How Do I Go to Vienna Airport? Transportation Guide Gidiyorum.com

Viyana Uluslararası Havalimanı

VIE koduyla ulaşım ağında yer alan Viyana Uluslararası Havalimanı; Viyana’nın 16 kilometre güneydoğusunda yer alıyor. Araçla ulaşmak isteyenler için, burası E58 karayolu üzerinde, doğu istikametinde bulunuyor. Havalimanı dahilindeki 5 otopark, toplamda 20 bin aracı ağırlayabilecek kapasiteye sahip. Tek bir katta 4 check-in noktası bulunuyor ve bankolar birbirlerine yürüme mesafesinde yer alıyor. Havalimanının engelli dostu bir yerleşimi olsa da, tekerlekli sandalye gibi yardım talepleri için en az 48 saat öncesinden iletişime geçilmesi bekleniyor. Havalimanında 24 saat boyunca danışma ve uçuş bilgisi hizmetleri veriliyor. Şehirdeki oteller daha çok şehir merkezinde yoğunlaşsa da; havalimanında transit yolcuların konaklayabileceği bir otel de mevcut. Bunun dışında; havalimanı sınırları içerisinde bankalar, döviz ofisleri, yeme içme imkanları, emanet kasaları ve acil tıp hizmetleri de var. Başta duty-free mağazalar olmak üzere, 70’i aşkın mağaza hediyelik ve alışveriş ihtiyaçları için hazır bulunuyor. Havalimanındaki VIP hizmetleri oldukça gelişmiş olup, burada iş adamları için toplantı salonları, üst düzey dinlenme odaları, duşlar ve aperitif yiyecekler sunuluyor.  
Viyana Havalimanı’na Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi Türkiye’deki birçok şehirden aktarmasız olarak ulaşmak mümkün. Diğer şehirler için İstanbul’daki sık seferler aracılığıyla aktarma yapmak mümkün. Yolculuk yaklaşık olarak 2,5 saat kadar sürüyor.  

 

Viyana Hakkında


Viyana, kültür ve sanatın en güzel birlikteliklerinden birine ev sahipliği yapan gerçek bir Avrupa kenti. Avusturya’nın başkenti olan Viyana, hem ülkesinin hem de Avrupa kıtasının en turistik, en gelişmiş şehirlerinden biri. Viyana’nın yüzölçümü küçük olsa da; nüfusu oldukça kalabalık. Burayı hem yerli hem de yabancı turistler için vazgeçilmez kılan özellikler arasında, şehirde hüküm süren eşsiz tarihi dokunun da büyük payı var. Şehirde suç oranları düşük, eğitimli nüfus oldukça fazla ve güvenlik endişesi yok denilecek kadar az. Hal böyle olunca Viyana, dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında her yıl istikrarla en üst sıralarda yer alıyor. Viyana şehir içi ulaşımın demirbaşlarından biri olan metro ile şehrin neredeyse tamamını gezme fırsatı bulabilirsiniz. Metronun yanı sıra tren, tramvay ve otobüslerle de pek çok yere ulaşmanız mümkün. Kent merkezini ise ister yürüyerek isterseniz de bisikletle turlayabilirsiniz. 


Viyana Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?


Viyana Uluslararası Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra turistlerin tercih edebileceği pek çok ulaşım seçeneği mevcut. Metro, servis ve tren gibi toplu taşıma araçları, ilk tavsiye edilen seçenekler olarak liste başında yer alıyor.  Sadece Viyana’da değil, tüm Avusturya’da mükemmel sayılabilecek bir toplu taşıma sistemi var. Ulaşım ağının kapsamadığı bölge yok demek herhalde yanlış olmaz. Viyana şehri, tam 23 bölgeye ayrılıyor ve tüm toplu taşıma araçları da bu bölgelere göre numaralandırılıyor. Bunun dışında, imkanı olanlar elbette taksiden kiralık araca kadar uzanan özel ulaşım tercihlerine de göz atmalı. 

  
Toplu Ulaşım Araçları


Metro (U-Bahn) : Hem ücreti makul olan, hem de havalimanından başlayarak birçok bölgeye kesintisiz ulaşım sağlayan ilk seçen U-Bahn olarak adlandırılan şehir metrosu. Şehir merkezine U-Bahn ile aktarmasız ulaşmak mümkün. Daha uzak mesafeler için, yine metrodan numaralandırılmış bölgelere aktarma da yapabilirsiniz. Süresi tek kullanımlıktan başlayarak, 8 güne kadar uzayan metro biletlerine havalimanındaki gişelerden ve bilet noktalarından ulaşabilirsiniz. 


Cat Treni:Açılımı The City Airport Train olan bu ulaşım seçeneği, havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafeyi yalnızca 15 dakika gibi kısa bir süreye indiriyor. Aralarda duraklama yapmayan tren, doğrudan havalimanından şehir merkezi yönüne ilerliyor ve Wien Mitte istasyonunda duruyor. Hızlı tren için ister tek yön, isterseniz de gidiş dönüş bilet satın alabilirsiniz. Viyana gezinizin sonunda da hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek isterseniz, çift yön bilet almanız elbette daha doğru olur.


S-Bahn Treni:Viyana’daki metro sistemi U-Bahn adını alırken; yerel trenlere ise S-Bahn deniliyor. Metroya ve CAT trenine göre daha fazla durakta duran ve daha yavaş ilerleyen bu treni, en ucuz ulaşım seçeneği gibi düşünebilirsiniz. S-Bahn treni ile şehir merkezine ulaşmak için, yine son durak olan Wien Mitte istasyonunu beklemelisiniz. 


Vienna Airport Lines:Havalimanının özel servisi gibi değerlendirebileceğiniz bu transfer seçeneği ile, şehir merkezine kadar kesintisiz bir yolculuk yapmanız mümkün. Fiyatlandırma tren ve metroya göre daha yüksek; ancak taksi gibi özel ulaşım araçlarına göre uygun. Seyahat yaklaşık 20 dakika sürüyor. Vienna Airport Lines tarafından, şehir merkezi dışında şehrin farklı bölgelerine de otobüsler kaldırılıyor. 


Özel Ulaşım Araçları 


Taksi:Havalimanından şehir merkezine kadar taksiyle seyahat etmek, en pahalı sayılabilecek ulaşım seçeneği. Ancak elbette otelinizin kapısına kadar varmanın en kolay ve konforlu yolu da bu. Taksiler, merkezi gelen yolcu salonunun hemen önünde yer alıyor. Taksi kullanacaksanız mutlaka fiyat bilgisini önceden taksici ile teyit etmeye çalışın. Şanslı gününüzdeyseniz, Viyana’da yaşayan çok sayıdaki Türk taksiciden biri ile karşılaşma ihtimaliniz de mevcut. 


Transfer Taksiler: Türkiye’de Uber sistemi ile adını duyuran transfer taksi uygulaması, Viyana’da çok daha fazla marka çatısı altında mevcut. Red-cab, Taxi-cab, Airport Driver ve Vienna Transfer ilk akla gelen transfer taksi uygulamaları. Bunlar için önceden, internet üzerinden rezervasyon yaptırabilir ve makul sayılabilecek ücretler karşılığında Budapeşte gibi komşu şehirlere bile geçebilirsiniz. Transfer taksi, hem zamanlama hem de fiyatlardaki şeffaflık açısından taksiye göre daha uygun sayılabilecek bir seçenek. 


Araç Kiralama:Hangi ülkede ya da hangi şehirde olursa olsun kendi zamanını yönetmek, molalarını belirlemek ve doğaçlama hareket edebilmek isteyen özgür ruhlar için en ideal alternatif ise tabii ki araç kiralama. Viyana Havalimanı’nda da Europcar, Hertz, Sixt, Budget ve Avis başta olmak üzere çok sayıda uluslararası araç kiralama firmasının acenteleri mevcut. Son ana bırakmak istemezseniz, araç kiralama işleminizi internet üzerinden, fiyat karşılaştırması yaparak da gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Şehir merkezinden Uluslararası Viyana Uluslararası Havalimanı’na Nasıl Gidilir?


Viyana Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık 16 kilometre kadar mesafede yer alıyor. Kimi şehirlerde, havalimanına ulaşmanın tek yolu son derece maliyetli olan taksilere kalsa da, Viyana asla bu şehirlerden biri değil. Demiryolu yapılanması son derece gelişmiş olan bu modern şehirde hem toplu ulaşım araçları, hem de özel araçlar turistleri havalimanına tam zamanında ulaştırıyor. Toplu taşımada özellikle bilet konusuna dikkat etmek ve kimi geçişlerde turnike bulunmasa da bileti hazır bulundurmak gerekiyor. Aksi halde, biletsiz geçişler karşısında maliyeti yüksek cezalar söz konusu olabilir.


Toplu Ulaşım Araçları


Cat Treni:Özellikle havalimanından gelişte The City Airport Train biletini çift yön olarak alırsanız; kullanabileceğiniz en hızlı ve en ekonomik yol bu olabilir. Wien Mitte istasyonundan kalkış yapan CAT treni, tıpkı havalimanından şehir merkezine gelirken olduğu gibi, dönüşte de kesintisiz bir ulaşım sağlıyor. 


S-Bahn Treni:S-Bahn adındaki yerel trenler hem hızları hem de yol boyu uğradıkları çok sayıdaki durak nedeniyle, özellikle de uçağa yetişmek için vakti dar olan turistler için riskli sayılabilir. Bu trenleri havalimanından şehir yönüne gidişte kullanmak, eğer zaman sıkıntısı yoksa, şehri rahatça gözlemlemek adına daha doğru bir seçim olabilir.


Shuttle Otobüsler:Şehrin ana merkezi olarak kabul edilen Stephanplatz’da, aynı adlı bir de durak bulunuyor. Bu duraktan havalimanı yönüne sıkça kalkan servis otobüsleri mevcut. Hem fiyatları makul, hem de özellikle eşyanız çoksa en az özel bir ulaşım aracındaki kadar rahat etmeniz mümkün.


Özel Ulaşım Araçları 


Taksi:Özellikle uçağa geç kalma gibi acil durumlarda taksi tek seçeneğiniz olabilir. Bir başka olasılıkla ise, dönüşe geçene kadar toplu taşıma biletlerindeki kullanım haklarınızı tüketebilirsiniz. Bu durumda, yine şehir merkezindeki Stephanplatz’da sizinle aynı durumdaki yolcularla ortak taksi kullanmayı da deneyebilir, bu sayede maliyetinizi aşağıya çekebilirsiniz.


Araç Kiralama: Eğer Viyana seyahatinizin bir bölümünde araç kiraladıysanız ya da başka bir şehirden Viyana’ya kiralık araçla geldiyseniz; havalimanındaki acenteye aracınızı teslim edebilirsiniz. Europcar, Avis, Budget, Sixt, Hertz gibi bilindik markaların dışında Megadrive, Payless, Enterprise ve Flizzr gibi firmaların da havalimanında ofisleri var. Teslim işlemleri zaman alacağından, kiralık araçla havalimanına dönerken kendinize en az 1 saat opsiyon tanımayı ihmal etmeyin.