How Do I Go to Zurich Airport? Travel Guide Gidiyorum.com

Zurich Havaalanı

Unique tarafından işletilen ve İsviçre'nin en büyük uluslararası havalimanı olma unvanını taşıyan Zürih Havalimanı 1953 senesinde inşa edilmiş. İsviçre'den yurtdışına ilk uçuş 1921'de gerçekleştirilmiş. 1947 senesinde 133 bin, 1952'de ise 372 bin yolcunun yurtdışına seyahat etmesi nedeniyle havalimanı için 1956 yılında genişleme talebinde bulunulmuş. Ancak hükümet, 1958'e kadar genişleme talebini onaylamadığı için havalimanına genişletme çalışmaları ancak 1961'de sona ermiş. Günümüzde ise yılda 20 milyondan fazla yolcunun durak noktası olan Zürih Havalimanı'na dünyanın pek çok noktasından aktarmalı ve aktarmasız uçuşlar gerçekleştiriliyor. Türkiye'den de Pegasus firması, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı - Zürih Havalimanı arasında, Türk Hava Yolları ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı & İstanbul Atatürk Havalimanı - Zürih Havalimanı arasında direkt uçuşlar gerçekleştiriyor. Modern mimarisiyle dikkat çeken Zürih Havalimanı'nda kafeler, restoranlar, ATM'ler, bekleme salonları, VİP salonlar, araç kiralama firmalarının ofisleri, transferi hizmeti veren firmaların ofisleri, duty free shop ve otopark bulunuyor.

 

 

Zürih’te Ulaşım Hakkında


Zürih'te sizi en çok şaşırtacak olan şey muhtemelen ulaşımdaki dakiklik olacaktır. Oldukça modern bir ulaşım ağına sahip şehir, konfor ve güvenlik açısında ziyaretçilerden tam not alıyor. Neredeyse hiçbir zaman trafik yoğunluğu yaşanmayan Zürih'te ulaşım, S-Bahn adı verilen banliyö trenleri, otobüsler, taksiler, tramvaylar, bisikletler ve teleferiklerle sağlanıyor. Tüm bu araçlar, belirledikleri rota üzerinde sık sek sefer düzenliyorlar. Ayrıca, Zürih'te gezilip görülmesi gereken yerlerin arasındaki mesafe kısa olduğu için dilerseniz yürüyerek de şehri keşfedebilirsiniz. Avrupa'nın çoğu şehrinde olduğu gibi Zürih'te de sabaha kadar çalışan gece otobüsleri hizmet veriyor. S-Bahn adı verilen banliyö treni, 26 farklı hat üzerinde çalışıyor. Zürih'in en küçük köyüne dahi tren seferi bulunuyor. Sabah saat 06:00'da başlayan seferler gece saat 00:00'da son buluyor. Şehirde en çok kullanılan bir diğer toplu taşıma aracı olan otobüsler, çok sayıda hat üzerinde hizmet veriyor. Banliyö treni gibi 06:00 ile 00:00 arasında çalışsalar da, gece otobüsleri sayesinde hiçbir ziyaretçi mağdur olmuyor. Oldukça hızlı olan ve genellikle diğer toplu taşıma araçlarının duraklarıyla bağlantısı olan tramvayların ise 25 farklı hattı bulunuyor. Avrupa'da giderek yaygınlaşan bisiklet kullanımı, Zürih'te de dolu dizgin yaşanıyor. Kartpostala benzer nehir ve  göl manzaralarıyla Zürih'te bisikletle dolaşmak, insanın rahatlatıyor. Kentin birçok yerinde bisiklet kiralama noktaları bulunuyor. Taksi de şehir içi ulaşım araçlarına alternatif oluştursa da, diğer Avrupa şehirlerine göre pahalı olduğu gerekçesiyle pek fazla tercih edilmiyor.


Zürih Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?


Ulaşımı bir hayli gelişmiş olan şehirde Zürih Havalimanı ile kent merkezi arasında hizmet veren pek çok ulaşım aracı bulunuyor. Şehrin neredeyse her noktasına giden banliyö trenleri, bu araçların başında geliyor. Bunun dışında otobüs, tramvay ve havalimanı servisi gibi toplu ulaşım araçlarından da faydalanabilirsiniz. Acelesi olanlar ya da rahatına düşkün kişiler genellikle taksiyi tercih etseler de, taksi fiyatlarının oldukça pahalı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Kullanabileceğiniz diğer ulaşım araçları ise araç kiralama ve transfer seçenekleri.


Toplu Taşıma Araçları (Tren, Otobüs, Tramvay, Havalimanı Servisi)


Tren:Zürih Havalimanı ile kent merkezi arasında hizmet veren banliyö trenleri, bu güzergahta en çok kullanılan ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Havalimanı terminal binasının alt katından hareket eden trenle, şehrin ana tren istasyonu Bahnhodplatz'a gidebiliyorsunuz. Saatte ortalama  7 - 8 seferi bulunan S2 ve S16 hatlarını kullanarak Zürih Havalimanı'ndan ortalama 10 - 12 dakika içerisinde kent merkezine ulaşabilirsiniz. S-Bahn trenlerinin ilk seferi sabah saat 06:00'da başlıyor ve gece 00:00'da sona eriyor. Trene binmek için gerekli olan bileti, Terminal binası -1. katta yer alan ofislerden temin edebilirsiniz.


Otobüs:Havalimanı terminal binasındaki alışveriş merkezinin hemen yanında bulunan 2 ve 3 numaralı park alanlarından hareket eden otobüslerle ortalama 15 - 20 dakika içerisinde kent merkezine ulaşabilirsiniz. 11 farklı hattı bulunan otobüsler her 10 dakikada bir hareket ediyorlar. Otobüslerle kent merkezinin dışında Glattal, Oerlikon, Winterthur gibi noktalara da seyahat edebilirsiniz.


Tramvay:Zürih Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmenin bir diğer yolu da tramvaylar. Terminal binasından kalkan 10 numaralı tramvayla şehir merkezine ortalama 18 - 20 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Her 15 dakikada bir hareket eden tramvaylarla kent merkezi dışında; Glattpark, Irchel, Milchbuck, Zurıch - Oerlikon gibi noktalara da gidebilirsiniz. 


Havalimanı Servisi: Zürih Havalimanı'nda yolcuları kent merkezine götüren pek çok firmanın servisi bulunuyor. Bu servislerle ortalama 20 - 25 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Diğer toplu taşıma araçlarına göre biraz daha pahalı olan havalimanı servisleri hakkında daha detaylı bilgi almak veya online rezervasyon yaptırmak istiyorsanız, firmaların internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)


Taksi:Zürih Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek isteyen yolcular için iyi bir alternatif oluştursa da taksiler, diğer Avrupa şehirlerinde olduğunda daha fazla ücret talep ediyorlar. Bu nedenle, yolculuk için en az 2 - 3 kişi olmakta fayda var. Her iki terminal binası önünde de taksiler bulunuyor. Zürih Havalimanı'ndan taksiyle kent merkezine gitmekse ortalama 15 - 20 dakika sürüyor. Taksiler hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, + 44 (0) 203 432 93 33 numaralı telefonu arayabilirsiniz.


Araç Kiralama:Zürih Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için araç kiralayabileceğiniz gibi, kiraladığınız aracı Zürih tatiliniz boyunca elinizde tutarak ulaşım derdinden kurtulabilirsiniz. Zürih Havalimanı'nda yer alan araç kiralama firmalarından; Hertz (+41 43 816 32 55), Europcar (+41 43 255 56 56), Avis (+41 44 800 77 33), Budget (+41 44 800 77 33), Enterprise (+41 58 122 04 20), Thrifty (+41 43 816 32 55), Firefly (+41 43 816 32 15), National (+41 43 816 32 90) size en uygun teklif vereni seçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Üstelik, ön rezervasyon yaptırmanız durumundan zamandan kazabileceğiniz gibi paranız da cebinizde kalır. Zürih Havalimanı'ndan kiraladığınız araçla kent merkezine gitmekse ortalama 15 - 20 dakika sürüyor.


Transfer: Zürih Havalimanı ile kent merkezi arasında yararlanabileceğiniz iki farklı transfer hizmeti bulunuyor. Bunlardan ilki olan otel transferlerin ilk önce, konaklamayı planladığınız otelin havalimanı transfer hizmeti veriyor olması gerekiyor. Bu bilgiyi otelinizin internet sayfasından öğrenebileceğiniz gibi telefonla arayarak da elde edebilirsiniz. Oteliniz transfer hizmeti veriyorsa eğer, uçuş bilgilerinizle birlikte rezervasyon yaptırıyorsunuz. Otel de havalimanına indiğinizde sizi terminal binası önünde, adınızın yazılı olduğu bir kartonla hazır bekleyecek şoförlü bir araç temin ediyor. İkinci transfer hizmetinde ise havalimanında konumlanan ve transfer hizmeti veren firmalarla görüşmeniz gerekiyor. Bu firmalar, Zürih Havalimanı'ndan aldıkları yolcuları, belirli bir ücret karşılığında şehrin belirli noktalarına taşıma görevi üstleniyorlar. Siz de bu firmalarla görüşerek size en uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca, transfer hizmetinden daha uygun fiyatlarla yararlanmak istiyorsanız, sizinle aynı yöne giden birkaç kişi daha bularak tek bir araç için rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.


Şehir Merkezinden Zürih Havalimanı'na Nasıl Gidilir?


Şehir merkezi ile Zürih Havalimanı arasında bulunan 7 kilometrelik mesafede kullanabileceğiniz pek çok ulaşım aracı bulunuyor. Bunların başında toplu taşıma araçları gelirken, ekonomik ve modern olmalarıyla da turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Tren, otobüs, tramvay ve havalimanı servisi gibi topu taşıma araçlarıyla kent merkezine gidebileceğiniz gibi taksi, araç kiralama ve transfer gibi özel ulaşım araçlarını da tercih edebilirsiniz.


Toplu Taşıma Araçları (Tren, Otobüs, Tramvay, Havalimanı Servisi)


Tren:Kent merkezinden Zürih Havalimanı'na gitmek için en sık tercih edilen ulaşım aracı olan trenler, Zürih merkez tren garından hareket ediyor. Her 8 dakikada bir sefer düzenleyen S2 ve S16 hattı trenleriyle şehir merkezinden havalimanına ortalama 10 - 12 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Trene binmek için gerekli olan bileti istasyon ve duraklardan temin edebilirsiniz.


Otobüs:Kent merkezinden havalimanına gitmek için kullanabileceğiniz otobüsler aynı zamanda Glattal, Oerlikon ve Winterthur'dan da kalkıyor. Her 15 dakikada bir sefer düzenleyen otobüslerle şehir merkezinden Zürih Havalimanı'na gitmekse ortalama 18 - 20 dakika sürüyor.


Tramvay:Şehir merkezinden Zürih Havalimanı'na gitmek için kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları arasında tramvay da yer alıyor. Gattalbahn'dan hareket eden ve Glattpark, Irchel, Milchbuck ve Zurich - Oerlikon duraklarına da uğrayan tramvay ile 18 - 20 dakika içerisinde havalimanına ulaşabilirsiniz. Her 15 dakikada bir kalkan tramvaya binmek için gerekli olan bileti Zürih merkez tren istasyonundan, havalimanı yolcu danışmadan, tramvay duraklarından, sigara satan dükkanlardan ve  bilet makinalarından satın alabilirsiniz.


Havalimanı Servisi:Diğer toplu taşıma araçlarına göre daha pahalı olsa da daha konforlu bir hizmet sunan havalimanı servisleriyle kent merkezinden Zürih Havalimanı'na kolaylıkla gidebilirsiniz. Genellikle firmaların ofislerinden ya da firmaların belirlediği toplanma merkezlerinden hareket eden havalimanı servisleriyle şehir merkezinden Zürih Havalimanı'na gitmekse ortalama 20 - 25 dakika sürüyor.

 

 

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)


Taksi: Acelesi olanlar veya uçağı kaçırma riskiyle karşı karşıya kalanlar için iyi bir alternatif oluşturan taksilerle yolculuk yapmak için, önemli bir nedeninizin olması veya kalabalık olmanız gerekiyor. Çünkü Zürih'teki taksiler, Avrupa'nın diğer şehirlerinden hizmet veren taksilere oranla oldukça pahalı bir ücretlendirme yapıyorlar. Eğer taksi ile havalimanına gitmek istiyorsanız, kent merkezinden yer alan taksi duraklarından; City Taxi Zürich (+41 76 250 31 31), Nasa Taxi (+41 44 888 72 72), Taxi Subito (+41 76 600 30 37), Taxi Zurich (+41 76 724 23 30) herhangi bir tanesini arayarak bulunduğunuz yere taksi çağırabileceğiniz gibi yoldan geçen boş bir taksiyi durdurarak da yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Şehir merkezinden taksi ile Zürih Havalimanı'na gitmekse ortalama 15 - 20 dakika sürüyor.


Araç Kiralama:Yalnızca kent merkezinden havalimanına gitmek için değil, şehir içi ulaşımda da sizi otobüs beklemekten, rota ezberlemekten ve sürekli para harcamaktan kurtaracak olan araç kiralama seçeneğini gözden geçirebilirsiniz. Kent merkezinden yer alan birçok araç kiralama firmasından dilediğinizi seçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ancak, araç kiralamayı düşündüğünüz firmanın havalimanında şubesi olduğuna emin olun. Eğer firmanın, havalimanında şubesi bulunmuyorsa, aracını havalimanından almak için sizden ekstra ücret talep edebiliyor. Zürih Havalimanı'nda; Hertz, Europcar, Avis, Budget, Enterprise, Thrifty ve Firefly araç kiralam firmalarının ofisleri bulunuyor. Üstelik, ön rezervasyon yaptırmanız durumunda firmaların kişiye özel sağladıkları indirim ve fırsatlardan da yararlanabilirsiniz. Şehir merkezinden kiraladığınız araçla Zürih Havalimanı'na gitmekse ortalama 15 - 20 dakika sürüyor.