MuşAnkara

MuşAnkaraInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Muş Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Muş Havalimanı'na gitmek istiyorsanız, belediye otobüsü ve minibüs seçeneklerini elemeniz gerekiyor. Bunların yerine toplu taşıma aracı olarak havalimanı servislerini kullanabilirsiniz. Eğer aceleniz varsa ya da daha konforlu bir yolculuk yapmak istiyorsanız taksi ve araç kiralama seçeneklerinden birini de tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra havalimanı transfer hizmeti sunan bir otelde konaklıyorsanız, havalimanına nasıl gideceğinizi düşünmenize hiç gerek yok. Hangi ulaşım aracını seçerseniz seçin, trafik durumu ve yolcu sayısına bağlı olarak şehir merkezinden havalimanına ulaşım ortalama 20 - 30 dakika arası sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Havalimanı Servisleri)

Havalimanı Servisleri

Şehir merkezinden Muş Havalimanı'na gitmek için toplu taşıma araçlarından en çok havalimanı servisleri tercih ediliyor çünkü başka toplu taşıma aracı havalimanı gitmiyor. Bu nedenle, ekonomik bir yolculuk yapmak istiyorsanız, Havaş'ın ya da Nurevşan Turizm'in araçlarıyla Muş Havalimanı'na gitmelisiniz. Genelde trafik olmayan Muş'ta havalimanı servisleriyle kolaylıkla havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Gece gündüz demeden aynı tarife üzerinden yolcuları bir yerden başka bir yere götürme görevini üstlenen taksiler, şehir merkezinden havalimanına gitmek isteyenlerin de en çok tercih ettiği özel ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Şehir merkezi ile havalimanı arasında bulunan 18 kilometrelik mesafe sizleri korkutmasın çünkü burada taksi ücretleri, tatil yörelerindeki gibi katlamalı işlemiyor. Cüzi bir miktar ödeyerek Mu Havalimanı'na gidebilirsiniz. Dilerseniz şehir merkezinde bulunan taksi duraklarından herhangi bir tanesini arayarak taksi isteyebilir dilerseniz de sokağa çıktığınızda gördüğünüz boş bir taksiyi çevirerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Özellikle uçağı kaçırma riskiyle karşı karşıya olanların taksilerin verdiği hizmetten mutlaka yararlanmaları gerekiyor.

Araç Kiralama

Şehir merkezinden havalimanına gitmek için araç kiralayabilirsiniz. Tabii yalnızca havalimanı yolculuğu için değil Muş'a gittiğinizde Muş'u özgürce dolaşmak, sürekli taksi parası ödememek ya da otobüs beklememek için oldukça makul bir seçenek olarak kabul ediliyor. Şehir merkezinde onlarca araç kiralama firması bulunsa da, eğer havalimanına gitmek istiyorsanız, orada bulunan firmaların bayilerinden araç kiralama yapmanız sizin için daha uygun olur. Muş Havalimanı'nda Muş Havalimanı Rent A Car, Asist Car Rental ve Avis gibi araç kiralama firmaları hizmet veriyor. Bu firmaların şehir merkezinde yer alan bayilerinin bir tanesinden araba kiralayabilirsiniz. Böylece havalimanına gittiğiniz firmanın bayisine aracı teslim edebilirsiniz.

Transfer

Şehir merkezinden havalimanına gitmek için konakladığınız otelin yetkililerine önceden uçağınızın saat kaçta kalkacağını bildirmeniz gerekiyor. Böylece yetkililer aracınızın, eğer iç hatlar yolculuğu yapacaksanız uçağınızın kalkmasına bir saat kala, dış hatlar yolculuğu yapacaksanız da bir buçuk saat öncesinden havalimanında bulunmasını sağlayacaklardır. Siz de havalimanına nasıl gideceğinizin derdine düşmeden sadece yolculuğunuzun tadını çıkarabilirsiniz.

Muş Havalimanı Hakkında

1992 senesinde sivil trafiğe açılan Muş Havalimanı, şehir merkezine 18 kilometre mesafede konumlanıyor. Her yol uçak ve yolcu sayısını arttıran havalimanı senelik ortalama 400 bin yolcunun durak noktası oluyor. Her gün İstanbul'dan ve Ankara'da düzenlenen aktarmasız uçuşlarla Muş'a seyahat edilebiliyor. Aynı zamanda Türkiye'nin, hatta dünyanın hemen hemen her noktasından İstanbul ya da Ankara aktarmalı uçuşlarla Muş'a seyahat etmek mümkün. Muş Havalimanı'nın terminal binası ise yaklaşık 2490 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

 

Ankara Şehir İçi Ulaşımı Hakkında

Siz nerede olursanız olun veya gideceğiniz yer neresi olursa olsun birçok farklı taşıma aracı ile sizi hedeflediğiniz noktaya direkt olarak götürebilecek kadar çok seçeneğe sahip olan Ankara, bu özelliği ile Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olmayı başarıyor. Ego halk otobüsleri, metro, banliyö, dolmuş ve Ankaray ile geniş bir ulaşım ağında hizmet veren Ankara’nın toplu taşıma araçları için geliştirilen birden çok web tabanlı uygulama da toplu taşıma araçlarını tercih edenlerin kullanımına sunuluyor. Ankara’nın yerlileri için geliştirilse dahi herkes tarafından kullanabilen ve toplu taşıma araçları hakkında bilgi sağlayan bu uygulamalar ile Ankara içinde seyahat etmek de bir o kadar kolaylaşıyor. Kartınıza dolum yapmaktan tutun da otobüslerin bulunduğunuz durağa kaç dakika sonra ulaşacağını öğrenmeye kadar birçok farklı işlemi tek tıkla yapabileceğiniz bu uygulamalar sayesinde hangi taşıtı kullanırsanız daha hızlı seyahat edebileceğinizi dahi görebiliyorsunuz. Diğer yandan ülkemizin yüzölçümü olarak en büyük şehirleri arasında yer alan Ankara’da aktarmalı ulaşım da bir o kadar kaçınılmaz. 16 Aralık 192 tarihinde kurulan EGO (Ankara Elektrik, Gaz ve Otobüs İşletme Müessesi) ise tüm toplu taşıma araçlarının bağlı olduğu kurum.
Öte yandan Ankara’da toplu taşıma araçlarından faydalanabilmek için fiyatları ve özellikleri birbirinden farklı olan 5 adet ulaşım kartından birine sahip olmak gerekiyor. Güvenceli AnkaraKart’ın Tam AnkaraKart’lardan farkı, ek güvence özelliğinin bulunması. Güvenceli AnkaraKart’ınıza kiosklardan veya bayilerden dolum yapabiliyorsunuz. Tam AnkaraKart’lar ise Smart veya Mini Banko cihazlarından ya da bayilerden doldurulabiliyor. İndirimli AnkaraKart ise belirli evraklar karşılığında sadece öğretmen ve öğrencilerin alabildiği bir kart. Bir diğer toplu taşıma kartı olan Serbest AnkaraKart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Son kart olan Kullan-At AnkaraKart ise Ankara’da kısa bir süre kalacakların sıklıkla tercih ettiği kart çeşidi. Fakat bu kartlara dolum yapılamadığı için her geçişte yenisinin alınması gerekiyor. Bir haftadan daha uzun süre kalacakların ve toplu taşıma araçlarını sıklıkla kullanacakların Tam AnkaraKart alması ise en akıllıca tercih.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için birden fazla yol mevcut. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve hızlı bir şekilde seyahat etmeniz gerekiyorsa taksileri tercih etmenizde fayda var. Yine aynı şekilde araç kiralayarak da hızlı bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat herhangi bir aceleniz yoksa ve özel taşıma araçlarına para vermek istemiyorsanız halk otobüsleri ile de şehir merkezine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Otobüse bindikten sonra şehir merkezine ulaşmanız ise trafiğin durumuna göre yaklaşık 2 saat sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Halk Otobüsleri)

Halk otobüsleri ile Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak her ne kadar rahat ve kolay olsa da daha önce de belirttiğimiz gibi yaklaşık 2 saat sürüyor. Fakat aceleniz yoksa kullanabileceğiniz ve şehrin en merkezi noktalarında duraklara sahip olan 442-3 numaralı hat, sizi istediğiniz noktaya götürmeye yetiyor. İlk durağı Esenboğa Havalimanı iç hatlar geliş terminali olan 442-3 hatlı otobüsle yolculuk Aşti’de son buluyor. Atatürk Kültür Merkezi, Ankara Arena Spor Salonu, Güvenpark ve şehirlerarası otobüs terminali ise sırasıyla güzergâhta yer alan duraklar. Hafta içi ve cumartesi olmak üzere 6 gün boyunca gece 24:00’ten akşam 23:30’a kadar hizmet veren 442-3 numaralı otobüsler yarım saatte bir olmak üzere hareket ediyor.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Belli bir süre Ankara’da kalacaksanız ve sürekli yollarda olmanız gerekiyorsa tercih edebileceğiniz en rahat yöntem araç kiralamak. Konforlu ve hızlı bir şekilde şehrin her yerine ulaşmanızı sağlayacak ve anlaştığınız süre zarfında sürekli elinizin altında olacak bu araçları Esenboğa Havalimanı’nda şubesi olan yerli ve yabancı birçok farklı firmadan temin edebiliyorsunuz. Ön rezervasyon yaptırdığınız takdirde havaalanında sizi bekleyecek olan araçları kiralayabileceğiniz en bilindik firmalar ise Eco Rent A Car, Div Rent, Payless, Thrifty, Sixt, Avis, Garenta, Central, Europcar, Hertz, Budget, Almira ve Rent Go. Araç kiraladıktan sonra Ankara şehir merkezine ulaşmanız ise trafiğin durumuna göre yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Taksi

Eğer şehir içine gitmek için taksiyi tercih edecekseniz Esenboğa Havalimanı bünyesinde hizmet veren taksileri tercih etmenizi öneriyoruz. Diğer taksilerin aksine sabit fiyat sunmaları sebebiyle büyük beğeni toplayan Esenboğa Havalimanı taksileri sayesinde fahiş fiyatlar ödemekten kaçınabiliyorsunuz. Havalimanından şehir merkezine rahat bir şekilde ulaşmanızı sağlayan taksilerle de araç kiralamada olduğu gibi yaklaşık 40 dakikada hedefinize ulaşabiliyorsunuz. Esenboğa Havalimanı ve şehir merkezi arasındaki mesafenin de yaklaşık 30 kilometre olduğunu hatırlatalım.

Ankara Esenboğa Havalimanı