İzmirŞanlıurfa

İzmirŞanlıurfaInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İzmir’in şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta konumlanan Adnan Menderes Havalimanı’na şehir merkezinden ulaşabilmenizi sağlayan çok sayıda toplu taşıma aracı ve özel ulaşım aracı mevcut. ESHOT otobüsleri, Havaş, İzmir Metro, İzban ve İzdeniz olarak sıralayabileceğimiz bu toplu taşıma araçlarını kullanmak istemediğiniz takdirde özel taşıma araçlarından da yararlanabiliyorsunuz. Daha hızlı ve daha konforlu bir yolculuk fırsatı sunan özel taşıma araçlarını ise taksi ve araç kiralama olarak sıralayabiliriz. Şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım trafiğin durumuna göre yaklaşık 20 ila 25 dakika sürüyor. İş çıkışı saatlerinde ve hafta sonlarında uzayabilen bu yolculuk süresini ise İzban kullanarak kısaltabiliyorsunuz.

Toplu Taşıma Araçları (ESHOT Otobüsleri, Havaş, İzban, İzmir Metro)

ESHOT Otobüsleri

İzmir’deki en aktif toplu taşıma aracı olarak nitelendirebileceğimiz ve şehrin hemen her noktasına konumlanan duraklarıyla Adnan Menderes Havalimanı’na rahatça gitmenizi sağlayan ESHOT otobüslerine, nerede olursanız olun rahatça ulaşabiliyorsunuz. Adnan Menderes Havalimanı’na Karşıyaka ve Mavişehir’den 200 numaralı otobüse, Alsancak Cumhuriyet Meydanı’ndan 202 numaralı otobüse ve İzotaş’tan 204 numaralı otobüse binerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Havaş Otobüsleri

Her ne kadar ESHOT otobüslerinden daha pahalı olsa da dakikliği ve hızıyla dikkatleri üzerine çeken Havaş otobüsleri taksilere para vermek istemeyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Alsancak’tan direkt olarak havaalanına giden Havaş otobüsleri, sabaha karşı 03:30’dan akşam 23:30’a kadar saatte bir olmak üzere hizmet veriyor. Alsancak’ta Swissotel Büyük Efes Oteli’nin önünden kalkan Havaş otobüsleri, sırasıyla Çankaya, Basmahane, Kahramanlar, Yeşildere, Karabağlar, Gaziemir ve Adnan Menderes Havalimanı rotasını izliyor. Adnan Menderes Havalimanı’na Alsancak’tan yaklaşık 1 saatte gitmenizi sağlayan Havaş otobüslerine aynı zamanda Aydın ve Manisa gibi çevre illerden de ulaşabiliyorsunuz.

İzban ve İzmir Metro

Direkt olarak veya aktarmalı bir şekilde şehrin dilediğiniz her noktasından Adnan Menderes Havalimanı’na varmanızı sağlayan İzban ve İzmir Metro, trafikte vakit kaybetmeden hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat etmek isteyenler için en ideal tercih. Eğer bulunduğunuz bölgede herhangi bir İzban veya İzmir Metro durağı yoksa ESHOT otobüsleri ile Halkapınar veya Alsancak Garı’na giderek yaklaşık 50 dakikada Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Eğer uçağınızın kalkmasına az bir zaman kaldıysa sizler için en ideal ulaşım aracı taksi. Her ne kadar İstanbul’da olduğu kadar popüler olmasa da taksiler geceleri otobüs seferlerinin az olduğu saatlerde havalimanına ulaşım açısından hayat kurtarıcı olabiliyor. Şehir içinde havalimanı taksilerine denk gelmeniz zor olduğundan özel olarak çağıracağınız bir taksiye binebilir ve yaklaşık yarım saatte Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Hem şehir içinde hem de havalimanında ofisi bulunan Sixt, Europcar, Avro Rent a Car, Trendcar, Garenta, Circular, Duray, Windy Car, Erboy, Avis, Budget, Pappilion, Rent Go ve Enterprise gibi firmalardan bir araç kiralayarak İzmir’de kaldığınız süre zarfında aracı kullanabilir ve döneceğiniz zaman aracı havalimanında firmaya teslim edebilirsiniz. Şahsi aracınızı kullanarak Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşmanız ise şehir merkezinden yaklaşık yarım saat sürüyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Hakkında

TAV Havalimanları tarafından işletilen ve eski adı Cumaovası Havalimanı olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, yolcu trafiği bakımından Türkiye’nin en işlek havalimanlarından biri olma özelliğini taşıyor. 2016 yılının istatistiklerine göre neredeyse 12 milyon yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı toplamda 118 bin metrekarelik bir alanı kaplayan terminal binasına sahip. İzmir şehir merkezine 18 km mesafede yer alan havalimanına yerli ve yabancı 65’ten fazla hava yolu firması aktarmalı ve aktarmasız uçuş seferleri düzenliyor.

Şanlıurfa'da Ulaşım Hakkında

Doğal ve tarihi güzellikleri ve eşsiz mutfağıyla ziyaretçilerinin gölünde taht kurmayı başaran Şanlıurfa, gün geçtikçe popülerliğini arttırarak Türkiye'nin yeni turistik yerlerinden bir tanesi haline geliyor. Sürekli gelişen ve değişen Şanlıurfa'da ulaşım da gelişimine devam ediyor. Şehir içinde belediye otobüsleri ve minibüsler en ekonomik ve en çok tercih edilen ulaşım araçları olarak göze çarparken, taksiler ve kiralık araçlar da alternatif ulaşım yolları olarak hizmet veriyor. Ulaşım alanında kendisini geliştirmeye devam eden Şanlıurfa'da eğer belediye otobüslerini sıklıkla kullanacaksanız, Urfa Kart edinmenizde yarar var. Böylece sürekli bilet parası ödemekten kurtulmuş olursunuz.

Şanlıurfa GAP Havalimanı'ndan Şehir Merkezi'ne Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa - Diyarbakır yolu üzerinde konumlanan Şanlıurfa GAP Havalimanı'ndan Şehir Merkezi'ne gitmek için pek çok farklı ulaşım şekli bulunuyor. Havalimanına indiğiniz vakit tercih edeceğiniz ulaşım aracı ile kent merkezine inmeniz, trafik yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 45 dakika ile 1 saat aralığında sürüyor. Şanlıurfa GAP Havalimanı'ndan Şehir Merkezi'ne olan uzaklık ise 35 kilometre. Havalimanından şehir merkezine gitmek için Şanlıurfa Belediyesi'nin otobüslerini kullanabilir ya da havalimanı servislerinden yaralanabilirsiniz. Bunların dışında taksiler ve araç kiralama firmaları da diğer ulaşım alternatiflerini oluşturuyor. Eğer konaklamayı düşündüğünüzün otelin havalimanı transfer hizmeti bulunuyorsa, otelinizle daha önceden irtibata geçerek havalimanı transferi için kayıt yaptırabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları (Belediye Otobüsleri ve Havalimanı Servisleri)

Belediye Otobüsü

Şanlıurfa GAP Havalimanı'ndan Şehir Merkezi'ne gitmek için kullanabileceğiniz en ekonomik ulaşım şekli belediye otobüsleri. Şanlıurfa Belediyesi'ne ait bu otobüsler, uçağınız indikten ortalama 30 dakika sonra hareket ediyor. Şehir merkezi ile arasında bulunan 35 kilometrelik mesafeden dolayı belediye otobüsü ile yolculuk ortalama 1 saat sürüyor. Otobüse binmek için herhangi bir karta ihtiyaç duymadan, direk nakit ödeme yaparak binebilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Türkiye'nin çoğu şehrinde olduğu gibi Şanlıurfa'da da havalimanı servisi olarak Havaş hizmet veriyor. Uçak indikten yaklaşık olarak 25 - 30 dakika sonra hareket eden Havaş otobüsleri, şehir merkezine ortalama 50 dakika içerisinde gidiyor. Belediye otobüsüne göre bilet fiyatları biraz daha yüksek olsa da belediye otobüslerine nazaran daha hızlı ve konforlu bir yolculuk yapma imkanı sunuyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama ve Transfer)

Taksi

Şanlıurfa GAP Havalimanı'ndan Şehir Merkezi'ne gitmek için en az başvurulan ulaşım şekli taksi olsa gerek. 35 kilometrelik mesafeden dolayı yüksek bir meblağ karşılığında yolculuğunuzu tamamlayabiliyorsunuz. Fakat, bir taksiyi 3 ya da 4 kişi paylaşıyorsanız, mantıklı bir ulaşım aracı olabilir. Her gün, 7/24 hizmet veren taksiler, hızlı ve rahat ulaşım garanti ediyor. Taksi ile havalimanından şehir merkezine inmek ortalama 40 - 45 dakika sürüyor.

Araç Kiralama

Diğer bir ulaşım alternatifi olan araç kiralama, genellikle rahatına düşkün yolcular tarafından tercih ediliyor. Diğer ulaşım seçeneklerine oranla pek çok olumlu yönü bulunan araç kiralama formülünü uygulamak için Şanlıurfa GAP Havalimanı'nda 5 farklı araç kiralama firması bulunuyor. Bu firmalardan dilediğiniz aracı uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. Üstelik varmak istediğiniz yerden önce ufak bir gezintiye de çıkabilirsiniz. Ayrıca erken rezervasyon yapıp, aracı alma ve teslim etme tarihlerinizi yetkili firmayla paylaşırsanız, indirim ve diğer fırsatlardan da faydalanabilirsiniz.

Transfer

Havalimanı transferi için öncelikle konaklamayı düşündüğünüz otelin havalimanı transfer hizmeti veriyor olması gerek. Eğer bu hizmet otel tarafından sağlanıyorsa uçağa binmeden bir gün önce, otel yetkilisiyle görüşerek uçağınızın saat kaçta Şanlıurfa'da olacağını bildirerek transfer hizmetinden yararlanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Böylelikle vakit kaybetmeden şehir merkezine olan yolculuğunuza başlayabilirsiniz.