İstanbulHelsinki

İstanbulHelsinkiInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

En Ucuz İstanbul - Helsinki Uçak Biletleri

Sonuç Bulunamadı

Üzgünüz, aradığınız kriterlere uygun uçuş bulunamadı.

En Ucuz Helsinki - İstanbul Uçak Biletleri

Sonuç Bulunamadı

Üzgünüz, aradığınız kriterlere uygun uçuş bulunamadı.

Şehir Merkezinden İstanbul Havalimanı'na Nasıl Gidilir?

Şehir içi ulaşımda adeta sınıf atlayan İstanbul'da kent merkezinden İstanbul Yeni Havalimanı'na gitmek için de pek çok alternatif bulunuyor. Toplu taşıma araçlarından belediye otobüslerini ve havalimanı servislerini kullanabileceğiniz gibi, 2019 yılının sonlarına doğru açılması planlanan metro hattını da hizmet vermeye başladıktan sonra kullanabilirsiniz. Acelesi olanlar, uçağı kaçırma riski ile karşı karşıya kalanlar içinse taksi iyi bir seçenek oluşturuyor. Bunların dışında özel ulaşım araçlarından taksi ve araç kiralama seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları (Belediye Otobüsü, Havalimanı Servisi, Metro)

Belediye Otobüsü

Kent merkezinde 3 farklı hat üzerinde hizmet veren belediye otobüsleriyle kolaylıkla İstanbul Yeni Havalimanı'na ulaşabilirsiniz. H2 hattıyla Mecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasdal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti ve İhsaniye Kavşağı’ndan, H3 hattıyla Gümrük, 4.Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi’nden, H4 hattıyla ise İstanbul Atatürk Havalimanı, Bahçeşehir Metrokent'ten geçerek İstanbul Yeni Havalimanı'na ulaşabilirsiniz. Belediye otobüslerinde İstanbulKart'ınızı kullanabileceğiniz gibi araca bindikten sonra şoföre nakit olarak da ödeme yapabilirsiniz.

Havalimanı Servisi

Havaist olarak da adlandırılan havalimanı servisleri 4 farklı hat üzerinde hizmet veriyor. İST1 hattıyla Yenikapı, Bakırköy İDO, Kuleli, Başakşehir Metrokent'ten, İST2 hattıyla TÜYAP, Cumhuriyet Mahallesi, Bahçeşehir Merkez'den, İST7 hattıyla Kozyatağı Metro, Tepeüstü, Kavacık Köprüsü'nden, İST hattıyla ise Abdülhak Hamit Caddesi, Beşiktaş Meydan, Zincirlikuyu Metrobüs ve Göktürk Emniyet Amirliği'nden geçerek İstanbul Yeni Havalimanı'na ulaşabilirsiniz. Havalimanı servislerini kullanmak için herhangi bir karta gerek yok. Nakit olarak ödeme yapabiliyorsunuz.

Metro

Kent merkezi ile İstanbul Yeni Havalimanı arasında hizmete açıldıktan sonra büyük rağbet görmesi beklenen metro hattında çalışmalar devam ediyor. 2019 yılının sonlarına doğru Gayrettepe - İstanbul Yeni Havalimanı metrosunun hizmete açılması planlanırken, 6 istasyon ve 27 kilometre uzunluğunda olacak Halkalı - İstanbul Yeni Havalimanı metro hattı ise 2020 yılının sonlarına doğru açılacak. Metro hattını kullanmak isteyen yolcular İstanbulKart'larını kullanabilecekleri gibi istasyonlarda bulunan bilet makinelerinden tek kullanımlık bilet satın alabilirler.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Şehir merkezi ile İstanbul Yeni Havalimanı arasında bir hayli mesafe bulunsa da özellikle uçağı kaçırma riskiyle karşı karşıya kalanlar için taksiler, iyi birer alternatif oluşturuyorlar. Dilerseniz kent merkezinde yer alan taksi duraklarından herhangi bir tanesini arayarak bulunduğunuz yere taksi çağırabilir, dilerseniz de yoldan geçen boş bir taksiyi çevirerek seyahatinize başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, aradaki mesafeyi de göz önünde bulundurarak şoförle pazarlık yapabilir, fiyatta indirime gitmesini talep edebilirsiniz.

Araç Kiralama

Yalnızca kent merkezinden havalimanına gitmek için değil, şehir içi ulaşımda da işlerinizi oldukça kolaylaştıracak olan araç kiralama seçeneğini gözden geçirebilirsiniz. Şehir merkezinden İstanbul Yeni Havalimanı'na gitmek için araç kiralama firmalarıyla görüşerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ancak, şuan için havalimanında hiçbir araç kiralama firması hizmet veriyor. Bu nedenle firmalar, araçlarını havalimanında teslim almak için sizden ekstra ücret talep edebilirler. Yakın zamanda ulusal ve uluslararası olmak üzere pek çok araç kiralama firmasının İstanbul Yeni Havalimanı'ndan hizmet vermesi bekleniyor. Üstelik, erken rezervasyon yaptırmanız durumunda hem paradan hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Helsinki Ulaşım Hakkında

Finlandiya’nın başkenti Helsinki pek çok açıdan gelişmiş bir şehir olarak gösterilebilir. Kuzey Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Helsinki’nin ulaşımı da bu gelişmişlikten payını almış. Şehir içi ulaşımda metro, otobüs, tren, tramvay ve suomenlinna vapuru hizmet veriyor. Şehir içi ulaşımda kullanmak üzere günlük bilet alabilir ya da müzelerde de özel indirimler sunan Helsinki Kart tercih edebiliyor. HLS bilet ve kartlarından bir tane temin ettiğinizde metro, otobüs, tren, tramvay ve suomenlinna vapuru dahil tüm toplu ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Helsinki’de entegre bir toplu ulaşım sistemi uygulanıyor. Dolayısıyla aldığınız bilet ya da kartlar tüm ulaşım araçlarında geçerli oluyor. Biletleri, bilet makinelerinden ya da otobüs ve tramvay sürücülerinden temin edebilirsiniz. Şehir içi ulaşım güzergah rehberine https://www.reittiopas.fi/ adresinden, toplu ulaşım araçlarıyla ilgili tüm bilgilere ise HLS (Helsinki toplu ulaşım hizmetinin kısa adı) internet sitesi https://www.hsl.fi/en adresinden ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda daha çok tramvaylar kullanılıyor zira turistik yerlere en rahat ulaşımı tramvay sağlıyor. Öte yandan otobüsler geceleri de hizmet verdiği için özellikle gece hayatı olanlar tarafından sıkça kullanılıyor. Havalimanına gitmek içinse otobüs ve tren tercih ediliyor. Şehir içi ulaşımda sıkça yer alan bir diğer ulaşım aracı da bisiklet. Bisikletlerle şehir içinde bir yerden bir yere rahatlıkla varılabiliyor.

Helsinki Vantaa Havalimanı'ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Helsinki şehir merkezinin 17 km uzaklığında yer alan Helsinki Vantaa Havalimanı’na gerek toplu ulaşım araçlarıyla gerekse özel vasıtalarla kolayca ulaşabilirsiniz. Helsinki Vantaa Havalimanı'nda otobüs ve tren istasyonları bulunuyor ve rahatlıkla şehir merkezine ulaşım sağlanabiliyor. Hızlı ama bir o kadar da ekonomik bir ulaşım için bu iki ulaşım aracını tercih edebilirsiniz. Diğer yandan havalimanında her daim hizmet veren taksilerden birine binebilir ya da kolaylıkla birkaç dakika içinde araç kiralayabilirsiniz. Helsinki Vantaa Havalimanı'na vardığınızda ücretsiz internet erişimi hizmeti sayesinde ulaşım seçeneklerine telefonunuzdan da bakabilirsiniz. Trenler gündüz saatlerinde her 10 dakikada bir hizmet verirken, havalimanında şehir merkezinde günün her saatinde veya yarım saatte bir seferler düzenleyen otobüsler de var. Dolayısıyla ekonomik bir taşıma için toplu ulaşımı her daim rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Diğer yandan beklemek istemiyor, daha rahat ve özgür bir ulaşım yöntemi arıyorsanız taksiler ve kiralık araçlar tam size göre. Tabi bu konuda bütçenizin ne kadar olduğu da önemli. Havalimanı şehir merkezine 17 km mesafede olduğundan özel ulaşım araçları bütçenizi biraz zorlayabilir. Ancak maddi açıdan bir sorununuz yoksa, havalimanında çokça beklemek istemiyorsanız, valizleriniz ağırsa vs. taksi ve araç kiralama hizmetleri tam da size göre.

Toplu taşıma araçları

Otobüs

Helsinki Vantaa Havalimanı'ndan şehir merkezine toplu ulaşım aracıyla ekonomik bir yolculuk için ilk tercihiniz otobüs olabilir. Terminalin hemen dışındaki otobüs durağından şehir merkezinde giden 615 numaralı otobüsler kalkıyor. Helsinki Vantaa Havalimanı'nın hemen dışındaki T1 terminalinden kalkan 615 numaralı otobüs ile Helsinki şehir merkezine ortalama 40 dakikada varabilirsiniz. 615 numaralı otobüsler sabah saat 05.00’ten gece 03.55’e kadar hizmet veriyor. Her yarım saatte bir kalkan otobüslerle hemen hemen günün tamamında ulaşım mümkün.
Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de halk otobüsünün yanı sıra özel firmaların otobüsleriyle de havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Finnair şehir otobüsünü kullanarak yarım saat içinde Helsinki şehir merkezine varılabiliyor. Finnair özel otobüsler her 20 dakikada bir Helsinki Havalimanı’ndan sefer düzenliyor. Üstelik Finnair özel şehir otobüsleri de halk otobüsleri gibi T1 terminalinden kalkıyor.
Helsinki Vantaa Havalimanı’ndan şehir merkezine günün hemen hemen her saati iki otobüsle de ulaşabilirsiniz. Terminalin hemen çıkışında yer alan T1 terminalinden kalkan otobüslerle şehir merkezine kolayca varabilirsiniz. Helsinki Vantaa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayan halk otobüsleri yarım saatte bir hizmet verirken, özel otobüsler 20 dakikada bir Helsinki merkeze sefer düzenliyor. Halk otobüsleriyle şehir merkezine varmanız ortalama 40 dakikayı bulurken özel otobüslerle bu süre 30 ila 40 dakika arasında seyrediyor. Tabi ücretleri arasında ufak da olsa bir fark oluyor. Ancak Helsinki Vantaa Havalimanı’ndan şehir merkezine ekonomik ve pratik bir yolculuk için otobüsle seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz.

Tren

Otobüsten sonra havalimanından Helsinki merkeze ulaşım için bir diğer ekonomik seçenek olarak tren tercih edilebilir. Helsinki Vantaa Havalimanı'ndaki istasyondan kalkan trenlerle Helsinki şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havalimanındaki tren istasyonundan şehir merkezine giden iki farklı tren hattı var ve ikisi de ortalama yarım saatte şehir merkezine varmanızı sağlıyor. Güneyden doğuya doğru bir daire çizerek Helsinki şehir merkezine ulaşan 1. hat ile 28 dakikada merkeze varılabiliyorken, güneyden batıya doğru hareket eden 2. hat trenleriyle Helsinki şehir merkezine 32 dakikada varılabiliyor. Her iki tren hattı da aslında aynı durağa ulaştığı ve aralarında 2 dakika gibi kısa bir zaman farkı olduğu için hangisi önce gelirse onu tercih edebilirsiniz. Öte yandan tren biletini de istasyon içinden temin edebilirsiniz.

Özel ulaşım araçları

Taksi

Helsinki Vantaa Havalimanı'ndan çıktığınız anda birden fazla havalimanı taksisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havalimanı taksileri günün her saati terminalin hemen çıkışında yolcu bekliyor. Dolayısıyla otobüs beklemek yerine hemen bir taksiye binmeniz mümkün. Tabi bütçeniz bu konfor için yeterliyse. Zira Helsinki Havalimanı şehir merkezine 17 km olduğundan pek de yakın sayılmaz. Dolayısıyla ücreti de buna göre olacağını bilmenizde fayda var. Trafiğin durumuna bağlı olarak taksiyle şehir merkezine ortalama 30 dakika içinde varmanız mümkün. Dilerseniz “taxi tender” online taksi uygulamasını kullanarak da online rezervasyon yaptırarak bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilirsiniz.

Araç kiralama

Taksinin yanı sıra araç kiralamayı da tercih edebilirsiniz. Araç kiralayarak gerek havalimanından şehir merkezine gerekse şehir merkezi içindeki ulaşımda daha özgür olmanız mümkün. Helsinki Vantaa Havalimanı'ndaki 1 ve 3 numaralı terminallerin arasındaki koridorda araç kiralama şirketleri yer alıyor. Daha önceden araştırabilir, vardığınızda da her birinden bilgi alabilirsiniz. Böylece bütçenize en uygun aracı kolayca dakikalar içinde hazırlatabilirsiniz. Önceden araştırma yaparsanız daha havalimanına varmadan aracınız hazır olur ve muhtemelen erken rezervasyon fırsatlarından faydalanma imkanı bulursunuz. Helsinki Vantaa Havalimanı’nda hizmet veren başlıca araç kiralama firmaları Avis, Budget, Europcar, Hertz. Günlük fiyatlandırma ücreti üzerinden bütçenize en uygun firmadan aracınızı rahatlıkla kiralayabilirsiniz. Özellikle iş seyahatindeyseniz ve bir yerden bir yere sıklıkla seyahat edecekseniz, çocuklu geniş bir aileyseniz ya da şehirde özgürce turistik bir gezi yapma niyetindeyseniz araç kiralamak sizin için ideal bir seçenek olabilir.