Londraİstanbul

LondraİstanbulInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

En Ucuz Londra - İstanbul Uçak Biletleri

Sonuç Bulunamadı

Üzgünüz, aradığınız kriterlere uygun uçuş bulunamadı.

En Ucuz İstanbul - Londra Uçak Biletleri

Sonuç Bulunamadı

Üzgünüz, aradığınız kriterlere uygun uçuş bulunamadı.

Şehir Merkezinden Londra Gatwick Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Londra Gatwick Havalimanı’na giderken mutlaka havalimanındaki uzun güvenlik kuyruklarını, check-in sürelerini ve trafiği göz önüne almalısınız. Ne de olsa 47 kilometrelik uzun bir yolun üzerinde mutlaka trafik sıkışıklıkları olabilir. Ayrıca havalimanının yolcu kapasitesi fazla olduğu için mutlaka güvenlik noktalarında ve bankolarda da kuyruk oluyor. Havalimanı haritasını çözmek bile turistler için zaman kaybına neden olabilir. Bu nedenle zaman yönünden temkinli olun ve bagaj taşıma ya da araç teslim etme gibi ekstra durumlarınız varsa daha da dikkat edin. Dönüş uçağınızı kaçırmanız durumunda, pound cinsinden yeni bir bilet satın almak zorunda kalabilir ya da daha kötüsü bilet bulamayabilirsiniz; aman dikkat!

Toplu Ulaşım Araçları (Otobüs, Tren)

Otobüs

Tıpkı geliş yolunda olduğu gibi şehir merkezinden havalimanına dönüşte de National Express ya da EasyBus gibi otobüs seçeneklerini rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan Victoria durağından kalkan otobüsler, belirlenen duraklarda yolcu da alarak ilerlediği için süre 1,5 saate kadar uzayabiliyor. Trafiğin yoğun olduğu saatlere özellikle dikkat etmek gerekli. Bilet alırken gidiş ve dönüş biletlerini aynı anda satın almak da size ekonomik yönden fayda sağlayabilecek, akılda tutulması gereken bir seçenek.

Tren

Şehir merkezinde bulunan tren istasyonu Londra Bridge olarak adlandırılıyor. Gelişte zorluk yaşamasanız da, havalimanına dönerken tren hatları arasında kafanız karışabilir. FCC ya da uzun adıyla First Capital  Connect adıyla bilinen hatta binmelisiniz. Seferler 15 dakikada bir düzenleniyor ve doğrudan havalimanına kadar erişim sağlıyor. Yolculuğun yaklaşık süresi 45 dakika. Otobüste olduğu gibi trende de gidiş dönüş için aynı anda, daha ekonomik fiyata bilet satın alabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Taksi

Londra şehir merkezinde taksi bulmak elbette ulaşım seçenekleri içinde en kolay alternatif.  Bu pahalı ancak konforlu yolu havalimanı dönüşünde de tercih etmek istiyorsanız; yine taksi rezervasyonunu önceden yaptırmaya çalışın. Kendinizi hem maddi yönden hem de zamanlama yönünden güvence altına almak için; Uber benzeri yerel taksi uygulamalarından fiyat almayı deneyebilir ya da taksicinizle mutlaka ücret ve zamanlama hakkında konuşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Londra gezinizi kiralık araçla tamamladıysanız, havalimanı dönüşünde araç kiralama ofisindeki park ve teslim işlemleri için zaman ayırmayı da unutmayın. Araç kiralamada dikkate alınabilecek bir diğer alternatif de; tur şirketinin ya da otelin anlaşmalı olduğu ofisleri öğrenmek. Bu sayede ekonomik yönden avantaj yaratabilirsiniz. Londra’da hem otopark hem de benzin için de ekstra ödemeler yapmanız gerekeceğini mutlaka aklınızın ve bütçenizin bir köşesinde bulundurun.

Londra Gatwick Havalimanı Hakkında

Yıllık yolcu taşıma kapasitesi 45 milyon rakamını bulan Gatwick Havalimanı’nın resmi açılış tarihi 1958 yılına kadar dayanıyor. Burası tren ile doğrudan ulaşım sağlanabilen dünyadaki ilk havalimanı olma özelliğine de sahip. Londra gibi köklü bir şehirde, ulaşım ağında önemli yeri olan havalimanının 2024 yılı itibariyle saatte 50 tren seferine ev sahipliği yapması bekleniyor. Yine en geç 10 yıl içinde, buradan Londra’ya düzenlenecek tren seferleri için hedef; her 2,5 dakikada bir seviyesinde sefer sıklığını yakalamak. Yalnızca 2 terminali bulunan Londra Gatwick Havalimanı’nda terminaller Kuzey Terminali ve Güney Terminali olarak adlandırılıyor. Türkiye’den hem Türk Hava Yolları’nın hem de Pegasus gibi diğer havayolu firmalarının Gatwick’e düzenlenen seferleri mevcut. Havalimanının toplamda 60’a yakın ülke ile havayolu transferi var. 346 adet check-in bankosunun ve 69 adet self-servis check-in hizmet noktasının yer aldığı terminallerde bu yönden uzun kuyruklar yine de devam ediyor. Toplamda 30 bin kişinin çalıştığı havalimanı, müşteri memnuniyeti ve kalite yönünden çok sayıda ödüle sahip. Gatwick Havalimanı’na ulaşım seçeneklerine bakıldığında; en çok tercih edilen ulaşım biçimi yüzde 36 oranla araba. Bunu hemen yüzde 34 ile tren yolculuğu takip ediliyor. Diğer seçenekler ise kullanım sıklığına göre sırasıyla; taksi, otobüs ve kiralık araç. Ayrıca aktarmalı ulaşımlarda da sıklıkla Gatwick kullanılıyor; yani başka ülke ve şehirlerden gelen transit yolcular da sıklıkla havalimanında bulunuyor. Havalimanında 27 bin araçlık otopark imkanı var. Havalimanı içerisinde sınırları 30 bin metrekareyi bulan alışveriş ve yeme-içme alanları var. Her iki terminalde de sayısız restoran, kafe, tekstil ve gıda alışverişi seçeneklerinden faydalanmak mümkün. Hediyelik eşya alışverişinizi son dakikaya bıraktıysanız, havalimanı içerisindeki butiklerden faydalanabilirsiniz. Havalimanı içinde ayrıca vergisiz alışverişten faydalanabileceğiniz duty-free alanlar da mevcut. Ancak tüm bu alışveriş seçeneklerinin şehir merkezindeki makul seçeneklere göre en az 2 kat daha pahalı olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Engelli yolcuların havalimanı destek hizmetlerinden yararlanabilmek için uçuştan 72 saat önce havalimanı ile iletişime geçmeleri isteniyor. Bu sayede havalimanından şehir merkezine trenle ulaşımda da tekerlekli sandalye gibi imkanlardan faydalanmak mümkün olabilir.