How Do I Go to Yerevan Zvartnots Airport? Transportation Guide Gidiyorum.com

Yerevan Zvartnots Havalimanı

Yerevan Zvartnots Havalimanı, Erivan şehir merkezinin 12 km batısında yer alıyor. 57 yıldır faaliyette olan ve Ermenistan'ın en işlek havalimanlarından biri olma özelliği taşıyan Yerevan Zvartnots Havalimanı, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Dört mevsim ziyaret edebileceğiniz Ermenistan'ın başkenti ve en turistik şehri olan Erivan’a kısa sürede ulaşmak için Yerevan Zvartnots Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz. Türkiye'den Yerevan Zvartnots Havalimanı'na hem aktarmalı hem de aktarmasız uçak seferleri mevcut. Ağrı’dan da Erivan’a otobüsler mevcut ancak uçakla ulaşım daha kısa sürede ve konforlu bir yolculuk imkanı sunuyor. 1961’de inşa edilen Yerevan Zvartnots Havalimanı’nın yolcu terminali 1980’lerde yenilendi. 1998 yılında ise yıllık 100 bin ton yük kapasiteli bir kargo terminali inşa edildi. Daha sonra da havalimanında çeşitli yenilikler yapıldı. Erivan’ın en çok tercih edilen havalimanı olan Yerevan Zvartnots Havalimanı, yılda 2 milyonu aşkın yolcuyu ağırlıyor. Öte yandan gelen ve giden olmak üzere her yıl 10 bin tonun üzerinde yük taşınıyor. 2005 verilerine göre Yerevan Zvartnots Havalimanı’nı tercih eden yolcu sayısı ortalama 1 milyon 100 bin kişiyken 2014 verilerinde bu rakam 2 milyon 45 bini buldu ve her yıl da katlanarak artıyor. 30’a yakın firma Yerevan Zvartnots Havalimanı’na aktarmalı ya da aktarmasız uçak seferleri düzenliyor.
Yılda ortalama 15 bin uçuşa ev sahipliği yapan ve 2 milyonu aşkın yolcuya hizmet veren Yerevan Zvartnots Uluslararası Havalimanı’nda yolcuların her türlü ihtiyacını karşılamak üzere çeşitli restoranlar, kafeler, mağazalar, bankalar, iş locaları, barlar ve internet ofisleri hizmet veriyor. Erivan’da üç havalimanı olmasına rağmen en çok tercih edilen Yerevan Zvartnots oluyor. Zira şehir merkezine yakınlığı, çok seçenekli ulaşım kolaylığı, uçak seferlerinin çeşitliliği ve havalimanı içinde verilen kaliteli hizmet pek çok turist için bu havalimanını ilk tercih yapıyor. 
Yerevan Zvartnots Uluslararası Havalimanı hem yolcu hem de kargo taşınmasında uluslararası kaliteli hizmet sunarak şehirdeki diğer havalimanlarından ayrışıyor. Dolayısıyla yolcu ve kargo sayısı da her yıl artış gösteriyor. Turistik bir şehir olan Erivan’ın gelişmesiyle birlikte havalimanı da yenilenerek daha etkin hizmet veriyor.  

 

Erivan Şehir İçi Ulaşım Hakkında

 

Ermenistan nüfusunun neredeyse yarısı başkent Erivan’da yaşıyor. Erivan, Ermenistan’ın en gelişmiş ve en turistik şehri olarak dikkat çekiyor. Öyle ki hem yurt dışı hem de yurt içi ulaşımı sağlamak için yalnızca Erivan’da 3 havalimanı hizmet veriyor. Öte yandan şehir içi ulaşım da oldukça gelişmiş durumda. Öyle ki, taksi ve araç kiralama gibi özel ulaşım yöntemlerinin yanı sıra otobüs, minibüs ve metro ile şehir içinde bir yerden bir yere rahatlıkla varabilirsiniz.
12 km uzunluğundaki bir hattı kapsayan Erivan metrosu 10 istasyondan oluşuyor. Şehir içinde 46 otobüs ve minibüs hattının yanı sıra 24 troleybüs hizmet veriyor. Şehrin her yerine otobüslerle ulaşım mümkün, zira şehrin her mahallesinde en az bir otobüs durağı var. Şehirde ayrıca raylı sistemler tren ve tramvay da çalışıyor.
Dilediğiniz yerden dilediğiniz anda taksi bulmanız da mümkün. Eğer bir taksi göremediyseniz mobil uygulama üzerinden bulunduğunuz noktaya hemen bir tane gelmesini sağlayabilirsiniz. GG mobil uygulamasıyla bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilir, ödemenizi de online olarak gerçekleştirebilirsiniz.
Öte yandan toplu ulaşım araçları ya da taksiyle seyahat yerine araç kiralama da bir alternatif olabilir. Üstelik şehir içinde turistik geziler yapacaksanız araç kiralamak sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Erivan şehir merkezinde onlarca araç kiralama firması hizmet veriyor. Sixt, Europcar, Hertz Car, Naniko ise bu firmaların en bilindikleri olarak güvenli araç kiralama hizmeti için ilk tercih olmalarıyla dikkat çekiyor. Bu firmalardan bütçenize en uygun olanı tercih edebilir ve kolayca araç kiralayabilirsiniz.

 

Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 

Ermenistan’ın başkenti Erivan’ın üç havalimanından biri olan Yerevan Zvartnos Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 12 km mesafede yer alıyor. Erivan’ın batısında yer alan bu havalimanından şehir merkezine ulaşmak içinse pek çok seçenek var. Hem toplu ulaşım araçlarıyla hem de özel ulaşım araçlarıyla Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndan şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ekonomik bir ulaşım yöntemi tercihinizse, otobüs ya da minibüsle ortalama yarım saatte şehir merkezine varmanız mümkün. Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndan kalkan toplu taşıma araçlarıyla yarım saat içinde Erivan merkeze varabilirsiniz. Öte yandan daha rahat, konforlu ve hızlı bir ulaşım için taksiye binebilir ya da araç kiralayabilirsiniz.

 

Toplu Taşıma Araçları

 

Otobüs:Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek için en ekonomik yöntem hiç kuşkuşuz toplu taşıma araçlarını tercih etmek. Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndan Erivan şehir merkezine otobüsle gitmek çok kolay. Terminal kapısından çıkış yaptıktan sonra hemen çıkış kapısının önünden kalkan ve her 20 – 30 dakikada bir seferleri bulunan 201 numaralı otobüsle varabilirsiniz. Valizleriniz çok ağırsa otobüsü tercih etmek biraz yorucu olabilir ancak diğer durumlarda Yerevan Zvartnots Havalimanı terminal çıkışından kalkan 201 numaralı otobüsleri tercih ederek konforlu ve hızlı bir şekilde Erivan şehir merkezine varabilirsiniz. Havalimanı ile Erivan merkez arasında seyreden 201 numaralı otobüsün son durağı, şehir merkezindeki opera binası. Ayrıca otobüs biletini otobüsün içinden temin edebiliyorsunuz.

Minibüs:Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndan Erivan şehir merkezine ulaşımın bir diğer ekonomik yöntemi de minibüs. Terminal çıkışından kalkan 18 numaralı minibüslerle şehir merkezinde yer alan Yeritasardakan otobüs durağına kadar ulaşım mümkün. 18 numaralı minibüsler her yarım saatte bir Yerevan Zvartnots Havalimanı terminal çıkışı önünden kalkıyor. Minibüs biletini de otobüslerde olduğu gibi araç içinden alabiliyorsunuz. 

Erivan şehir merkezinin yaklaşık 12 km batısında yer alan ve her yıl binlerce yolcuya hizmet veren Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndan Erivan şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki güzergahta hizmet veren otobüs ve minibüslerle ortalama yarım saatte gideceğiniz yere ulaşabiliyorsunuz. Üstelik bileti otobüs ya da minibüse bindikten sonra içeriden temin etmek de büyük bir kolaylık.

 

Özel Ulaşım Araçları

 

Taksi: Valizleriniz ağırsa, aceleniz varsa ve beklemek istemiyorsanız ya da daha rahat bir ulaşım tercihinizse Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndan Erivan şehir merkezine ulaşım için taksileri tercih edebilirsiniz. Yerevan Zvartnots Havalimanı çıkışında gece gündüz kısacası 7/24 bekleyen havalimanı taksileri bekliyor. Terminal çıkışından bir taksiye binerek 20 dakika içinde Erivan merkeze ulaşabilirsiniz. Havalimanı taksilerini tercih etmek yerine GG isimli mobil uygulama üzerinden de taksi çağırabilir, online ödeme yöntemiyle güvenli ulaşımın keyfini sürebilirsiniz. 

Araç kiralama:Taksinin yanı sıra bir diğer konforlu ulaşım yöntemi hiç kuşkusuz araç kiralamak. Üstelik şehir merkezinde de rahatça gezebilmek için araç kiralama iyi bir yöntem olabiliyor. Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndaki araç kiralama firmalarından birine gidip 10 dakika gibi kısa bir sürede aracınızı alabilir, Erivan şehir merkezine rahat ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Yerevan Zvartnots Havalimanı'nda Sixt başta olmak üzere çeşitli araç kiralama firmaları hizmet veriyor. Bu firmalardan birini tercih ederek güvenilir bir şekilde araç kiralayabilirsiniz. Diğer yandan eğer havalimanında beklemek ve araç kiralama prosedürleriyle vakit harcamak istemezseniz daha şehre varmadan firmaları araştırıp internetten ön rezervasyon yaptırmanız da mümkün.

 

Erivan Şehir Merkezinden Yerevan Zvartnots Havalimanı'na Nasıl Gidilir?

 

Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndan Erivan şehir merkezine gerek toplu ulaşım araçlarıyla gerekse taksi ve araç kiralama gibi özel ulaşım yöntemleriyle ortalama 20 – 30 dakikada varılabiliyor. Erivan şehir merkezinin 12 km batısında konumlanan ve her yıl binlerce yolcuya hizmet veren Yerevan Zvartnots Havalimanı'na kolayca ulaşabilirsiniz. 
Gün içinde şehre vardıysanız daha ekonomik bir yöntem olarak toplu ulaşım araçlarını, yani otobüs ve minibüsleri tercih edebilirsiniz. Ancak toplu ulaşım araçları yalnızca gündüz belli mesai saatleri içinde hizmet verdiğinden geceleri taksi ve araç kiralama gibi özel ulaşım araçlarını tercih etmeniz gerekecek. 
Terminalin hemen çıkışında günün 24 saati yolcu bekleyen taksilerden birini tercih edebileceğiniz gibi online taksi uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Araç kiralamak içişe şehir merkezindeki firmalardan birine gidebilir ya da internetten araştırma yaparak ön rezervasyon yöntemiyle araç kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Toplu Taşıma Araçları

 

Otobüs: Erivan şehir merkezindeki opera binasının önündeki duraktan kalkan ve son durağı Yerevan Zvartnots Havalimanı olan 201 numaralı otobüsler 20 - 30 dakikada bir sefer düzenliyor ve sizi kısa bir süre içerisinde Yerevan Zvartnots Havalimanı'na ulaştırıyor. Opera binası önünden kalkan 201 numaralı otobüse binerseniz şehir merkezinden 12 km uzaklıktaki Yerevan Zvartnots Havalimanı’na toplam 30 dakikada varabiliyorsunuz. Otobüs biletini ise büfeden ya da başka bir yerden değil, otobüs içinden alabilirsiniz. 

Minibüs:Şehir merkezindeki opera binasının önünden kalkan 201 numaralı otobüsler gibi Erivan şehir merkezindeki Yeritasardakan otobüs durağından kalkan 18 numaralı minibüslerin de son durağı Yerevan Zvartnots Havalimanı. Eğer trafik yoksa 18 numaralı minibüsle Yerevan Zvartnots Havalimanı'na yaklaşık 30 dakika içinde varılabilir. Yerevan Zvartnots Havalimanı'ndan Erivan şehir merkezine olduğu gibi şehir merkezinden havalimanına da tek bir otobüs ve minibüs hattı hizmet veriyor. Eğer havalimanına gitmek için toplu ulaşım araçlarını tercih edecekseniz 201 numaralı otobüs veyahut 18 numaralı minibüslerle Erivan merkezden Yerevan Zvartnots Havalimanı'na ulaşım oldukça kolay. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki güzergahta hizmet veren otobüs ve minibüslerle ortalama yarım saatte gideceğiniz yere ulaşabiliyor, bileti de otobüs ya da minibüse bindikten sonra içeriden temin edebiliyorsunuz.

 

Özel Ulaşım Araçları

 

Taksi:Erivan şehir merkezinde hizmet veren taksilerde genelinde taksimetre bulunuyor. Dolayısıyla taksici sizi dolambaçlı yollardan götürmediği sürece ödeyeceğiniz tutarın ortalaması değişmiyor. 
Erivan şehir merkezinden günün her saatinde her yerden taksiye binebilmeniz mümkün. Dolayısıyla aceleniz varsa hemen bir taksiye atlayarak ortalama 20 dakikada Yerevan Zvartnots Havalimanı’na varabilir ve zamanında uçağınıza yetişebilirsiniz. Ayrıca mobil uygulama üzerinden bulunduğunuz yere de kolayca taksi çağırabilirsiniz. GG mobil uygulamasıyla bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilir, ödemenizi de online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Araç kiralama: Erivan şehir merkezinden havalimanına hızlı ve rahat ulaşım için taksi bir seçenek olabilir ancak araç kiralayarak da kolay bir şekilde Yerevan Zvartnots Havalimanı'na varabilirsiniz. Havalimanındaki araç kiralama şirketlerinin sayısı yeterli olsa da şehir merkezindeki kadar çeşitli değil. Şehir merkezinde yer alan Europcar, Hertz Car, Naniko firmalarından bütçenize en uygun olanı seçerek güvenilir ve kolay bir şekilde araç kiralayabilirsiniz. İnternet üzerinden ön rezervasyonla da araç ayırtabilir, zaman kaybetmeden havalimanına ulaşabilirsiniz. Taksi gibi araç kiralayarak da şehir merkezine 12 km mesafedeki Yerevan Zvartnots Havalimanı'na 20 dakikada ulaşabiliyor