VanAdana

VanAdanaInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Van Ferit Melen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta yer alan Van Ferit Melen Havalimanı’na ulaşmak için tercih edebileceğiniz birçok yol mevcut. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni olan halk otobüsleri en ekonomik ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan taksiler sayesinde de rahatça Van Ferit Melen Havalimanı’na ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Hem şehir içinde hem de terminal binasının içinde yer alan yerli ve yabancı birçok firmadan araç kiralayarak da ulaşımınızı sağlayabileceğiniz gibi şehir merkezinden Van Ferit Melen Havalimanı’na hangi ulaşım aracını kullanırsanız kullanın 15 dakika gibi kısa bir sürede rahatça gidebiliyorsunuz.

Toplu Taşıma Araçları

Halk Otobüsleri

Van Ferit Melen Havalimanı istikametinde genellikle yarım saatte bir veya saat başı olmak üzere çalışan halk otobüsleri, Van Belediyesi’nin bünyesinde hizmet veriyor ve oldukça ekonomik bir şekilde Van Ferit Melen Havalimanı’na gidebilmenizi sağlıyor. Güzergâhlarını ve hareket saatlerini internet üzerinden rahatça kontrol edebileceğiniz halk otobüsleri vasıtasıyla Van Ferit Melen Havalimanı’na ulaşabilmeniz için yapmanız gereken tek şey ise kalkış saatinde belirtilen durakta olmak. Şehrin farklı noktalarından havalimanına gitmek için ise öncelikle şehir merkezine gitmeniz ve arından aktarma yaparak havalimanı istikâmetinde çalışan otobüslere binmeniz gerekiyor. Şehir merkezinden Van Ferit Melen Havalimanı’na giderken kullanmanız gereken otobüsün hat numarası ise 351. 351 numaralı bu halk otobüsleri şehir merkezindeki Belyol Halk Eğitim Merkezi’nden kalktıktan sonra Cemaller Sokak, eski emniyet kavşağı, İpekyolu Bulvarı, havalimanı kavşağı güzergâhında ilerleyerek Van Ferit Melen Havalimanı gidiş terminaline ulaşmanızı sağlıyor. Şehir merkezinden halk otobüslerine bindikten sonra havalimanına ulaşmak için yolda geçireceğiniz süre ise trafiğin durumuna göre 25 dakikaya kadar çıkabiliyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Taksi

Van Ferit Melen Havalimanı’na gitmeniz gereken saatte herhangi bir otobüse denk gelemezseniz veya uçağınızın kalkmasına sınırlı bir süre kaldıysa tercih edebileceğiniz taksiler, oldukça hızlı bir şekilde Van Ferit Melen Havalimanı’na ulaşmanızı sağlıyor. Şehrin her noktasından rahatça ulaşabileceğiniz taksiler, haftanın her günü 24 saat olmak üzere hizmet veriyor. Şehir merkezine yalnızca 8 kilometre uzaklıkta olan havalimanına ulaşmak için taksiye bindiğiniz takdirde ise yolda geçireceğiniz süre yaklaşık 10 dakika. Sabit bir fiyat tarifesi bulunmayan bu taksilere binmeden önce fiyat konusunda pazarlık yapmanız ise yararınıza olabilir.

Araç Kiralama

Van şehir merkezinde havalimanında bulabileceğinizden çok daha fazla araç kiralama firması mevcut. Önceden araştırıp ön rezervasyon yaptırdığınız takdirde oldukça ucuza araç kiralayabileceğiniz gibi bu araçlar vasıtasıyla otobüs veya taksi bekleme derdi olmadan Van Ferit Melen Havalimanı’na rahatça ulaşabiliyorsunuz. Van seyahatiniz bittiğinde havalimanında teslim ederek vakit kaybetmenizi sağlayan ve hem şehir merkezinde hem de Van Ferit Melen Havalimanı’nda ofisi bulunan araç kiralama firmaları ise Central Rent A Car, Avis, Budget ve Garenta Rent A Car.

Van Ferit Melen Havalimanı Hakkında

Van Ferit Melen Havalimanı da diğer birçok havalimanı gibi DHMİ tarafından işletiliyor. Van şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta konumlanan Van Ferit Melen Havalimanı; 140 araç kapasiteli park yeri, araç kiralama şirketleri, turizm danışma ofisi,  VIP/CIP salonları, transfer firmaları, banka ve sağlık hizmetleri, alışveriş dükkânları ve yeme içme mekânları ile her yıl yüzbinlerce yolcuya hizmet veriyor. Öte yandan Türkiye’de ilk kez uyduyla iniş sisteminin uygulandığı Van Ferit Melen Havalimanı’na birçok şehirden SunExpress, Pegasus Havayolları, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet gibi büyük firmaların direkt uçuşlarıyla rahatça ulaşabiliyorsunuz. Adana Şakirpaşa, İstanbul Sabiha Gökçen Antalya, İzmir Adnan Menderes, İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa ise Van Ferit Melen Havalimanı’na direkt olarak uçuş imkânı sağlayan bazı havalimanları olarak karşımıza çıkıyor.

Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Şakirpaşa Havalimanı’ndan Adana’nın şehir merkezi olan Seyhan’a ulaşmanın birçok farklı yolu var. Bu yollardan en çok kullanılanları ise Havaş otobüsleri veya Adana Büyük Şehir otobüsleri. Zamanı kısıtlı olanların sıklıkla tercih ettiği ulaşım araçları ise genellikle taksiler oluyor. Öte yandan eğer Adana’da kaldığınız süre zarfında sıkça araç kullanmanız gerekiyorsa araç kiralamak da bir başka seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Fakat kullandığınız araç veya yöntem ne olursa olsun Adana’nın merkezine 3.5 kilometre uzaklıkta yer alan Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine yolculuk, trafiğin durumuna göre maksimum 10 ila 15 dakika sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Havaş Otobüsleri, Dolmuş, Halk Otobüsleri)

Havaş Otobüsleri

Havaş otobüslerini kullanarak Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine rahatça ulaşabiliyorsunuz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken husus birbirinden farklı 2 adet Havaş otobüs hattının olması. Gideceğiniz adrese göre Osmaniye ve Mersin olarak ayrılan bu otobüslerden uygun olanına binmeniz gerekiyor. Osmaniye Havaş otobüsleri; haftanın her günü sabah 09:00, öğleden sonra 16:00 ve akşam 21:30’da olmak üzere 3 kez hareket ediyor. Toplam yolculuk süresinin yaklaşık 100 dakika olduğu Osmaniye Havaş otobüsleri ile gitmek istediğiniz noktaya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Öte yandan Havaş otobüsleri ile havalimanından aktarma yapmadan Mersin ve Tarsus’a da kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Sadece Pegasus, Borajet ve Türk Hava Yolları için servis düzenleyen Mersin Havaş otobüslerinin güzergâhı ise Adana Şakirpaşa Havalimanı, Tarsus şehir merkezi, çevreyolu, Mersin Forum AVM ve Mersin şehir merkezi belediye cebi olarak sıralanıyor. Bu hattı kullandığınızda ise yolculuğunuz yaklaşık 2 saat sürüyor.

Dolmuş ve Halk Otobüsü

Havaş otobüslerini kullanmak istemiyorsanız veya gitmek istediğiniz noktaya bir servis bulunmuyorsa Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde hizmet veren halk otobüslerini tercih edebiliyorsunuz. Şehir içi ulaşımın en popüler araçlarından olan halk otobüslerinin, Adana’nın hemen her noktasına farklı saatlerde seferleri var. Havalimanından şehir içinde istediğiniz her noktaya rahatlıkla ulaşmanızı sağlayan 2 farklı hat bulunuyor. Bu hatlardan ilki olan 135 numaralı halk otobüsü, Adana Şakirpaşa Havalimanı ve Balcalı arasında seferler düzenliyor ve geliş terminalinin hemen dışında yer alan duraklardan kalkıyor. 159 numaralı diğer hat ise Adana Şakirpaşa Havalimanı ve Seyhan Uygulama Hastanesi arasında gidip geliyor. Gişelerden bilet aldıktan sonra rahatlıkla kullanabileceğiniz halk otobüslerinin bir diğer alternatifi ise dolmuşlar. Havalimanının nizamiye kapısından çıktıktan sonra rahatça görebileceğiniz Meydan 1 numaralı dolmuşu kullanarak da hızlı bir şekilde Adana şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Taksi

Halk otobüsleri, dolmuşlar veya Havaş otobüsleri size cazip gelmiyorsa ve daha hızlı bir ulaşım hizmetinden faydalanmak istiyorsanız Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda bekleyen taksilere binmenizi öneriyoruz. Sabit bir fiyat tarifesiyle hizmet veren taksiler ile şehir içine daha konforlu bir yolculuk yapabileceğiniz gibi fiyatlar önceden belirlendiği için bilmediğiniz bir şehirde fahiş fiyatlar ödemekten de kaçınabiliyorsunuz. Günün 24 saati geçerli olan sabit tarifelerin fiyatları kilometre bazında hesaplanıyor. Durum böyle olunca da şehir merkezinden 3.5 kilometre uzaklıkta yer alan Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine oldukça uygun fiyatlarla gidebiliyorsunuz.

Araç Kiralama

Eğer Adana’da uzun süre konaklamak gibi bir düşünceniz varsa veya çevredeki illeri de gezmek istiyorsanız, taksilere veya otobüslere fazladan para vermek yerine bir araç kiralayabilir ve tatilinizi daha ekonomik bir hale getirebilirsiniz. Uçuşunuzdan önce ön rezervasyon yaptırdığınız takdirde, Adana’ya indiğinizde sizi hazır bir şekilde bekleyecek olan araçları kiralamak için ise Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda şubesi bulunan yerli ve yabancı onlarca firmadan biriyle iletişime geçebilirsiniz. Geliş terminalinde şubesi bulunan ve en çok tercih edilen araç kiralama firmalarını ise Enterprise, Europcar, Rent Go, Ser-Bey, Taro Rent A Car, Central Rent A Car ve Garenta olarak sıralayabiliriz.