmanız mümkün. İster 409 numaralı otobüs hattını tercih edin, isterseniz de havalimanındaki Triumf Taksi durağından taksiye binin. Ya da yine Varna Havalimanı’nda araç kiralama hizmeti sunan Budget, Avis, Europcar, Sixt, Hertz, Top ve Choice firmaları ile istediğiniz araca kısa bir süreliğine de olsa sahip olabilir, Varna şehrini özgürce keşfedebilirsiniz.

 

Varna Şehir İçi Ulaşım Hakkında


Karadeniz kıyısında konumlanan ve eşi benzeri bulunmayan bir Karadeniz manzaralı liman kenti Varna, her yıl binlerce turisti ağırlayarak eğlenceli zaman geçirtiyor. Siz neden onlar arasında yer almayasınız? Bulgaristan’a bağlı olan ve ülkenin doğu kesiminde konumlanan bu liman şehri, denizi, kumsalı, casinoları ve durmak bilmeyen gece hayatıyla özellikle yaz aylarında ilgi görüyor. Şehir merkezinde ulaşım ise sizi hiç yormuyor. Turistik alanlara yürüyerek ya da bisikletle kolayca varabileceğiniz gibi şehrin hemen hemen tüm bölgelerine otobüs veyahut taksi ile gidebiliyorsunuz.
Varna’da çoğu yere yürüyerek ulaşabiliyorsunuz ancak şehir içi ulaşımda otobüs başta olmak üzere troleybüs, taksi ve minibüsü de tercih edebilirsiniz. Varna’da 40’ı aşkın belediye otobüsü hattı hizmet veriyor ve hemen hemen şehrin her noktasına ulaşımı mümkün kılıyor. Otobüs ücretini otobüse bindikten sonra şoföre verebiliyorsunuz. Diğer yandan bagajınız varsa da ek bir ücret ödemeniz gerekiyor.
Şehirde metro ya da tramvay hattı bulunmuyor. Otobüs, troleybüs, taksi ve minibüsün dışında, tüm bunlardan daha çok keyif alacağınız bir ulaşım aracı daha var o da bisiklet. Bisiklet kiralayarak ister Karadeniz manzarası eşliğinde Varna kıyı şeridinde tur atabilir isterseniz de şehir merkezinde kısa bir geziye çıkabilirsiniz.


Varna Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?


Varna Havalimanı ile şehir merkezi arası uzaklık 10 km olduğundan rahatlıkla ister taksiyle isterseniz de otobüsle kısa sürede şehir merkezine varabiliyorsunuz. Varna’nın batısında, Askova ilçesinin yakınında yer alan havalimanından şehir merkezine varmak ortalama 15 – 20 dakikanızı alıyor. 
Eğer bütçeniz önceliğiniz ise şehir merkezine otobüs ile gitmeyi tercih edebilirsiniz. Öte yandan taksi, araç kiralama ve kalacağınız otelin transfer aracı da birer seçenek olabiliyor. Bütçenize uygun, konforlu bir ulaşım için birden fazla seçeneğiniz var. Üstelik havalimanının şehir merkezine yakın olması da bir avantaj zira taksi ücreti korkutucu rakamlara ulaşmıyor. 


Toplu Ulaşım Araçları


Otobüs:Varna Havalimanı gelen yolcu terminalinin hemen dışında bir otobüs durağı var. Terminal 2 çıkışında sizi Varna şehir merkezine götürecek otobüsler bekliyor. 409 numaralı otobüsle şehir merkezine ortalama 20 dakikada varabiliyorsunuz. Yine aynı hat numaralı otobüsle Golden Sands bölgesine gitmek ise ortalama 50 dakikanızı alıyor. 15 dakikada bir sefer düzenleyen 409 numaralı otobüse binmek için bileti otobüs duraklarından ya da otobüse bindikten sonra şoförden temin edebiliyorsunuz.

 

 

Özel Ulaşım Araçları


Taksi:15’er dakika aralıklarla havalimanından şehir merkezine ulaşımı sağlayan otobüsler var ve yolculuk maksimum 20 dakika sürüyor. Ancak beklemek istemiyorsanız, valizleriniz bir süre sonra çile halini alacak kadar ağırsa ya da arkadaşlarınızla, yani birden fazla kişi olarak seyahat ediyorsanız taksiyi tercih edebilirsiniz. Beklemeden 15 dakikada şehir merkezinde olmanız mümkün. Taksiler Varna Havalimanı terminal çıkışında 7/24 sizi bekliyor. Havalimanındaki Triumf taksi durağından taksiye binebiliyorsunuz. Durağın iletişim bilgileri şu şekilde; 052644444, 0882644444, 0877644444, 0879644444.


Transfer Aracı: Havalimanından Varna şehir merkezine varmak için otobüs ya da taksiyi tercih etmek yerine kalacağınız otelin transfer aracı hizmetinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Oteliniz bu hizmeti ücretli ya da ücretsiz verebilir. Dolayısıyla transfer aracı çağırmadan önce otelden bu konuda bilgi almanızda fayda var.


Araç Kiralama:Varna Havalimanı’ndan 10 km uzaklıktaki şehir merkezine araç kiralayarak daha özgür ve daha konforlu bir şekilde varabiliyorsunuz. Üstelik şehir içinde de gitmek istediğiniz her yere özel aracınızla varabiliyorsunuz. Havalimanındaki araç kiralama şirketlerinden birinin ofisine giderek kiralayacağınız aracın markasını ve modelini seçebilir, hatta şoför isteyip istemediğinize karar vererek tercihinizi yapabilirsiniz. Araç kiralama işlemini yalnızca birkaç dakika içinde gerçekleştirebilir ya da daha uçağa binmeden internetten ön rezervasyon yaptırıp iner inmez istediğiniz aracı hazır bir şekilde teslim alabilirsiniz. Varna Havalimanı’nda Budget, Avis, Europcar, Sixt, Hertz, Top ve Choice araç kiralama firmaları hizmet sunuyor.

 

 

Şehir Merkezinden Varna Havalimanı’na Nasıl Gidilir?


Varna şehir merkezinden şehrin ortalama 10 km batısında konumlanan havalimanına varmak o kadar kolay ki, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlar çok şaşıracaktır. Zira merkezden Varna Havalimanı’na 15 – 20 dakikada rahatça ulaşılabiliyor. İster belediye otobüsüyle isterseniz de taksi ya da kiralık araçla havalimanına rahatça varabiliyorsunuz.
Şehir merkezinden Varna Havalimanı’na nasıl gideceğinize ilişkin detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. Belediye otobüsü veya taksiyle havalimanına gidebileceğiniz gibi şehir merkezindeki onlarca araç kiralama şirketlerinden birinden araç kiralayarak ya da kalacağınız otelin transfer aracını kullanarak Varna Havalimanı’na varabiliyorsunuz.


Toplu Ulaşım Araçları


Otobüs:Varna şehir merkezinden Varna Havalimanı’na gitmek için 409 hat numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Otobüs, Golden Sands ile Varna merkezden geçiyor. Otobüs durak isimlerine internetten bakıp size en yakın duraktan binmeniz mümkün. 409 numaralı otobüs 15 dakikada bir kalkıyor ve trafiğin durumuna bağlı olarak sizi 15 – 20 dakikada havalimanına ulaştırıyor. Otobüsten tam terminalin önünde iniyorsunuz. Bileti ise ya otobüse bindiğinizde şoförden alıyor ya da otobüs durakları civarındaki büfelerden temin ediyorsunuz.


Özel Ulaşım Araçları


Taksi:Otobüs beklemek ya da hiç bilmediğiniz bir şehirde bir yerden bir yere varmak için otobüsü tercih etmek sizi tedirgin etmiş olabilir. Ya da aceleyle uçağa yetişmeniz gerekiyor olabilir. Sebebiniz ne olursa olsun bulunduğunuz her noktaya taksi çağırabilir, 15 dakikada Varna Havalimanı’nda olabilirsiniz. 
Şehir merkezinden taksiyle Varna Havalimanı’na gitmeyi düşünüyorsanız önerebileceğimiz birkaç taksi durağı var. Evro, Varna, OK Trans, Zafer ya da Alfa Taksi ile hızlı, kolay ve güvenilir ulaşım hizmeti alabilirsiniz.


Transfer Aracı:Bazı oteller ücretli, bazılarıysa ücretsiz olarak otelde konaklayan misafirlerini havalimanına götürmek için transfer aracı hizmeti sunuyor. Siz de kalacağınız otelle konuşarak Varna şehir merkezinden havalimanına varmak için otelin transfer aracı hizmetinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Şehir merkezi ile Varna Havalimanı arasındaki mesafe 10 km ve transfer aracıyla eğer trafik yoksa 15 dakikada ulaşım sağlanabiliyor.


Araç Kiralama:Taksi dışında Varna Havalimanı’na en rahat varmanın yolu hiç kuşkusuz araç kiralamak oluyor. Varna merkezde havalimanından daha çok araç kiralama firması hizmet veriyor. Bütçenize en uygun fiyatı ve fiyata göre en uygun aracı verecek firmayı belirleyerek sizi havalimanına götürecek aracı kolayca temin edebilir, havalimanında da şirket yetkililerine teslim edebilirsiniz. En güvenilir ve sorunsuz araç kiralama hizmetini almak için internette firmalar hakkında yapılan yorumlara bakmanızda fayda var.
Varna Havalimanı’nda Budget, Avis, Europcar, Sixt, Hertz, Top ve Choice araç kiralama şirketleri hizmet veriyor. Ancak şehir merkezinde daha fazla şirket var. Dilediğinizi seçip kullanmak istediğiniz araca karar verdikten sonra birkaç dakikada araç kiralama işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Fiyat, aracın markası ve kullanacağınız süreye göre değişiklik gösteriyor. Öte yandan şoför isteyip istemediğinize de karar vermeniz gerekiyor. Normal olarak şoför talep ettiğinizde ücret biraz daha artabiliyor. Araç kiralamadan önce internetten araştırma yapıp fiyatlar ve hizmetler hakkında fikir edinmeniz de mümkün. Hatta hiç firma şubesine uğramadan firmanın kendi internet sitesinden ön rezervasyon ile araç kiralama işlemini gerçekleştirip aracınızı daha hızlı bir şekilde hazırlatmanız da mümkün.