İstanbulBakü

İstanbulBaküInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Pendik Tren İstasyonu ve Pendik Deniz Otobüsü İskelesi’ne yaklaşık 15 kilometre mesafede konumlanan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için yaklaşık 50 kilometrelik bir yolculuk yapmak gerekiyor. Öte yandan otobüs gibi toplu taşıma araçlarının yanında deniz otobüsü ve tren kullanarak da şehir içine ulaşabileceğiniz gibi eğer aceleniz varsa araç kiralayarak veya taksi çağırarak da rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları (Havabüs Otobüsleri, İETT Otobüsleri)

Havabüs Otobüsleri

Taksim veya Kadıköy’den Sabiha Gökçen Havalimanı’na seyahat etmek isteyenler için ideal bir yol olan Havabüs otobüsleri bulunduğunuz noktaya göre değişen bir ücrete sahip. Point Otel ve Divan Otel’in önünden kalkan beyaz renkli HAVATAŞ otobüsleri, sizleri havalimanı terminal binasının gelen katında çıkışın hemen karşısında bırakıyor. 1. Levent, Dolapdere, Zincirlikuyu, Kavacık-FSM Köprüsü ve Taksim güzergâhlarında ilerleyen Havabüs otobüsleri, sabaha karşı 3’te başladığı seferlerine gece 1’de son veriyor. Bindiğiniz noktaya göre yaklaşık 1,5 saat civarı süren bir yolculukla Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşmanızı sağlayan bu otobüslerin bir diğer kalkış noktası ise Kadıköy. Kadıköy Havabüsleri, Yeni Sahra, Tem bağlantılı yol ve Kadıköy güzergâhını takip ederek Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşıyor. Sultanahmet’ten Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek isteyenler ise tramvaya binerek Sirkeci durağına, sonra Eminönü-Kadıköy vapurunu kullanıp son olarak da HAVATAŞ otobüslerine binerek yolculuklarını tamamlayabilirler.

İETT Otobüsleri

Levent’ten E4 ve E3 otobüsleri ile Botancı’dan E9 otobüsü ile Kadıköy ve Kurtköy’den E10 otobüsü ile Sultanahmet’ten E11 otobüsü ile Altunizade ve Ümraniye’den E18 otobüsü ile Uzunçayır’dan 16S Metrobüsü ile Kartal ve Tepeören’den 132 numaralı otobüs ile ve Pendik Metro’dan KM20 ile rahatlıkla Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Gişelerden tek geçişlik olarak alabileceğiniz biletler ise aldığınız noktaya göre fiyat olarak değişkenlik gösterebiliyor. Öte yandan İstanbul’da daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, Mavi Kart veya İstanbul Kart alarak kaldığınız süre içerisinde daha indirimli ve sorunsuz bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Gerek Avrupa gerekse Anadolu yakalarının merkezlerinde bulabileceğiniz dünyaca ünlü araç kiralama şirketleri mevcut. Eğer kendi aracınız yoksa bu şirketlerin birinden araç kiralayarak havalimanına ulaştığınızda aracı burada bırakabiliyorsunuz. Bu araç kiralama şirketlerinden öne çıkanlarını ise Windy Car Rental, Rent Go, Sun, Europark, Sixt, Europcar, Hertz, Budget, Dollar, Avis, Thrifty olarak sıralayabiliriz. Özel bir araçla Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek isteyenler ve kısıtlı zamanı olanlar için ise E5 veya TEM otoyolunu tavsiye ediyoruz. Zira diğer yollar kilometre bazında daha kısa olsalar bile yoğun trafik sebebiyle yolda geçirdiğiniz süre iki hatta üç katına çıkabiliyor. Öte yandan otelde konaklayacaksanız önceden görüştüğünüz takdirde otelin shuttle hizmetinden yararlanabileceğinizi de hatırlatmadan geçmeyelim.

Taxi

Uber, özel ve paylaşımlı olmak üzere farklı türde hizmetlerinden yararlanabileceğiniz taksiler, İstanbul’un dört bir yanında 7/24 hizmet veriyor. Avrupa Yakası’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na taksi ile gitmek her ne kadar pahalı da olsa paylaşımlı taksi kullanılarak bu fiyat aşağılara çekilebilir. Havaalanının Pendik’ten 12, Taksim Meydanı’ndan ise yaklaşık 50 kilometre uzakta olduğunu düşünürsek seçim sizin. Öte yandan Sawkoop bünyesinde hizmet veren ve havalimanı için sabit bir tarife uygulayan taksileri de internetten rahatlıkla bulabileceğiniz numaralar sayesinde çağırabilirsiniz. Gittiğiniz yol ne kadar uzak olsa da sabit bir fiyat tarifesi izledikleri için bu taksileri rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Bakü'de Ulaşım Hakkında

Türkiye’nin komşusu Azerbaycan’ın başkenti Bakü'de şehir içi ulaşım otobüsler, minibüsler, metro ve taksilerle sağlanıyor. Fakat çoğu takside taksimetre bulunmadığı için binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Eğer mor bir taksiye binerseniz, taksimetre ile yolculuk yapma şansınız olabilir. Otobüs ve minibüs hattı oldukça gelişmiş olan Bakü'de neredeyse her sokakta en az bir adet otobüs ya da minibüs durağı bulunuyor. Her otobüsün ön camında da geçtiği durakların yazılı olduğu bir tabela asılı duruyor. Otobüs ve minibüslerde kartlı sistem kullanılmıyor. Araca bindiğinizde ücreti şoföre veriyorsunuz. Şehir içi ulaşımda kullanılan diğer bir toplu taşıma aracı olan metro, çok fazla gelişmemiş. Yeşil ve kırmızı olmak üzere iki ayrı metro hattı bulunuyor. Metro hattının hangi güzergâh üzerinden seyrettiğini ve hangi duraklara uğradığını metro istasyonlarından öğrenebilirsiniz. Bakü'de metro kullanabilmeniz için, 'Metropolitien' adı verilen biletlerden satın almanız gerekiyor. Tüm bunların dışında Bakü'de gezilecek yerler arasındaki mesafe oldukça kısa olduğu için, tüm şehri yürüyerek de keşfedebilirsiniz.

Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Kafkasların en işlek havalimanı olma unvanını taşıyan Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 20 kilometre kuzeydoğusunda konumlanıyor. Dünyanın çoğu noktasına seferlerin düzenlendiği havalimanı ile şehir merkezi arasındaki yolu katedebileceğiniz pek çok ulaşım alternatifi bulunuyor. Toplu taşıma araçları arasından otobüs ve shuttle kullanılırken, taksi, araç kiralama ya da transfer alternatiflerinden de herhangi bir tanesini tercih edebilirsiniz. Otobüs veya shuttle ile yolculuk ortalama 35 - 45 dakika sürüyor. Özel ulaşım araçlarında ise bu süre 25 - 30 dakikaya kadar inebiliyor.

Toplu Taşıma Araçları (Otobüs, Shuttle)

Otobüs

Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmenin en ekonomik yolu olan otobüsler, aynı zamanda da en çok tercih edilen ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Havalimanının hemen çıkış terminali önünden kalkan N96 numaralı otobüsle, şehir merkezinde konumlanan Samed Vurgun parkına direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Yine aynı yerden hareket eden 116 numaralı otobüsle de kent merkezine kolayca gidebilirsiniz. Otobüslerde kart sistemi kullanılmadığı için, ücreti araca bindiğinizde şoföre ödüyorsunuz. Otobüs ile Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmekse ortalama 40 - 45 dakika sürüyor.

Shuttle

Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz diğer bir toplu taşıma aracı olan shuttle, 24 saat hizmet veriyor. Fakat sabah saat 06:00 ile akşam saat 22:00 saatleri dışında kalan sürede sefer sayıları seyrekleşiyor. Havalimanı terminali önünden hareket eden H1 Express Bus adlı shuttle servislerle Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine ortalama 35 - 40 dakikada gidebilirsiniz. 28 May İstasyonu'na yakın bir yere kadar götüren shuttle servislere Bakü Kart ile binebilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi arasında 20 kilometrelik bir mesafe bulunmasından dolayı taksi seçeneği ziyaretçiler tarafından pek tercih edilmese de konforuna düşkün ya da acelesi olan yolcular tarafından kullanılabilir. Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'nın 1. terminal binası çıkışında konumlanan taksilerle ortalama 20 -25 dakikada şehir merkezine gidebiliyorsunuz. Bakü'deki, hatta Azerbaycan'daki taksilerde taksimetre bulunmuyor. Şoförler genellikle gidilecek yere göre önceden fiyat belirliyorlar. Taksi ücretini trafik yoğunluğu ve saat gibi etmenlerin de etkilediği oluyor. Bu nedenle Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine taksiyle gidecekseniz, öncesinde şoförle pazarlık yaparak fiyatı aşağıya çekebilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç kiralama seçeneği, yalnızca Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek için değil, Bakü seyahatiniz boyunca sizi ulaşım derdinden kurtaracak, zaman kaybı yaşamanızı engelleyecek ve ekstra para harcamanıza engel olacak bir çözüm olarak ön plana çıkabilir. Oldukça uygun fiyatlarla kiralayacağınız arabayla dilerseniz de yalnızca şehir merkezine gidebilir, sonra da aracı kiraladığınız firmanın herhangi bir şubesine teslim edebilirsiniz. Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'nda Aznur, Avis, Hertz ve Thrifty firmalarının şubeleri bulunuyor. Genellikle en ekonomik fiyatı sunan Aznur'a, +994 50 335 35 65 ve +994 12 497 85 72 telefonlarından ulaşabilir, [email protected] internet adresinden de rezervasyon yaptırabilirsiniz. Aznur 24 saat açık bir şekilde, Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'nın 1. terminalinde hizmet veriyor. Kiralık araçlar havalimanından şehir merkezine gitmek ortalama 25 - 30 dakika sürüyor.

Transfer

Nerede olursanız olun, havalimanından şehir merkezine gitmenin en kolay yolu olarak gösterilen havalimanı transfer hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, konaklamayı planladığınız otelden bilgi almanız gerekiyor. Genellikle otellerin internet sitelerinde transfer hizmeti verip vermedikleri yer alıyor olsa da siz telefonla arayarak bilgilerin güncel olup olmadığını teyit ettirebilirsiniz. Eğer havalimanı transfer hizmeti bulunuyorsa, Bakü'ye seyahatinizden en az bir gün önce uçak sefer bilgilerinizi otel yetkililerine bildirirseniz, sizin için şoförlü bir aracı uçağınız havalimanına indiğinde sizi bekleyecek şekilde havalimanına gönderiyorlar. Siz de hiç bekleme derdi olmadan yolculuğunuzun keyfini çıkartıyorsunuz. Ancak şunu unutmayın, çoğu otel havalimanı transfer hizmeti için ekstra ücret talep ediyor. Diğer transfer hizmetini ise genellikle bu işle uğraşan firmalar veriyor. Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'nın 1. terminalinde yer alan ve havalimanı transfer hizmeti veren firmaların ofislerine giderek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında www.bakutransferairport.com adresinden veya +90 530 799 92 79 numaralı telefon üzerinden bilgi aldıktan sonra rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ne kadar kalabalık olursanız kişi başına düşen ücret o kadar azalacağı için, sizinle aynı yöne giden birkaç yolcu daha bulmakta yarar var. www.bakutransferairport.com üzerinden 50 kişi kapasiteli otobüs dahi tutabilirsiniz. Seçeceğiniz araçla Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek ortalama 35 - 40 dakika sürüyor.