How Do I Go to Zagreb Airport? Transportation Guide Gidiyorum.com

Zagreb Havaalanı

Franjo Tudman Havalimanı olarak da bilinen Zagreb Havalimanı, Hırvatistan’ın en büyük ve en fazla yolcu ağırlayan havalimanı olma özelliği taşıyor. Her yıl Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinden Hırvatistan’a gelen milyonlarca turistin ilk durağı Zagreb oluyor. Öyle ki, son verilere göre 2017 yılında Zagreb Havalimanı 3 milyonu aşkın yolcuya hizmet verdi. Havalimanı, daha 2018’in yarısında 2.5 milyon yolcuyu ağırladı. Ayrıca 2017’de yaklaşık 12.000 ton kargo taşındı. Talebin giderek arttığı Zagreb Havalimanı’na Avrupa hava yolu firmaları başta olmak üzere 30 hava yolu firması Zagreb Havalimanı’na aktarmalı ya da direkt seferler düzenliyor.
Şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafedeki havalimanı, ülkenin en gelişmiş havalimanı olma özelliğini de taşıyor. Yolcuların tüm ihtiyaçları düşünülmüş durumda. Emanet yerleri, döviz büroları, ATM’ler, kafe ve restoranlar 7/24 hizmet veriyor. Her havalimanında olduğu gibi duty free, market vb. hizmetler de mevcut. Cakes and Bakes, Caffe Nero gibi bilindik markaların yanı sıra farklı konseptte kafe ve restoranlar da havalimanında faaliyet gösteriyor. Ayrıca hediyelik eşya dükkanları, alışveriş için kıyafet ve ayakkabı satış mağazaları da mevcut.
Zagreb Havalimanı’na 30 hava yolları firması uçak seferleri düzenliyor. Türkiye’den de her yıl binlerce turist Hırvatistan’ı ziyaret ediyor ve ilk tercihleri Zagreb oluyor. Bu talep nedeniyle Türkiye’den Zagreb’e her gün direkt uçuşlar düzenleniyor. Türk Hava Yolları, günde 2 kez olmak üzere Türkiye’den Zagreb’e doğrudan uçak seferleri yapıyor. İstanbul ile Zagreb arası uçak yolculuğu tam 2 saat sürüyor. Otobüs ya da trenle de gitmek mümkün ama tavsiye etmiyoruz. Zira otobüsle İstanbul Zagreb arası bir gün sürüyor. Daha ucuz olabilir ancak çok yorucu olmasının yanı sıra zamanınızdan da çalacaktır.
Zagreb’e gitmek için havayolunu tercih etmek en ideali. Havalimanında indikten sonra şehir merkezine gitmek için birkaç alternatifiniz var. Havalimanı servislerini kullanabilir ya da belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bütçeniz önceliğiniz ise bu iki seçenek önceliğiniz olmalı. Öte yandan bütçenizden ziyade rahatınızı düşünüyorsanız taksiye binebilir ya da araç kiralama firmalarından birinin ofisine giderek araç kiralayabilirsiniz. Havalimanı ile şehir merkezi arası ortalama 30 – 40 dakika sürüyor. Havalimanı servisleri 35 dakikada bir, otobüsler ise yarım saatte bir seferler düzenliyor. Ayrıca bileti araç içinden temin edebiliyorsunuz. Ne yazık ki otobüs ve servislerin gece hizmeti yok. Taksi ve araç kiralama hizmetleri bu noktada önem kazanıyor. Gündüz daha çok otobüs ve servis tercih edilse de gece yarısından sonra havalimanına varan yolcular ya araç kiralıyor ya da taksiye biniyor. Günün 24 saati konforlu hizmet sunan taksiler şehir merkezinde istediğiniz noktaya kadar sizi götürüyor. Ayrıca havalimanında 20 araç kiralama firması hizmet veriyor. Bunlardan birini tercih ederek 10 dakika gibi kısa bir sürede bütçenize uygun, istediğiniz gibi bir araç kiralamanız mümkün.  

 

Zagreb Şehir İçi Ulaşım Hakkında


Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biri olmasının yanı sıra en fazla turist çeken şehri olarak da biliniyor. Şehir her yönden Avrupa’nın en gelişmişleri arasında yer alırken, ulaşım da bu kategorilerden biri.
Zagreb şehir içi ulaşımda en yaygın kullanılan araç ise tramvay oluyor. Şehir merkezinde konakladığınızda çoğu yere yürüyerek gidebiliyorsunuz ancak yürümek pek tercihiniz değilse pek çok yere tramvayla gidilebiliyor. Tramvay hatları 7 gün 24 saat hizmet veriyor, ancak gündüz 15 aktif tramvay hattı varken bu sayı gece 4’e düşüyor.
Diğer yandan tren ve otobüs de şehir içi ulaşımın olmazsa olmazlarından. Geceleri tramvayların yanı sıra otobüsler de aktif. Dolayısıyla Zagreb şehir içi ulaşımda günün hangi saati olursa olsun rahatlıkla toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorsunuz.
Zagreb’de gazete bayilerinden temin edebileceğiniz biletler günlük, haftalık, 15 günlük ve aylık olarak sunuluyor. Biletler, otobüsten tramvaya tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabiliyor. Ancak Zagreb Kart almak daha yararınıza olacaktır. Zira 72 saat kullanılabilen Zagreb Kart ile sınırsız ulaşım hakkınız oluyor. Buna ek olarak müzeler, çeşitli restoranlar ve alışveriş merkezlerinde size özel indirimlerden faydalanabiliyorsunuz.


Zagreb Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?


Zagreb Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede yer alıyor. Şehir içi ulaşımda çeşitli alternatifleriniz olsa da Zagreb Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için iki seçeneğiniz var. Bunlardan biri hiç kuşkusuz ulaşımın en ekonomik yolu olan belediye otobüsleri. Bir diğeri de özel ulaşım aracı olarak daha konforlu olan taksiler. Eğer önceliğiniz bütçenizse otobüsleri, rahatınızsa taksileri tercih edebilirsiniz.


Toplu Ulaşım Araçları


Otobüs: Croatia Airlines otobüsleri ile Zagreb Havalimanı’ndan Zagreb şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Her ne kadar ismi özel bir havalimanı şirketine ait olup sadece o şirketin yolcularına özel izlenimi verse de durum öyle değil. Croatia Airlines otobüslerini, havalimanından şehir merkezine gitmek isteyen herkes kullanabiliyor. Bu otobüsler terminalin hemen çıkışından yarım saatte bir kalkıyor ve biletler otobüse bindikten sonra şoförden temin edilebiliyor.
Öte yandan 28 Mart 2017 itibariyle yeni bir otobüs hattı daha eklendi. 290 numaralı otobüsler her 35 dakikada bir hizmet veriyor. Kvaternic Meydanı ile Velika Gorica arası hizmet veren bu otobüs, 20 durakta duruyor. Otobüs biletini de bindikten sonra şoförden temin edebiliyorsunuz.


Havalimanı Servisi: Zagreb Havalimanı’nda havalimanı servisleri düzenli seferler yapıyor. Ancak havalimanı servisleri, Zagreb otobüs terminaline kadar götürüyor. Buradan merkeze geçmek içinse taksiyi tercih edebilirsiniz ya da 2, 5, 6, 7 ve 8 numaralı tramvay hatlarını kullanarak şehrin merkezi yerlerinden Bana Jelacica Meydanı’na ulaşabilirsiniz.
Havalimanı servisleri yarım saatte bir kalkıyor ve yaklaşık 35 – 40 dakikada gideceğiniz yere varıyor. Ancak gece seferleri yok. Zagreb Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için havalimanı servislerini saat 7.00 ile 22.30 arasında kullanabilirsiniz. Bu servisler, Zagreb’in yanı sıra Rijeka ve Split’e de götürüyor.

 

 

Özel Ulaşım Araçları


Taksi:Zagreb Havalimanı’ndan şehir merkezine konforlu ve hızlı ulaşım taksilerle sağlanıyor. Havalimanı gelen yolcu kapısından çıktığınızda, hangi gün ve saat kaç olursa olsun sizi onlarca taksi bekliyor. Havalimanı Zagreb şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede olduğundan, ortalama yarım saat ya da 40dakikada şehir merkezine varılabiliyor. Eğer trafik yoksa taksiyle bu süre biraz daha kısalabiliyor tabi.
Taksi burada önemli bir alternatif çünkü hem otobüsler hem de havalimanı servisleri yalnızca sabahtan gece yarısına kadar hizmet veriyor. Dolayısıyla gece yarısından sonra Zagreb’e vardıysanız ya araç kiralamanız ya da taksiye binmeniz gerekiyor ki çoğu turistin tercihi taksiden yana oluyor. Şehir merkezinden her yere yürüyerek ya da tramvayla varılabildiğinden özel araç pek de tercih edilmiyor. Yalnızca havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksiler hem hızlı hem de konforlu bir seçenek olduğundan turistler tarafından tercih ediliyor.  


Araç kiralama: Zagreb şehir merkezinde gezmek için araca ihtiyacınız yok çünkü her yer yürüme mesafesinde. Yürümek istemezseniz de hemen hemen gideceğiniz her yere tramvayla ulaşabiliyorsunuz. Her ne kadar şehir merkezinde özel araca çok da ihtiyacınız olmasa da havalimanından merkeze gitmek için araç kiralayabilirsiniz. Zagreb Havalimanı içinde pek çok araç kiralama firması hizmet veriyor. 20’ye yakın araç kiralama şirketinden birinin ofisine giderek bütçenize en uygun, en konforlu aracı birkaç dakika içinde kiralayabiliyorsunuz. Hatta internetten ön rezervasyon sistemiyle daha şehre adımınızı atmadan aracınızı hazır ettirmeniz mümkün.
Zagreb Havalimanı’nda hizmet veren araç kiralama firmaları şunlar; Active, Alamo, Auto Rent, Avant, Avis and Budget, Car Rental, CARWIZ, Dollar and Thrifty, Europcar, Fleet, Goldcar and Rhodium, Hertz, Last Minute, M.AC.K., Nova and Right Cars, Oryx, Ride Car, Flipovic, SIXT, Uni Rent.


Şehir Merkezinden Zagreb Havalimanı’na Nasıl Gidilir?


Toplu Ulaşım Araçları


Otobüs:Şehir merkezinden Zagreb Havalimanı’na gitmek için otobüsleri kullanabilirsiniz. Havalimanına giden otobüsler, her yarım saatte bir şehir merkezinden kalkıyor ve bileti otobüs şoföründen alabiliyorsunuz. Sizi havalimanına götürecek otobüslerin adı Croatia Airlines. İsmi bir havayolu ulaşım firmasının özel hizmeti gibi bir çağrışım yapsa da yolu havalimanına düşen tüm yolcular, yolcu yakınları vs. bu otobüslerden faydalanabiliyor.
290 numaralı otobüslerle de şehir merkezinden Zagreb Havalimanına gitmeniz mümkün. Mart 2017’deseferlerine başlayan bu yeni otobüs hattı, 35 dakikada bir düzenli seferler düzenliyor. 290 numaralı otobüsler, Kvaternic Meydanı ile Velika Gorica arasında 20 durakta hizmet veriyor.


Havalimanı Servisi:Zagreb Havalimanı ile otobüs terminali arasında havalimanı servisleri hizmet veriyor. Yarım saatte bir sefer düzenleyen havalimanı servisleriyle ortalama 35 – 40 dakikada havalimanına varılabiliyor. Zagreb merkezden otobüs terminaline varmak için ise 2, 5, 6, 7 ve 8 numaralı tramvay hatlarını kullanabilir ya da taksiye binebilirsiniz. Havalimanı servisleri, gündüz 07.00 ile 22.30 arasında hizmet veriyor.

 

 

Özel Ulaşım Araçları


Taksi: Eğer yarım saatte bir kalkan otobüsleri bekleyemem diyorsanız ya da valizleriniz ağırsa kesinlikle taksiyi tercih etmelisiniz. Birkaç dakika içinde istediğiniz noktada olan taksiler, daha hızlı ve konforlu bir ulaşım imkanı sunuyor. Ayrıca 3 – 4 kişiyseniz de taksi sizin için en iyi seçenek olacaktır.
Öte yandan uçağınız gece yarısından sonraysa havalimanına giden bir otobüs ya da havalimanı servisi bulmanız pek mümkün değil. Otobüs ve servisler, sabah saatlerinden gece yarısına kadar hizmet veriyor. Dolayısıyla uçağınız gece yarısından sonraysa ya taksiye binmeniz ya da araç kiralamanız gerekiyor. Bu durumda pek çok yolcunun tercihi ise şehrin her noktasından 7/24 hizmet veren taksiler oluyor.


Araç kiralama:Şehir merkezinden Zagreb Havalimanı’na daha rahat bir ulaşım seçeneği arıyorsanız araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Havalimanında 20 araç kiralama merkezi hizmet veriyor. Hiç kuşkusuz şehir merkezinde bu sayı daha fazla. 
Birkaç kişiyle yolculuk yapıyorsanız, çocuklarınız varsa, valizleriniz ağırsa ya da sadece daha özgür olmak istiyorsanız bile araç kiralamak tam size göre. Kiraladığınız özel araçla şehir merkezinden havalimanına yarım saatte varmanız mümkün.
İster bir araç kiralama ofisine giderek, isterseniz de internetten araştırma yaparak bütçenize uygun en rahat aracı kiralayabiliyorsunuz. Çok araştırma yapmak istemezseniz, güvenli araç kiralama için havalimanında faaliyet gösteren firmaları tercih edebilirsiniz. Havalimanında hizmet veren araç kiralama şirketlerinin isimleri şu şekilde; Active, Alamo, Auto Rent, Avant, Avis and Budget, Car Rental, CARWIZ, Dollar and Thrifty, Europcar, Fleet, Goldcar and Rhodium, Hertz, Last Minute, M.AC.K., Nova and Right Cars, Oryx, Ride Car, Flipovic, SIXT, Uni Rent. Söz konusu firmaların iletişim bilgilerine  havalimanı web sayfasından da ulaşmanız mümkün.